Ziadna uspora po zatepleni

Zobraz úvodný príspevok
Dnes mi prislo vyuctovanie plynu. Zostal som zaskoceny. Mam 30r dom, prizemny, zo sedlovou strechou. Minuly rok na jar som zateplil, 16cm sedym eps vsetky steny a severnu 20cm sedym. Vlastne do noveho vykurovacieho obdobia jesen 2020 som uz isiel zo zateplenim. V dome ubudli 2 osoby, na kureni sa nenastavovalo nic, spotreba tuv minimalna kedze som tu sam, len sprcha. No a na vyuctovani vysiel preplatok 40e. Takze po lopate, cele vykovacie obdobie 2020/2021 novo zateplene, minus dve osoby. ,,usetrene 40e,, tak mi skuste vysvetlit nieco naco som nedosiel preco je to tak. Ocakavania po zatepleni boli cca uspora 300-400e. Nie 40e. Dakujem za nazory 😉
Odpovedať
@pistikus ver ci never 🙂 kurime podlahovku na 22.5.
Odpovedať
Profilova fotka
zaujímavá debata, len z toho neviem urobiť záver. Sú naši ľudia skutočne tak málo znalí elementárnej fyziky a počtov, alebo zvyknutí na self bedienung aj v projektovaní? Trpíme na vplyv reklamy, ktorú ovládajú pseudoodborníci. A tragédiou je, že odborné firmy ľudí zavádzajú pseudokalkulačkami ktoré nemalú nič s realitou.
Odpovedať
@pistikus tiez nam vychadza v prepočte 34 € mesacne spolu s TÚV a to kurime na 23,5 s podlahovkou, kondenzačný kotol, 3 osoby
Odpovedať
@matoztt je tu pár maníkov ktorý to majú opačne, múr len do 20cm no izoláciu i 30 a na strope i pol metra vaty a niekto kúri len klasickým bojlerom 2kW
Odpovedať
Profilova fotka
@matoztt mas viac zaizolovane steny ako strop… necuduj sa…
Odpovedať
@jan45 ahoj ,mám otázku,lebo vidím že do zateplenia sa vyznaš,mám starý dom,valky(45cm hrubé,) povala palach,sedlová strecha trochu vaty sme dali na vrch...očividne to pomohlo pri šetrení na plyne,dom nie je zateplený,má plastové okná,cca 500 m. n.m. KE okolie. Cca 120m2 ,a teraz otázka,oplatí sa mi ešte navýšiť vatu na povalu(teraz20cm) alebo zatepliť obvodové steny? Celý dom je podpivničený (ale stropy nezatplene v pivnici..) ďakujem za odpoveď.
Odpovedať
@willinko23 je na to program ktorý ti ukáže ako sa mení strata, ked budeš meniť hrúbky jednotlivých typov, zateplení a veľkosť okien na jednotlivé sv. strany, v danom mieste, prídeš k určitému bodu ked je už väčšie zateplenie nerentabilné, pohľadaj niekde tu v starších témach cez vyhľadávač
Odpovedať
@duzu ďakujem za odpoveď,presne o to mi ide,aby som zistil dokedy sa mi oplatí vrazat peniaze do stavby aby sa mi to aj vrátilo....v normálnom čase (cca 20 rokov ) či sa mi oplatí vôbec vonkajšiu fasádu zatepľovať,či ju nestačí len nanovo natiahnuť omietkou,a radšej dať do pivnice na strop cca 10cm polystyrénu a na povalu ďalších 20cm vaty... lenže keď už budem mať lešenie,tak či už sa neoplatí dať už aj tú vatu na fasádu....fasádu budem musieť spraviť tak či tak
Odpovedať
Profilova fotka
@willinko23 podrezať, ak je, treba kontrolovať vlhkosť, plastové okná nezabezpečia vetranie, izolovať steny sa môžu, ale záleží aj na zdroji tepla, strop sa môže pridať, ale dal by som slamu
Odpovedať
@willinko23 zatepľovať musíš celú obálku domu, no u strašieho je to už problém dokonale to od spodu a od vrchu už nespravíš, po realizácii si to skontroluj termo kamerou a zbadáš tep. mosty
Odpovedať
@jan45 mám problém skôr že mám veľmi suchý vzduch,musí ísť zvlhčovač skoro non stop...zdroj sú radiátory (plynový kondenzačny kotol+centrálny termostat) ,plus skoro každý večer teplovzdušno-akumulačny krb...mesačné náklady na plyn cca 120€(TÚV,varenie,topenie.) A tuná by sme chceli ušetriť,aby nám klesli náklady na plyn...aspoň na cca 80€ mesačne.
