Eternit zakopaný na pozemku

Profilova fotka
Máte niekto skúsenosť, čo s eternitom, ktorý nájdeme zakopaný v zemi na záhrade? Máme pozemok 24 árov a kdekoľvek kopneme do zeme, či už záhon, diera na stromček, všade nachádzame malé kúsky etenitu. Viem, že v minulosti tu stali ešte hospodárske budovy a starý dom. Očividne ich bývalý majiteľ demoloval a náhodne zakopal. Zatiaľ sme nenašli zakopanú žiadnu veľkú skládku eternitu, ale úlomky sú na mnohých usekoch v pôde do hĺbky 15 cm. Zbierať niekde na hromadu a potom odovzdať? Alebo zavolať firmu na odvoz? Alebo si ho nevšímať? Ide o to, že ho pravdepodobne budeme nachádzať pri každom zahrabnutí do zeme celý život, neviem si predstaviť každú chvíľu platiť za odvoz tie nehorázne sumy. Vopred ďakujem za radu a skúsenosti z praxe.
Odpovedať
1
2
Nerieš... maximálne pozbieraj na kôpku a znovu zahrab do zeme. Tam eternit nikomu NEŠKODÍ...
Odpovedať
@dedo758 ako mozes napisat ze nikomu neskodi azbest?!
Odpovedať
@profistavbari Napísal, že v zemi nikomu neškodí. A je to tak.
Odpovedať
@milanpl autor napisal ze ho stale vykopavaju a teda nieje len v zemi. Samozrejme ze pokial bude zakopany je to v poriadku ale pokial bude na povrchu bude sa rozpadat a napr pri hrabani sa bude uvolnovat do vzduchu.
Odpovedať
Profilova fotka
@profistavbari viem, kedy a prečo je eternit nebezpečný. Zatiaľ sa ho snažím čo najelegantnejšie nechať hlboko v zemi, aby sa k nemu nedostali deti. Zaujímalo ma aj, či existuje nejaké finančne dostupné a legislatívne správne riešenie. Našťastie sa nenachádza v úseku, kde pestujeme zeleninu.
Odpovedať
@ziarifka u nas pred cca 3 rokmi do 500kg brali zadarmo v Detoxe. Neviem, ako je to teraz, ale podla mna je uplne logicke, ze ak niekto najde na pozemku par vriec, alebo tych platni, tak nepotrebuje volat firmu a pod., ako ked dava dole celu strechu. Takze je logicke, ze to radsej budu brat zadarmo, akoby to ludia mali hodit niekam volne do prirody, alebo zakopat..
Odpovedať
@akvi dnes to nikto uz zadarmo neberie.ved je to pre nich zlaty dol.pre firmy. Keby teraz bolo 500kg zadarmo tak im tam nosim kazdy mesiac po 2-3 vrecia,po cely rok.(myslim cela rodina) Keby to tak bolo tak nepoesielali by firmy CP na likvidaciu eternitu za 3,4, 5, tisic euro.
Odpovedať
Profilova fotka
@akvi tak očividne už to legislatíva nepustí. Ach jaj...
Odpovedať
nerobte paniku
Odpovedať
@ziarifka no tak to je blbé 🙄😕 To som teda vážne rada, ze my sme to stihli ešte pred tou zmenou zákona. My sme mali asi 4 vrecia toho, tiez pozbierane z celého okolia starej chalupy. @dent no podľa prispevku vyššie, sa zakon menil vlani. Je to inak pekná blbosť, pretože uz vidím, ako niekto koli jednemu vrecu, co najde niekde v starej šope si bude volať firmu. Zakope dakde do zeme a vyriešené. Takýto odpad by veru mal štát brať zadarmo. Ale chápem, ze je to len a len o prachoch. 😕
Odpovedať
@profistavbari Azbest môžeš aj jesť, len sa nesmie dostať do pľúc... ;-) Ešte raz - legislatíva je aká je, takže bežný človek sa eternitu legálnou cestou lacno nezbaví. Preto ak už je raz v zemi, treba ho tam nechať a zbytočne ho nelámať, ale ak treba, kľudne ho presunúť...
