Ktorá lazúra na drevo je najlepšia do exteriéru?

Zobraz úvodný príspevok
ahoj, akú značku a typ lazúry odporúčate do exteriéru na záhradný domček? vodou rieditelné alebo rozpúštadlové? Značku: helios - bori? xyladekor? Johnstones? Luxol? belinka? chemolak? Slovlux? Remmers? Ide o to aby som to nemusel každý rok natierať. Ďakujem.
Odpovedať
Osvedceny typ na olej ktorym natriem zrub a vydrzi to dalsich 10rokov ? Konkretne severna strana uz poztrebuje nater ,ze na druhy rok ma to neminie 🙂
Odpovedať
@dodik13 ak môže byť tmavé môžeš dať použitý motorový
Odpovedať
@duzu takovou prasečinu snad dneska nikdo normální nepoužije
Odpovedať
@zubr487 tú odpoved som dal schválne, lebo práve to schváli "zelení" v obci Lom/N. Rimavocou, postavili tam nové chalupy z nového krásneho dreva, lebo nikde v okolí sa stavať nemôže,naviac v obci smú stavať len rodáci , tak si niekoho nájdeš a máš chalupu, no nemohli vypadať ako nové a nariadili ich namoriť na čierno natreli celé chalupy použitým olejom vrátane šindľovej strechy , všetko to prešlo, akurát tam prišli hasiči , kúriť môžu len ked je na strechách sneh
Odpovedať
@duzu Tak niektore laty na plote som v minulosti natrel s pouzitym olejom 2 krat a vydrzalo to+ bolo to aj lacne ,ze uz som aj na tuto ,,prasacku,, alternativu myslel :-D Ale zvysne strany su tmavo hnede,ze cierna od oleja by tomu az tak nevadila ale keby niekto poznal a mal rokmi vyskusany neaky olej co vydrzi a nestoji ako pol chaty tak by som sa nepohneval :-)
Odpovedať
Profilova fotka
@moravsky Tak nikto ti nebráni, môžeš použiť aj také prostriedky ale podľa mňa je to zbytočné. Ten olej ti to vie pekne ochrániť aj pred nejakými škodcami alebo pred vlhkosťou a presne ako písal maros, keď chceš pretierať znovu tak starú vrstvu musíš dať dole. Pri oleji to nemusíš vôbec riešiť
Odpovedať
@dodik13 a čo tak slnečnicový alebo repkový olej? nestojí majland dával som ho ako ochranu po frézovaní drevených okien, dverí, na Čiernohorskej železničke používajú použitý olej pre motorovú drezinu a pri jazde vláčikom rozvoniava dolina po rezňoch,parný vyvoláva spomienky a je atrakcia, no ovzdušie ako z uhoľnej elektrárne
Odpovedať
@duzu To uz radsej ako neaky slnecnicovy olej mozem rovno kupit farbu z lidlu na exterierove pouzitie-drevenych obkladov :-D V lete som kupil 4litrove balenie za 14eur a natrelo sa nou od altanku po oblozenie ,zabradlia a ine dosky vsetko dvakrat ,ze za tu cenu som zvedavy kolko to vydrzi :-D
Odpovedať
Profilova fotka
@pfabry Ved akoze chapem no len nemam s tym take skusenosti, vacsinou taktou pocujes o tych lakoch a lazurach, ze to nie je podla mna este tak rozsirene. A tam to staci jedna vrstva potom?
