Začíname stavať dom - jar 2016. Kto je na tom podobne?

Zobraz úvodný príspevok
Profilova fotka
Ahojte, zacinate stavbu v podobnom termine? Budem rada ked sa nas tu najde viac. Zvyknem prezerat aj fotoblogy, ale vacsinou ked rozkliknem foto tak uz je dom postaveny :-D . V tej faze by som chcela byt. My prave cakame na SP a lepsie pocasie ;-)
Odpovedať
@majkoj upravuje mi to projektant, lebo som aj robila drobne upravy v dispozicii, a hned som vravela že to chcem takto, ale viem že ho sameho zarazilo ako dospel plynar k spotebe plynu cca na 4100m3/rok co aj jemu samemu nedavalo logiku, tak teraz neviem , treba niekoho dalsieho kto mi vypocita presnu energeticku triedu podla aktualneho projektu po zmenach? A koho mam teda oslovit?
Odpovedať
Profilova fotka
@gani ja som to riesila s clovekom, co robi energeticke certifikaty
Odpovedať
@saffi a co stoji takyto certifikat?
Odpovedať
Profilova fotka
@gani ono je to rozne. pohybuju sa od cca 80 po 120 plusminus. to budete potrebovat ku kolaudacii. nam ten pan pozrel projekt a vypracoval posudok k projektu so zmenami, aby sme splnali A1. to mame k ziadosti o SP. potom nam bude este robit certifikat, ked bude dom hotovy
Odpovedať
Profilova fotka
@gani 4000m3 ? To musel byt kurenar pod vplyvom navykovych latok a to hooodne silnych :) spocitat by to mal bud projektant, pripadne niekto co robi certifikaty. Ale kupeny projekt by mal obsahovat vsetko potrebne na stavebne povolenie.
Odpovedať
@majkoj ako vidim pokusim sa kontaktovat najprv predajcu...a to aj mojmu projektantovi skoro zabehlo ked uvidel ten vypočet 😊 @saffi a odkial si žeby si mi preistotu posunula naňho kontakt?
Odpovedať
Profilova fotka
@gani trencin. je to ale pre mna cudzi clovek, nebol znamy, skus poguglat pripadne, ci nemas niekoho blizsie, ak nie si tu z okolia
Odpovedať
@saffi hmmm topolcany...pokukam sa teda tu po okoli
Odpovedať
@majkoj takže nasla som moj energ.certifikat pri nezateplenom poroterme 38 =D ak zateplim 6cm =C...mozem vediet presnu vyhlašku na rok 2015? Zajtra tam volam, že ako to že mi predali projekt,ktory mi neprejde na zaklade vyhlašky ani v r. 2015 teda ak možem by taka otravna
Odpovedať
Profilova fotka
@gani https://www.google.sk/url?sa=t&source... Este je norma 73 0540 2 ale ta nie je verejne pristupna
Odpovedať
@majkoj tak prečitala som si si tuto vyhlašku, a nenašla som tam žial nič o tom, že predajca projektu, ma nejaku povinnosť predavat projekt upravený podla tejto vyhlašky..teda aspon som to tam nenašla, Je tam len uvedene že dom musi splnat určite energeticke požiadavky po 31,12,2015 na A1 ale našla som tam odkaz na §9 "Žiadosť o dotáciu podľa § 9a zákona sa podáva ministerstvu..." a žiaden §9 som tam nenašla :D
Odpovedať
Ahojte. Tiez planujeme stavat bungalov 180m2 plus 80m2 podpivnicene. Zacat by sme chceli v aprili.Stavebko sme mali podane este minuly rok tak nam presiel aj s B. V projekte sme mali Ytong lambda 375 ale bol som rozhodnuty ze ideme dat postavit montovany. Prestudoval som tu takmer vsetky diskusie tykajuce sa montovanych domov. Uz aj firma bola vybrata, ale manzelkin stryko sa ponukol ze nam postavia s jeho firmou ovela lacnejsie murovany. Teraz musim narychlo riesit ake materialy pouzit aby to nebolo prilis drahe ale aby to bolo energeticky nenarocne. Nemame totiz plyn a v montovanom sme chceli kurit elektrickym podlahovym infrakurenim. Teraz sa obavam aby sme elektrinou neprekurili aj gate. Z coho by ste mi odporucali stavat? Predpokladam Ytong 25-30 k tomu 15-20 EPS, 15-20 do podlahy a 30-40 vaty na strop. Alebo tehla? Fakt neviem
Odpovedať
Článok sa načítava...
