Larvy Tipule, pakomára v tráve

Zobraz úvodný príspevok
Profilova fotka
Dobrý deň, prosím vás vedeli by ste mi poradiť ? V auguste 2020 sa u nás pokladal travovy koberec, všetko komplet robila firma, máme závlahový automaticky systém a aj robotickú kosačku. V októbri som si všimla, že trávnik zacina na niektorých miestach rednúť tak, že bolo vidno zem, blato. Pripisovala som to dazdivemu počasiu. Teraz na jar, v polovici marca sme zožltnutý trávnik prečesali vertikulatorom a aj hnojili jarným hnojivom a dosiali sme aj travovym semenom tie riedke miesta. Ale trávnik nevyzerá dobre, stále je riedky. Cca pred 2 týždňami som objavila veľa prázdnych obalov od lariev a dnes som zistila, že sa jedná o larvy pakomara Tipula. Prečítala som od rana množstvo článkov ale nerozumiem teraz, že kedy a čo na to použiť ? V tráve sú už len prázdne obaly od larvy. Dospelé pakomare tu vonku už lietajú. V tráve presne na miestach ktoré som si predtým všimla ako rednú je veľké množstvo dier po larvach. Neviete mi poradiť, že kedy teraz v akom case a čo na to použiť ? Prípadne by ste mi nevedeli poradiť odborníka, ktorý by sa prišiel pozrieť a zdiagnistikoval nam trávnik ? Je možné, že larvy už boli v travovom koberci ?? Prezimovali a teraz vyliezli ? Jedna sa o 200m2 plochy trávnika, stalo nás to kopu peňazí, je možné to zachrániť ? Vopred ďakujem za odpoveď. Foto 1-prázdne larvy Foto 2-diery po celom trávniku Foto 3-riedke miesta Foto 4-pakomar ešte v obale
Odpovedať
1
2
@cippka urcite uskodi. Ale ak je travnik silny a korene hlboke tak travnik zregeneruje. Ale urcite zostanu hole miesta ktore bude treba dosiat. Preto som sa k tomu ja osobne este neodhodlal.
Odpovedať
Profilova fotka
Vyzerá to tak, že vysušenie poškodilo iba menší kusok. Pridám foto. Trávnik potrebuje vyčesať to sa chystáme tento víkend. Samozrejme, že ma mrzelo keď som videla ako trávnik schne, a ešte som nevedela aký dopad a škodu to narobí ale bola som rozhodnutá to vydržať. Ja som po trávniku ani nechodila s potešením lebo úplne všade boli prázdne čierne obaly od tých lariev🥺 až mi z toho bolo nevoľno. Tak snáď sa nepodarilo naklast až toľko vajec 🙏
Odpovedať
Tých pár miest je suchých lebo 1, pri obrubníku je asi menej pôdy (kvôli suchému betónu), + 2, je to blízko domu, asi časť strechy zachytáva dážď. + 3, južná/ juhozápadná svetová strana? Čiže nenapršalo tam a potom ste to ešte dosušili. Budúci rok tam jednoducho 2x týždenne polejte počas sušenia klasickou hadicou. Môžete sušiť zbytok o to dlhšie+ bez škôd. Ja keď vidím lietať tipule hneď vypínam závlahu. Ten roh pri kontrolnom otvore odkvapov- tam bude asi prasklina v pôde alebo piesok okolo rúry, alebo... Ja mám tiež jedno miesto suché, je tam trilión trysiek, časti z nich som aj privŕtal dierky nech tam ide ešte viac vody, ide tam 6 až 8 rúriek podzemnej trávnikovej kvapkovej závlahy. Záhradný domček má iba tú jednu stenu neustále vlhkú, no trávnik tam aj tak stále uschne. Proste to niekam odtečie a stena tým nasiakne.
Odpovedať
Profilova fotka
😉
Odpovedať
@hviezdickakate och no tak to je sila. Ja z nich mam panicky strach
Odpovedať
Diskusia pokračuje po 7 mesiacoch
@sandria dobrý večer. Chcel by som sa opýtať ohladom tipulí co ste riešili minulý rok. Ze ako sa vam to podarilo a ze ci stale mate po probleme. Lebo ja uz bojujem dva roky a vyzerá to ze zase ich tam mam... A neviem uz jaky postrek mam dat. Ďakujem Roman
Odpovedať
Profilova fotka
@wasilij99 dobrý deň, definitívne pomohlo vysušenie trávnika. Ako som písala v septembri, že uvidíme teraz v apríli tak ja som nenašla ani jednu živú larvu. Našla som v trávniku jediný jeden prázdny obal od larvy. Už aktuálne lietajú dospelé tipule ale nieje ich toľko. Trávnik sa po zime spamätal behom pár dni. Je krásny zelený a hustý. Žiadne vyžrané miesta.
Odpovedať
Profilova fotka
@wasilij99 teraz som odfotila trávnik, nedá sa to porovnať s minulým rokom.
Odpovedať
@sandria ďakujem za odpoveď, skúsim aj ja nechať vysušiť a uvidíme.
Odpovedať
Profilova fotka
@wasilij99 najväčšiu škodu spravia až tie larvy, ktoré prezimujú. Čiže teraz v apríli a v máji už lietajú dospelé komáre a kladú vajíčka, z ktorých sa zas v auguste vykuklia nové a tie už nakladú vajíčka, z ktorých larvy prezimujú a zožerú zatiaľ trávnik. Tak treba potom od júla dávať pozor na závlahu aby v auguste prežilo čo najmenej vajíčok. Keď tipule nakladu vajíčka v auguste a zem bude nepriepustna a vysušená tak vajíčka neprežijú. A to je výhra 🙂
Odpovedať
Diskusia pokračuje po 1 roku
Profilova fotka
Ahojte, trápia vás larvy tipule v trávniku? V článku v našom Magazíne sme zhrnuli niekoľko účinných spôsobov, ako sa zbaviť lariev tipule (pakomára) a obnoviť trávnik: https://bit.ly/larvy-tipule-pakomara-... 🙂
Odpovedať
1
2
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?