Formaldehyd

31. jan 2018110

zakladam tuto temu nakolko informacie su na MS roztrusene pri nabytku, izolaciach atd.
pri stavbe ide o izolacie, fukane, sklene vaty, osb dosky, izolacie podkrovi, lepidla, natery, atd.
pri zariadovani ide o podlahy, zarubne, dvere, nabytok, drevotrieska, tapety, lepidla, atd.
tato tema si zasluzi pozornost zvlast u ludi ktori sa rozhoduju co budu stavat a ako budu stavat, EU norma je vcelku prisna 0.060mg/m3 pri dlhodobom vystaveni (napr. obyvatel toho domu) a 0.100mg/m3 pri kratkodobom vystaveni formaldehydu,
viacere stavebne a nabytkarske firmy zacinaju ponukat tzv. "formaldehyde free" radu produktov ale ide to velmi pomaly, ziadajte u svojich predajcov/developerov tieto produkty
https://en.wikipedia.org/wiki/Formaldehyde

 • a hned ked zacneme obligatnu diskusiu ci drevodom alebo murovany, tak z tohto pohladu evidentne je velky problem drevodom, pokial niekto neinvestuje do konstrukcnych prvkov ktore su kompletne bez formaldehydov, zdravsi dom v zaklade teda vychadza murovany

 • Nooo aj mikrovlnky, nooo a elektrosmog... Aj voda znecistena.... Biostrava... Geoerotogenne zony... Vychod slnka... Podla mna by sme uz ani zit nemali v takto pokazenom svete.... Tazko je lahko zit... 😒

   Treba robit bu bu bu... Aby sme si to na tomto svete este viacej pokazili...

 • Len co zaparkujem svojho dizla ktory jazdi uz 20 rokov na olej z fastfoodov sa temicke povenujem blizsie ... hlboky nadych a hor sa do prace 😉

 • Sponzor fóra
 • @chumo  znecistenie zivotneho prostredia je realny problem, kazdy z nas by sa mal snazit v ramci svojim moznosti to zlepsit

 • @salkovic  uz si vylucil hovadzinu zo svojho jedalnicka?

 • @zita19  aky to ma suvis s formaldehydom? Back to topic

 • @salkovic
  Skor ako som zacal stavať dom, tak som čítal všetko čo sa len dalo fóra, tzb atd. Vieme že náš dom má zopar nedostatkov ale nie vážnych. Riešil som hlavne to ako urobit naše prostredie zdravším a preto som sa rozhodol pre rekuperaciu a aj sadrokartón, ktorý údajne dokaže absorbovať cez 70% škodlivých látok. Môžem ale po 2 rokoch bývania v dome z vlastných skúsenosti povedať že sme a hlavne naše deti menej choré.
  1, Rekuperacia
  2, Rigips active Air
  3, Ak by ste chceli vedieť tak mi napíšte do IP.

  http://activ-air.sk/ako-activ-air-funguje

 • @salkovic  no metan produkovany kravami, ozonova diera, zivotne prostredie...

 • @blackomt  o takom druhu sadrokartonu som nemal tusenie, dik za tip

 • ale no...poniektorí! Prvoplánovo sa vám úsudok zatemnil lebo eko, namiesto toho aby ste triezvo zauvažovali....Je fakt, že formaldehyd je svinstvo a je fakt, že ho je plný nábytok! Ten lacnejší celkom hojne a odparuje sa to veky v domácnostiach a pekne to inhalujeme. Ako sa však tomu vyhnúť je dilema, nakoľko čisto drevený, masívny nábytok na mieru je drahá záležitosť. Sériovo vyrábané kusy sú dostupné cenovo ale sú rizikové, raz darmo, že sa nám páčia! Odborníci radia vetrať dostatočne, formaldehyd by sa mal časom odbúrať...koľko škody vie napáchať na našom zdraví, to už ale nikto dostatočne neanalyzuje.

  A pre tých vtipálkov, ktorým je smiešne, že sa niekto zaoberá zdraviu škodlivým elementom - pozrite si zopár dobrých dokumentov od Suzannah Lipscomb o skrytých zabijakoch či už Edwardovskej éry alebo Viktoriánskej. Tiež sa veselo vtedy používal azbest, dnes o ňom vieme čo je to za svinstvo. Aby sme raz netočili dokument o skrytých zabijakoch v domácnostiach 20. a 21. storočia.!

