Fotovoltaika rodinný dom

Zobraz úvodný príspevok
Profilova fotka
Dobrý deň,chcel by som sa spýtať či ma niekto skúsenosti so fotovoltaikou a dotáciami od štátu.Lebo rozmýšľame nad fotovoltaikou elektrarnouna šikmej streche rodinného domu a nevieme sa rozhodnúť.chceli by sme 3kWh naša ročná spotreba je 3000-4000 kWh.a ešte či sa dá nevyužitá elektricku.energie predávať do sme?ďakujem za odpovede
Odpovedať
Profilova fotka
@supiiik zdravim ta a co si nakoniec na strechu dal ? sam vyskladal ci cez nejaku firmu si siel odporuc ak mas dobru skusenost 😉 tiez rozmyslam nad FV na rodinny dom.
Odpovedať
@agathosdaimon Nakoniec som si ju sam montoval. Nebral som dotaciu. Bola to robota na 1 den... Ked som si pozeral ponuky firiem, tak by som to mal za rovnake peniaze s dotaciou a montazou ale s tym rozdielom, ze tam nemam Cinsky menic, ale Rakusky a panely tiez nie su Cinske, ale Nemecke. Na streche som mal najskor 3.8kWp, ale doplnil som este 4 panely, takze momentalne som na 5.1kWp + k tomu 4kW menic Fronius Primo
Odpovedať
Profilova fotka
@supiiik super mozes poslat nejake odkazy ss na tie tvoje komponenty ? konstrukciu si vyrobil ci tiez sa dala dakde zohnat ja mam strechu A 22stupnou sklon chcel by som to hlavne kvoli TČ a 3 jednotkam klimatizacie. za kazdu tvoju radu odporucenie budem vdacny 😉
Odpovedať
@agathosdaimon zrataj si spotreby spotrebicov vynasob x1, 3 koli stratam a zistis, ze budes potrebovat system za 10 000E na to v skratke co si popisal. A funkcne to bude tak 8 mesiacov z roka, koli pocasiu.
Odpovedať
Profilova fotka
@supiiik nemecke panely ? ja som niekde cital, ze vsetci nemcki vyrobcovia skrachovali...
Odpovedať
@supiiik Urcite su tie rakuske a nemecke komponenty neni vyrobene v cine? :-)
Odpovedať
@majkoj @marcel714 Ja som niekde zase cital, ze "takmer" vsetci EU vyrobcovia panelov skrachovali. Par ich este zostalo. Nerobim si iluzie, ze su 100% DE made, ale teda urcite nie su 100% CN made... Fronius je 100% Rakusky @agathosdaimon komponenty som nakupoval z CZ firmy, nechcem tu robit reklamu, link ti poslem do privatnej spravy. Maju tam na predaj aj konstrukciu na viac typov krytin. TC ti zrejme ide hlavne v zime na kurenie, tam nejaky velky efekt z toho necakaj.
Odpovedať
@supiiik Tento tyzden som instaloval frekvencny menic od nemenovanej slovenskej firmy,ktora ich "vyraba".Takze super,podporim slovenskych podnilatwlov.nakoniec z toho bolo,ze ta dotycna firma ai to dava niekde v inej krajine :-) vyrabat,tam im na to nalepia aj logo a aj made in SK prostw super tip top servis.V pripade porychy servis riesia vymenov tovaru,neoplati sa im opravovat.Vyrobny naklad je taky lacny,ze aj ked x krat tovar v ramci reklamacie vymenia,aj tak na to este stale zarobia. Len tolko k tomu,ze nie vzdy je MADE IN.... to co deklaruje nalepka :-) marketing je svina :-) A ked uz,tak ta ktora firma si da vyrobit komponenry niekde ubrakosnikov,importuje ich ako "komponenty" koly clu a poslkada v nemecku,rakusku.... a je z toho nemecky,rakusky vyrobok. Hura platit 3x tolko za kvalitny "nemecky" produkt, lebo made in germany :-)
Odpovedať
Profilova fotka
@supiiik dakujem za odpoved 😉
Odpovedať
Ahojte, tiež začínam zvažovať fotovoltaiku, máme ročnp spotrebu 12 500 kWh, všetko na elektirku (podlahové kúrenie, bojler, spotrebiče... ) a tie účty za elektriku ma dosť zaťažujú... nejaké tipy, na čo dávať speciálne pozor?
Odpovedať
Profilova fotka
Mám 9 panelov 285Wp ostatné komponenty VICTRON samozrejme špeci holandská firma . Trochu som dnu prepájal pre výstup AC2 čo mi montážnici neurobili a made in Malaisia pod kapotami Inak toto je hračka pre veľkých chlapcov , úspora a návratnosť cca 6000€ zrejme sa to nezaplatí nikdy , v zime to to pri inverzií vyrobí 0,5kW denne čo sa iba ukladá do batérie taký udržovací prúd spotreba ide 100% so siete , v mojich podmienkach tých 9 panelov na južnej strane usporí tak 1,5MW ročne , niečo sa dáva do lítiovej batérie 5kW a niečo do vody keď dobije batériu takže od mája do septembra mám s toho aj teplú vodu tak z 80% V zime mám ten bojler len na predohrev teplej vody pred plynovým bojlerom Nízka oblačnosť tomu nesvedčí a túto jeseň a zimu je to stále takže v lepší rok to vyrobí viac môžbyť
Odpovedať
@dusan_bandur mas malo panelov a aj baterka je len aby bola. Usporu mas 200E rocne, co mas nenavratne ako si pisal. Skoda toho ze si to zveril firme a zbytocne preplatil. Za 6000 svojpomocne mohli byt vsetky parametre minimalne dvojnasobne (podla roku realizacie). A realne navratnost do 15r s prstom v nose.
