Kúpa domu/bytu

Zdravím, mám dilemu ale rada by som sa poradila bez hlúpych poznámok (ako tu niekedy čítam). Chceme kupovať dom/byt (manžel chce dom, lebo nechce s nikým zdieľať spoločné steny). Viem o výhodách a nevýhodách kupovania staršieho domu, zvažujeme všetko, aj novostavby aj staršie ale nie na rekonštrukciu. Nechceme stavať, pretože kvôli rodinným dôvodom, akým sú svokrovci, chceme bývať sami čo najskôr. Momentálne sme blízko Banoviec nad Bebravou, nechceme ísť príliš ďaleko (napr Košice) ale tak hodina odtiaľto autom max je ok. Potrebujeme minimálne 4 izbový, najlepšie 5 lebo máme 1 dieťa, chceme druhé a manžel potrebuje pracovňu lebo pracuje z domu. Ja som na Materskej, manžel zarába dobre, hypotéku by nám dali na nejakých cca 180-200 tisíc. Chceli by sme blízko mesta, resp v otvorenejšej komunite blízko mesta, kde sú lepšie možnosti (krúžky, kaviarne atd..), momentálne sme na malej dedine a nevyhovuje nám to (manžel hovorí zatiaľ len anglicky, takže aj to je jedna z príčin, slovenčinu sa učí). Moja dilema je čo vlastne kúpiť a kde - či dom, či nový alebo starší alebo radšej byt na pár rokov a potom možno postaviť medzi tým niečo vlastné? Či kúpiť v meste, aj keď tam sú domy rozhodne drahšie a 5 izbové byty celkom rarita.
Odpovedať
Ak ste si vedomí prípadných prác okolo domu a na pozemku, tak ja odporúčam dom, nie starší ako 10 rokov a lokalitu si musíte vybrať sami.
Odpovedať
@silvikam no sme si vedomí, ja teda práve preto nechcem ísť do domu, manželovi to nevadí.
Odpovedať
@lenka_galbava radova zastavba kosice je 350-400 tis, byt 3i 150 tis. V okoli kosic je celkom pekny projekt ludvikov dvor, cca 10 min od ke, dom cez 200 tis, a potom novostavby su aj v mokranciach do 200 tis (25 min od kosic). Byty s takou vacsou terasou su aj v lorinciku. Smery presov / krasna - velke zapchy.
Odpovedať
@kubejova asi som to zle napísala - Košice bol príklad mesta príliš ďaleko 🙂 ale vďaka
Odpovedať
@lenka_galbava ja by som na vašom mieste išla pozrieť aj byt, aj dom a vo viacerých lokalitách. A uvidíte, kde vás to "chytí za srdce". Čo sa týka prác okolo domu, môžte si zajednať záhradníka 🙂
Odpovedať
Nechcem byť pesimista ale aj výber domu a na sťahovanie môže trvať niekoľko mesiacov. My sme hľadali byť dva roky. (hlavne kvôli malému výberu v meste) možno by sa vám časovo oplatilo aj stavať?
Odpovedať
@lenka_galbava uz vidim 😉 kazdopadne dom, mozno radova zastavba v meste by nebol zly kompromis.
Odpovedať
3 najdôležitejšie veci sú lokalita lokialita a lokalita. Je jedno či dom ale byt.
Odpovedať
@lenka_galbava ak chce manzel dom a chcete ist rychlo prec,tak by som hladala taky max 20rocny,alebo dom po rekonstrukcii, v nejakej kludnejsej dedine,nie na hlavnom tahu,kde je materska,aj zakladna skola. Ceny tam budu nizsie ako v meste,ale nemusite robit detom taxik pokial podrastu 🙂
Odpovedať
@567funny567funny hypo dostaneme až po Jan2022 takže máme relatívne čas na výber.
Odpovedať
@kubejova mne by to nevadilo, hľadáme niečo v okolí Trenčína zatiaľ cca
Odpovedať
@zuzana838 pozeráme aj také. Máte vlastnú skúsenosť? Niektorí tvrdia že 20 je veľa
Odpovedať
Článok sa načítava...
5i byt je naozaj skor rarita, mozno tak kupit 2 a prepojit, ci mozno zobytnit podkrovie na mezonet… Skor mi to vsak znie na dom, pripadne postavit napr. montovany… 200tis by vsak mohlo stacit aj na nejaky holodom pri meste (nie som si vsak isty ci 5i). Do stareho by som nesiel, ak nechcete prerabat. Lokalita je cisto na vas, avsak dedina zjavne nie je pre vas.
Odpovedať
@bigjamajko časom by sme mohli niečo prerobiť samozrejme. Ak dedina tak veľmi blízko mesta, doslova vedľa. Teoreticky by sa dalo aj 4i s garážou, ktorá sa prerobí na pracovňu 🤷 už uvažujeme nad všetkými možnosťami
Odpovedať
@lenka_galbava trosku som si teraz prebehol moznosti 5i a cenovo sa to zda nerealne. Bud mas napr. 5i byt nie priamo v TN https://www.topreality.sk/luxusny-5-i... alebo 4i novostavby domov v TN https://www.lkreality.sk/novostavba-4...
Odpovedať
@bigjamajko no viem, pozerala som to. Snažím sa hľadať alternatívy. Ešte je možnosť "vyrobiť" kanceláriu časom na dvore niekde.
