Ako ukoncit studnu - napady?

Ahojte. Mam vrtanu studnu, zo zeme mi trci asi 20cm rura obsypana strkom. Provizorne som mal tuto sezonu studnu zakrytu, iba s otvorom na hadicu. Mam ponorne cerpadlo a nad krytom studne som mal upevneny tlakovy spinac a z neho hadicu na polievanie. Chcem vsak nejak elegantne vyriesit ako to cele zastresit, ukoncit. 1) tlakovy spinac ktory mam ma byt umiestneny zvislo, co trosku limituje jeho umiestnenie (asi len nad studnou) 2) podzemnu sachtu kvoli vysokej spodnej vode riesit nechcem 3) bud priamo tam, alebo do nejakeho extra boxu v zemi, by som chcel umiestnit aj elektricky ovladatelny ventil na niektore okruhy ktore budu sluzit na zavlahu 4) na zimu kvoli mrazom by som chcel tlakovy spinac vyberat, takze aby to bolo pristupne Mate nejake napady, riesenia, pripadne ake su vase realizacie? Dakujem
Odpovedať
Tak maly update. Nakoniec som sa rozhodol a budem to pravdepodobne realizovat pomocou plastovej vodomernej sachty ktora sa osadi priamo na vrt. Tu podbetonujem a ciastocne aj obetonujem. Kazdopadne najde sa tu niekto kto poradi ako dalej? Momentalne mam ponorne cerpadlo v studni, ktore spinam jednotkou PC-59 pri poklese tlaku (rozumej, momentalne len hadica na zavlahu, ked polievam, cerpadlo sa zapne). V sachte by som to chcel rozsirit o tlakovu nadobu a zakladny filter na piesok. Pravdepodobne budem musiet vymenit aj dany tlakovy spinac, nakolko sa zda ze nefunguje ako ma. Vie mi niekto poradit konkretne produkty, idealne z jedneho webu, co pouzit aby to vsetko fungovalo ako ma? Cerpadlo, tlakovy spinac, tlakova nadoba a filter, nasledne to bude rozdelene na 4 vetvy (3 budu regulovane elektromagnetickymi ventilmi, na povrchu neskor ukoncene nejakymi konkretnymi zavlazovacmi). 4ty bude na povrchu ukonceny klasickym "kohutikom". Pripadne aj nejake foto pre inspiraciu sa hodi. Vdaka.
Odpovedať
@mmjoy99 Všetko spolu funguje. Kúp si rovno domácu vodáreň, tam máš všetko - čerpadlo, tlakový spínač aj tlakovú nádobu. Netreba komplikovane kombinovať veci. Ja som s vodou nikdy nerobil a urobil som si sám rozvody zo studne, cez vodáreň - von mi idú 3 vetvy. Tu sú fotky : https://www.modrastrecha.sk/blog/chro...
Odpovedať
@chrobak7 akurat ponorne cerpadlo v studni uz mam. A nerad by som ho zbytocne vyhadzoval. Lebo ta vodaren co mas na foto nasava vodu, nie? Co u mna robi prave to ponorne cerpadlo. Alebo nie?
Odpovedať
@mmjoy99 Tak si potom musíš dokúpiť tlakovú nádobu a tlakový spínač, plus niekoľko metrov PE hadice, stačí 32 mm, nejaké kolená, rozdvojky, ventily a všetko to pospájať.
Odpovedať
@mmjoy99 Ideálne je všetko riešiť v technickej miestnosti. Do šáchty okrem filtra a spätnej klapky som nedal nič. Tiež mám vysokú hladinu spodnej vody, ale riešil som to tak, že pri betónovani dna šachty som v jednom mieste urobil o niečo hlbšiu jamu a pri zalievaní betónom som do nej vložil plastové vedro. Dno som vyspadoval k vedru. V takto vytvorenej jimke je vložené kalové čerpadlo a po každom daždi sa automaticky voda zo šachty odčerpa.
Odpovedať
@chrobak7 skusim oslovit niektoru z firiem, nech doporucia nejaky set k cerpadlu ktore uz mam @ruren je to cisto studna len na zavlahu, nemam ju spojenu s domom. Cize vsetko bude v sachte, ta je vodotesna, studnovu ruru ukoncim cca 1m pod terenom v sachte (30+ cm nad dnom sachty). Moc s tym nenarobim, len tolko ze elektrinu umiestnim co najvyssie. Ostava mi asi len zistit na vlastnej kozi ako to bude 🙂
Odpovedať
@mmjoy99 Je úplne jedno kde kde v šachte umiestniš elektriku. Vlhkosť si urobí svoje.
Odpovedať
@chrobak7 som pozeral to zapojenie a tam si sa riadne vyhral kolienka, t-čka keby si dal rozdeľovač na 3 vetvy mal by si o dosť menej zapájania
Odpovedať
@ruren mám v šachte 15r všetko vrátane vodárne a nič tomu nie je len to netreba zabedniť ale nechať medzierku na vetranie
Odpovedať
@jumt Pri spodnej vode ti vetranie je prd platné.
Odpovedať
@chrobak7 lenze ta domaca vodaren aku mas ty, moze byt ib do urcitych metrov, nie? Keby som to dal do hlbky vyse 10 m, asi by to dobre nefungovalo,ci?
Odpovedať
@dzonyby Áno, vodu vieš nasať z hĺbky max. 8 metrov. Ak je voda hlbšie, treba použiť ponorné čerpadlo, ktoré dokáže vodu vytlačiť vyššie. Ako hlboko máš ty vodu v studni?
Odpovedať
Článok sa načítava...
nieco nad 10 metrov, ale mam ponorne cerpadlo.
Odpovedať
1
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?