Ako odstrániť pleseň z trávnika?

Profilova fotka
Ahojte. Objavila sa nam v travniku takato plesen - vid foto (Travnikovy koberec sme davali na jar). Viete mi prosim poradit? Trava sa sama po zime zregeneruje alebo je potrebne teraz proti tomu nejako zakrocit? Dakujem
Odpovedať
Profilova fotka
fuhaaa neviem ci teraz nie je uz neskoro na nejaky ten zasah, ale skus sa popytat na zahrade, tam sa isto najde niekto , kto by vedel poradit
Odpovedať
@nikuska315 uz nic nerob, fungicidy striekat je uz neskoro, na vertikutaciu zas pri tohtorovnom travniku skoro. Na jar sa uvidi. Vyhrabes starinu, prevzdusnis, zapieskujes, pripadne dosejes hole miesta Tato jesen bola nezvycajne mokra a ak vam stal travnik vo vode tak je zle zalozeny. Uz vam ostava len priebezne prevzdusnovat a pieskovat, aby sa casom dostal do lepsej kondicie.
Odpovedať
@nikuska315 tým sa už teraz netráp aj tak všetko vyschne, ranný mráz ju pošle na zimný spánok , ak je menej ako +7 môžeš ju i kliešťami ťahať no už neporastie, no ked bude viac môžeš ju i zatlkať aj tak vyrastie
Odpovedať
Je to pleseň snežná v počiatočnom štádiu. Trávnik je nový, nebola vykonaná vertikutácia. Tvorí sa micélium, teda huba. Vzhľadom k súčasnému počasiu by bol postrek Bumperom neúčinný. Na jar keď trávnik preschne treba urobiť vertikutáciu, vyhrabať, nahnojiť. Všetko čo je v rozsahu dvoch dlaní neriešiť, príroda sa o to postará. Teraz má väčšina zákazníkov tento problém (a ja... a to som realizátor) 😉
Odpovedať
no nam tu uz rano mrzlo, tak si myslim, ze na nejaku liecbu je uz ako tak neskoro, takze by som to vsetko nechal az na jar a potom mu dal taku tu ocistnu a ozdravnu kuru
Odpovedať
Profilova fotka
@zita19 @mamato @fragmo @duzu diky za rady cize na jar - vertikulacia, prevzdusnenie, zapieskovat a dosiat ked bude treba, ano? :) koberec bol polozeny tento rok, na jar, budem moct uz vertikulovat, nenarobim viac skody, vsak? :))
Odpovedať
@nikuska315 Ahoj. Určite sa nič nestane. Ja som zakladal trávnik u klienta začiatkom apríla (sám sa čudujem, že narezali...) a už v júli bola prvá vertikutácia. Druhú som u neho robil v októbri. Po vertikutácii to bude vyzerať cca 1-1,5 týždňa dosť biedne, ale potom sa rozbehne. Na Slovensku je zaužívané vertikutátorovať len 2x a to na jar a na jeseň, čo je nesprávne. Koberce, ktoré sú vysievané športovým osivom pre komerčný predaj sú husté, inak by sa pri zlupovaní rozpadli. Keďže sú husté (siate na 9-9,5 stupnici z 13) je potrebné ich priebežne prerezávať od apríla do októbra (cca 1x za 3 mesiace).
Odpovedať
Diskusia pokračuje po 3 mesiacoch
Profilova fotka
@mamato Ahojte Tak jar sa nam blizi, tak ozivujem tuto temu ;) moze sa naraz vykonat vertikutacia a aerifikacia , a nasledne zapieskovanie? Alebo najprv vertikutovat a po par tyzdnoch aerifikacia? A potom kedy pieskovat, az po aerofikacii? :)
Odpovedať
@nikuska315 vertikutácia prvý krok. Druhý krok minimálne s 2 tyzdnovym odstupom aerifikacia s topdressingom. Ešte je dosť blato, zatiaľ nerobíme u nikoho a čakáme, kým to trochu preschne.
Odpovedať
@nikuska315 nechaj to na prírodu máš to bez roboty akurát to bude dlhšie vidieť, stačí poriadny dážd,a slnko,aby to zmylo,nová tráva to vytlačí, ja to mám skoro po každej zime ak je sneh, i rôzne cestičky od hrabošov, len pred pár dňami zmizol sneh a už vidieť snežienky i cez sneh
Odpovedať
Diskusia pokračuje po 6 mesiacoch
Ahojte. Vie mi prosím niekto povedať čo spôsobilo tie tmavé miesta? Ako ich odstrániť? Postrek, nový výsev, ??? Ďakujem za každú radu.
Odpovedať
@willy0123 nemáte psa? Nám takéto flaky ostávajú po výklacho a po očúravaní
Odpovedať
Článok sa načítava...
@anulienacka máme, len si nie som istý že to je od neho. Tie miesta sú vyschnuté až tak, že keď po nich prejdem, tak mi až “praští” pod nohami.
Odpovedať
To asi nebude od psa potom, to byva tak inak obschnute. Poznam to dobre.
Odpovedať
novym vysevom nic nepokazis by som povedala.
