Začíname stavať dom - jar 2016. Kto je na tom podobne?

Zobraz úvodný príspevok
Profilova fotka
Ahojte, zacinate stavbu v podobnom termine? Budem rada ked sa nas tu najde viac. Zvyknem prezerat aj fotoblogy, ale vacsinou ked rozkliknem foto tak uz je dom postaveny :-D . V tej faze by som chcela byt. My prave cakame na SP a lepsie pocasie ;-)
Odpovedať
Profilova fotka
zavidim, ze uz zacinate, my sme sa konecne s manzelom dohodli na type domu, podoryse a uz ho len musim presvedcit, ze chcem dobreho projektanta na NED, takze ak na jesen urobime zakladovu dosku, tak budeme dobri:)
Odpovedať
@lenka_21 ta co uz stoji dakemu chyza, ukladal som vnucku spat a akosi sa to otocilo proti mne idem sa povenovat stuplikovy a potom pocahneme nocnu naj tote mury rosnu het.
Odpovedať
Profilova fotka
@lulikmajko ano, aj okolo nas sa to hemzi svojpomocne... Moj mm (rozumej manzel) je stavebny antitalent a ja ovladam teraz uz teoriu, ale prax ani nahodou okolo mna neprebehla... No kedze staviam dom c.2 viem, ze nakoniec ked to total vsetko spocitas tak odpadnes z celkovej sumy :-D :-D :-D Mam rozpocet 250 000 (total max) a verim, ze to doho napracem aj garaz, terenne upravy, plot a zahradu :-p Nastastie my uz mame dom a vela z neho vyuzijeme v tomto (napr.nabytok, zahrad.nabytok, kosacka a pod.). Zatial mam este zopar poloziek otvorenych v kalkulacii na kluc, ale predbezne to pan nacenil na 150 000 plus este k tomu kurenie/chladenie (to pocitam zatial na 25 000). Budeme mat TC kvoli chladeniu v strope a dom mame cca 200m2 zastavana plocha. Pivnica nebude, ak nieco tak iba malicke na skladovanie zeleniny... A co vy, mate uz cenu na kluc?
Odpovedať
Profilova fotka
@peter_vilimek nam to robil projektant (energ.posudok). Bohuzial od noveho roka platia nove pravidla a dom musi mat A1 energ.normu...co znamena investicia do nejakych technologii plus dobre navrhnuta stavba (izolacie a pod.)
Odpovedať
My mame teraz v piatok stavebne konanie, tak som zvedava ako to bude prebiehat a hlavne dufam, ze sa to nebude uz dlho natahovat potom..
Odpovedať
@peter_vilimek dat prerobit energeticke hodnotenie budovy projektantovi. Tiez som musel.
Odpovedať
My tiež začína v apríli v máji, uvidíme podľa financií. Projekt RD mám robili v roku 2015, ale stavebné konanie sme začali riešiť teraz vo februári v roku 2016. Energetický certifikát máme v skupine B podľa projektu, ale stavebné povolenie nám vydali bez problémov.
Odpovedať
@mkza zaujimave. A uz mate vydane povolenie? Ked ste to zacali riesit vo februari 2016.
Odpovedať
áno máme, vydané 25.02.2016 a áno začali sme to riešiť 01.02.2016, teda len stavebné konanie, väčšina vyjadrení sme mali doručených ešte v roku 2015.
Odpovedať
@mkza a mate stavebné povolenie, alebo len uzemko za sebou ? A co rekuperacia musite mať? My sme mali mať dnes papiere na stavebné no projektant to musi prerobiť na A plus a k tomu musi byť aj rekuperácia ]-(
Odpovedať
@perlaa už máme vydané normálne rozhodnutie, ktorým nám povoľujú realizovať stavbu. Možno nám to dala preto, lebo všetky vyjadrenia nám boli doručené v roku 2015 aj všetky projekty. Nemala pani na úrade s tým žiaden problém. A v projekte sme nemali zateplenie, ale aj tak budeme dobrovoľne zateplovať. Takže asi tak.