Odpovedať
Profilova fotka
@moravsky Záleží asi od toho aký máš ale myslím si, že áno. Treba sa riadiť vždy tým čo je napísané na plechovici 🙂 Ale väčšinou to úplne stačí keď to natrieš iba raz
Odpovedať
@dodik13 Pochybujem, ze nejaky "olej " vydrzi 10 rokov. Taku zivotnost vyrobcovia uvadzaju pri niektorych hrubovstvych lazurach akurat. Ale tie sa na zruby nedavaju, kvoli komplikovanej obnove. S tenkovrstvymi lazurami je to lepsie pri tej obnove, ale neplati vzdy. Treba sa pozerat napriklad po Tikkurile, tam je su tie lazury ozaj riedke, cize nezanechavaju ziadny film na dreve, ale tato konkretne je cista syntetika. Alebo sa treba pozerat po olejoch. Nevyhoda olejov je castejsia obnova, pretoze tie prirodne zlozky su vlastne vysychave oleje. Kompromisom su potom produkty, ktore kombinuju priordne oleje a synteticke zivice, napriklad z domacich vyrobcov Profi olejova lazura od Colorlaku, alebo olej Kora-tex profi oil - s tymto mam aj skusenosti, najlepsi matros na terasu je to, ale ja s nim natieram aj terasovy nabytok a vobec, co pride. K rastlinym olejom vyssie spomenutym - absencia pigmentov, cize UV degradacia dreva, rozklad ligninu a samozrejme veeelmi casta obnova, aj 2x rocne. Na zrub uplny nezmysel. @diabetolog nabytok z makkeho dreva natries hocicim. Tvrde dreviny jedine olejmi na to urcenymi. Lazura sa ti nam neudrzi, olupe sa po roku. Dub mozes kludne nechat aj tak. Chyti patinu, nestane sa mu nic.
Odpovedať
Profilova fotka
@pfabry To mi je jasne ale vies tak ja vacsinou davam dve vrstvy vsetkeho pre istotu. Osobne si myslim, ze by tomu neublizilo nieco navyse ved to drevo to vsiakne. Ale vdaka teda za rady. Keby nieco tak sa este ozvem
Odpovedať
Článok sa načítava...
Profilova fotka
@dodik13 pokud píšeš o srubech, tak asi nebudeš příznivcem syntetiky. Na dům opravdu je lepší olej. Říká se, že lak déle vydrží, ale nemusí to tak být. Hlavně ale lak nejde opravit, musí se odstranit a celá plocha a natřít znova, zatímco u oleje vybrousíš místo, které potřebuješ opravit a opravíš. Kdybys chtěl rady, tak tady je vlákno o srubech a tam dostaneš opravdu řady takové, které jsou vyzkoušené. Nejlépe vydrží dehet, a to směs oleje, terpentýnu a dehtu. Podle toho, jak tmavou barvu potřebuješ, dáš množství dehtu. Víc dehtu = tmavší barva. Tím se natírají i mola na vodě.
Odpovedať
Profilova fotka
@moravsky Hej hej tomu rozumiem 😄 Ak sa budeš cítiť lepšie tak to tak proste sprav nič sa nestane podľa mňa. Predsa len ak použiješ ten olej tak vlastne ani nejak nemení sfarbenie dreva, len ho ako keby zvýrazňuje takže tam problém nebude. Skús možno pozorovať po tej prvej vrstve ako sa drevo správa či to vsiaklo riadne
Odpovedať
Profilova fotka
@pfabry Ja som to uz stihol cez vikend. Bolo pekne konecne tak hovorim reku idem to porobit nech to uschne kym slnko svieti. Tak som to spravil tak, ze v sobotu som vlastne dal jednu vrstvu, nechal som to druheho dna nech si to drevo nasaje a v nedelu som dal druhu vrstvu a nevyzera, ze by mu to nejako ublizilo
Odpovedať
Profilova fotka
@moravsky nic sa tomu nestane, hlavne ak si to nechal medzi tym vsiaknut tak to ma. a teraz ked si to stihol po sezone tak buduci rok pred sezonou uz nemusis znova natierat. staci to potom zase na jesen
Odpovedať
Profilova fotka
@maros_get mas to odskusane? Uvidim ako to bude vyzerat po zime, mozno by som to riskoval a dal este aspon jednu vrstvu pred sezonou. Radsej nech mam istotu
Odpovedať
Zdravím, riešime čím natrieť podbitie a po prečítaní tejto témy sme došli k tomu, že z vašich skúseností a ekonomicky schodné riešenie je profi olejová lazúra od colorlaku - ako dlho vám vydržal počiatočný náter? druhá otázka - výrobca odporúča natierať pri teplote nad 15°C. Čo sa stene ak sa prvý náter urobí pri nižších teplotách( nie mínusových, napr. nad 5°C)?
