Oddelenie trávnika

Zobraz úvodný príspevok
Za rodinnym domom mame miesto asi 10x10m dve strany lemuje chodnik na jar by sme tento priestor chcely zatravnit. Co by som mal dat medzi chodnik a travu. Neaky obrubnik alebo............................. .
Odpovedať
1
2
Profilova fotka
@matol Záleží, ako je ten obrubník vsadený do zeme. Ak je uložený vo vysokom a širokom betónovom lôžku, tak nad tým betónovým lôžkom je iba tenká vrstva zeminy a presychá to. Ak je vedľa neho dostatočne hlboká vrstva pôdy, kam môže tráva zakoreniť, je to v pohode.
Odpovedať
Profilova fotka
@matol :),práve som si objednal 250m obrubníkov na lemovanie príjazdových pásov pre auto, chodníka, chodníka okolo domu... bude vela roboty :-.
Odpovedať
Profilova fotka
@matol Sú obrubníky aj s oválnou stranou, ktoré sú práve určené na vytváranie oblúkov a príjemne tvarovaných línii. Stačí ich ukladať na textíliu, nasucho alebo ako podložie zvoliť piesok. Všetko má svoje pre a proti.
Odpovedať
Diskusia pokračuje po 7 rokoch
Opytam sa: Do akej vysky cca prihrnut zeminu k obrubnikom? Chcel by som aby sa trava dala normalne kosit ale na druhej strane neprerastala na obrubnik a bol tak este pekne vidiet. Travnik bude sadeny, nie pokladany koberec. Rozmyslal som, ze nejake 2-3 cm pod vrch obrubnika. Pocitam ze trava sa asi vytlaci nejaky cm korenmi. Neviem, nemam s tym skusenost.
Odpovedať
@peter934 trávnik v pokosenom stave by mal mať výšku okolo 2-3 centimetrov, v čase väčšieho sucha aj 5 ak nie je dostatočne zavlažovaný 🙂 od toho sa odpichni a zváž, koľko cm obrubníka nad trávnikom chceš priznať. 🙂
Odpovedať
@sousedekovci89 pocitat aj nejakym "vytlacenim" travi jej korenovym systemom? myslim, este mimo tu vysku travnika 2-3cm.
Odpovedať
@peter934 hlinu zsrovnaj zarovno s obrubníkov, tak ci tak časom zlahne, takže bude pod obrubníkov, ale počítaj s tým, že kosačku trávnik tesne okolo obrubník nepokosis, budeš dokasat strunovkou aby to nevyzeralo ako u lenivý h. Lepšie sú pojazdovu obrubníky, kde keso kosačky chodí po obrubník. S prerastanm trávy do obrubníka si poradí dobrá mulčovacia textília na styku trávnik obrubník, založená do dostatočnej hlabky
Odpovedať
@zita19 lenže keď si založíš pojazdový obrubník, tráva ti ho časom začne prerastať. Takže treba si zvážiť, či to radšej obeháš strunovkou (záležitosť nanajvýš pár minút ale častejšie) alebo v pravidelných intervaloch budeš tú prerastajúcu trávnu mačinu plieť. 🙂 Ja osobne som zástanca možnosti č. 1. 🙂
Odpovedať
@peter934 Ak budeš robiť výsev, tak zemina ide presne do výšky obrubníka. Poprvé niečo klesne a po druhé, kosačka sa nezapiera do obrubníka, ale ide po ňom. Pri realizácii záhrad využívame tzv. Ekobrim obrubníky, sú to plastové obrubníky, ktoré sa dajú dobre tvarovať a upevňujú sa plastovými klincami. Rýchlo sa osadia a v prípade potreby sa premiestnia ako ich potrebuješ. Výška je 5cm, teda tráva pod to nepodrastie. Kosenie okrajov buď vyžínačom alebo priamo kosačku. Z vonkajšej strany ide buď kôra, alebo okrasný štrk. Výhodou týchto obrubníkov je aj fakt, že tráva pri nich nevysychá.
Odpovedať
Článok sa načítava...
@mamato lenže pri obrubníkoch na úrovni trávy nejde o podrastanie ale prerastanie vrchom a tomu nezabrániš.... osobne sa mi lepšie vyžína "o hranu" ako do prázdna 🙂
Odpovedať
@sousedekovci89 keď dá dobrú zabrsnu proti prerastaniu, správne ju položí, tak tam tráva neprerastie, maximálne sa u chytia naletové buriny v sparach
Odpovedať
@sousedekovci89 Nikdy nič neprerastá, to sú pletky starej tetky. Z vonkajšej strany, keď sa osadzuje obrubník je predsa 5cm výškový rozdiel. Pod obrubník sa zasunie agrofólia, ktorá pokračuje na záhon. Do záhonu sa vysadí, čo je potrebné a zamulčuje správnym materiálom.
Odpovedať
@mamato z vonkajšiej strany to je zo strany do záhonu alebo od trávnika? lebo ak to na strane od trávnika dáš do roviny "so zemou" aby si to pojazďoval kosačkou, trávnik ti ponad to proste prerastie. Nehovorím že s týždňa na týždeň ale postupne určite. (máme doma nášľapný chodník na úrovni terénu a ten trávnik tie plochy proste postupne pohlcuje a občas to treba proste pri okrajoch nášľapov pretrhať.
Odpovedať
@sousedekovci89 Jedna strana je hladká. To je tá, od ktorej sa vysieva alebo ukladá trávnik. Druhá strana obrubníka je určená na jeho uchytenie klincami (buď plastové, alebo klasické 250). Predtým sa posunie pod obrubník agrofólia. Tak je zaistený obrubník ak fólia voči posunu. Na obrubník tak pôsobia 2 sily: 1. zemina s trávou a z druhej strany obsah záhonu. Nie je možné, aby niečo prerástlo, najmä ak sa to pravidelne kosí a vertikutátoruje. Aby niečo náhodou neprerástlo, tak predsa použije 1x-2x za sezónu vyžínač. Osadzujem tie obrubníky viac ako 7 rokov na rôznych pozemkoch a parčíkoch, mám ich aj doma a iné nechcem. Načo zbytočne zabetónovaný celý pozemok? Ale 100 ľudí, 100 chutí.
Odpovedať
@mamato dobre zjavne sme sa nepochopili lebo píšeš tiež o vyvýšenom obrubníku, nie o takom, po ktorom je možné prejsť kosačkou, t.j. zapustený. tvoj obrubník by podľa tvojho popisu mal byť tiež voči tráve vystúpený (aj keď len minimálne) a občas ho obkosiť potrebuješ. Alebo ideš kosačkou po záhonovej časti?
Odpovedať
@sousedekovci89 po záhonovej časti. Buď idem po okruhliakoch, ktoré dávame maličké (Dunajský štrk frakcie 16-22) alebo po inom mulčovacom materiály (kôra, kamenná drť). Záhony by nemali zasahovať do trávnika, pretože potom tienia, vznikajú hubovité ochorenia, mach v trávniku, prípadne nie je poliaty tam kde by mal byť.
Odpovedať
@peter934 My sme dali zeminu zarovno s betonovym obrubnikom a dost to aj tak kleslo, takze nizsie ako je obrubnik by som uz nesla. Inak tam kde nemame betonove obruby (tie su len pri terasach a parkovacom stati) tak davame ocelovu pasovinu (klasika zo stavebnin) na oddelenie zahona od travy. a kde treba urobit nejaky ohyb, co je s hrubsou pasovinou zlozite, tam sa da pouzit aj ocelovy obrubnik profirim s hrotmi :-)
Odpovedať
1
2
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?