Preplatok SPP

Ahojte. Má niekto skúsenosť so situáciou doma, keď vám vrátil SPP preplatok za plyn a rovno vám poslali také isté vysoké preddavky na celý rok? Samozrejme hneď si to dáte znížiť, ale dá sa to až od ďalšieho mesiaca . Čiže peniaze im ostanú a ty ako somár zas plať a toto môžu robiť dookola.
Odpovedať
@lojzo66 no neviem, vzhľadom na stúpajúcu cenu plynu by asi bolo rozumnejšie nechať si vyššie zálohové platby.... ale samozrejme, keď ich požiadate, tak vám ich znížia.
Odpovedať
@lojzo66 Však preplatok ti vrátili, tak čo sa ti nepáči? Aké peniaze im ostanú? Alebo ti tak veľmi vadí, že zaplatíš o pár € viac, než si mal minulý rok spotrebu? A si si istý, že tvoje zálohové platby sú vysoké? Však počkaj na budúce vyúčtovanie. Verím, že potom si dobrovoľne zvýšiš zálohové platby nie na dvojnásobok, ale trojnásobok.
Odpovedať
Profilova fotka
@lojzo66 lol mas to popletene 😄 tie peniaze ti ako preplatok pridu a aj odidu ako zalohovka tak v com su zli ? 🤦🏻‍♂️
Odpovedať
No najprv by som si zistil koľko je cena za kwh tohto roku a možno ešte budeš mať nedoplatok....my sme mali tiež minulý rok v pohode...a tento rok stojí jeden M3 0,44 eura..(VSE) plus 10€ fixná platba za plynomer.....tak neviem či nám tie zalohovky, kde sme mali minulý rok preplatok ,vôbec tento rok postačia...
Odpovedať
Profilova fotka
uz som si to precitala asi trikrat, ale nerozumiem, ze v com je problem? vsak to je normalny postup by som povedala. ak sa ti nepacia preddavkove platby, tak si ich upravis podla seba. neboj sa, ziadne tvoje peniaze si oni navyse nenechaju. ak zaplatis nieco navyse, tak to dostanes zase na dalsi rok vo forme preplatku.
Odpovedať
Profilova fotka
ono to kludne moze byt sposobene tym, ze uz pocitaju s vyssou cenou plynu a preto tie vyssie preddavky
Odpovedať
Nam prislo tiez vyuctovanie, mali sme pomerne velky preplatok a hned nam poslali nizsie zalohove platby vypocitane podla predchadzajuceho obdobia. Budeme to ignorovat a platit nadalej tak ako doteraz, myslim, ze buduci rok to len ocenime 🙂.
Odpovedať
@kreola nemusi to byt nahodou obojstranna dohoda? Ci to im len tak posielate napr 10E viac ako mate?
Odpovedať
Profilova fotka
Raz čo sme mali nedoplatok, tak som omylom poslala o niečo vyššiu sumu a ten rozdiel mi hneď poslali naspäť na účet, keď spracovali platbu. Tak neviem, či môžeš len tak sama od seba platiť iné zálohové platby ako máš predpísané.
Odpovedať
nám tak prišla elektrika. v porovnaní s minulým rokom sme minuli cca toľko isto, ale predspis na ďalšie obdobie prišiel vyšší a o celkom dosť, takže si myslím, že v ňom už je zarátané to zdražovanie
Odpovedať
Nepochopili ste zadavatela a o co mu ide.... Zadavatel je typ cloveka, ktoremu vadi, ze jeho par eur navyse (ak vobec buduci rok bude mat preplatok) vysi na ucte v SPP. To, ze ak by mal preplatok vidi ako nevyhodu v tom, ze jeho peniaze su inde docasne. To, ze mu to potom vratia neberie ako vyhodu, ze aspon je trosku nasetrene na extra vydavky ine. A ak by mal nedoplatok tak este viac mu to vadi a nadava ako pohan. Proste takym ludom nevyhoviete, bez urazky 🙂
Odpovedať
@kliepa Ty si pisala, ze ste mali nedoplatok... to sa asi viaze ku konkretnemu ukonu, VS a podobne... neviem...nepoznam postupy SPP. My sme takto nechali uz 3 pravidelne platby odist, ale mozno nam ich vratia uvidime 🙂
Odpovedať
Článok sa načítava...
Tak ja som to pochopil inak. Tym ze mal preplatok ocakaval, ze mu preddavky na dalsie obdobie pridu nizsie. No treba pocitat s narastom ciez za plyn a to sa premietle aj do ceny preddavkov
Odpovedať
@turbot nenadavam , kazdy to ma inak predsa, mne to nevadi zas az tak lebo ratam, ze od januara to bude cenovo inde, ja som si upravil preddavky podstatne vyssie ako som mal. Ale zasa nebudem platit o 100 € viac mesacne , ked tolko nespotrebujem. Nekurim len plynom....cennik zatial nesiel hore. No ved si mozes dat aj 10000 niekam kam chces. Investovat mozes kde chces.
