Problém s listom vlastníctva pri dedení

Ahojte vie mi niekto poradit ako to je z listom vlastnictva ? mame RD nadobudnuty pocas manzelstva mame dve dcery . Na LV je len manzelove meno moje nie preto ma to prekvapilo 😳 , pri dedeni by bol problem ?alebo to ide automaticky aj na manzelku hoci nie je napisana na LV ? dakujem
Odpovedať
@ddlady pri dedení či majetkovom vysporiadaní je nie žiadny problém , tak je kopa domov písaných len na jedného, celý hnuteľný i nehnuteľný majetok nadobudnutý počas manželstva je spoločný teda polovica majetku je i tvoja, v prípade dedenia ak máš 2 deti dedia podľa zákona najskôr dediči s 1 stupňa, ak zomrie jeden z manželstva dedia ostatný rovnakým podielom len z jeho majetku , ak splňajú podmienky
Odpovedať
pri dedení by to nebol problém, zdedila by si 1/3 z dedičstva, tak isto aj každá Vaša dcéra. Horší prípad by bol pri rozvode manželstva. Tam by si nedostala nič alebo by si musela cez právnikov a cez súd dokazovať, že ste dom stavali spolu a nejakým "nedopatrením" sa stalo, že dom je písaný len na manžela.
Odpovedať
@majar0505gmailcom nemáš pravdu, aj pri rozvode platí, že majetok nadobudnutý počas manželstva ide na polovicu. Jasný príklad je auto, písané na jedného, ale je spoločným majetkom. Aj televízor, aj skrinka, hoci nie je jasné, či to kúpil muž alebo žena a z koho výplaty.
Odpovedať
@ddlady ako napisali, pri dedeni, dedia najprv vase deti a az potom ty
Odpovedať
Mne keď zomrel ocino,mame ostala polovica domu a mne a mojim súrodencom ostala druhá polovica
Odpovedať
Diskusia pokračuje po 1 roku
Profilova fotka
@ernesti4 trosku nesprávna formulácia! "až potom ty" . Dedenie podľa zákona má niekoľko skupín osôb, ktoré takto dedia. Do prvej skupiny patria deti a manzel/manželka. Tj. v uvedenom prípade by po smrti vlastníka nehnuteľnosti delili všetky deti a manzel/manželka rovnakým dielom. Ak by manželstvo bolo bezdetne potom by sa podľa zákona delilo podľa druhej skupiny a tam je manzel/manželka, rodicia zosnulého a blízke osoby.
Odpovedať
Profilova fotka
@zuzy17 neviem ako boli vlastnícke vzťahy vašich rodičov (otca a matky) pri konkrétnej nehnuteľnosti, ale podľa zákona sa dedí podľa skupín... tak ako som to spomínala v príspevku vyššie. Ak bol napr. Vás otec vlastníkom 1/2 nehnuteľnosti, tak táto časť išla do dedickeho konania. Táto časť sa rozdelila medzi všetkých dedičov zo skupiny rovnakým dielom. Ak sa nedohodli inak. Keď mne zomrel otec, podľa zákona sme delili my deti a moja mama, rovnakým dielom (tj. 1/3 každý... z otcovej 1/2 nehnutelnosti). My sme sa však s bratom dedičstva vzdali v prospech mamy.
Odpovedať
Profilova fotka
@ddlady toto by som si preverila, prečo je tam len manželove meno, ak ste rd získali počas manželstva... malo by to tam byť napísané, aj vaše meno a dokonca aj poznámka BVM.
Odpovedať
Profilova fotka
@ddlady mamou byť BSM... 😊
Odpovedať
Profilova fotka
@ddlady https://www.akmv.sk/pravna-poradna/za... Precitaj si ešte tento článok a snáď aj podľa neho zistíš, prečo na LV je len manželove meno.
Odpovedať
@ddlady Základná otázka stojí tak, že akým právnym aktom "ste nadobudli RD počas trvania manželstva"? Ak manžel dom napr. zdedil po svojich príbuzných, alebo ak ho dostal od niekoho darom, ten dom Tvoj nie je ! Je len jeho, bohužiaľ ! Automatické rozdeľovanie majetku medzi oboch manželov sa deje len v prípade kúpnych zmlúv. A to i v prípade ak by si nebola na tej zmluve napísaná ako manželka. Taká zmluva je protiprávna a ten kto ju písal sa pomýlil, alebo urobil to zámerne. Mal to však stopnúť katastrálny úrad pri zápise. (alebo všetko toto to bol zámer?) Musela by si to napadnúť na súde a ten by nariadil dopísať do LV aj Teba. Toto by si určite vyhrala!
Odpovedať
Profilova fotka
@petersd chcem sa spýtať ako si to myslel, že na kúpnej zmluve nie je zapísaná ako manzelka?
Odpovedať
Článok sa načítava...
@cerler Jednoducho tak, že manželia kupovali nejakú nehnuteľnosť, no na KZ ako kupujúci figuroval iba manžel. A prehliadol to aj katastrálny úrad a urobil taký zápis na LV. Pravda, v posledných obdobiach si katastre už dávajú na to väčší pozor, ale stále sa to stáva. Vôbec to nie je ojedinelý prípad.
Odpovedať
Profilova fotka
@petersd a keď jeden z manželov nehnuteľnosť kúpil za svoje peniaze v naivite, že to bude len v jeho vlastníctve. Potom na KZ je uvedené len jeho meno... a na LV už obe, lebo si to na katastri všimli?
Odpovedať
@cerler práve že nie! Na KZ je iba manžel a kataster to takto zapísal aj na LV - iba jeho. Dokonca poznám aj iný prípad z môjho okolia, kde starý dedo chcel darovať svojej vnúčke pozemok. Dal urobiť darovaciu zmluvu, no nie na ňu (pokrvnú osobu a tzv. príbuznú 2. rádu), ale na jej manžela. Ujko bol stará škola a reku, čo má čo žena figurovať na papieroch! 🙂 No a kataster teda zapísal LV iba na manžela dedovej vnučky - de facto na cudziu osobu. Vnúčka má teda podľa práva ho*no, keby sa niečo malo udiať. Chválabohu nič zlého sa nedeje a oni ako manželia žijú v poriadku.
Odpovedať
Profilova fotka
@petersd ja som písala príklad... nie prípad autorky tejto správy. Ťažko povedať ako to bolo v ich prípade... to si musia zistiť oni. Písala som príklad, ktorý môže byť aj reálny, že keď jeden z manželov kúpi nehnuteľnosť za vlastné peniaze, úspory a podpise KZ len on. No na LV musí byť písaný aj s manželkou, keďže je ženatý, nie sú rozvedený, ak keď spolu nežijú... je to ôk? Ci malo to byt písané aj na LV len na neho?
Odpovedať
@cerler Takú kúpnu zmluvu nemal kataster prijať. Teda ich právne oddelenie, alebo právnik povoľujúci vklady to mal zistiť, že nadobúdateľ je v platnom manželskom zväzku (veď majú povinnosť lustrovania účastníkov právnych vzťahov). Mali pozastaviť konanie a zmluvu dať opraviť!
Odpovedať
1
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?