Profilova fotka
@gani stoji tam (5) Minimálna požiadavka na energetickú hospodárnosť budov podľa § 4 ods. 1 zákona je určená hornou hranicou energetickej triedy B pre globálny ukazovateľ. (3) Minimálnou požiadavkou na energetickú hospodárnosť nových budov postavených po 31. decembri 2015 je horná hranica energetickej triedy A1 pre globálny ukazovateľ; významne obnovovaná budova musí túto požiadavku splniť, ak je to technicky, funkčne a ekonomicky uskutočniteľné. to prve platilo do 31.12.2015 to druhe plati po. je to vyhlaska k zakonu http://www.sksi.sk/buxus/generate_pag... tam stoji (1) Nová budova musí spĺňať minimálne požiadavky na energetickú hospodárnosť nových budov určené technickými normami.3) Ak je to technicky, funkčne a ekonomicky uskutočniteľné, minimálne požiadavky na energetickú hospodárnosť nových budov musí spĺňať aj existujúca budova po uskutočnení jej významnej obnovy. v norme STN 73 0540 2 ktora je vyzadovana zakonom stoji Časf 2 ....... Projektant je povinný splnenie minimálnych požiadaviek na energetickú hospodárnosť budovy zahrnúf do projektovej dokumentácie na stavebné povolenie alebo na povolenie zmeny stavby.
Odpovedať
@saffi Este napis, ze ste dali Ytong 375.... Tie hrubky som samozrejme prestrelil. Ja v projekte bungalov 9*13 metra, TC vzduch-voda, vodna podlahovka, krb, trojsklo, stena 30 PorFix+12cm izolacia, podlaha 15 cm izolacia, strop 40 cm vata a do A1 som sa nedostal ani nahodou - 56,32kWh/m2/rok a to je B ako vysite.... Sorry, ale neverim, ze bez protekcie mas s tym co si napisala A1. =-)
Odpovedať
@majkoj ha a presne tu som sa dostala aj ja, .."ak je to ekonomicky uskutočnitelne." Budem dokladovat že moja ekonomicka situacia nema na rekuperaciu, ani na TČ, tak pokial mi ho nezafinacuje štat, musi im stačiť ec taky aky bude :-D Viem je to len scifi ale, erlis mi prepošle energeticky posudok platny v roku 2015 (čo mi bude na nič) a že oni aj tak cerifikat nerobia, davaju len tento posudok, kedže nevedia čo si tam dam či rekup. alebo TČ Tak pozhanam nejakeho certifikovaneho odbornika, zaplatim dalšie prachy a hadam mi povie dobre spravy že som v A1 :-N
Odpovedať
Profilova fotka
@megdesign pozri, je mi uplne jedno, co si myslis. ja nie som povinna nikoho o niecom presviedcat, ani nic vysvetlovat. a nie som ani odkazana na to, aby som klamala a vymyslala si. nemam peniaze na uplatky, to si radsej nieco kupim, akoby som mala niekomu nieco dat len tak zbytocne. na stavebnom urade ma caka dost arogantny clovek a urcite nie som ochotna robit si problemy. asi tolko...
Odpovedať
@puyol66 Pre koľko ľudí bude 180m2? Je v tom zarátaná aj garáž príp. dvojgaráž?
Odpovedať
@pokakany_trpaslik 180m2 je zastavana plocha. Je to 5 izbovy bungalov bez garaze. Mame 2 deti a potrebujeme este hostovsku izbu pre caste navstevy (svokrovci, svagrovci) ktore budu u nas prespavat. Podorys je v tvare L a rozmery su 12x17,5
Odpovedať
@majkoj po precitani tejto vyhlasky mi teda vychadza, ze ja prakticky nemusim splnat nic kedze kmitam medzi slovenskom-talianskom-kanadou,dokonca tam nebudem mat ani trvaly pobyt a snad to ci tam byvam 4 mesice mi nikto nebude pocitat na dni ci, babo rad
Odpovedať
@puyol66 v projekte mas aky stavebny material? ved podla toho mas aj kurenie vzpocitane uz, aj stavbne povolenie.
