El. podlahove kurenie

Dobry den, byvame v nadstavbe z roku 2000 ktora je na klasickom panelaku a mame celoekektricky byt alebo ako sa to nazyva ( bojler a el. podlahove kurenie) byt ma rozlohu cca 90m2. Byvam tu necely rok a nastahovali sme sa v decembri a vo februari mi prisiel nedoplatok za elektrinu za toto obdobie 190€ ( platime 100€/mesiac) pravdepodobne kvoli kureniu.. Problem je ze sme nekurili vobec vela bolo to nastavene tak na 22 stupnov a v byte bolo celkom chladno.. A uz teraz mam strach co ma caka pri dalsom zuctovani. Mate niekdo podobnu situaciu? Ake mate naklady? Vcera som zapol kurenie v byte a nastavil vsade teplotu 24 stupnov s tym ze tu tiez neni nejak prehnane teplo ale tak akurat a pritom vonku je stale okolo 8-10 stupnov a spotreba za 24h bola 56kwh. Dakujem za kazdu radu/nazor.
Odpovedať
Profilova fotka
@marcel91 Ahoj. Ja sa so skusenostami podelit neviem ale o takych par mesiacov ano. Pod poterom mam infra folie, celkovy vykon cca 3,5kW. Zajtra mi budu instalovat termostaty tak zacnem temperovat na 15 a potom o par dni aj normalne kurit. Podelim sa rad s mojimi datami. Ake mate tepelne straty vasej nadstavby? Ak neviete tak z coho je to postavene? Je to zateplene? Ako? Je zateplena strecha? Ako? Je zateplena aj podlaha smerom k susedo dole? Ako? Dalej, aku tarifu mate? Aky je vykon kurenia? Kable ci infra folie? Kde su umiestnene - Podlaha alebo strop? Aky bojler mate?
Odpovedať
@marcel91 daj si teplomer koľko tam máš lebo ak máš 24 a je tu zima navstiv lekára alebo sa obleč. Zistí ako to máte zaizilovane viac robiť okrem šetrenia nemôžeš
Odpovedať
@virnik27 podľa certifikátu nevieš akú mal pôvodný majiteľ spotrebu,dozvieš sa len koľko by mala byť len na kúrenie, no podľa vyúčtovacej faktúry to zistíš @marcel91 mám všetko na el. no takú spotrebu na deň mám tak v polovici januára ak je aspoň-15, teraz asi 15-30 kWh podľa ostatných spotrebičov, na kúrenie stačí 2kW výkon
Odpovedať
Profilova fotka
@marcel91 ahoj elektrické priamovyhrevne kúrenie žerie veľa 56kwh za deň je na túto exterierovu teplotu je celkom dosť ... My máme dom, bungalov o rozlohe 100m2 , za minuloročný október sme tu ešte nebývali a len sa temperovalo na 18 stupňov a spotreba len na kúrenie bola za mesiac 504kwh ... Len temperovanie asi pol mesiaca od polky októbra ... Moja rada je : ja som kúrenie vyriešil klasickou klimatizáciou o výkone 4kw s tepelným čerpadlom vzduch-vzduch . Pre porovnanie máme dom a momentálne vykurujeme rovnakú plochu ako ty len totuto jednou jednotkou na 24 stupňov . V celom dome je prijemne teplo a spotreba včera bola 5,3kwh a dnes zatiaľ skoro 2kwh takže v porovnaní s tebou je to asi 10 krát menšia spotreba ... Takže odporúčam každému tento druh kúrenia kto chce ušetriť a ma len elektriku a chce mat príjemné teplo 🙂
Odpovedať
@dexter89 ušetríš istotne , no nie každému ten spôsob kúrenia vyhovuje mne teda nie, mám ho v práci môžeš nastavovať prúdenie ako chceš vždy ho niekde cítiť a podlaha chladnejšia, ale ako temperovanie ked nie som doma môže byť
Odpovedať
Profilova fotka
@duzu no ako jo 100 ľudí 100 chutí jak sa vraví... neviem nepohoda je možno u 10 až 20 ročných klím. Moderné jednotky majú nastavenia úplne iné. Napr. ja mám momentálne druhý stupeň a lamely nastavené k podlahe a do priestoru. Žiadne fúkanie necítiť max. keď sa postavím meter od nej cítiť príjemný teplý vánok. Máme 1,5 ročnú dcérku a celý deň sa hraje prakticky pod klímou a nevadí jej to nič necítiť. Za mňa osobne je to oproti podlahovke neporovnateľne lepší pocit tepla. Pri podlahovke minulý rok bola žene stále zima, aj keď som ju nastavil aj na 24 stupňov. toto teplo je úplne iné a mne vyhovuje teda omnoho viac. pocit tepla je stály, tým že to ide nonstop a stále cirkuluje a ohrieva vzduch aj keď len na minimálnych otáčkach. Akurát jediný nedostatok je nerovnomerné ohrievanie domu, pokiaľ máš jednotku ako ja umiestnenú v rohu domu, tak momentálne v izbách v opačnej strane domu je o cca 1-1,5°C menej. a že ak chceš tie izby vykurovať tak musíš mať všade pootvárané dvere ...
