Je lepší siaty trávnik alebo koberec?

Zobraz úvodný príspevok
Dobrý deň prosím pravdy siaty trvanik alebo koberec na záhradu... mame male deti zvieratá žiadne záhrada cca 350m2.
Odpovedať
@maracana99 Rozdiel medzi siatym a kobercovým trávnikom je presne 10 mesiacov. Náletové buriny budú aj v jednom aj v druhom, ide len o to, či sa o neho budete starať. Štandardne sa osivo vysieva pomocou špeciálnej sejačky, kde je osivo zapracované do zeme pomocou 2 valcov. Jeden valec je vpredu a druhý vzadu, pričom osivo je dávkované v strede pomocou nádoby. 30% osiva je na povrchu, 70% pod povrchom. Ale áno, vo vašom prípade je to predovšetkým logická voľba, najmä ak to potrebujete rýchlo. Problémom môže byť len počasie. Teraz opäť do toho napršalo, takže pozemky sa nedajú rozrábať. A ak chcete uložiť aj sieť proti krtom (keďže sú to vinice)...
Odpovedať
hlavne si dajte siet proti krtkovi. ja mam siaty travnik, vydaril sa, ale co robi ten zmrd to nie je mozne
Odpovedať
Kobercovy je aha efekt zo dňa na deň
Odpovedať
@mamato dakujem za rady, ake travne osivo ty odporucas? ak chce clovek klasika aj po nom behat s detmi..aku znacku? Wolf Garten SP Premium?? Eurogreen ? ci nieco ine?
Odpovedať
Profilova fotka
@maracana99 za mňa siaty trávnik je lepší... aj keď s kobercom nemám skúsenosť, ale veľa ľudí sa sťažuje na schnutie a problémy časom, čo je asi spôsobené tým, že kobercový trávnik je pestovaný a hnojený na predaj a najmä v iných podmienkach a iných biologických stanovištiach ako na miesto kde ho potom nasadíš... Keď trávnik vyseješ, tak v podstate od "mala" sa aklimatizuje na stanovište kde rastie a prispôsobí sa pôdnym a mikroklimatickým podmienkam podľa mňa lepšie ako koberec, ale to je môj názor... My sme trávnik nasiali a neni to síce "angličák" ale nemáme problémy , po roku to vyzerá tak, môžem pridať fotky pred a po zasiati rozdiel medzi fotkami je cca 1,5 roka
Odpovedať
@maracana99 To sú také hoby osivá. Nie zlé, ale ten čo je pestovateľom a dodávateľom trávnych kobercov ich v živote nepoužije. Pre Slovenský trh jednoznačne DLF. Používam ho roky. Dobré je aj Barenbrug, ale je to čisto holandské osivo a na naše klimatické podmienky síce použiteľné, ale s problémami. Po výseve sa objavujú plesne, je potrebná vyššia starostlivosť. Výborne osivá má Agro CS. Pre bežných spotrebiteľov ak budú po trávniku behať deti, psi, mačky - treba voliť osivo s rýchlou regeneráciou. DLF sa označuje ako dánske osivo, ale nie je to tak. Osivo sa pestuje (podobne ako aj od Agro CS) v Čechách a teda je dokonale prispôsobené aj našim klimatickým podmienkam. Odporúčam typ Sport. Obsahuje QuickAction mätonoh, čo je prvá tráva, ktorá začne klíčky do cca 5-7 dní pri teplote 20C. Následne ide o 10 dní kostrava a potom o 10-15 dní Lipnica. Výhodou je, že vďaka mätonohu tam bude minimum buriny. Trávnik vďaka lipnici veľmi zhustne a vyzerá po pár týždňoch ako koberec. Ja som testoval rôzne osivá a toto mi najviac vyhovuje. Aj keď sa napríklad objavia hríby, na 3-4 dní vypnem závlahu, alebo zvertikutátorujem (ak treba) a trávnik je opäť krásny. Kosím klasickou bubnovou kosačkou. Pri ostatných trávnikoch mám od DLF typ mini a ornamental. Tie sú náchylnejšie na plesne a kosím ich vretenovou kosačkou (aby pôsobili luxusnejšie). Keď niekto príde, tak v podstate vidí rozdiel ale iba v type osiva.
Odpovedať
@mamato dakujem, to su super rady zo skusenosti..dlf myslis tento? https://www.kdgarden.sk/travne-osivo-...
Odpovedať
@maracana99 áno, na plochu 350m² je potrebných 20kg osiva (niečo zostane) alebo zobrať 2x7,5kg. To že je na krabici napísané, že vystačí na 300m² je hlúposť, na výsev je potrebných oveľa viac gramov. Ja sejem na 9 na našej sejačke (ProGreen 60), čo je 60-70g na m². Vtedy to vzíde rovnomerne a husto tak ako je potrebné.
Odpovedať
@mamato Ok super dakujem , prave som to preberal aj doma s priatelkou, mozno zaciname byt nakloneni tomu siatemu po celkovej diskusii aj co tu dalsi pisali..
Odpovedať
@mamato tiez planujem siat travu. Toto osivo moze byt? https://www.predomyazahrady.sk/travna...
Odpovedať
mne sa ten kobercový nejak nepozdáva. aj doma sme normálne trávu siali. popravde neviem, či je v tom nejaký konečný rozdiel, ale príde mi sympatickejšie a aj lacnejšie kúpiť osivo.
