Kúrenie v zime na chalupe

Profilova fotka
Ahojte, viete poradiť? Bývam v byte, takže do kúrenia v domoch sa vôbec nevyznám, tak prosím o pochopenie 😁. Chceme kúpiť dom, kt. bude slúžiť ako chalupa, kde by sme chceli chodiť od jari do jesene. Zriedka v zime. V tom dome je kotol na tuhé palivo a na to nejako napojené radiátory. Vôbec neviem ako to poriešiť v zime. Dom je na juhu, takže treskúce zimy asi nehrozia. Čítala som, že na zimu buď vypustiť vodu z radiátorov-hrozí ale že budú korodovať alebo to nechať všetko napojené a riskovať potrhanie trubiek? Je ešte dáka iná možnosť. 1-2x do mesiaca prekúriť dom, asi nebude stačiť. Dom má plastové okná, ale zateplený nie je. Plyn v dome nie je. Voda je zo studne. To tiež neviem ako funguje v zime.
Odpovedať
@chichua len tak narýchlo ma napadá kotol s veľkým zásobníkom tuhého paliva a temperovať 🙂 Potom by v zime teoreticky stačilo prísť tam raz za týždeň a doplniť zásobník 🙂
Odpovedať
Profilova fotka
@sousedekovci89 kotol tam je nový, tak ten by sme nechceli meniť.
Odpovedať
@chichua pocul som o tom, ze sa da do kurenia naliat nemrznuca zmes. Inak v dome asi nebude moc pod 0 si myslim. A ak by bolo tak by som tiez rozmyslal , ci nepotrha aj rozvody vody. A temperovat by sa dalo aj nejakym elektrickym radiatorom na termostat alebo cez net... Raz za par dni trosku pustit.
Odpovedať
Profilova fotka
@igor256 áno o tej nemrznúcej zmesy som čosi čítala ale len tak okrajovo. Podrobnosti som sa nedozvedela. Ale teda rozvody vody to asi neporiesi. Tie el. radiátory by bolo treba do každej miestnosti?
Odpovedať
@chichua netusim aky je velky ten dom a z coho je postaveny... ale vacsinou v akychkolvek domoch nebyva (moc) pod nulou. Kebyze je to daka chatka v ladovej doline tak mozno, ale ked hovorite, ze na juhu...
Odpovedať
Profilova fotka
@igor256 materiál ževraj kvader. Dom zo 70 rokov. Okolo 120m2. Izby 3 a plus väčšia kuchyňa. jednopodlazny.nepodpivniceny.ziadna ľadová dolina. Rovina na juhu 😁.
Odpovedať
Napadajú mi dve možnosti. Buď napustiť do rozvodu kúrenia nemrznúcu zmes, alebo dom cez zimu temperovať, povedzme na 10°C. Keď tam nie je plyn, na temperovanie by som odporučil klimatizáciu v režime kúrenia. Je to najlacnejší spôsob temperovania/kúrenia. Keby bol dom temperovaný, vyriešil by sa aj problém s pitnou vodou, ktorá by tiež nezamrzla
Odpovedať
@chichua predtym bol dom obyvany? ak nie tak sa staci spytat, co sa robilo predtym... pripadne ako to bolo tuto zimu. U nas (v Ziline bolo aj -20).
Odpovedať
Profilova fotka
@jakino všetka voda je zo studne. Ale na pitie ju nepoužívajú. Kupujú...
Odpovedať
My máme na chalupe v troch miestnostiach dorobené elektrické podlahové kurenie. Ovládam ho cez telefón. V zime ak tam nie sme mám nastavenú teplotu na 5 stupňov. Chalupu často využívame aj v zimnom počasí na lyžovačky. Vyhoda tohto systému je tá, že keď sadnem do auta a cez telefón zakúrim, za 2,5 hod koľko trvá cesta sa chalupa vyhreje a neprídeme do chladničky. Potom ak sa mi chce naložím kotol na tuhé palivo.
Odpovedať
Profilova fotka
@igor256 bol celoročne obývaný, takže sa tam celú zimu kurilo
Odpovedať
Profilova fotka
@adam_sangala koľko vás vyšlo to elektrické podlahové kúrenie? A princíp toho ovládania je ako cez telefón cez internet alebo akým spôsobom sa to vlastne diaľkovo ovláda?
Odpovedať
Článok sa načítava...
Ja to mam obdobne, chalupu na juhu a v zime len temperujem. Zatial som nechcel menit alebo zasahovat do kurenia, kym vsetko funguje. Kedze tam nie je Internet, tiez som rozmyslal ako to vyriesit. Mame tam len jeden centralny termostat. Ten stary termostat som vyhodil a kupil som termostat na SIM kartu. Cez zimu tam mam nastavene temperovanie na cca 5 alebo 8 stupnov. Ked je treba viem si cez telefon a SMS skontrolovat teplotu miestnosti cez telefon. Tiez viem zakurit kedy chcem, v pripade ze tam chceme ist napr, na vikend.