 • Pre tých ktorý sa radi boja
  ŠKODLIVINY VO VNÚTORNOM PROSTREDÍ BUDOV
  Formaldehyd
  Veľmi rozšírená chemikália, ktorá sa vyskytuje v pevnom, kvapalnom aj plynnom skupenstve (najjednoduchší aldehyd CH2O, E 240).
  Nachádza sa v množstve materiálov a výrobkov – lepidlá, laky, papier, čistiace a dezinfekčné prostriedky, papier, nábytkové materiály, koberce, tepelné izolácie ... – vzniká tiež v spaľovacích procesoch (cigarety, výfukové splodiny áut ...).
  Max. dovolené koncentrácie ≈0,1 ppm (60 μg/m3 vzduchu pri dlhodobom pobyte, takúto koncentráciu môže spôsobovať aj nový nábytok z drevotriesok).
  V organizme sa metabolizuje na kyselinu mravčiu, ktorá zvyšuje prekyslenie organizmu – dušnosť. V tele tiež vzniká napr. rozkladom aspartámu – umelého sladidla používaného v žuvačkách, diétnych nápojoch ....
  Dráždenie dýchacích ciest, alergie, astma, zápaly spojiviek, priedušiek, pľúc, kožné problémy, závraty, žalúdočné problémy, poškodenie centrálnej nervovej sústavy ...karcinogén s nie významným karcinogénnym potenciálom.
  Prevencia: vetranie, nepoužívanie materiálov s vyšším obsahom formaldehydu, odstránenie takýchto materiálov z vnútorného prostredia, zníženie koncentrácie vo vnútornom vzduchu ....
  V ČR sa pri meraniach koncentrácií formaldehydu v drevených rodinných domoch typu OKAL namerali koncentrácie formaldehydu prevyšujúce niekoľkonásobne limitné hygienické hodnoty aj po 15 rokoch po ich výstavbe.
  Azbest
  Vláknitý materiál, ktorý sa veľmi široko používal v stavebníctve – obklady (v ČSSR rozšírené dosky Dupronit), protipožiarne izolácie, potrubia, strešná krytina, kvetináče ....
  Problémom sú uvoľňované drobné vlákna, ktoré nedokáže ľudský organizmus rozpúšťať, dlhodobé pôsobenie spôsobuje rakovinu, najmä pľúc. Rakovina vzniká obyčajne až 20 – 30 rokov po usadení sa vlákien v pľúcach.
  Výroba a používanie azbestu sú už dlhší čas zakázané. Veľké množstvo sa stále nachádza v starších budovách.
  Treba zabezpečiť, aby sa vlákna neuvoľňovali do ovzdušia, alebo azbestové výrobky nechať špecializovanou firmou z budovy odstrániť.
  „Zanedbateľné“ množstvo neexistuje, už niekoľko vlákien môže u disponovaných jedincov vyvolať rakovinu. Povolený hygienický limit v SR je 1000 vlákien na 1 m3 vzduchu.
  Radón
  Produkt urán-rádiového rozpadového radu s polčasom rozpadu 3,8 dňa, pričom sa uvoľňuje ionizačné žiarenie α. Môže poškodiť DNA a následne rakovinu, najmä pľúc. Do pľúc sa dostáva aerosolmi.
  Do budov sa dostáva najmä z ich podložia, ale aj z materiálov a vody.
  Je inertný plyn bez farby a zápachu, ťažší ako vzduch, v budove sa šíri komínovým efektom.
  Zo stavebných materiálov sa najviac vyskytuje v štrkoch a kameni, škvare, .... Výrobcovia stavebných materiálov musia zo zákona 2x ročne zmerať radón, nesmie uvoľňovať viac ako 120 Bq/kg.
  Protiradónové opatrenia sa v pobytových priestoroch musia vykonať, ak priemerná ročná objemová aktivita radónu je vyššia ako 500 Bq/m3.
  Plesne
  Vláknité huby produkujúce spóry, rastú najmä v teplom a vlhkom prostredí.
  Relatívna vlhkosť vnútorného vzduchu pri bežných izbových teplotách nemá presiahnuť 60 %.
  Spóry vyvolávajú spočiatku opakované infekcie dýchacích ciest (osobitne u detí), zápaly spojiviek, vyrážky ..., neskôr alergie, opakované zápaly, vysilenie imunitného systému a jeho poruchy.
  PVC
  PVC sa vyrába od roku 1930, v roku 1965 bola svetová výroba 3 milióny ton, v súčasnosti sa vo svete produkuje viac ako 20 miliónov ton PVC ročne.
  Teplo a ultrafialové žiarenie spôsobujú uvoľňovanie chlórovodíka (HCl – bezfarebný plyn štiplavo páchnúci) z PVC (polyvinyl chlorid). Problém sa rieši pridávaním stabilizátorov – olova, bária, kadmia, vápnika ...