Odpovedať
Profilova fotka
@dexter89 akceptujem aj variantu klimatizácie na prikurovanie / temperovanie, ale trocha to preháňaš s tou podlahovkou. Nechápem potom ako mohla byť tvojej žene pri vykurovaní podlahovým kúrením zima ? Sedela pri otvorenom okne ? Nech si hovorí kto chce čo chce, podlahovka bude vždy najefektívnejšia a najpríjemnejšia. Sálavé teplo od podlahy až po strop, celoplošné vykurovanie priestoru. Toto proste nič neprekoná, jednak kvôli tomu, že ohrievaš "naraz" všetok vzduch v miestnosti (nie len ten ktorý ti klimatizácia z vrchu nasaje a potom vypúsťa výduchom do priestoru), a pocit tepla od nôh je úplny základ. Za ďalšie akumulačná schopnosť vody vo vykurovacom okruhu vrátane akumulácie tepla v poteri a v podlahe je snáď to najpodstatnejšie pri podľahovom kúrení. Kdežto klimatizácia ti naakumuluje plochu miestnosti - podľahu veľmi ťažko, steny po dlhšom čase (nebavíme sa o krátkodobom kúrení) a strop bude vyhriaty ako prvý, ale jeho akumulačná schopnosť ti je na dve veci, pokiaľ nevieš porušovať gravitačné zákony a "chodiť" po strope. Tááákže... Samozrejme každý má iné potreby a vníma veci trocha inak. Tiež ti lepšie vyhreje miestnosť slnečný svit cez veľký HS portál ako cez okienko v špajzi. Je to plocha, a tam proste fyzika nepustí. IMHO... klimatizácia ak nie je možnosť pripojiť plyn alebo je TČ riešenie v rámci rozpočtu pridrahé, je určite najlepšia voľba spomedzi odporových káblov, "infra" podlahovky, konvektorov, infra panelov.
Odpovedať
@dominik_galaba za mna je tiez klimatizacia super, mame aj el.podlahove a jednu 5,5kW klimu v obyvacko-kuchyni 50m2, klimu vobec necitit, ked ju mas dobre umiestnenu, rychly nabeh tepla, co je oproti vodnej podlahovke mega velke plus. Tato klima nam vie vykurit cely dom, len treba nechat pootvarane dvere. Ano pocit od podlahy je fajn z podlahovky, ale pri tejto klime necitim ziadne velky rozdiel, treba to mat dobre umiestnene a druha vec v lete vieme nou aj chladit, co to podlahou asi tazko das
Odpovedať
Profilova fotka
@maracana99 rozhodne s tým súhlasím, nábeh je rýchly ale taktiež po tom ako sa klimatizácia vypne alebo sa začne odmrazovať tak prestane ihneď vykurovať a teplo sa stráca niekoľkonásobne rýchlejšie ako pri akomkoľvek type kúrenia ktoré svojimi vlastnosťami akumuluje tepelnú energiu do materiálov. - Klíma rýchly nábeh kúrenia ale po vypnutí prestane kúriť ihneď, tak isto sa musí v mínusových teplotách rozmrazovať a prestane kúriť ihneď. Dokonca počas rozmrazovania vonkajšej jednotky, musí klimatizácia fúkať studený vzduch (ak sú mínusové teploty). - Podlahovka má síce pomalší nábeh - pokiaľ sa s ňou ale temperuje, tak je to rádovo pár minút, možno 2-5minút a vykuruje všetky miestnosti naraz, každý m3 celoplošne, a keď sa kúrenie vypne, tak ešte 10-15 minút tá podlaha sála teplo ... 😉 čiže výhoda klimatizácie s ktorou sa kúri je len v tom, že kúri ihneď. Podlahové kúrenie síce nekúri ihneď, ale po "uspatí" kotla má výdaj tepla podstatne dlhšie ako je opätovný nábeh kúrenia. Kúrenie klimatizáciou je vhodné len vtedy, ak nie je k dispozícii plyn, prípadne v prechodných obdobiach kedy stačí skutočne temperovať miestnosti 2-3 hodiny do dňa - napríklad v takomto období ako je teraz - dážď a veľmi málo slniečka.
Odpovedať
@dominik_galaba no ja neviem, tu u nas sa automaticky klima vypne, ale teplo ostava, nezostane zrazu zima, v kazdej miestnosti mam termostaty, klima bezi v rezime auto a sama sa spusta a zapina podla teploty..ano je to este vhodnejsie ked nie je plyn, to je jasne..my plyn nemame, vsetko elektrika..my si to nevieme vynachvalit aj kurenie aj chladenie a to tak mame dve zimy za sebou a ide tretia, to rozmrazovanie je len sem tam, mame klimu, co kuri do -25, ale u nas tolko nebyva, sme na juhozapade a hlavne cena s montazou bola 1150eur Sinclair Spectrum 5,5kW, nie je o com.