Odpovedať
@lenka_galbava Nehladaj blizko Tn, teda ak chces dom, zbytocne vyhodis vela eur. Ja som byval od narodenia cca 20 rokov v Banovciach na byte, potom som studoval v TN a kupili sme tam byt uz to je 16 rokov a teraz sme kupili nz chaluparcenie 52 rocny dom v obci Halacovce, kde som ako decko travil vela casu. A poviem ti, ze aj ked je to mala dedina, je tu super. ale to som uz dost odbocil 😄 Chcel som tym povedat, ze nehladaj podla toho kde mas v blizkosti nejaky kruzok, alebo kde je materska skola. V dnesnej dobe sa uz bez auta neda fungovat, resp. da len to zaberie vela casu. Cize kym budu deti vacsie budete im s manzelom robit taxikara, resp doprovod tak ci tak. Ako ti napisala zuzana838, hladaj dom cca 20 rocny, alebo po rekonstrukcii, aby ste na zaciatku museli maximalne vymalovat a mohli sa stahovat. Ostatne si porobite neskor. A hlavne aby tam bol pokoj, ja pracujem z domu a neviem si to vynachvalit, svaty pokoj tu je. PS: v ktorej dedine byvas teraz? lebo mi je tvoje meno nejak zname, ale neviem si ta zaradit 😄
Odpovedať
@lenka_galbava tak pokial sa o dom dobre staraju,tak 20 mi tak vela nepride. Mali sme vyhliadnuty jeden taky,20rocny a 10rocna prerabka,krasna velka kuchyna a bol velmi pekny,stacilo vymalovat,po case si vynovit kupelnu. Izby boli velke nie ako teraz a pozemok bol 1000m2 ,130tisic. Lenze manzel si potom povedal,ze on chce novostavbu a na tom trval. Tak sme zacali hladat pozemok,nevedeli sme najst vhodny v meste,tak sme obzerali dediny,tam sa nam podarilo celkom rychlo najst ,uz sme skoro podpisovali zmluvu,len potom sme si uvedomili ,ze nechceme robit taxik do neviem kedy a sice od mala dedinu poznam,ale okrem MŠ, krcmi a jednoty,tam nieje nic. O kusok dalej je uz dedina,ktora ma ZŠ,MŠ,jednotu,vecierku,pizzeriu,nema hlavny tah,takze je tam kludnejsie a nelieta tam tolko aut. Keby nam nevolala pani,co som ju 2 roky otravovala,ci nepreda pozemok a nedohodli sa na cene,tak hladame v tej dedine. Lebo za tu dobu vyleteli nehnutelnosti vysoko a teraz pytaju u nas v meste za stare ,neprerobene domy min. 100tisic.
Odpovedať
@zuzana838 to znie dobre s tým domom. Teraz sú hrozne vysoké ceny a čaká sa na materiál. Mali sme stavať lebo máme pozemok ale strašne dlho by to trvalo lebo nie je v územnom pláne takže sa to naťahuje, plus má veľmi naprd prístup. Tak sme to zrušili. Ale za tú dobu sa predpokladaná cena zvýšila takmer o 25%.
Odpovedať
Profilova fotka
Radsej by som isla do domu, najma ked chcete tolko izieb bude to lepsie, otazne ale je, ci pozerat radovky podla mna to potom je skor byt ako dom, ked uz dom, tak bez spolocnych stien, mozno by nebolo na skodu sa na nejakeho realitaka nakontaktovat, ze keby nieco bolo zeby vam dal vediet, viem ze kamoska to tak urobila.
Odpovedať
Viem, ze si chcu ludia sami vsetko vybavovat, pokial sa da, ale nevahal by som asi vyuzit realitku, ako hovoris aj ty @hosmanikova. Proste teraz su na vsetko uz ludia, ktori sa tomu venuju svojim biznisom.
Odpovedať
Noveo nad Vahom ma celkom slusnu vybavenost. Je to mensie mesto ktore sa da prejst na peso. Ma vela peknych ihrisk pre deti. V blizkosti je Zelena voda jazero. Ma uz roky celkom sikovneho primatora ktory sa stara o mesto a rozvija ho.
Odpovedať
Profilova fotka
@petra7825 Trstensky rozvija NMnV???? Vyborny vtip, vidiet ze tu nezijes.... @lenka_galbava musis si urcit lokalitu - hodina cesty z BnB je strasne siroky pojem, mas tam zapadnute lacne dediny ale aj krajske mesto, a potom musis ratat ze potrebujes nestandardnu nehnutelnost - takze hladaj nieco, co ma potencial a da sa upravit. Obrovske domy sa stavali na Orave, tu na Povazi je to rarita....
Odpovedať
@lenka_galbava ked potrebujete pracovnu, nezvazovali ste kupu domu s "letnou kuchynou", som z vychodu a tu to ma skoro kazdy dedinsky dom, to mozes prerobit na office a doslova bude do prace dochadzat 🙂
Odpovedať
Pozrite si aj Trenčiansku Turnú. Škola, škôlka tam je. Tesco, Laugo do 5minút, Centrum mesta 10-15. Máte tam relatívne pokoj, ale obec sa už celkom rozbieha aj čo sa týka nejakej kultúry. Krúžky sú v rámci školy slušné, prípadne do mesta to nemáte ďaleko. Časť Hámre sa teraz slušne rozrastá, máte blízko hory, čo môžete využívať na prechádzky s deťmi, dediny sa fajn prepájajú nie len medzi sebou ale postupne aj s Trenčínom. Postupne sa to stáva skôr také pokojné predmestie.
Odpovedať
1
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?