Odpovedať
@akvi ved aj ta firma to iba zakope do zeme, nejde to na ziadnu recyklaciu.zakope sa to na spravne oznacenej a ohradenej skladke.a o to ide hlavne v tom celom biznise. Najvacsie naklady su pre firmu v tom,aby ziskali pre svoje podnikanie to spravne razitko(prelozene recou EU-certifikat) .
Odpovedať
Článok sa načítava...
@dedo758 dobru chut🙄
Odpovedať
@profistavbari ;-)
Odpovedať
Profilova fotka
@profistavbari venujte sa odborným otázkam , tam možno poradíte, toto nie je Vaša parketa
Odpovedať
@ziarifka ja mam nieco podobne ale v ovela mensom (teda sem tam najdem kusok eternitu - asi ked predosly majitel menil stresnu krytinu, tak to nahadzal do zahrady na kopu a par kuskov ostalo) a celkom ma to rozculuje. Na vasom mieste by som stiahol bagrom 20 cisel zeme a dal navozit par tatier cistej hliny.
Odpovedať
@jan45 chcete povedat ze konzumacia azbestu je neskodna? Co vam prekaza? Kde je vas nazor na azbest ktory sa vykopava na zahrade? Velmi rad si precitam vas nazor 😉
Odpovedať
Profilova fotka
@profistavbari ste tu ešte málo, názor som jasne prejavil, keď ste ešte neboli na svete, používali sa len azbestové brzdobé doštičky, tie sa rozmenili na prach a ten sme vdychovali na cestách v autách bez filtrov, mám najazdených možno 2 mil. km, mám 76 r. a pľúca mi slúžia bez problémov. Azbest je škodlivý pri spracovaní zo zdroja do výrobkov. Po zabudovaní do cementu sa už oddeľuje veľmi málo na to, aby náhodným kontaktom vytvoril v pľúcach poškodené miesta. Že americká sdk lobby presadila zrušenie azbestu je iná vec.
Odpovedať
@jan45 Z týchto materiálov sa vplyvom otrasov, poškodenia povrchu, zvetrávania a pod. neustále uvoľňujú do ovzdušia azbestové vlákna. Avšak k najväčšiemu úniku vlákien do ovzdušia a tým aj k najväčšiemu ohrozeniu zdravia ľudí dochádza pri akejkoľvek manipulácii s týmito materiálmi alebo pri ich narušení (búracie práce, rekonštrukcie, atď). V takýchto prípadoch môže lietať aj niekoľko desiatok tisíc respirabilných vlákien v jednom m3 vzduchu. Tu pracujú a toto dýchajú pracovníci, ktorí sa na týchto prácach podieľajú a po nich ďalší užívatelia týchto priestorov. Preto, ak sa nezamedzí úniku vlákien do okolitého prostredia a nedôjde k odbornému vyčisteniu týchto kontaminovaných priestorov, zostáva stav ovzdušia z hľadiska prítomnosti karcinogénnych azbestových vlákien v týchto objektoch po dlhé roky horší ako pred rekonštrukciou. To ze mate zdravie ako terminator neznamena ze ho bude mat kazdy. Azbest urcite nieje v poriadku a ani jeho pouzivanie alebo manipulacia s nim. Vasa generacia nezila a nebude zit v takom ovzdusi ako ta sucasna takze porovnavate neporovnatelne.
Odpovedať
Profilova fotka
@profistavbari ale veďˇ ja žijem v tom istom prostredí ako súčasná generácia a robím pre jeho zlepšenie tiež dosť, takže prečo by som nemohol porovnávať. Vyjadrujete sa na úrovni, ale slová nemusia vždy vystihovať realitu.
