Cyprusovec leylandský na živý plot - máte niekto?

Zobraz úvodný príspevok
Chcel by som sa opýtať, či máte niekto Cyprusovec leylandský - Cupressocyparis leylandii vysadený ako živý plot. Páči sa mi viac ako tuja a rozmýšľam, že by sme ho vysadili, lebo aj rýchlo rastie a nemal by byť náročný. Tiež by som poprosil tip na záhradníctvo, kde ste ho kúpili. Ďakujem.
Odpovedať
Profilova fotka
@ivus36 nemyslim si, ze by s tým mali problem... ale tazko povedat
Odpovedať
Diskusia pokračuje po 2 mesiacoch
@rastlinky_sk Dobrý deň, prepáčte, že sa vkradam do konverzácie, ale chcem Vás poprosiť o radu. Chcela by som CL vysadiť do kvetináčov na terasu. Potrebujem živý plot. Kvetináče by boli 240 x60x60(dĺžka, šírka, výška). Priame slnečné svetlo je tam len ráno. Výška plného živého plota by stačila 1 až 1,3 m. Je podľa Vás CL vhodný? Ak nie, ktorá stálozelená, nie ťahava by rástla v takýchto podmienkach? Ďakujem veľmi pekne.
Odpovedať
Profilova fotka
@monkaka Dobrý večer. Cyprusovec vynikne skôr ak je vyšší. Patrí medzi najrýchlejšie rastúci ihličnan a tým, že chcete len výšku 1 - 1,3 m je to škoda. Do tejto výšky by boli vhodnejšie asi rakety - Juniperus scopulorum alebo thuja - sú okrem klasickej Smaragd aj krásne žlté sfarbené kultivary. Treba najmä dbať na to, že dreviny sú odkázané iba na vašu starostlivosť. pestovanie v nádobách je teda ťažšie než vo voľnej pôde. Nezabudnite na drenáž, zateplenie a zároveň v lete aby sa nádoby neprehrievali. Píšete, že na priamom slnku nebudú celý deň, tak je to vyhovujúce. Pôda sa v nádobách vyčerpá za kratší čas, preto je dôležité hnojenie a zálievka, otvory na odtok prebytočnej vody. Držíme palce.
Odpovedať
@rastlinky_sk Ďakujem pekne za odpoveď. Pozerala som alternatívy, ktoré ste mi odporučili. K CL sa prikláňam najmä kvôli rýchlosti rastu. Tuje sme sa už pokúšali pestovať v spomínaných kvetinacoch. No neúspešne. Je však pravdou, že sú neni zateplene a nemajú odtok prebytočnej vody. Sú to drevené kvetináče, zvnútra nopova fólia a na dne piesok a na ňom makadam. Môžem ich však upraviť. Zateplene môže byť polystyrénom? Vnútri kvetináča?
Odpovedať
Profilova fotka
@monkaka určite bol hlavný problém, že nádoby nemajú odtok. Zateplenie drevené nádoby nepotrebujú. Na dne by mal byť skôr štrk. A treba hnojiť
Odpovedať
Ahojte, poprosila by som o rady, tipy, pripadne aj od odbornika @rastlinky_sk . Odchadza nam zivy plot vysadeny z tuji smaragdovych (cela zahrada ma cca 10 rokov). V okoli maju susedia podobne problemy, zrejme nejaka pliaga. Takze co namiesto toho? Uvazujem nad cyprus. leyl. Dva stromy (myslim ze je to ono), mame na pozemku ako solitery a zdravotne problemy nemaju, su to uz asi 5m stromy s kmenom cca 15-20 cm na priemer. Preto ma napadlo, ci aj zivy plot z tohto cyprusteka moze po 10rokoch dosahovat taku hrubku kmenov a ci to vobec vadi. (Neviem, do akej hrubky kmene porastu, aby bolo este miesto na konare.) Plot bude mat vysku asi 2,5-3 m a na sirku cca 80-100cm, viac miesta nie je. Samozrejme, mal by si zachovat nepriehladnost a hustotu. Dalej som uvazovala stalozelene rododendrony ale tie asi nevyrastaju na taku vysku, alebo ano? A tretia moznost a tu by ma zaujimalo ci niekto nieco take doma ma, nechat na svojom mieste tie vyschnute tuje a k nim nasadit brectan, ktory ich oblezie a moze to byt priestorovo celkom zaujimave. plot mame totiz pletivo a brectan samotny sa tam teda asi neudrzi. Viete niekto ako dlho trva, kym taka tuja potom zhnije lebo pocitam aj s tym, ze mi mozu potom tie tuje popadat aj s tym brectanom... a to by sme zacinali zase od znova. Co si myslite o tychto napadoch?