Odpovedať
@megdesign ked citam tvoje zloženie nechápem ako som sa mohol ja s mojím projetom dostanť na hranicu 68,4kWh/m2/rok a pritom mám túto zostavu: Ytong 250tka, nato 250mm neoeps(grafitový) do podlahy 20cm eps, strop 60cm vlny (prípadne 54cm) uvidíme aká bude cena) ale v projekte je rátané 60cm, rekuperácia, FV panely 2kW, okná 3-sklo rehau geneo 3+, a to "kocka" 13x12 žiaden výčnelok... a napísali mi straty na nejakých 6,8kW, pričom som to dal potom prerátať jednej milej pani čo sa zaoberá energetickou hospodárnostou stavieb a vyšlo jej 1,4 až 1,9kW a Qh- na 22,1 čím teda asi sme v A1 určíte.. :) len neviem kde predošlí projektant ktorý robil energetickú bilnaciu kukal a urobil chybu
Odpovedať
keď tu tak čítam tie vaše údaje a energetické triedy, tak mám z toho ešte väčší guláš ako som mala, lebo teraz mi z toho akurát tak začína vychádzať to, že si to každý počíta po svojom... :-| a včul čo? :-D :-D
Odpovedať
@barunka a vcul to ze projektanti su proste matematicky geniovia, Eistein by sa nestacil cudovat, ber to s humorom ako ja , vsak dajak bulo dajak budze lem mi nebudzeme
Odpovedať
@kavar však ja sa snažím. Pevne verím, že raz aj skolaudujeme a nebude s tým nejaký problém :-D :-D :-D teraz som čítala naše posudky, aj pôvodný, aj dva prerobené a teda asi kašlem na to :-N
Odpovedať
Profilova fotka
@gani "ekonomicky uskutocnitelne" plati len pri rekonstrukcii, pre nove budovy je to povinnost !
Odpovedať
@barunka spravne usmev a ides ked ti napisem jak sme robily projekt na nas dom ta sa pocuras od smiechu a cuduj sa svete volali vcera dcere bo vsetko je na jej meno ze pani v piatok si podte po SP vsetko vporiadku, ta uz lem musim rychlo kupic bager naj kopem totu dzuru, a ja som toho schopny ver mi
Odpovedať
Profilova fotka
@barunka nie nepocita kazdy po svojom. Tych podmienok je viacero, tie zakladne su podmienka potreby tepla na vykurovanie ( podla faktoru tvaru bodovy do 50kWh/m2/rok) a trieda primarnej energie A1 (108kWh/m2mrok). Problem je ze vala ludi mixuje tieto dve veci dokopy :). Ta prva pritom vyjadruje ako dobre je zaizolovany dom, ta druha uz zohladnuje typ kurenia.
Odpovedať
@atlaska v projekte mam nezateplene Ytong lambda 375 ale to som bral na lahku vahu lebo aj tak bola v plane zmena na montovany dom. Ale teraz mam dobru ponuku na murovany dom a tak zistujem z coho by bolo dobre stavat a cim kurit.
Odpovedať
@majkoj Áno, tomuto chápem. Len nechápem ako je možné, že pri porovnateľných domoch, porovnateľných materiáloch a porovnateľných technológiách vychádza každému totálne niečo iné? To je potom v takej obrovskej miere za to zodpovedná lokalita a svetové strany stavby?
Odpovedať
@majkoj prosim ta nic v zlom ale odpovedz mi na jednu logicku otazku ako je mozne ze projekt ktory mi robil obycajny kanadsky ing. so vsetkymi vypoctami je OK podotykam strojny Ing. tu mi dal iba peciatku slovensky genius, a ludia ktory tu zaplatia nemale peniaze to nemaju OK, to nechapem, dik za pochopenie.
Odpovedať
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?