Odpovedať
Diskusia pokračuje po 5 mesiacoch
Profilova fotka
Neviem sa vysomarit v lazurach :/ Chcem sa len opytat ci existuje nejaka univerzalna lazura na drevo do extrerieru, mam na zahrade dreveny nabytok, pieskovisko atd a rad by sm to oseril, no chcem aby to bolo vsetko jednym produktom aby to malo rovnaku farbu ako ma teraz. Poradite ?
Odpovedať
@okro1 za mna najlepsia verzia ochrany dreva su napustacie oleje. Vyskusany mame tento. https://bugy.sk/olej-na-drevo-natur-p... Aj bezfarebnej verzii aj teak. Som s nim spokojna, zatial druhy rok a drzi. Bez brusenia sa daju nanasat aj dalsie vrstvy ak bude treba
Odpovedať
altánok mám natretý bezfarebným olejom na tlakové zariadenia 2x viac ako 20r a vypadá ako čerstvý červený smrek s prírodnou kresbou letokruhov zápach pominul asi po mesiaci, ak sa použije jedlí takmer necítiť ani čerstvý, laky a lazúry nemajú radi slnko , popraská
Odpovedať
Profilova fotka
@zita19 to si nijako neousetrovala? @duzu nemas fotku? A ako si to osetroval pred samotnym naterom ci nijako? Chcel by som si to spravit sam, no v tomo som naozaj lavy a nerad by som to nejako poskodil
Odpovedať
@okro1 nie, natrela olejom, nechala vsiaknut, vec vybavena. Co este ine by som mala? Vsak precitaj navod.
Odpovedať
Profilova fotka
@okro1 nechcel si nahodou lazuru? oni ti pisu len o olejoch a to je dost rozdiel. Aky material ides natierat? Je vystaveny poveternostnym vplyvom?
Odpovedať
Profilova fotka
@moravsky no ja by som radsej tu lazuru, pretoze som cital, ze ked to osetrim olejom, tak o rok to budem musiet znovu. Nanybtok neprisi, ten je na zastresenej terase, no to pieskovisko a dreveny domcek su vonku a prsi na to. Minuly rok to osetroval clovek co nam to robil, no ako to bolo vonku, tak vidno, ze bol na tom sneh atd :/ Neviem cim to natriet aby to bolo zase pekne. Hlavne chcem aby to tvorilo celok ako bol povodny zamer
Odpovedať
@okro1 nemusíš o rok ale ihned i druhý x, ak dáš toľko oleja koľko drevo popije stačí i 1x to záleží od tvrdosti dreva, mám altánok viac ako 20r , presah strechy daj taký aby na drevo nepršalo, ak naň bude pršať , môžeš natierať čím chceš, no skôr sa znehodnotí, ak to natrieš čo len 1x lazúrou , tá sa bude časom hlavne na slnku olupovať a daľší náter bude pracný, všetko opáliť, pri oleji to nehrozí
Odpovedať
Profilova fotka
@duzu zahradny nabytok by som aj natrel tym olejom, no ten domcek je natrety olejom a aj pieskovisko. No tym, ze bolo celu zimu vonku a bol na tom aj sneh a dazd, tak sa mi nepaci, preto rozmyslam, ze to natriem lazurov. Ta ma pred sa len vyssiu zivotnost. To ,ze bude potom tazsia renovacia mi nevadi. Ten domcek tam bude este tak 2 roky, potom to uz deti bavit nebude a pojde prec
Odpovedať
@okro1 2 r. to vydrží aj bez náteru, tie domčeky pre decká sú väčšinou bez striech nedaleko mňa som jeden videl na strome
Odpovedať
Profilova fotka
@duzu nie tento ma aj striesku, je to maly domcek pre deti, polozeny na trave vedla pieskoviska. Ako mavaju plastove, tak my mame dreveny. Nemam fotku v mobile, inak by som poslal :/
Odpovedať
@okro1 super je tenkovrstva olejova lauzura Adler
Odpovedať
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?