Odpovedať
@duzu no po realizácii by som nechcel mať tepelné mosty,realizácia by mala ich čo najviac eliminovať!
Odpovedať
Článok sa načítava...
Profilova fotka
investicia do zateplenia nie je len o úspore a rátaní návratnosti ale zateplenie zvyšuje hodnotu aj nehnuteľnosti samotnej ...
Odpovedať
@dexter89 áno to je pravda,ale o to mi až tak nejde,neriešim banku,ani predaj.skor návratnosť a predĺženie životnosti budovy.
Odpovedať
@dexter89 aj keby si u celú stavbu i pozlátil bude drahšia len pre luxus , niekedy je výhodnejšie väčšie zateplenie nahradiť inou technologiou napr. aktívnu rekuperáciu , nemusí byť no s ňou je to jednoduchšie dosiahnúť A0
Odpovedať
Profilova fotka
@willinko23 u Vás treba riešiť detaily, tio sa cez MS nedá
Odpovedať
s tym zateplenim je to tazko ... pri zvysujucich cenach je blbe porovnavat pred a potom ...a realne cisla ti tu nikto neda, lebo ich nema ...obcas sa najdu ludia ako ty ale zvysok to neriesi vyznam zateplenia je aj v inom ako len uspore ... je mozne, ze robis nieco co si pred tym nerobil a ani si to neuvedomujes a tym padom nemozes ani priznat ... to je ako tvrdit, ze preco mam rovnaku sumu za elektriku ked sa zeba odstahovala ...ved sa pocet znizil z 2 na 1 takze by to malo usetrit ... nuz ...menej sexu ...viac svetla na citanie knihy 😄 alebo viac tv pustena kvoli obsahu "pre zabavu" 😄 myslim ze je zbytocne tu vyplakavat, znier sa stym, aj pri pasovej vyrobe aut sa najde niekto komu to zere oproti papieru pol litra menej a iny sa ani ked "ked stoji na nieste" nepodari dosiahnut nikdy ani tu papierovu je cas si priznat, ze ocakavania neboli naplnene a tvrdit, ze mohol som usetrit pracu a peniaze si uzit na dochodku ... to je taky bullshit ako s fajcenim a vypoctom, keby si nefajcil, mohol si si kupit novy mercedes 😄 skor ocenis neskor to zateplenie neskor ... ak ti to neda spat, pozicaj si termokamaru vies, ak das nove okno zle osadene a niekde mikro fuci ...a stare bolo dobre bez fucania, tak okno nieco usetrilo ale nespravna montaz to dorovnala ...
Odpovedať
@zltalienka Mesačne sme platili zálohy 96 EUR a bol maličký nedoplatok, takže do 1100 eur bola celoročná platba za plyn ( kúrenie, ohrev TUV a varenie ). Zatepľovali sme z viacerých dôvodov. Praskali nám na fasáde spoje medzi betónovým vencom a murivom, plesniveli vonkajšie rohy izieb a to aj pri vlhkosti 50% v interiéri a tiež boli miesta vonku pod parapetmi, kde sa oddelila brizolitová omietka aj s kožovkou od špricu na murive. V samej podstate to zateplenie s novou omietkou urobilo najväčší efekt opticky ( dom ako nový ).
Odpovedať
@roberttom 370 m2 fasádneho polystyrenu a 100 m2 podlahového na povalu. Len práca bola 11000 EUR. Bolo dosť komplikovaných vysprávok. A to som nemusel platiť za lešenie, pretože bolo grátis a stálo u nás celú jar, leto, jeseň. To čo nás trochu teší, že to vyzdvihlo optiku domu Nevidno praskliny pod vencami, neplesnivejú rohy aj pôvodný brizolit mal už svoje zažité.
Odpovedať
@petobike Nuž tie náklady čo máte na kúrenie sú super, tak trohu ich aj závidím. Len je toľko rečí o zatepľovaní a koniec koncov to všetko skončí na fyzikálnych zákonoch. Hľadali sme riešenie, ktoré bude realizovatelné bez komplikácií. To by bolo na dlhé písanie. Jednoducho sme narazili na limit. Niekomu som odpisoval, koľko štvorcov to bolo na steny a koľko na povale a koľko bola práca. Sranda je, že ja sa tu nechválim, len nadávam, že ekonomika pri zateplení starších stavieb je humbuk.