Odpovedať
@raziel628 Prosím Ta odkiaľ si kupoval Biovin? Da sa niekde zohnať za rozumnú cenu väčšie množstvo?
Odpovedať
Článok sa načítava...
@treborztv ahoj, jsem z čech takže jsem to bral: https://www.sena.cz/pudni-vylepsovace... ale potřeboval jsem jenom na 200m2 jinak je to hrozná darda. pro vetší množství bych asi zkusil kompostarnu v okoli a biovin dal do poslední vrstvy...
Odpovedať
@raziel628 Jo od Tomaše kupujem aj ja ale je to draha zaležitosť. Skušal som aj miestních vinárov. Tokaj oblasť mám neďaleko ale nikto tu to nekompostuje.
Odpovedať
@mamato pojdeme do toho siateho, prosim ta to osivo dlf sport, ako casto treba kosit? ako chcem sa starat o travnik, co treba samozrejme, ale do urcitej miery. je mi jasne, ze ked budu dazde, tak bude rast dost rychlo, ale ci staci raz do tyzdna, alebo treba castejsie? tiez ked pojdem kupovat osivo ake k tomu hnojivo na zimu treba? si pisal, ze treba na zimu raz pohnojit.. dakujem
Odpovedať
Popýtaj sa na to aj v záhradkárstve, či to ideš objednávať?
Odpovedať
@maracana99 DLF osivo typu Sport je nenáročné ale kvalitné osivo pre bežného používateľa. Stačí ho kosiť 1x týždenne na výšku 3-4cm. Po výseve je vhodné aplikovať hnojivo, ja používam značku Profertil. Tým, že je teraz ešte do zimy dlhý čas, tak odporúčam typ Univerzál. Nič tým nepokazíte, je to typ celoročného hnojiva.
Odpovedať
@mamato dakujem za rady
Odpovedať
Profilova fotka
@dart9 a preco firmu? ja som si urobil aj pripravu pody aj siatie sam
Odpovedať
Profilova fotka
Kobercovy je pre lenivych s peniazmi 😄 inak starat sa treba aj o kobercovy, jedine ze dat koberec ten umely 😄
Odpovedať
Profilova fotka
@matteo2018 vyborne si to zhrnul, takyto nazor mam na to presne aj ja. a ked sa o ten kobercovy nebudu starat, tak bude vyzerat ako kazdy iny casom. tak bacha na to, aby to neboli len vyhodene peniaze.
Odpovedať
Profilova fotka
@matteo2018 ja som si robil siaty trávnik tiež sám a práve preto viem prečo píšem že či s firmou alebo bez..nie je to len rozhodenie semena..
Odpovedať
Profilova fotka
@dart9 ved nie je ale nie je to ani veda za tolke peniaze.
Odpovedať
clovek ma z toho siateho vacsiu radost aje ked teda nie je niekedy dokonaly. neviem ja som nad kobercovym neuvazoval, to mi prislo proste vela prachov za nieco, co sa da aj take nejak z vlastnymi rukami spravit
Odpovedať
@mamato ahoj, vcera bol 4. tyzden o siatia travnika, dal som to osivo DLF Sport, mal so aj tu sejacku s mrezovanymi valcami, islo to super.. kedy prosim ta mozem 1 krat kosit? Niekde citam, ze ked bude mat trava 10cm, po 4-6tyzdnoch atd..moja ma niekde uz 10cm a niekde menej. Na niektorych miestach su trochu menej zarastene miesta mozno sa osivo trochu vyplavilo, dosievat mam az na jar? Dakujem..inac travnik zacal vsachadzat na 4.den! uplne super ..dakujem
Odpovedať
@maracana99 30% osiva, ktoré bolo na povrchu vzišlo, 70% je zapracované v zemi a to ešte podľa mňa úplne nevzišlo. Keď sa počká týždeň, nič sa nestane. Ak však nie sú veľké miesta (väčšie ako keď dám vedľa seba 2 dlane) tak neriešiť. Príroda si s tým poradí.
Odpovedať
Profilova fotka
Asi kazde ma to svoje pre a proti. Napriklad moji starki maju siaty a jedneho casu co tam mali krtincov. Hroza. Ak by ste dali koberec tak asi treba vybrat dobru firmu 🙂
Odpovedať
@normicka krtkovia budú aj v siatom aj ukladanom, ak pod ukladaný nepôjde sieť. Ja pokiaľ sieť nemusí byť, tak ju zákazníkovi nedávam... Som strašne zvedavý, kto to bude vyťahovať a ako likvidovať (sieť s trávnikom nemôže ísť do bio odpadu), keď tam bude chcieť niekto niečo revitalizovať. Proti krtom v trávniku sa dá pomôcť veľmi jednoducho - realizátori majú svoje postupy. Zatiaľ bol spokojný každý zákazník.
Odpovedať
@mamato ahoj prosim ta este otazka, teraz dva dni vidim na urcitych miestach take zltnutie stebiel a su aj max do 5cm vysoke, takkde su uz aj 10cm su krasne zelene, moze to byt prepolievanim? alebo malo hnojiva? neviem, ci to z fotky dobre vidno..aj teraz ked su nizsie teploty, tak som polieval 2x denne, rano-vecer..ci neriesit? dakujem
Odpovedať
@mamato prezradis, prosim? Proti krtkom
Odpovedať
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?