Drobné čierne mušky na paradajkách - sú škodlivé?

Prosím, vedel by mi niekto poradiť, na paradajkách sa mi objavili drobné čierne mušky. Sú škodlivé pre rastlinu? Ak áno, ako s nimi bojovať? Vopred veľká vďaka za pomoc!
Odpovedať
@pau_linka kym ich nie su davy a nehrozi kalamita, netreba robit nic. Tie paradajky rastu v prirode, tak sa na nich nejaky hmyz obcas objavi. Horsie su premnozene vosky, ale s tymi sa da bojovat. Najhorsia je psota paradajkova. Na tu este nie nic ucinne a pomaly sa stava velkym problemom.
Odpovedať
@zita19 Ďakujem krásne, nevedeli sme s ocom tak cca 2 roky dozadu prísť na to, čo sa mu pustilo do paradajok 🙂 veľmi si mi pomohla s tou psotou! 🙂
Odpovedať
@sousedekovci89 no nepomohla, ale aspon uz viete
Odpovedať
Profilova fotka
@zita19 na psotu perfektne zabera Calypso 480 SC. neviem ale kde ho zozenies, asi len srbsko alebo ukrajina. EU ho kvoli ochrane vciel zakazala. Ale len idiot by to pouzival na kvitnuce plodiny. http://old.agroporadenstvo.sk/ochrana...
Odpovedať
@mgx chemia neprichadza do uvahy. Na druhej strane paradajky kvitnu celu sezonu a psota ma tak rychly vyvojovy cyklus, ze v podstate nemas sancu zasiahnut ked nekvitnu a to je ten problem. Nejaka nadej by bola s parazitickymi hlisticami, ze by pozrali kukly v zemi, skor ako sa vyliahnu dospelce, ale nemam ani potuchu ako to nacasovat
Odpovedať
@zita19 ale áno aspoň s tým, že už viem čo to je 🙂 na internete je síce článok o tom, že by mohli pomôcť dravé bzdochy ale je staršieho dáta- neosvedčilo sa to?
Odpovedať
@sousedekovci89 viem zohnat drave roztoce, viem zohnat paraziticke hlistice, ale neviem kde by som sla odchytavat bzdochy. Nejake na zahrade mame, ale netusim ci su to tie spravne a ani netusim ako by som im mala vysvetlit, ze maju na paradajkach lovit tutu absolutu (inac ten latinsky nazov tej hnusnej mrochty je totalne vystizny)
Odpovedať
Profilova fotka
Chemii je dobre sa vyhnut v takychto pripadoch, kym toho nie je vela netreba robit paniku. My sme jedneho casu tiez kupovali hlistice a je ti to dobra vec. Ale my sme ich kvoli smutniciam davali.
Odpovedať
Profilova fotka
Ak ich nie je vela, tak by to malo byt ok. U nas sa premnozili zas vosky ako niekedy je fakt clovek uz bezradny, ked vidi tie kopy
Odpovedať
Najväčší problém aj v minulom roku bolo málo slnka a veľa dažďov a niektoré druhy rajčín tak začali hniť. Ak mávate vo vašej lokalite problém s chorobami na rajčinách pozrite napríklad: https://kydshop.sk/pripravky-proti-ch... Ale pokiaľ sú krásne zdravé netreba použiť nič. Ono vždy je dobré trochu zeleninu/ovocie ochrániť ako nakoniec z toho nemať nič a aj tak si nakoniec kúpiť v obchode.
Odpovedať
@build11 po vlanajsej sezone, ktora bola na plesne na paradajkach vyslovene kriticka (taku si ani napamatam), viem, ze dopestovat da aj bez chemie s pouzitim bio postrekov. Bol to tazky boj, ale nakoniec sme tie paradajky zachranili aj bez chemickych fungicidov A kedze proti hubovym chorobam je treba zasahovat preventivne, ked sa prejavi napadnutie, zvycajne je uz neskoro tak tohto roku stiekam bio-prostriedkami odkedy som ich vysadila.
Odpovedať
Diskusia pokračuje po 2 rokoch
Profilova fotka
Ahojte, v našom najnovšom článku sme si prešli celým vegetačným obdobím rastliny. Nájdete tam rady, ako pestovať paradajky, od výsadby cez starostlivosť až po zber, rovnako aj niektorých škodcov a choroby. Určite sa ale inšpirujeme aj touto diskusiou a postupne článok budeme aktualizovať o ďalšie zaujímavé tipy zo sveta rajčín: https://bit.ly/ako-pestovat-paradajky 🙂
Odpovedať
Článok sa načítava...
@michaelarecht nooo idem hned aj nan xixi
Odpovedať
1
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?