Odpovedať
@lenka_21 jaaaj presne ako ako hovoris, moj mm je 4 mesiac po operacii platniciek ;-/ takze nejaka svojpomoc nehrozi. Aj pozemok mame maly,aby nebolo vela prace a starostlivosti aj kvoli manzelovi. Rozpocet vratane garaze a mame do 150 000, mali by sme sa zmestit. Rozmer domu 13x17 - uz aj s terasou. Chceme solarne panely a rekuperaciu,nech splnime tu energeticku triedu. Pozemok mame nadherny,juzna strana na miernom svahu,cely den slniecko. Som sa hned zamilovala ked sme to videli:-) my nabytok komplet vsetko budeme musiet kupit,mame dva byty,predavame ich zariadene a potom uz len mini hypo - to su moje optimisticke vizie.
Odpovedať
Článok sa načítava...
Profilova fotka
Podla mna je v tom totalny bordel. Nasa projektantka to preratala na triedu A, ked som sa domahala, ze potrebujem A1 napisala takuto odpoved. No som zvedava ako dopadneme so SP. Avsak ak by sme ho kvoli tomuto nedostali, tak im nauctujem penale co mam v zmluve....: Áno, čo sa týka roku 2016, je to tak - sú prísnejšie požiadavky na budovy. Projektová dokumentácia sa má pridržiavať vždy normy, aká práve platí v čase spracovávania dokumentácie. Je to uvedené v úvodnej stati normy. Resp. podľa normy, ktorá je záväzná, pretože normy všeobecne majú len odporúčací charakter, záväzné požiadavky určujú len právne predpisy. Samozrejme, snažíme sa noriem pridržiavať a niektoré časti z nich sú aj záväzné - tie, na ktoré sa odvolávajú právne predpisy. Na stavebnom úrade by problém nastať nemal. Realita je ale taká, že ak by bol dom projektovaný podľa nových požiadaviek, resp. nových odporúčaní normy STN 73 0540, nemala by byť merná potreba pod 50, ako máte informáciu, ale vo Vašom prípade pod 45,2 a ešte splniť kritérium energetickej hospodárnosti, ktoré pre rodinné domy doporučuje podliezť hodnotu 40,7 kWh/(m2.a) - to len, aby ste mali informácie korektné. Takže konečná hodnota na podlez je 40,7. Bez napr. rekuperácie ale takéto hodnoty nie je rentabilné dosiahnuť - len tepelnou ochranou...to len tak na okraj. Ešte raz - záväzná je na základe zákona energetická trieda a Vy s tepelným čerpadlom sa do triedy A1 dostávate. Aj na toto ale stavebné úrady v projekte na stavebné povolenie nedohliadajú, nekontrolujú to ani omylom. Momentálne s nimi už dva mesiace vedieme, povedzme že, dosť jednostranný dialóg (rada by som napísala, že plodný, žiaľ, nedá sa) - že či máme od nového roka budovy projektovať do triedy A1, čo nám zákon káže...keď oni nemajú žiadne usmernenie z ministerstva a ani sa nesnažia nijako túto stránku projektu kontrolovať - nerobia to... a tlačiť niekomu do projektu tepelné čerpadlo, fotovoltaiku, solár, ak o ne nemá záujem a nemá financie na tieto zariadenia a hlavne na projekt na ne ... je to absurdné v dnešnej situácii, keď stavebné povolenie dostane aj projekt, ktorý k tejto stránke projektu (energetickej - triedy) pristupuje maximálne laxne. My by sme len strácali klientelu... proste, je to celé nevyzreté, nakoniec aj zákony a vyhlášky sú šité horúcou ihlou, EU tlačí, to si nemusíme vysvetľovať...a náš Stavebný úrad na to nemá dosiaľ žiadnu odpoveď pre nás projektantov, pravda je len jedna - nekontrolujú to a zatiaľ nevedia čo s tým ...ale to je naozaj mimo Vás...to len k tým novým požiadavkám, o ktorých ste písali...
