Osy na povale

Zdravím vás, potrebujem poradiť ako sa bezpečne zbaviť tejto "futbalovej lopty" na povale. Má zmysel na to striekať spreje typu hasičák a pod.? Vďaka za rady.
Odpovedať
1
2
A nachadzaju sa v lopte este osy? u mna si daco podobne postavili tiez, ale uz som ich od zaciatku zimy nevidel
Odpovedať
@braneq ja som mal rovnaky problem . Skusal som rozne humanne sposoby 😄. Zabral az sprej z Bauhausu, teraz nepamatam nazov, ale chvalia sa na obale s tym, ze dostrek je az 6m. Myýslim, ze sa volal Bros, alebo tak nejako..Odvtedy tam nevidim ani jednu osu. Neviem ci som pomohol
Odpovedať
Profilova fotka
prečo Vám v zime vadia? A v lete majú svoju funkciu ako iný hmyz, neútočia á priori na človeka
Odpovedať
Profilova fotka
@jan45 tak tiez si nemyslim ze osie hniezdo by malo byt na povale ;) ja som pockala do zimy a slo dole, u mna ale na povale boli krpate a velke bolo v zahradnej sope
Odpovedať
@kaktusik007 a čo ti bude opeľovať na jar stromy ? ved tam nikomu neprekážajú
Odpovedať
Hniezdo v zime je prázdne. Vždy prezimujú len matky, ktoré si nájdu zimovisko v rôznych špárkach a dierkach, ale nikdy nie v samotnom hniezde, kde sa na jeseň vyliahli. Hniezdo je teda opustené a opustené zostane aj v budúcnosti. Osy opakovane nepoužívajú to isté hniezdo. Podobne je to aj pri sršňoch.
Odpovedať
Profilova fotka
@duzu vcely? ako sorry, mne tam teda prekazali riadne. Srsne mi nevadia - tie ked su, nie su osy. A srsne neutocia. Osy ano. A srsne maju hniezdo v lese do 2-3 km, ak by boli na streche, tiez by asi sli prec.... Este mam stodolu s kopcom niekolkorocneho sena, to dufam ze tam ani osy, a ani srsne, nebyvaju.... To by ma bolelo ;(
Odpovedať
@kaktusik007 no asi ti neprekážali ked si dokázali postaviť veľké hniezdo si tam nechodil, prioritne neútočí nič pokiaľ neješ k jeho priestoru a nerobíš prudké pohyby, ak zbadáš i roj nebež, nehýb sa,väčšinou sa len bránia, bol som u včelára, na toho takmer vôbec, nevidia v ňom útočníka ale pomocníka, neprežijú bez neho, divé to majú oveľa ťažšie prezimuje tak 20%, sršeň je najväčší no včely si poradia aj s ním ,aj ked by sa nemal dostať do úľa pri správnej štrbine, nalepí sa na neho kopa včiel až sa zadusí
Odpovedať
@kaktusik007 osy sú tiež opelovac, aj keď len popri mleté, lebo osy sú po väčšinu roka masozravce a lovia potravu všade kde sa vyskytuje hmyz, teda aj na kvitnúci h rastlinách, keď opelia kvety. Jasne,, a hlavného opelovac sa považujú vcely, ale nie sú na to same @duzu toto je osie hniezdo. Aj divé vcely si stávajú voskové plasty. A ja osobne osy vo svojej blízkosti nemusím. Keďze sú masozravce, dokážu celkom hnusne obtazovat pri jedle vonku. Odhanat davy včiel z ugrilovaneho staku ma vôbec neprší ad a do radostného bezvedomia
Odpovedať
@zita19 ved ani osy nemusia ľudí ,no je to ľahko získaný pokrm aj za cenu života, dostal som príučku na spodok koláča sadli 2 ktoré som nevidel a následne som 2 dni nevidel ani nejedol mal som problém vôbec dýchať a ústa ako černoch ktorý si tam pchajú rôzne ....
Odpovedať
@all vďaka za rady aj názory. Chápem, že majú svoju funkciu (dokonca myslím, že lovia komáre), človek sa však necíti dobre, keď má nad hlavou celý roj, hlavne pri malých deťoch. Beriem si z diskusie, že hniezdo by malo byť teraz prázdne a nemal by byť problém s odstránením. Nevyše, nebude nikomu chýbať, keďže si stávajú vždy nové... 🤔
Odpovedať
Diskusia pokračuje po 9 mesiacoch
Profilova fotka
Ahojte troska by som nadviazal na temu tykajucu sa tohoto lietajuce hmyzu. Necely mesiac sa nam stava ze u maleho v izbe sa obcas zjavi nejaka ta osa. Prvy krat to bolo v septembry kedy ho aj postipala do prsta a ruku mal jak balon. Potom tyzden -denne jedna rano na okne. Potom tyzden pauza nic-striekal som zvonku nad rynou lietali-uz nelietaju. Presiel som z vonka dom, dnu som kukal nic som nenasiel, . Teraz zas za posledne 4 dni dve. Na oknach je sietka,dnes som naschval ani neotvoril okno. Poradte odkial sa tam mozu zjavit z casu na cas.dakujem
Odpovedať
Článok sa načítava...