  70 % spracovaného PVC obsahuje stabilizátory na báze olova, podľa smernice EÚ sú olovnaté zlúčeniny v PVC klasifikované ako toxické pre reprodukciu a ekotoxické. Kadmiové stabilizátory sú podozrivé aj z karcinogenity.
  Do mäkčeného PVC sa pridávajú zmäkčovadlá – estery organických kyselín, najmä ftaláty. V západnej Európe sa približne 900 000 ton ftalátov používa na plastifikáciu (zmäkčovanie) PVC.
  Ftaláty pri pokusoch na živých organizmoch vyvolávali zmeny na štítnej žľaze, zníženú plodnosť, obmedzenú tvorbu spermií, poškodenie centrálnej nervovej sústavy, nepriaznivé vplyvy na pečeň, ľadviny a metabolizmus.
  Vyrába sa polymeráciou nenasýteného chlórovaného uhľovodíka vinylchloridu.
  Najrozšírenejšia umelá hmota, ktorá sa široko používa aj v stavebníctve – podlahoviny, okná, fólie, potrubia ...
  Obsahujú ťažké kovy a , hlavný zdravotný a ekologický problém je však spojený s horením PVC.
  Horením PVC vzniká kyselina chlorovodíková (HCL), ktorá silne dráždi horné cesty dýchacie. Do ovzdušia sa môže dostať aj monomér PVC - vinylchlorid. Je to veľmi jedovatá látka s rakovinotvorným účinkom. Dym obsahuje aj veľmi nebezpečné karcinogénne dioxíny. Uvoľňuje sa i plynný chlór, či ešte agresívnejší fosgén.
  Dioxín je ultrajed, ktorý je rakovinotvorný a mutagénny, spôsobuje zvýšený výskyt znetvorenín u novorodencov.
  Polychlórované bifenyly - PCB
  Patria do skupiny chlórovaných uhľovodíkov.
  Dlho sa používali pri výrobe farieb a lakov, ako zmäkčovadlá v umelých hmotách a ako spomaľovače horenia.
  Dlho sa považovali za neškodné. Po desaťročiach používania sa zistilo, že sa v prírode nerozkladajú a hromadia sa v telách živočíchov.
  Vyskytujú sa v potravinovom reťazci, hromadia sa v tukových tkanivách, vo väčšom množstve poškodzujú pečeň, pankreas a ľadviny.
  Výroba bola zastavená a ich používanie zakázané.
  Časť východného Slovenska v okolí Strážskeho je dodnes zamorená vrátane vodného diela Zemplínska šírava.
  Pentachlórfenol - PCF
  Patrí do skupiny chlórovaných uhľovodíkov.
  Používal resp. sčasti ešte používa do prostriedkov na ničenie plesní (fungicídny prípravok, predovšetkým nátery dreva), tiež v poľnohospodárstve ako herbicídny prípravok. Dnes môžu takéto výrobky obsahovať najviac 0,5 % PCF.
  Z ošetreného dreva sa môže vyparovať celé roky.
  Pri jeho vdýchnutí sa objavujú známky otravy – zrýchlené dýchanie, nevoľnosť, kŕče, prípadne až bezvedomie. Poškodzuje najmä pečeň a ľadviny, tiež nervový, imunitný a tráviaci systém.
  prchavé organické látky
  Zdrojom sú rozličné chemikálie v bytoch, čistiace prostriedky, podlahoviny, koberce, voňavky, produkty mikroskopických húb .... - v bežnom byte sa ich nachádza okolo 50.
  Tetrachlóretylén – rozpúšťadlo, čistenie kobercov a textílií, karcinogénny, negatívny vplyv na centrálnu nervovú sústavu, respiračný systém, pokožku.
  Benzén – rozpúšťadlo, používa napr. pri výrobe polystyrénu, karcinogénny.
  Naftalén – toxický insekticíd, poškodzuje obličky, mozog, pečeň, najmä detí.
  Cigaretový dym
  Cigaretový dym obsahuje asi 2000 chemických zlúčenín. Medzi nimi sú oxid uhoľnatý, nikotín, dráždivé látky ako formaldehyd a akroleín, tiež rakovinotvorné uhľovodíky a nitrosamíny, stovky karcinogénov.
  Vnútorný vzduch býva cigaretovým dymom zamorený vo väčšej miere ako všetkými ostatnými jedmi v obytnom prostredí (v bežných prípadoch).
  Z 10 ľudí postihnutých rakovinou pľúc je 9 fajčiarov. 5 rokov po liečbe prežije iba 10 % z takto postihnutých.

Pridaj príspevok

  Nenašli ste čo ste hľadali?

  hľadať len v názvoch tém
  Články od našich partnerov
  Podlahové, stenové a stropné vykurovanie a chladenie Gabotherm®
  Produkty pre fasády JUBIZOL – riešenia s odporúčaním.
  Kúpeľňu „zaveste na stenu“ a starosti s údržbou na klinec
  Archív článkov od partnerov