Odpovedať
@willy0123 vysev a hnojeni aby byl travnik silnejsi / odolnejsi. Pak by si mel s danym problemem poradit sam. Travnik je vhodne hnojit i na podzim/zimu (kdyz je teplota nad 5) ale je nutne mit spravne hnojivo (snizeny/zadny obsah dusiku)…
Odpovedať
Obr. Č. 1 Ono treba pustiť a skontrolovať závlahu, či akurát na tie miesta nejde menej vody, lebo tie fľaky pripomínajú zbytky vykrojov cesta po pagáčoch - "trojholníky so zakrivenými stranami" (trysky polievajú do kruhu, no neprekrývajú sa) na obrázku majú fľaky až šedú farbu to sa už tráva chystá umrieť. Po psovi by boli kraje vyschnutých miest tmavo zelené. Obr. 2/3 sú rozmazané, kľudne by to mohla byť choroba, sucho a aj lipnica ročná, v júlových/augustových horúčavách jednoducho odumrie (hlavne na slnečných miestach) aj napriek dobrej závlahe. Ako príklad uvediem bazén 5 rokov iba v lete na častí trávniku- pôvodná tráva uhynula, zbytok sezóny kosenie bez zberu trávy. Na prázdnom mieste na jeseň vyrástla lipnica, semiačka padali mulčovaním na zem až do leta, kde počkali zakryté bazénom na ďalšiu jeseň. Znova narástla lipnica. A znova to isté 5 krát. Až nakoniec jedno leto tam nešiel bazén a lipnica aj napriek závlahe odumrela, stačí ak preschne raz vrchných 5-8cm zeme. Na foto to vyzerá takto:
Odpovedať
Profilova fotka
To by mi vôbec nenapadlo s tou závlahou, že by to bolo hluché miesto.
Odpovedať
ved preco nie, ked tam nedosiahne ani z jednej strany postrek, tak logicky tam potom vznikaju taketo miesta.
Odpovedať
Profilova fotka
Hej hej ale tak nenapadne ta hned, ze moze byt miesto, kam sa voda zo zavlahy proste nedostane
Odpovedať
to mas pravdu, proste ocakavas, ze dopadne vsade, ked si to nastavujes.
Odpovedať
To môj otec tak, pomaly, že si nespravil nákresy k tomu, keď išiel rozmiestňovať závlahu vlani. Všetko aby mu pomaly na centimeter vychádzalo a neprekrývala sa na niektorých miestach.
Odpovedať
Diskusia pokračuje po 2 rokoch
Myslim ze sa mi po zime tiez rozsirila plesen. Je to kobercovy travnik pokladany minulu jar. Kazdy den je to horsie a horsie. Pred zimou som to nezvertikuloval a nevyhrabal, co bola asi chyba... Dnes to chcem postriekat niecim. Otazka je, ci je to vobec plesen? Nenasiel som ziadne "pavuciny" a podobne. Dalsia otazka ci je blbost to aspon vycesat vertikutatorom už teraz alebo cakat az do marca. Bojim sa, ze to vychne uplne az do marca. Som z BA, kde bolo teraz cely tyzden 15 stupnov cez den.
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od kukiak:

Myslim ze sa mi po zime tiez rozsirila plesen. Je…
@kukiak podla mna kobercove travniky nie su idealne najma preto, lebo neskor byvaju ludia casto sklamani. Ked vam to dovezu je to profi krasne a potom, ak nie ste aj vy profik to bude uz len horsie a horsie. Lepsie si je vypestovat travnik, ktory bude na zaciatku nic moc a casom tym ako sa ucite on starat bude lepsi. Ale chapem je to rychle, urobi sa to naraz a mate pokoj, len ta udrzba... K tomu vasmu, klasika vycesat pohnojit a nejake 5. kosenie - podla lokality vertikutovat. Samozrejme ked bude na to pocasie. Mozno v marci, neviem ako u vas byva. Kazdopadne po zime byva travnik nic moc. To malokto ma po zime travnik krasny nebodaj zeleny. Mozno ked by po nom nikto nechodil a nejako ho specialne na jesen upravil. Ak nechcete ist do extremov - mat kosacku za 2000, davat si vozit kremicity piesok za stovky eur atd. tak si treba najst nejaku taku unosnu rovinu kedy do travnika date primerane prace a penazi a bude sa vam pacit. Skratene tym chcem povedat, ze by ma toto po zime nesralo :D
Odpovedať
v pripade silneho napadnutia by som pouzil fungicídny prípravok s ucinnou latkou azoxystrobin, iprodione. pokial su teploty okolo tych 12 stupnov, tak je to v pohode aj v januari. skor ste si to nevsimli?
Odpovedať
Čo ja viem, ako niečo sa mi zdalo.. ale bolo to v menšom a pripisoval som to proste zime.. Ale za posledny tyzden jak sa oteplilo sa to brutalne rozsirilo. Dneska to streknem Askonom teda. Je vhodne to vyčesať aj teraz, keď tráva ešte nerastie alebo s tym radsej pockat este?
Odpovedať
1
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?