Odpovedať
Aby sme sa rozumeli. Ja nenadavam, ale konstatujem, aspon mam preplatene ked zdvihnu cenu a preddavky som si upravil myslim dostatocne. A podstatne viac ako som mal vlani. A ktovie co bude v zime... ved kto chce moze platit aj 500 mesacne zalohu . Islo len o ten princip. Povedzme 200 eur ti vratia ked nespotrebujes a zaroven ti 200 € daju ako preddavok, ked tvoja spotreba tomu nezodpoveda.a platil si povedzme 80.... tvrdit ze pocitaju so zvysenou cenou , to sa mi nezda.....ved ked sa zmeni cennik tak si das zas navysit zalohu len si to treba sledovat... a nekurim len plynom takze tak....ani nenadavam... niekto sa tu z toho smeje ale nech... neoplati sa diskutovat.. ale sme ludia kazdy to vnima inak...traja pravnici a 4 pravnicke nazory... majte sa pekne....
Odpovedať
@lojzo66 ja ťa úplne chápem. Ja mám platby nastavené tak, že posledná vyuctovacia faktúra je vlastne "nedoplatok" vo výške zhruba klasickej mesačnej platby. Čiže de facto platím 12x tu istú sumu, aj keď tá posledná je akože nedoplatok. Nemienim totiž dávať ani cent naviac takýmto firmám. Ľudia si akosi neuvedomujú, že ich preplatky sa zhodnocujú ale na účtoch spp a elektrární. A nejde o malé prostriedky.
Odpovedať
@akvi ano, na tom nieco asi bude, ono takto ked si to kazdy pozrie a zisti, ze ma zaplatit nedoplatok par eur, si povie, ze to nic nie je. ale ked im to pride potom na ucet, tak sa to nazbiera a je z toho pekna suma.
Odpovedať
@nigmanka na SK je priblizne 1 800 000 tzv. hospodariacich domacnosti ( nasla som v rychlosti len cisla z 2011, ale to je jedno).. Tak si to zratajme, v akych cislach sa hybeme, to su miliony eur, ktore firmy ako SPP a elektrarne mozu zurocovat. Ja teda nemienim k tomu prispievat a budem si spokojne zit s mojim "nedoplatkom".. Mne celkovo tento zalohovy system nie uplne vyhovuje. V Britanii si napr. domacnosti kupuju elektrinu ako kredit. Mne by to uplne vyhovovalo. Minies, kupis dalsi..
Odpovedať
@akvi ma to nieco do seba, ze proste mas lepsiu predstavu o tom, kolko a za aky cas minies. no myslim, ze nemusime ani pocitat s niecim takym, ze by to na takomto principe fungovalo u nas.
Odpovedať
@zrubo no veď to je úplne jasné, že nikto nič také u nás zavádzať nebude a myslím, že dôvod je viac, ako jasný 🙂 Sme naučení cvakať zálohy a mať preplatky 😉
Odpovedať
Profilova fotka
Neviem, či je v tejto dobe dobrý nápad si preddavky znižovať. Pokiaľ na to je, tak radšej budem platiť viac a na konci zúčtovacieho obdobia mi niečo vrátia, ako by som mala na konci doplácať
Odpovedať
@akvi Však kreditný systém je v podstate to isté, ako zálohové platby. Tiež úveruješ dodávateľa energie - zaplatíš mu vopred a kredit míňaš týždeň, mesiac, viac mesiacov.... A v našich končinách nie je nereálny. Už viac krát sa na zodpovedných miestach diskutovalo o zavedení kreditného systému pre neplatičov, len zatiaľ sa to nepresadilo, asi z technických dôvodov. V súčasnosti sú už na to bežne dostupné napr. programovateľné merače na DO, ktoré sa po vyčerpaní kreditu odpoja, alebo prejdú do obmedzeného režimu. https://www.energie-portal.sk/Dokumen... https://www.webnoviny.sk/venergetike/...
Odpovedať
@vstavki tak ale dávaš dodávateľovi bezúročnú pôžičku, tie prachy si mohla investovať do niečoho výhodnejšieho pre teba, po vyúčtovaní dodávateľ sám zmení zálohové platby, no do konca tohto roka na dnešné ceny, ja mám rovnaké i na budúci rok, no dá sa mi prihlásiť na účet a tam vidím vysporiadanie po každom mesiaci, tak je vyhodnotená i ročná faktúra, sú tam mesačné ak by som neplatil zálohovú platbu ani po upozornení dávajú ihned extúroví a ihned sa to úročí
Odpovedať
@chrobak7 no nemyslím si. Si vezmi, že v lete minas podstatne menej ako v zime. Alebo napríklad ja prenajímam nehnuteľnost a su obdobia, keď tam nemám nikoho, ale zálohy platím furt rovnaké. Ak si kupujem kredit, tak si kúpim len vtedy a len toľko, koľko asi miniem.
Odpovedať
Profilova fotka
V prvom rade mozes byt rad, ze ste dostali preplatok a po pravde, v tejto dobe by som znicovanie mesacnych platieb asi neriesila a pri najmensom ich nechala aspon tak, ako ich mate teraz
Odpovedať
@akvi tak takych je viacej, ktorym to nie uplne vyhovuje, ale moc s tym nenarobime no. Ty si si aspon nasla v tom taky svoj sposob, ako je to pre teba najlepsie.
Odpovedať
1
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?