Odpovedať
@akvi No nemáš veľmi pravdu, pretože teraz som volal firmu na likvidáciu azbestu, nakoľko ja potrebujem dať dole zo záhr. domčeka cca 30m2 tak sa mi neoplatí ani vyliezť na rebrík a robiť s azbestom.Pretože som od nich vzdialený cca 150km a v cene je doprava, demontáž, odvoz a vybavenie dokladov /trvá cca 1mesiac ]-( / ale ako budú všetky doklady ok, tak prídu v prípade potreby okamžite..Doklady platia do konca roka. Pýtal som sa vzhľadom aby som to urýchlil že si to demontujem sám, ALE ak máš susedovcov že oslovia Políciu alebo podobné "inštitúcie" tak máš malér ]-( Čo sa týka ceny nie je veľký rozdiel v mojom prípade že do 30m2 je jednotná cena+dph cca 1000€ ;-( ;-( Takže nebudem liezť na strechu a dávať to dole, ak je to v cene.. ;-)
Odpovedať
@technik007 asi si neprečítal ďalšie moje komentáre. Ja som azbest riesila pred 3rokmi. Zakon sa menil v 2020. Podľa mna ho zbytočne sprisnili. Drviva väčšina ľudí by nezaplatila 1000 ecok za 30m2. Ak by tych 30 stvorcov azbestu vzali zadarmo, väčšina ľudí im ho tam odnesie. Teraz dosiahli akurát to, ze to ľudia zakopu na vlastnu päsť. Úžasne ekologické riešenie. Ak by slo ozaj o ekologiu, stat by mal mať záujem na tom, aby sa vsetok azbest zlikvidoval ekologicky a to by dosiahli jedine tak, ze by sumy za to boli symbolické, alebo by to bolo bezplatné. Všetkým nam je ale jasné, že štátu o žiadnu ekologiu nejde.
Odpovedať
@akvi to sa velmi mylis ze statu nejde o eko. Stat nato ale nema financie, si to ludia pletiete s dojnou kravou. Minule priznali ze nemaju ani silu ani prostriedky na likvidaciu latok co nam tu zanechali komancovia v chemku strazske a ty chces aby od ludi vyberali zadara NO.
Odpovedať
@jozefsv na nezmysli stat prachy ma, ze.. Na nieco, za co ludia ozaj nemozu, na to nie? Dojnou kravou su prave ludia. Len za poslednych 6 mesiacov si spocitajte, kolko penazi sa minulo.. O tych rozkradnutych za poslednych 12 rokov sa ani bavit nemusime..
Odpovedať
@akvi Nebudeme sa baviť ani za posledný rok :-) ..No lebo Fico.. ;-)
Odpovedať
@technik007 mne je absolutne jedno, kto je pri koryte, pokial robi to, na co bol zvoleny. Lenze to sa v nasom state akosi nenosi. Demokracia nie je idealne zriadenie, ale slovenska demokracia je fenomen. Nedospeli sme ako spolocnost. Mame to, co si zasluzime. A ked vidim, ako sa aj dnes spravaju ludia, tak este vela vody pretecie, kym Slovak pochopi, co je to sloboda a zodpovednost. A mozno ani nikdy nepochopi. Za celu historiu nam slo najlepsie ohybanie chrbtov.
Odpovedať
@akvi Vystihnuté presne bohužiaľ..nepoučíme sa ;-)
Odpovedať
@jan45 sucasna generacia nebude zit v tej vasej kedze vasa generacia ani zdaleka nezila v takom orostredi. Ked len spomenieme autidopravu v 60-70r. Je to jednoducho neporovnatelne. Rezim ktory vam umoznil studovat je nenavratne prec a dnes su ludia pod tlakom aby zvladali prezit ale toto nieje debata na MS. A aj ja som si zazil generasiu š120 kde v brzdovom oblozeni bola prímes azbestu 😉 ale to neznamena ze to budem schvalovat alebo davat do suvislosti so sadrokartonom. Azbest je omyl rezimu a nastastie sa uz v takej miere nepouziva.
Odpovedať
Diskusia pokračuje po 6 mesiacoch
Nieje azbest zakopany v zemi nebezpečný pre spodnú vodu?
Odpovedať
@asgard_nr nie
Odpovedať
1
2
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?