Nový vavrinovec má deravé listy

Dnes som poslala kúpiť manžela vavrinovec 20 ks, doniesol všetky s deravými listami. Je to ok? Nie je tam nejaký škoda? Nechcem to hneď striekať….
Odpovedať
Moze to byt poskodenia z tej hubovej choroby, ktoru maju skoro vsetky listy. Pri vysadbe ich aj tak budes strihat o polovicu, takze vacsiny deravych listov sa zbavis, na jar ich par krat postriekaj kuprikolom aby sa zabranilo sireniu plesni, mali by byt potom v poriadku, nove listy narastu a budu v pohode. Bola by moznost, ze sadenice maju v korenoch larvy nosanika a cez noc dospelce vyzieraju diery do listov, ale tie diery nie su tie typicke pre nosanika. Ak chces mat istotu, tak treba po vysadbe a zakoreneni osetrit podu parazitickymi hlisticami. Ale to staci tiez na jar.
Odpovedať
@zita19 no a teraz je potrebne dat listy dole. lebo na tom mojom mam nieco podobneho?
Odpovedať
@janeth nie, len ostrihat o polovicu aby zahustol. Velmi poskodene listy tak ci tak same opadaju, tie menej poskodene budu este dlho fungovat. Len opadane listy treba zhrabat, nenechavat ich pod rastlinami
Odpovedať
@zita19 takze keď to posadim, každý konárik mám strihnut na polovicu? A ešte jedna otázka ak môžem, vyzerá to že sa vyznáš 🙂 . Keď mám jeden velky vavrinovec v kvetináči, mohla by som aj pár konarikov odstrihnúť a dať rovno do zeme? Prijme sa? Alebo najprv len do malých kvetináčov?
Odpovedať
@chickenovci spodne konariky netreba az tak radikalne, ale treba ich zakratit aby pustili bocne vyhony zo spiacich ociek. Tie horne konare zakratit aj viac ako o polovicu, strihat vzdy tesne za listom alebo ockom. A kym nedosiahne vavrinovec dostatocnu hustotu, kazdy rok treba vyhony narastene v predchadzajucom roku zakratit o polovicu. Ked dosiahne finalnu vysku uz sa len striha na udrzanie vysky a tvaru, vtedy uz byva aj pekne husty S rozmnozovanim vavrinivca nemam skusenosti, ale vo vseobecnosti uz je neskoro na rozmnozovanie odrezkami. Polodrevnate odrezky sa odoberaju v juli, v auguste najneskor a zakorenuju sa s pouzitim stimulatora v lahkej zemine s pridavkom perlitu a nalepsie je ich zapichat po okraji terakotoveho kvetinaca a drzat v teple a tieni. Do dalsieho roka by sa mali zakorenit, koncom jari porozsadzat po jednej rastline do zakorenovacov a pestovat ich az kym nebudu vhodne na vysadbu, zvycajne rok, dva
Odpovedať
@zita19 ďakujem ❤️ A ešte posledná otázka, nakopali sme diery, kde su rozostupy 80 cm. Je to dostatočne? Lebo niekde som čítala, že 50-60 cm…bude dostatočne hustý?
Odpovedať
@chickenovci cim hustejsie bude vysadeny, tym skor bude husty zapojeny porast, ale 80 cm nie je vela. Uz ked ste ich vykopali nebudete zasypavat
Odpovedať
Profilova fotka
@chickenovci podla mna je to v pohode rozostup, zalezi ako rychlo sa rozrastie, my tak mame na chalupe cca tri pri sebe a je to v pohode huste, tvori to taky mini plot od susedov 🙂
Odpovedať
1
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?