Blatové a sivé hniezda v trávniku

Zobraz úvodný príspevok
Dobrý deň, vie mi niekto poradiť čo sa mi deje s trávnikom? Tvoria sa mi blatové a sivé hniezda.
Odpovedať
1
2
Keď sa spraví vertikutácia, tak sa odstráni Trávna plsť. Hnojivo pridá výživu. Do cca 2 týždňov je potom trávnik na pohľad krajší, avšak zárodky plesne tam zostanú. Preventívne potom treba aplikovať cca mesiac po vertikutacii Bumper. Bumper aplikujte 2x v cca 2 týždňovom odstupe. Ak sa bude problém opakovať aj ďalší rok, je nutné už použiť iný prípravok, nakoľko opakované použitie Bumperu stráca účinok. K trávniku... Áno do augusta bol ok, potom začalo pršať, málo slnečných dní a tu je výsledok. Na jar slniečko a správna údržba všetko vyrieši. Netreba sa stresovať. Keď som cca 7 rokov začínal so zakladaním trávnikov (dodávam zákazníkom vlastné) tak sa mi spoločníci smiali, že moc na ne kukám... Chodil som okolo trávy tak, že tam nikto nemohol stúpnuť a každú chybu som chcel hneď riešiť. Potom som pochopil, že o veľa veci sa postará príroda sama....
Odpovedať
@mamato a ake hnojivo odporucate?A nestaci to vybrabat kedze vertikulovat kvoli tej sietke nemozem?Chcel by som sa zbavit aj dateliny ktora sa mi tam na viacerych miestach vyskytla..niecim aj to som chcel vystrsiekat proti burinam..to uz kedy zase by bolo vhodne?
Odpovedať
@rado220 hnojivo ako som písal vyššie. Používať hnojivo s dlhodobým účinkom. Veľmi dobre skúsenosti sú s Fenix/Profertil. Hrabanie nepomôže. Vertikutácia znamená odrezanie bočných vybezkov korenoveho systému a zároveň narušenie vrstvy zeme, ktorá je "ubitá" polievaním, kosenim a chodením - tým sa nedostával vzduch a potrebné živiny do pôdy. Vertikutatoruje sa správne tak, že sa len naruší veľmi malá časť pôdy, to znamena max. 0,5-1cm. Veď neorieme 😉 . Sieťku máte tak 2-2,5cm takže žiadny strach. Datelinu a iné náletové druhý burín odstránime Bofix. Pozor po aplikovaní nekosit cca týždeň. Bofix aplikujte až po tom, čo bol trávnik ošetrený a je už v dobrej kondícii.
Odpovedať
@mamato dakujem za cenne rady..pridam foto v maji ako trava dopadne:D
Odpovedať
Diskusia pokračuje po 4 mesiacoch
Profilova fotka
@michaelo mame teraz to iste, larvy Tipuľe, kým som prišla na to čo to je, už ostali v tráve len prázdne obaly po larvach a takéto blatove kopčeky, a diery v zemi. Na jeseň budeme dávať zalievku na trávnik, teraz už jedine ošetriť napáchané škody a hnojiť
Odpovedať
nedostatok hnojiva treba kazdy tyzden hnojit hnojivom NPK 30g na m2
Odpovedať
Profilova fotka
@santos950 som si istá, že sme mali smolu a larvy tipule boli už v travovom koberci, ktorý nám pokladali 28.augusta pretože hneď v októbri trávnik začal viditeľne rednúť a teraz v marci vyšlo milion lariev, všade naozaj všade. Na m2 nepočítam 100 dier. Ja som to zistila len pred týždňom, že kde je problem. Pritom pred mesiacom sme spravili jarnú údržbu, vyčesali sme trávnik, pohnojili, dosiali. A keď sa tráva nechcela spamätať pozerala som každý deň, a nachádzala obaly od lariev. Google pomohol, prečítala som kvanta článkov, ibaže kým som pochopila cyklus tých tipuľ už by bolo zbytočne teraz na to čokoľvek proti larvam dať, lebo už vyleteli dospelé Tipule. Ktoré sa zas o 106 pária a kladú vajíčka. Bol mi doporučený holandsky bio pripravok Armorex, hoci som volala aspoň so 6 záhradníkmi, radili zálievky ako karate zeon kde pri 200m2 trávnika by sa mi cena vysplhala na 380€ aj to treba opakovať. Teraz musím komplet ozdraviť trávnik. Lebo na vyžratych miestach od lariev sa uchytila burina lipnica. Takze odstranujem ručne. No 8 mesačný trávnik je zdevastovaný ale dúfam, že ho dám dokopy. Ďakujem za radu, pozriem na to. Tiež sa chystám opäť hnojiť, nech sa naštartuje trávnik.
Odpovedať
1
2
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?