Odpovedať
Profilova fotka
@lilitela Dobrý deň, žiaľ môžeme len potvrdiť, že v poslednej dobe je veľa tují napadnuté chrobákom Lamprodila festiva, ktorý spôsobuje vyžieranie pletív a celkové vyschnutie porastu. Viac info tu: https://www.rastlinky.sk/blog/hnednut... Z možností, ktoré ste uviedli sa najlepšie ujme určite cyprusovec, ktorý rastie najrýchlejšie zo všetkých ihličnanov, dobre zvláda aj rez, potom dobre zahusťuje a vznikne hustý plot a aj dostatočne vysoký. Čo sa týka rododendrónov, dorastú do 3 m v pohode, ale po niekoľkých rokoch a potrebovali by rašelinu a polotieň, nepoznáme podmienky pestovania. Skôr ako náhradu by ste mohli zvoliť vavrínovec alebo photíniu, prípadne kombináciu aj s rododendrónom, pre efekt kvitnutia. Brečtan nie. Je expanzívny, plazí sa do strán aj po zemi, veľa roboty Vás s ním čaká.
Odpovedať
@rastlinky_sk Dakujem, este sa spytam, mame niekde aj pavinic 5lal., len pre porovnanie, je prosim brectan "agresivnejsi" nez ten pavinic?
Odpovedať
Profilova fotka
@lilitela žiaľ oba sú dosť expanzívne, menej expanzívny a rastúci súmernejšie je pavinič 3laloč. V prípade, že sa v budúcnosti rozhodnete porasty zmeniť, je to naozaj veľmi obtiažne. Brečtan aj pavinič zakoreňujú, vyrastajú od koreňa, potrebujú pravidelnú kontrolu a nežiadúce výhonky strihať, odstraňovať a usmerňovať v raste.
Odpovedať
Diskusia pokračuje po 2 mesiacoch
Dobry den, chceme vypestovat husty zivy plot vysoky cca 2-2,5 m, o sirke 100-110cm pozdlz pletivoveho plota (viac priestoru nemame) . Tuje smaragdy nam vyschli kvoli napadnutiu chrobakom. Vavrinocec ani fotyniu nechceme, nakolko mame male dieta a obavame sa jedovatych plodov.Prosim je takyto plot mozne vypestovat z CL, alebo je sirka 1m pren prilis malo (viem ze ideal je +/-1,5m)? Zaroven sa chcem poradit ako daleko od plota ho pripadnesadit. PS:Na pletivovom plote je natiahnuta aj zelena textilia. V pripade ze by prerastal nejakym sposobom aj cez nu susedia pocitaju s tym, ze zo svojej strany ho budu tiez strihat. Vopred dakujem za pomoc!
Odpovedať
@rastlinky.sk Dobry den, prepacte, v otazke vyssie som vas zabudla oznacit. Za odpoved vopred dakujem.
Odpovedať
Dobrý večer, prosím o radu - žltnutie konárikov. Je to živý plot, cca 30 ks cyprusovca (foto). Asi na 4 stromčekoch začali žltnúť niektoré konáriky. Je toho ešte málo, ale radšej by som to riešil hneď ako neskoro. Pozrite na detailné fotky, či je to nejaký škodca, huba, choroba... a ak áno, ako sa to dá vyliečiť. Vopred ďakujem za odpoveď.
Odpovedať
Článok sa načítava...
Profilova fotka
Dobry den, vysadil som 2xCL medzi dom a cestu. Po 15 rokoch bez zasahov vyrastli asi na 10m. Su mohutne zacinam sa bat ci nepadnu na cestu.? Ako by sa dali teraz upravit v tomto zmysle? Alebo ich dat radsej von? Na sirku maju mozno 4m. Vopred dakujem za odpoved.
Odpovedať
Profilova fotka
@lenka8877 dobrý deň, od plota sa CL sadí 0,8 m a od seba tiež toľko, potrebuje potom priestor 2 m ideál. od oplotenia, minimálne teda 1,8m na menšiu plochu ho ani nedávajte, spočiatku to bude pôsobiť ok, ale časom to môže byť tesne alebo poškodí plot. Ak sa predsa len rozhodnete, odporúčam len strihať a strahať.
Odpovedať
Profilova fotka
@charlierous161 dobrý deň, zatiaľ to nevyzerá nič vážne, skôr to je tým vlhkým počasím čo bolo, aplikujte plošne, postrekovačom horkú soľ a dajte aj do zálievky, keď preschne pôda a bude suchšie počasie aj ku koreňom vo forme zálievky. Vzhľadom na výšku a asi aj vek je to prirodzená vlastnosť, aj nám vypadávajú vlasy a aj ihličnany strácajú ihlice a listy týmto spôsobom.