Odpovedať
@martinak15 Je tam viacej faktorov ako len papierový rozdiel účinnosti medzi kondenzačným kotlom a turbo - kotlom ( mimochodom nie je tam veľký rozdiel ). Máme radiátory ( pri nich nedosiahneš na kondenzačnom kotli 110% - nú účinnosť ) a ja nové podlahy kvôli podlahovke nebudem sekať. Ďakujem za tip, ale možno v nejakom inom živote. Ja som sa snažil opísať náš prípad, ( aj keby cena zateplenia bola nižšia, návratnosť pri staršom dome nie je adekvátna ). Pomohli sme si tak, že sme si dom vynovili a z úspor na kúrení ostane na.... 🙂
Odpovedať
@vinkel pomohlo pri tých plesniach? Už sa netvoria?
Odpovedať
Diskusia pokračuje po 5 mesiacoch
@matoztt málo ľudí si uvedomuje, že pod podlahou je neustále 7-8°, čo je v skoro toľko ako priemerná vonkajšia teplota počas vykurovacieho obdobia. Ak by sme dali stavbu 12×12m, tak fasáda je (12+12+12+12)×3=144m2- okná, podlaha 144m2, strop 144m2. Vy ste mali zateplený strop 20 cm vaty, ako aj steny 10cm vaty. Kváder 38 cm predpokladám je pórobetón a vďaka vzduchovým bublinám má teda čiastočne tepelnoizolačné vlastnosti zhruba ako 10 cm vaty. S plnou tehlou sa to teda vôbec nedá porovnať a iný zateplením získajú teda viac úspor. Váš dom teraz teda má letnú čiapku, na mikinu ste dali dobrú bundu, tenšie rukavice ste vymenili za zimné a od pása dole je holý. Vaše najväčšie straty sú teraz teda odhadom v poradí: podlaha aj s tepelnými mostami do základov, vetranie, strop, steny, okná. Máte pásky okolo okien? Píšete 117 platby (mesačne?) x11mesiacov-40 preplatok= 1247Eur za plyn, čiže si pletiete kw a m3, ináč by ste mali 14kwh/m2, čo je pasívny dom.... tam sú úplne iné zateplenia+ to nespĺňa asi žiaden bungalov bez rekuperácie..... vy máte skorej 140kwh/m2, po zateplení 120kwh/m2 Ak naozaj chcete ušetriť, tak prvé čo ste mali urobiť, bolo doplniť izoláciu v strope- viac menej ju len treba rozrolovať na pôvodnú, kľudne aj 24- 30 cm- najhrubšiu čo zoženiete. Neplatíte farbu, kotvenie, lepidlo, sieťku,.... len izolant. Ako druhé by asi bola výmena za kotla za kondenzačný a ako tretie by bolo asi to čo ste urobili, lebo s podlahou nikto nerátal v minulosti, teda by ste museli prerobiť preklady, dvere, sanitu, kanalizáciu, obklady a podlahy, elektrické zásuvky, okná a parapety a mali by ste nízke stropy.... tam je to vážne príliš drahé vzhľadom na úsporu. A skutočne dobre fungujúca rekuperácia je extrémne náročná na všetky detaily zabudovania -omietky, elektroinštalácia, pásky na oknách, magnetické vchodové dvere +(zjednodušene vysvetlené) bez krbu, digestoru, garážovej brány, vchodu na povalu, bez častého otvárania okien a dverí)...... Natlakuje čerstvým (predohriatym/ predochladeným) vzduchom perfektne utesnený dom a pretlakom akoby "samovoľne" opúšťa dom vývodmi vzduchu (Nie rôznymi špárami a netesnosťami obálky domu!!!) Pritom ohrieva/ochladzuje cez určitú kontaktnú plochu nepriamo ten čerstvý. Dodatočne skoro nemožné dorobiť a bolo by to extra drahé. My máme cca 65-80 kwh/m2, bez rekuperácie, neviem koľko berie teplá voda. A to sme zateplením niekde inde ako vy. Takže keď ste už urobili krok č.3, tak by bolo dobré urobiť krok č. 1 a aj č. 2, lebo tam je nižšia cena dokopy a vyššia úspora dokopy ako ste urobili vy krokom 3. Čo sa oplatí najviac, závisí od konkrétnych podmienok. Iné to je pri panelákoch= betónové panely sú vlastne fasáda bez izolačných vlastností, staré netesné drevené okná sa vymenili za tesnejšie plastové s dvoj- a trojsklom a aj dala nová farba. Strechy zvykli byť čiastočne zateplené tak tam sa to riešilo rôzne. Možno vás teda zmiatol "zateplovací boom" a vybrali ste si nie úplne optimálne. Niektoré čísla a výpočty v príspevku sú približné, nechcelo sa mi to rátať presne.
Odpovedať
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?