Hnednutie tují

Ahojte, chcela by som vás poprosiť o radu ohľadom našich tují. Minulý rok v máji sme vysadili 150 ks tují ktoré pravidelne (denne) zavlazujeme a hnojime poctivo a pravidelne horkou soľou. Tento rok však začali hnednut a odislo nám tak už 4 ks, ktoré sme nahradili novými. Začali odchádzať tak, že vyschli na vrchole a dosť rýchlo sa to dostalo na celý peň. To bola otázka iba pár dní. Pred dvomi dňami som odstraňovanla suché konáriky a dnes je zase plno ďalších zoschnutych. Vedeli by ste mi poradiť čo s tým, prosím?
Odpovedať
1
2
Môžu byť napadnuté larvami. Tam nič nepomôže, lebo škodca vyziera drevo zvnutra. Daj si do googla škodcovia tuji, sú dva kalamitne
Odpovedať
Mozu byt aj premocene. Ihlicnany nie su letnicky na okne ani trava …
Odpovedať
@oliva59 tak ako už Zita spomenula može to sposobit hmyz. skuste vyhladat škodcov tují a podla toho potom skusit nejaky postrek možno pomože neco.
Odpovedať
@oliva59 https://www.rastlinky.sk/blog/hnednut...
Odpovedať
Tuja si bude rast sama … ja dam 1x za rok horsku sol a nepolievam iba dazd a su luxusne …. Sused to iste
Odpovedať
Profilova fotka
Moze byt, ze nerobi tuji dobre, ked je zasadena v kochliku? Mal som tak jednu a chudera to neprezila. Par mesiacov mam teraz dalsiu, ale tiez to s nou nevyzera byt na dobrej ceste.
Odpovedať
@oliva59 príčin môže byť viacej , ale najdôležitejšie je do každého prostredia vysádzať len vhodné druhy, tuja je ihličňan a ten všeobecne najlepšie rastie vo vyšších nadmorských výškach,nad 500m/m ideálne okolo 1000 kde je nižšia teplota a viac vlahy, ja ich ničím nehnojím ani nepolievam, rastie ako v lese, hnojí si ihličím a vlahy je u mňa pre tuje i veľa, oveľa viac problémov je tu ale s listnáčmi, tie potrebujú viac tepla a menej vlahy majú hlboké korene, no ihličňany väčšinou len pod povrchom a na väčšej ploche
Odpovedať
@martin107 do kochlika sú lepšie borievky, vysporiadaju sa aj so suchom aj prehriatym substrátom, čo tujam dosť vadi
Odpovedať
Profilova fotka
na dvore stromkom nevenujeme zvysenu pozornost, viac menej si rastu len tak same a vsimol som si, ze je to lepsie ako ked sme zo zaciatku mali snahu okolo nich behat, aby sa im darilo a take hnojivo a takto obstrihat. teraz si ziju svojim zivotom a vyzera, ze im je tak fajn.
Odpovedať
@bubioso len po pár rokoch budeš mať prales, do roka narastie niektorý druh i viac ako 1 m
Odpovedať
Profilova fotka
akoze nejak ich obstrihavam, ale neviem ani ci to robim spravne. ale dari sa im, tak im to zrejme vyhovuje.
Odpovedať
poradte. dostala som malu tujku, bola normalne zasadena v takom plastovom kvetinaci. chvilu som ju mala takto vonku vylozenu a potom reku dam ju do zeme este pri jednu, co som uz mala davnejsie. ale zacala uplne hnednut. je este taka malinka. da sa to nejak zachranit, ci ju mam rovno vykopat a odstranit?
Odpovedať
Článok sa načítava...
fuha, no neviem. by som povedala, ze to asi uz za sebou. este by si mohla skusit vykopat ju a skontrolovat korene, aby si vedela, ci ma zmysel sa snazit nejak o zachranu.
Odpovedať
@martin107 ja mam tuje zasadené okolo domu. V kochliku nie je ani jedna
Odpovedať
Profilova fotka
@japupi nespálilo ju slnko, keď bola v tom kvetináči?
