Menu Forum

Suma za zriadenie vecného bremena práva prechodu

29. júl 2016  •  Otázka  • 
fotoportrét
fotoportrét
glamourman
Registroval sa 29. júla 2016 na modrastrecha.sk. Pridal 1 príspevok. Okres Banská Bystrica.
fotoportrét
fotoportrét
glamourman
Registroval sa 29. júla 2016 na modrastrecha.sk. Pridal 1 príspevok. Okres Banská Bystrica.
 Dobrý deň, chcem poprosiť o zodpovedanie otázky: Vlastním parcelu - trvalé trávne porasty, ktorú som si dal odčleniť geometrickým plánom a následne som ju odkúpil kvôli prístupu na záhradu. Je to v podstate 4 metre dlhý pás, cesta ale je to vedené ako trv. tráv. porasty lebo nie je ani spevnená. V susedstve odkúpil jeden manželský pár pozemok, na ktorý nie je iný prístup autom, len cez tento môj. Idú na ňom stavať dom, takže môj pozemok (tú cestu) budú využívať denne. Chcem sa opýtať v prípade že sa dohodneme na uzatvorení zmluvy o vecnom bremene práva prechodu, akú výšku odplaty mám žiadať? Ten môj pozemok (cesta) má hodnotu 12000 EUR (600 m2 x 20 EUR/m2). Nechcem si len tak vymyslieť výšku, chcem aby to bolo na základe niečoho podložené.
Vopred ďakujem za odpoveď

Tomáš
29. júl 2016 o 13:38  •  Páči sa mi to
 Pridaj svoju odpoveď
fotoportrét
fotoportrét
chrobak7 (49 r.)
22
Registroval sa 2. septembra 2015 na modrastrecha.sk. Pridal 3623 príspevkov a 2 albumy. Má 1 priateľa. Okres Bratislava.
 • Staviam dom
  Stupava, okres Malacky
fotoportrét
fotoportrét
chrobak7 (49 r.)
22
Registroval sa 2. septembra 2015 na modrastrecha.sk. Pridal 3610 príspevkov a 2 albumy. Má 1 priateľa. Okres Bratislava.
 • Staviam dom
  Stupava, okres Malacky
 Neviem, aká je to lokalita, ale pokiaľ tam nie je oficiálna prístupová cesta - komunikácia, tak mu stavebné povolenie na dom nevydajú. A keďže uvádzaš, že tvoj pozemok sú trávnaté porasty, tak to nemožno považovať za prístupovú cestu, aj keď tadiaľ jazdíš autom.

Ja som nedávno riešil právo prechodu v môj prospech. Išlo síce o dočasnú záležitosť (právo na pol roka) a nezapisovali sme to do katastra, ale máme to zmluvne podchytené. Pravidlá pre odplatu neexistujú. Je to čisto na dohode medzi dvomi stranami. My sme vychádzali nie z hodnoty pozemku, ale z výšky bežného nájmu či prenájmu podobného pozemku (išlo o pás poľa). Hodnota pozemku nie je podstatná, pretože druhá strana pozemok nekupuje, len si prenajíma právo ho užívať, ale aj to nie výlučne. Takže my sme sa podľa toho dohodli na nejakej sume, viac - menej symbolickej (40 EUR na 1/2 roka), čo bolo prijateľné aj pre mňa a aj on mal z toho aspoň niečo.

Pri stanovovaní ceny za zriadenie VB ide o to, nakoľko to druhá strana potrebuje, ako je to pre neho dôležité a na druhej strane, za koľko si ty ochotný mu to právo dať. Len pozor, ak mu ho raz dáš, nemôžeš to právo len tak jednostranne zrušiť. Preto v niektorých prípadoch by bolo vhodnejšie ten pozemok čiastočne prenajať. Lenže prenájom pre jeho potreby nepripadá v úvahu, lebo na prístup na pozemok mu nebude stačiť prenájom, on pre stavebné účely bude potrebovať buď vlastníctvo prístupovej cesty, alebo trvalé právo prechodu zapísané v liste vlastníctva. (Ja som nepotreboval to mať zapísané v LV, pretože prístup budem mať inde, cez ten pozemok som potreboval prechádzať len počas výstavby.)

Načrtol som možnosť vlastníctva prístupovej cesty. Neuvažoval si aj o tejto alternatíve? Veď, dajme tomu, že sa mu tam podarí stavať, tak tam bude bývať a využívať cestu dlhodobo. Keby si mu predal 1/2 alebo iný podiel (1/4) z toho pozemku, tak by si mohol získať späť časť prostriedkov, ktoré si ty vyplatil za pozemok. A to bude určite zaujímavejšia suma, než odplata za zriadenie vecného bremena. Ak nemáš záujem mu vyjsť v ústrety, tak si môžeš vypýtať hociako vysokú ú sumu, s ktorou on nebude súhlasiť. Tým ale naznačíš, že mu to právo nedáš. Ak mu ale chceš pomôcť a chceš byť férový, tak ako som naznačil, tá suma bude viac-menej symbolická (len tak z brucha strelím - 500 - 1000 EUR). A máš obmedzenie na liste vlastníctva vo forme vecného bremena naveky. Vlastníkom budeš ďalej ty, vrátane všertkých povinností, ktoré sa k vlastníctvu viažu napr. platenie dane, údržba pozemku,... A ojn ti už nikdy nič nemusí zaplatiť, aj keby daň z pozemku bola akokoľvek vysoká.

Na druhej strane, odpredajom by si si náklady znížil na polovicu, lebo ten sused, už ako spoluvlastník, by tiež musel svojím podielom (vo výške spoluvlastníctva) prispievať na tieto povinnosti - daňové či údržbu.

Možno niekedy v budúcnosti vzíde potreba tam vybudovať nejakú spevnenú cestu, tak ak budete dvaja, tak sa to ľahšie vybuduje, ak si náklady podelíte.

Možno som ti priamo nepomohol, ale aspoň som ti naznačil aj iné pohľady na vec.
29. júl 2016 o 14:53  •  stavia dom  •  Páči sa mi to
fotoportrét
fotoportrét
ivantausk
11
Registroval sa 26. decembra 2015 na modrastrecha.sk. Pridal 1826 príspevkov a 1 album. Má 4 priateľov. Nitra, okres Nitra.
 • Staviam dom
  Nitra, okres Nitra
fotoportrét
fotoportrét
ivantausk
11
Registroval sa 26. decembra 2015 na modrastrecha.sk. Pridal 1826 príspevkov a 1 album. Má 4 priateľov. Nitra, okres Nitra.
 • Staviam dom
  Nitra, okres Nitra
 Spravte spoluvlastnictvo.... Ty budes mat 300/600 a sused 300/600... Ma to vela vyhod.... Dane, odpratavanie snehu,....
29. júl 2016 o 21:04  •  stavia dom  •  Páči sa mi to