@radoslav78 u nas 2 roky dozadu bolo obrovske hniezdo os...medzi plechom strechy a izolaciou...a okolo rámu stresneho okna bezne cez den sestre do izby nalietalo aj 20 ôs... pracne ich otec vyhubil Brosom a po rozobrati casti tatranca sme zlikvidovali aj hniezdo A osy nepovazujem za uzitocny hmyz...len ich rozpucit.
Odpovedať
@mellie111 osy sú užitočný hmyz. Žerú škodce, opeľujú rastliny. Máme záhradu plnú trvaliek, celé leto sme na nej robili so ženou a žiadna nás neuštipla, aj keď ich tu v sezóne máme neskutočne veľa. Nie sú agresívne, ak im človek dá pokoj.
Odpovedať
@raphael42 lenže niekedy človek ani nevie že im môže spraviť zle. mňa minule na záhrade štipla osa do hlavy za uchom, nič príjemné, celkom slušne som puchol, a pritom som im nič nerobil, čerpal som vodu ručnou pumpou a naokolo nebolo počuť ani vidieť ani jedinú osu a zrazu rana za ucho. Zaujímavé že osiam sa pripisujú pozítívne vlastnosti (zbavovanie škodcov, opeľovanie) ale ja záhrade som ich od malého dieťaťa toto robiť nevidel. iba otravovať a poškodzovať najmä ovocné plody.
Odpovedať
Tiez nemam ten pocit, ze prave osy by patrili medzi uzitocny hmyz. Ale mozno sa mylime, ktovie. Ako maly chlapec si pamatam z opekacky, ked nam osa obhryzala spekacky a potom s tymi kuskami odlietala prec.
Odpovedať
@raphael42 som vcelar... osy len pucit... tiez som este ziadnu osu nevidela nic opelit...ale rabovat vcelam med ano A clovek im aj chce dat pokoj...ale ked je jablko a ten hnusny otravny hmyz ho potom ustipne do jazyka...neprajem nikomu
Odpovedať
@mellie111 chceš povedať že včela neštípe?, každý jeden živočích má svoje miesto , dnes už ale vymiera mnoho druhov pre zásah človeka, myslíš že samotný človek prežije?
Odpovedať
@duzu aj vcela stipe...ale vcely aspon nie su take dotierave ako osy...
Odpovedať
Odsťahovala by som sa 🙂 Celkovo ja a hmyz nie sme kamoši, aj keď spĺňajú svoj účel. No asi len počkať do zimy, prípadne zavolať niekoho odbornejšieho na odstránenie, či?
Odpovedať
Treba si nastudovat zivotny cyklus osy. Vacsinu svojho zivota je masozravec a zivy sa hlavne hmyzom. Ked uhynie kralovna, kolonia nema larvy na krmenie a vtedy sa osy vrhaju na ovocie, pretoze uz nepotrebuju bielkoviny na vyzivu lariev, staci im cukor ako zdroj energie. Kralovne uhynu zhruba v case ked zacne dozrievat ovocie. Priroda to ma dobre vymyslene https://cs.wikipedia.org/wiki/Vosa_ob...
Odpovedať
Profilova fotka
vidim ze jedno k veci, dakujem
Odpovedať
Ja sa pridam ...ja mam na povale srsne ( a mozno aj osy) ... teda v lete sme mali ako na Heatrow prevadzku, ale uz ich nevidime. Myslite ze uz zdochli? mam hasickak mame to postriekat zhodit a dufat ze na jar uz budu inde? Dakujem
Odpovedať
Profilova fotka
@eeffka ja by som to zhodil pokial tam nic nie je. Ja mam problem ze neviem kade mi chodia do izby
Odpovedať
@radoslav78 no predca cez dvere ,mne tak nedávno vnišla myš až do špajze
Odpovedať
@eeffka uz je tam len zazimovana kralovna, ak tam vobec je. Pockat do mrazov, hniezdo opatrne zobrat a spalit
Odpovedať
@radoslav78 uz teraz osy lietaju len vynmocne, vacsina robotnic uz uhynula. A tie co lietaju sa tlacia do tepla. Kludne ti tam moze vletiet cez ine izby a otvorene okna. Ked ju uvidis, strekni biolit na lietajuci hmyz, zavri dvere, a po desiatich minutach odstran neboztika.
Odpovedať
@zita19 keby to tak fungovalo i na myši tie potvory si spravili z otravy potravu
Odpovedať
Mna by celkom zaujimalo, ze to ste tam uz mali, ked ste sa ja neviem nastahovali, alebo ste to tam nechali takto pekne vypestovat a az teraz to chcete odstranit?
Odpovedať
@benko3387 ked je "dobra sezona" tak za jedno leto take hniezdo vyrobia
Odpovedať
1
2
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?