Odpovedať
Profilova fotka
@kranky ale čím temperuješ?
Odpovedať
prave nieco take riesim, i ked chata bude na Kopaniciach ale zasa bude zrubova, najlepsie vychadza moznost klimatizacie + ja este uvazujem dat niekde vykurovacie rohoze. Vyhoda klimatizacie je jej vyuzitie v lete, co na Juhu tiez ocenite 🙂
Odpovedať
@chichua do rozvodov kurenia jednoznacne naliat nemrznucu zmes, takto som riesil system kurenia uz pred vyse 40 rokmi no a vodu na umyvanie som vypustal, ale je nova doba a moznsti je 100x viac, dnes mam na chalupe klimu co nastavim na temperovanie 8 st. a pokoj svaty o nic sa nemusim starat, vsetko riesi klima za par supov a neboj nemam tu klimu predrazenu o nejaky system riesenia cez telefon, ale obyc. jednoduchu za par supov, proste klima ma vyhodu, ze vykuri miestnost fakt za par min. to mi ver !!!
Odpovedať
Profilova fotka
@kavar ok. Verím. Koľko ťa mesačne výjde také temperovanie klímou.?Cca?
Odpovedať
@chichua mam tam stary plynovy kotol - Destila . Cize plynom
Odpovedať
@chichua no kolko ma stoji take temperovanie to neviem /nemam merac na klimu/ , ale viem, ze za elekt. platim do dnes 20,- eur mesacne, ale je pravda, ze kosim jedine elektr. kosackou 1x za mesiac, varime kazdy weekwnd na elekt. sklokeramike, kazdy weekemd priatelka pecie na elekt. rure a okrem toho bezne pouzivam flexu, vrtacku a ine elekt. nastroje co je potreba na dodrrzanie charakteru chalupi / ale tie iba v sobotu / a to mavame rocny nedoplatok cca 5-10 eur, je pravdov, ze v zime tam absolutne nie sme, tak max syn na jeden tyzden, ale nic sa tym nemeni na spotrebe elekt. energie on si kuri aj tak krbom, ktory ja s hlbky duse neznasam !!! / dym smrad a bordel/
Odpovedať
@chichua neviem nepamätám si už koľko to bolo. Ale nič extrémne. Funguje to na ten princíp, že termostaty sú nakonfigurované cez wifi a vy máte v telefóne aplikáciu cez ktorú si nastavujete teplotu v každej izbe zvlášť. Ak chcete, viem Vám poslať kontakt na firmu ktorá nám to realizovala. Sú z Južného Slovenska.
Odpovedať
Profilova fotka
@kavar 20€ nie je veľa. môžeš mi poslať link ako taká klíma vyzerá? nemusí byť presne tvoja, len nech viem akú myslíš.
Odpovedať
Profilova fotka
@adam_sangala môžeš kľudne poslať link. čiže v tom dome musí byť internet? Alebo dáky wifi router?
Odpovedať
@chichua ono je to v zasade jedno ktora klima (podstatenje ze je to tepelne cerpadlo) pozrite napr tu https://teplozima.sk/kategoria/klimat... firmu potom odporucam vybrat vo vasej blizkosti (kvoli servisu) ale ceny budu +- rovnake, velka vyhoda klimi je aj moznost odvlhcovania.
Odpovedať
Profilova fotka
@jakub199 díky. Tú klímu treba do každej miestnosti či ako?
Odpovedať
@chichua poslal som spravu
Odpovedať
@chichua nechem tu strielat od brucha, samozrejme zalezi od tepelnych strat, ale som presvedceny ze si vystacite s 1 jednotkou. Ja planujem dat na 60stvorcov 1x 3,5kw plus pre istotu do 3 miestosti (izby) klasicky elektricky radiator alebo tepelnu rohoz ale to len pre "istotu" a moznost si prikurit lokalne.
Odpovedať
Diskusia pokračuje po 6 mesiacoch
@adam_sangala kolko m2 vykurujete? a kolko platiite mesačnee zalohy? Ďakujem Maaria
Odpovedať
@marria22 Oba údaje budú pre vás irelevantné. Chatu nepoužívame tak často, aby sa z toho dal urobiť nejaký výstup. Ale zálohové platby mám nastavené raz ročne na 300€ a zatiaľ vždy nám niečo vrátili. A podlahová plocha je do 100m2
Odpovedať
1
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?