Odpovedať
Profilova fotka
@jan_guban lepšie by sa reagovalo ak by sme ich videli aspoň na foto, ale všetko sa dá upraviť rezom aj skrátiť aj boky orezať, je to druh, ktorý výborne zvláda rez.
Odpovedať
@rastlinky_sk velmi pekne dakujem za radu!
Odpovedať
@rastlinky_sk ďakujem za odpoveď a máte pravdu, že aj my "šedivieme". Prajem pekný deň
Odpovedať
@charlierous161 zdravim, mate to krasne, chcem sa spytat ako vysoke boli tie stromceky ked ste ich vysadzali, a ako dlho uz su vysadene?
Odpovedať
Profilova fotka
Dobry den,potrebovala by som poradit,vcera som strihala moje cyprusteky a niektore rastu velmi rychlo a dost krivo( davala som im aj palicky ale to uz nestaci).Prosim vas bude sa to postupne samo vyrovnavat,alebo to mam stale dalej vyrovnavat ja?A niektore maju bocne vyhonky -ako dva stromceky-mozem to zrezat teraz alebo az na jar?A jeden stromcek je mensi a ma aj inu farbu a rastie velmi pomaly.
Odpovedať
@fuxxo dlho som tu nepozrel.... CL posadené cca 10/2016, mali cca 60-80 cm, dnes výška 2,75m a vrcholky som 1.x skracoval na jeseň 2018 na túto výšku. Možno by mohli byť hustejšie, dúfam že na rok budú...
Odpovedať
@rastlinky_sk Mam rovnaky “problem” ako @kriko . Taktiez mi niektore rastu akoby dva stromceky. Maju cca 50-80cm. Mal by som ich ostrihat? V pripade, ze ano, kedy je idealny cas na strih? Navyse, niektore stromceky akoby rastli do sirky nie do vysky. Mal by som ich vyviazat k palickam, a tym korigovat smer rastu? Vopred dakujem za odpoved.
Odpovedať
Profilova fotka
@kriko Zdravím, trochu dlhšie sme nereagovali a áno, vyrovnávanie cypruštekov je vhodné, keď im zhrubne kmeň, budú pekné rovné a stabilné, vrcholec im prirodzene ovísa, takže to je v poriadku. Hlbšie rezy vykonajte až na jar, potom prihnojte NPK.
Odpovedať
Profilova fotka
@samtka áno, z časti sme už odpovedali aj vyššie, cyprušteky majú tendenciu sa krútiť, rásť krivo, je vhodné ich vyviazať, na jar upraviť rezom. Trochu im bude prekážať ten mulč, ktorý sa v lete bude dosť prehrievať, teda treba adekvátne doplniť vlahu.
Odpovedať
@rastlinky_sk mohol by som sa spytat profika, ci mu nebude vadit ze bude vyrastat v tieni betonoveho plotu od juhu, cize cely svoj zivot neuvidi priame slnecne ziarenie, az kym ho neprerastie?
Odpovedať
Profilova fotka
@rkorba bude rásť pomalšie, inak mu to neprekáža, rastie cca 80-100 cm ročne pri ideálnych podmienkach, ak má plot 2 m prerastie cca za 3 - 4 roky. Treba zvoliť vhodnú vzdialenosť od plota, betónový plot sa bude rýchlo prehrievať. Ak bude blízko upečie sa tam, bude nevzhľadný a bez prírastkov z tej strany.
Odpovedať
@rastlinky_sk dakujem za rychlu odpoved, nejedna sa o novodoby 5cm betonovy panelovy smejd plot ale o zelezobetonovy 20cm plot, ten by sa nemal tak rychlo prehriat. PS lepsie ako tuje, kazdy druhy dom vyzera ako cintorin :-)
Odpovedať
Profilova fotka
@rkorba áno, tento plot je lepší samozrejme ale aj tak treba dodržať vzdialenosť minimálne 80 cm od plota...
Odpovedať
Diskusia pokračuje po 4 mesiacoch
Profilova fotka
@rastlinky_sk dobrý deň , prosím vás mám otázku. Máme ilovitu pôdu stredne kamenistú. Chceli by sme živý plot vedľa bazéna. Je vhodnejší cyprusovec leyanda alebo tuja brabant?
Odpovedať
Profilova fotka
@kikirda dobrý deň, čo sa týka pôdy, predpokladám, že pred samotnou výsadbou budete do jám vkladať aspoň substrát pre okrasné dreviny a na dno v ílovej pôde dáte drenážnu vrstvu zo štrku, kameňa. Obe dreviny by to zvládli. Otázne je, čo očakávate od plota, akú estetickú stenu. Brabant je košatý strapatý kultivar a cyprusovce, ak budete pekne vyväzovať ,vytvoria peknú stenu ale je lepšie ak sú vyššia než 2 metre.
Odpovedať
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?