Odpovedať
Profilova fotka
@lulikmajko vzdy treba snivat :-D :-D :-D Hej aj my mame pozemok na juhozapad a vchod na severovychod...aspon teda dufam. No my mame pozemok o nieco vacsi, ale dostali sme od sestry a tak sme nevyberali. Je to 30x30 a preto sme dali vacsi dom plus garaz, aby toho na upravu az tak vela neostalo :-D :-D :-D
Odpovedať
Profilova fotka
ahojte, tiez sa pridavam k jarnej stavbe, teda neskorsej jarnej. a hlavne k zenskym vybavovackam, moj chlop tiez nula bodov - postav, nastahujem sa. akurat nam robia pripojky a osadenie a potom rychlo nahanat suhlasy a stavebne povolenie. doma 20 mesacny drobec, tak sa nenudim ani omylom :-p stavat budeme bungalov :-)
Odpovedať
@mkza aj ja som mal vsetky vyjadrenia a musel som dat prerobit na A1.... Divne.
Odpovedať
@megdesign tak to je naozaj divné... a to ti povedali na úrade, že to musíš dať všetko prerobiť?
Odpovedať
@lenka_21 tak to mate krasne velky pozemok, ak mate deticky,aj sa vyhraju ;-)
Odpovedať
@lenka_21 no mne prave pre tuto energeticku triedu SU prerusil konanie.... V stredu idem doplnit prerobene energeticke hodnotenie. Takze tomu vyjadreniu, ze SU to nekontroluju, by som moc neveril....
Odpovedať
@saffi ahoj tak tuto jar nas vela zacina ;-) idete stavat tehlovy bungalov? A drobceka mas este malickeho,tak to sa naozaj nenudis ;-)
Odpovedať
@mkza ano. Prislo prerusenie, aby som doplnil ziadost o stavebné povolenie energetickou narocnostou novostavby podla platnej legislativy.
Odpovedať
@mkza my sme mali uzemko minuli rok a tiež všetky projekty no aj tak dnes projektant oznámil ze sa to musi prerobiť z B na A1 .a rekuperaciu k tomu.vy ju budete mať?
Odpovedať
Pridavam sa k tým čo tento rok začínajú, aj keď ma akosi chuť prechádza vrrrr
Odpovedať
Profilova fotka
@lenka_21 bordel v tom maju a poriadny. ale stavebne urady by mali byt povinne kontrolovat to. zrejme to niektore este maju v pazi, ale co bude pri kolaudacii? my sme museli dat vypracovat posudok a par uprav, len co sa izolacie tyka. rekuperaciu ani tepelne cerpadlo ani nic podobne nepotrebujeme
Odpovedať
Profilova fotka
@lulikmajko ano tehlovy ytongovy. dava mi to zabrat, ale co narobim, ked byvat chceme. predaj bytu, kupa pozemku, vybavenie vsetkeho okolo stavby, domacnost, dieta.. nezabavim sa ked mozem? :-D
Odpovedať
@perlaa @megdesign nuž vedeli sme, že sa zmenila legislatíva a energetický certifikát má byť A-čkový. Ale podali sme to aj napriek tomu, aby nám aj písomne dali vedieť, čo presne máme upraviť, aby sme to mohli referovať projektantovi. Nuž a zrazu nám prišlo rozhodnutie, síce ešte nie je právoplatné, to bude až nejako v strede mesiaca. Ale tak pokým sa nikto neodvolal na začiatku, pri začatí stavebného konania, tak to už pochybujem, že niekto spraví.
Odpovedať
@saffi nam bolo povedané že rekuperacia musi byť😞tak som sa tesila ze uz zacneme...
Odpovedať
@mkza a nemáš obavy z kolaudacie?
Odpovedať
@saffi krasne si to napisala ;-) tiez to riesime tak ze predavame obidva byty, tak ale domcek je domcek
Odpovedať
@perlaa a rekuperačku mať nebudeme. Ja som síce chcela, ale priateľ ma prehovoril, aby sme ju nedávali. Ale to ešte na začiatku, keď sme riešili projekt.
Odpovedať
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?