Odpovedať
Článok sa načítava...
Diskusia pokračuje po 3 mesiacoch
Profilova fotka
Dobrý deň.Neviete mi niekto poradiť?Chcem postaviť chatu cca 65 m².Nechcem byť napojený na distribučnú sieť elektrickej rád by som použil elektrické panely na chod celej chaty.V chate bude klasické vybavenie(televízor, chladnička práčka atď,)Možno časom klimatizácia do 4kw.kurenie bude plynové či elektrické podlahové ešte sa rozhodujem... aký by mal byť výkon kolektorov, aby mi to potiahlo chod chaty.... ďakujem za odpoveď
Odpovedať
@marek_damko toto je ťažko takto povedať. Nepovedal si v akom období budeš chatu používať, či v lete, zime. Ako často a podobne. Či napríklad len cez víkendy alebo prevažne v lete.... Taktiež nenapísal si orientáciu strechy čo je vhodné pre návrh.
Odpovedať
Profilova fotka
@007tomams zdravíčko .Chatu chcem využívať celoročné a materiál bude drevo a tepelná izolácia...orientácia strechy je juhozapad takže slnko svieti celý deň na strechu.Strecha bude mať skon od 10-30°este neviem presne.
Odpovedať
Diskusia pokračuje po 6 mesiacoch
Cesi su uz popredu a aktualizuju cenniky elektriky. Je to masaker, ktory skor ci neskor pride i ku nam, tak rychlo nakupujte komponenty, pokial sa i tato panika nepremietne do ceny. PS kremik zdrazel o 300%, takze by som neotalal.
Odpovedať
Diskusia pokračuje po 4 mesiacoch
Ahojte, mám fotovoltaické panely výkon 3.6kW Max dostávam 2.9kW. V lete mám dostatok elektriny v zime je to menej. V dome mám plyn a rozmýšľam aby som pripojil na jeden ohrievač vody 300L ohrev na plyn a špirála na fotovoltaiku. Ale neviem či je kombinácia ohrievať naraz aj TUV aj kúrenie podlahové v jednom ohrievači? Máte s tým niekto skúsenosť?
Odpovedať
Diskusia pokračuje po 3 mesiacoch
Profilova fotka
Ma niekto skusenost prečo výkon neustale skáče vid obr. Pripojenie priamo na elektromer 16mm /AL siet vsetko ok Spotreba na mieste je pocas dna stale 2-3kw Vraj kvôli prepätiam ...... Distribučka preverovala pripojku vsetko ok výkon je na 60% oproti tomu ako by mal byt Dakujem za info
Odpovedať
Dobrý deň potreboval by som poradiť postavil som si drevodom bungalov a elektrárnea nechcú napojiť na elektriku z dôvodu malej kapacity aj napriek tomu že som dostal stavebné povolenie.potrebujem ďake riesenie aby som sa mohol nasťahovať.za každú radu dakujem
Odpovedať
@ferocyprus1 nechcem byt poslom zlych sprav, ale to nedas. Priprav si 20 000E na FV s fyzickou bateriou, elektrocentralu a barel benzinu na zimu, kopu dreva do pece na kurenie a TUV a plynove flase na varenie 😛
Odpovedať
Profilova fotka
@rkorba staci pec na ktorej bude varit a kurit, na svietenie sviecky z kostola, tak zila moja praprababka pokial nezaviedli elektriku
Odpovedať
Profilova fotka
@jastericky_vidiecky_klub To vyzera na zavzdusneny kabel
Odpovedať
Ahojte. Rád by som sa spýtal, ktorú firmu by ste odporučili na montáž fotovoltaiky. V našom RD máme ročnú spotrebu 10500kw, všetko funguje na elektrinu, aj podlahové kúrenie. 10kw systém od ZSE za 16 tisíc mi príde dosť drahý, kde garantujú min. 11tisíc kw ročne čo by mi pokrylo všetko.. Mám ďalšiu ponuku od firmy z Komárna, Huawei inverter a canadian alebo longi solar (10kw systém za cca 12-13 tisic eur), avsak udajne huawei systém nepotrebuje optimizér, ako napr solaredge od ZSE, o tom si čo myslíte? S akými firmami máte skúsenosti? Resp aké inverteri alebo panely by ste odporúčali? Ktoré sú spolahlivé? Čo hovoríte na ponuku do firmy z Komárna? Aktuálne platíme za elektrinu 150eur, čo sa v budúcnosti určite zvýši,preto hľadáme alternatívne riešenie. Sme 3členná rodina s 3 ročným synom. Vďaka
Odpovedať
@jastericky_vidiecky_klub Skúste preveriť, či sa prehrieva striedač. Podľa grafu by to mohlo byť, že sa prehrieva a preto sa vypne, aby sa ochladil a potom sa znovu dá do práce pokiaľ sa opäť neprehreje a znovu odpojí. Mohlo by ísť o chybu striedača, problém s chladením, alebo nadmerným prehrievaním aj pri nižšej záťaži. Ide o jednofázový, alebo o trojfázový systém? Pri trojfázovom môže byť problém aj pri rôznom zaťažení fáz, ak je striedač symetrický a nepodporuje asymetriu.
Odpovedať
Prosim o ponuku na FVE na baze bohoto meniča: GoodWe GW10K-ET PLUS 3F okr. Senec
Odpovedať
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?