Odpovedať
Profilova fotka
mozno by bolo fajn ju proste zasadit ako keby nanovo a pouzit horku sol. nezatracovala by som to a dala by som jej este sancu, ci sa nepozviecha
Odpovedať
Profilova fotka
Vsak bolo napisane, ze ju zasadila. Ci myslis akoze niekam inam a pouzit tu sol? Ta je naco vlastne dobra?
Odpovedať
Profilova fotka
@oliva59 takze je im proste lepsie, ked su normalne v zemi nez v kvetinacoch? Sice asi je to celkom logicke, kedze su to stromy.
Odpovedať
by som povedal, že áno. predsa len sú to stromy a tie odjakživa rastú prosto v zemi. neviem, prečo má niekto potrebu pchať ich do kvetináčov.
Odpovedať
Tuje uz celkovo vykapavaju, aj kopu mojich zakaznikov ich vykopalo a zamenilo za nieco ine. Teraz som bol v zahradnictve, obsluha mi potvrdila ze maju problem s uschynanim. Ja idem tiez zamenit za cyprusovec leylandsky. Nemozem uz na tie tuje pozerat 😒
Odpovedať
Aj ti povedali, preco sa to takto deje? Tiez som takto jednu nedavno vysadzal a zacala schnut. Obstrihal som vsetky tie uschnute vetvicky, nechal tych poslednych par zelenych, tak teraz cakam, co sa bude diat dalej.
Odpovedať
@bulls7 nepovedala konkretne, ale je to znamy problem posledne roky. Ja som si to vsimol sam, a ostatny mi to len potvrdzuju. Takze u mna tuju uz nechcem ani vidiet
Odpovedať
@bulls7 kuk hore, davala som odpoved. Larvy krasona im vyzieraju drevo. Uz je v niektorych oblastiach rozsireny kalamitne
Odpovedať
@zita19 myslis konariky zvnutra? U mna nic take nebolo
Odpovedať
Dobre, ze som sem nazrel. Akurat minuly tyzden sme mali o tomto debatu, ze co by sa hodilo dat pozdlz plota, tak aspon viem, ze tuje to nebudu.
Odpovedať
@marchenzo inak vela ludi od nich postupne upusta. ako fakt neviem cim to je, no teraz je to ako keby tazsie z ich pestovanim a ked tak aj sledujem tuje v zahraach, len velmi malo ludi ich ma fakt ze pekne
Odpovedať
Profilova fotka
nemoze byt, ze je to nejaka ina odroda? lebo nechapem, preco by to malo byt odrazu nieco ine a narocnejsie na pestovanie.
Odpovedať
@tamari87 si si vsimla nieco taketo? Ja praveze nemam ten pocit. Stale ich vidam, ci uz normalne vysoke alebo male stromky, ze sa caka, kym vyrastu.
Odpovedať
@dalaj áno, je problém s tujami. Vzhľadom na to, že ich toľko pestovaných, častokrát v monokulturach škodcovia a choroby sa šíria exponencialne. Dakedy bolo v celej dedine 100 tuji, z nich polovica na cintoríne, teraz je 100 tuji v dvoch živých plotoch 15 metrov od seba. Kedysi sa pestovali tuje niekde v škôlke za mestom, teraz sa dovážajú vypestky cez pol sveta, častokrát aj choré bez patričných dokladov. Nakupujú sa od necertifikovanych pestovateľov, hlavne, že sú lacné.
Odpovedať
@matoztt je už v prednej časti záhrady mením každú tuju ktorá vyschne. Už som vymenila 2 a ďalšie 2-3 budem meniť tento víkend. Nebudem mat jednu sortu, ale bude to v prednej časti taký pestrý živý plot z viacerých druhov stromčekov. Tuj už mám dosť....ale vymeniť 150 ks tuji sa nedá, to všetko budeme riešiť postupne pri každej ktorá vyschne. Niektoré sú krásne, iné majú zase veľmi veľa plodnic ktoré teraz zhnedli a tie vraj odoberajú tujam všetky potrebné živiny a vtedy tuja nerastie ako by mala.
Odpovedať
1
2
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?