Šírka stupňov

Zdravým strecháči, ako rozmeriam stupne resp. šírku stupňov po krajoch keď ich nemám zakótované Vďaka
Odpovedať
@roman225 pozrieť výkresy tvaru v časti statika, ak to tam tiež nie je, tak osloviť projektanta aby rozmery doplnil.
Odpovedať
Profilova fotka
@roman225 Trosku som to prepocital, lebo sa mi nezdalo nieco na tom. Mas tam zapisane, ze dokopy bude 16 schodov s vyskou 180,25 mm a sirkou 270 mm. Po prepocte to vychadza na pohodlne schody, len ta vyska uz je docela dost. Na tvojom mieste by som to zmenil na 17 schodov (bude to vyzerat trosku neobvykle, lebo v strede ti vyjde jeden rovny schod), ale vyska schodu ti klesne na 170,6mm a sirka 280,4 mm (pocitane nie pre stredovu dlzku schodov, ale pre dlzku v 1/3). Ak budes chciet mam to namodelovane ako 3D v sketchupe, mozem ti to poslat odtial ziskas vsetky rozmery.
Odpovedať
@peter_durfina vdaka za snahu, len mna by zaujimalo ako sa to počíta ked nemas kóty alebo software
Odpovedať
Profilova fotka
@roman225 Podla sirky schodiska si vypocitas stredovu dlzku schodiska (ta ciara s oblukmi vo vnutri schodiska). Ja som pocital nie stredovu, ale v jednej tretine od vonkajsieho kraja, lebo intuitivne budes aj tak budes chodit po vonkajsej strane. Tuto vypocitanu dlzku podelis poctom schodov a vyjde ti sirka stupna v mieste kde je tato ciara. Skontrolujes to podla vzorca "sirka + 2 * vyska = 600 ~ 630" Potom to uz len povynasas od kraja (v pripade ze uz je tam obluk tak od stredu obluku) na vonkajsiu stenu a to ti da sirku stupna na vonkajsej strane.
Odpovedať
@roman225 jestvuje aj grafická metóda. Na koniec príspevku, priložím obrázok, ale pár poznámok z mojej strany. Tá čiara, ktorá označuje schodisko, krúžok na začiatku a šípka na konci sa volá ,,výstupná čiara" do stredu sa kreslí pri priamočiarom schodisku. Pri krivočiarich (točité, oblúkové) alebo zmiešanočiarych (kombinácia oboch) sa kreslí v 2/3 šírky schodiskového ramena. Na tejto čiare platí uvedený vzorec 2h+b=630mm. (h - výška stupňa; b - šírka stupňa). U Vás v projekte je to teda zakreslené nesprávne. Ďalej šípka na výstupnej čiare končí v jednej rovine s prvým stupňom ak to spočítam, tak by ste mali mať v schodisku 17 výšok, no bodkočiarkovaná čiara schodiskového ramena naznačuje 16 výšok. Kde je pravda? To ako Vám to naznačil @peter_durfina tiež nie je celkom správne, aj keď mal snahu pomôcť. v rohoch sa stupne zbiehajú príliš blízko k sebe. K riešeniu schodiska. Ak je polomer na vnútornej strane ramena menší ako sú 2/3 šírky ramena, tak sa nemajú stupne (nástupné hrany schodov) zbiehať do stredu zakrivenia ramena. V takom prípade treba šírky schodov rozvinúť, tak aby minimálna šírka stupňa bola 130mm. Ak ide o hlavné schodisko v rodinnom dome dbajte na poriadnom vyriešení, aby ste potom pri jeho používaní nebanovali. Pripájam obrázok, podľa ktorého by ste mohli zvládnuť schodisko úspešne vyriešiť. No odkazujem Vás na svoj prvý príspevok, kontaktujte projektanta, aby Vám rozmery poskytol, je to jeho práca, za projekt ste predpokladám platili.
Odpovedať
Profilova fotka
Pouzi program TrepCad je myslim na 24h zdarma a podla toho si vypises koty. Je velmi jednoduchy aj ked je v nemcine.
Odpovedať
Profilova fotka
@roman225 sú to schody do pivnice, ak aj vedú na nižšiu časť pozemku, nerobil by som ich ako točité ale rozdelil na tri -štyri ramená s medzipodestami, v tej chodbičke pred schodami aj tak nič nemôže byť
Odpovedať
1
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?