Odpovedať
Profilova fotka
@maracana99 tak v podstate si si to zhrnula sama, jasné, že keď prestane kúriť, tak nebude zima za 2 minúty 🙂 V základe je dôležité, aby to vyhovovalo vám doma 🙂
Odpovedať
@dominik_galaba vsak kadzemu vyhovuje inak, inak nie som ona, ale on, ale v pohode 🙂
Odpovedať
Článok sa načítava...
Profilova fotka
@maracana99 tak ... čo už, nie sme na zoznamke, nemáš ani fotku, a máš ženský nick 😄 tak čo už 😄
Odpovedať
Profilova fotka
My máme kúrenie odporovými drôtmi, ale ešte sme ho nezapínali. Keď sa ochladilo, tak sme si po večeroch prikurovali klimatizáciou, ktorú sme si prednostne kupovali na chladenie 🙂. Ale tak sa nám to dajako asi zapáčilo, že sme si ani neuvedomili, že by sa už asi malo zapnúť aj podlahové kúrenie. Klíma (výkon takto z hlavy neviem) ide stále na najnižšie otáčky a máme nastavených 22°C. Do izieb máme zatvorené, lebo my nemôžeme spať, keď máme viac ako 20°C. Otvárame len na chvílu, aby sa tam trocha ohrial vzduchu, hlavne keď je takto vlhko všade. Prúdenie vzduchu vôbec necítime. Aj preto, že ide na najnižší výkon a aj preto, že ho máme nastavené tak, že sa vlastne točí popri stene mimo miesta, kde sa zdržujeme najviac v obývačke a kuchyni. Osobne som ani nepredpokladala, že by som tým kúrila celú zimu. Aj minulú sme ju používali na jeseň a potom na jar na prikúrenie po večeroch. Ale teraz sú teploty také, že kolkokrát aj v zime také tu bývajú. A je to vlastne celkom v pohode. Tak to vlastne teraz "testujeme", že kedy príde ten moment, kedy už pocítime, že to už nie je komfortné a zapneme podlahovku. Inak, čo sa týka spotreby, je to naozaj o niečo menej, ako keď sme kúrili len podlahovkou za podobných teplôt. Aj teraz to sledujem a zapisujem každý deň, tak to viem celkom dobre porovnať. Rozdiel však nie je taký markantný, že by som to chcela nahradiť. Beriem to len ako výskum 🙂.
Odpovedať
@dominik_galaba v pohode, asi si dam fotku, tak Maracana je futbalovy stadion v Brazilii, ale jasne moze to zavadzat, nic sa nedeje 🙂 som s tym ok
Odpovedať
Profilova fotka
@maracana99 ja hrám šach, takže o futbalovom štadióne a tobôž v Brazílii neviem skutočne nič 😄 😄 😄
Odpovedať
@lifelike klíma je TC vzduch-vzduch tak spotreba môže byť oproti priamoohrevu i tretinová za obdobie
Odpovedať
@dominik_galaba šach je asi najlepšia zábava na prečistenie mozgových buniek, niekedy som mal len to a všetko ostatné stranou takže to treba regulovať pre bežného smrteľníka aby sa nestál závislý i na tom
Odpovedať
Profilova fotka
@duzu ... áno, ja chápem čo vlastne klíma je.... ale týždeň je velmi málo na to, aby som to vedela porovnať. Píšem si denné (celkové) stavy elektromeru a zatiaľ porovnávam s dňami, kedy bolo podobné počasie (teplota, dažd, vietor). Prvý rok som si tak podrobnejšie denne zapisovala, lebo som chcela vedieť, ako sa dom správa v rôznom počasí a teplote. Tak dnes mám relatívne s čím porovnávať. Ale ak odčítam priemernú spotrebu bežnej domácnosti, tak potom tá úspora je naozaj výrazná. Pri našom malom dome to však až tak vážne neberieme. Možno naozaj iba ako výskum pre zábavu. Asi sa moc nudím 🙂.
Odpovedať
@dominik_galaba Je to individuálne. Ja som bol pár dní ubytovaný v NED. Podlahovka mala 25, vzduch 22. Teplo od nôh som necítil žiadne a pocitovo mi bolo chladnejšie ako doma pri klíme a teplote 22. Podlahovka je asi najkomfortnejšia v dome s vyššími TZ.
Odpovedať
@dominik_galaba kazdy ma ine zaujmy 🙂 tak bol to najvacsi stadion na svete s kapacitou 210.000 divakov 🙂
Odpovedať
@lifelike do kúrenia musíš započítať i celkovú spotrebu, lebo každý spotrebič má i stratové teplo, s indukcie je všetka energia menená na teplo, kto viac varí nemusí ani kúriť a zapisovanie ťa časom prestane baviť ja to kontrolujem len občas zapíšem si k elektromeru hodnotu s faktúry a porovnávam s nameranou po určitom čase
Odpovedať
@maracana99 kto je teraz v takom obrovskom štadione iba ak vtáky a netopiere majú kľud
Odpovedať
Profilova fotka
@duzu ... áno to máš pravdu ...dokonca aj chladnička mi vyhrieva kuchyňu. Denne to píšem len teraz, ako testujem to kúrenie klímou. Inak už piaty rok zapisujem vždy v nedelu večer. Ani nie tak zo zábavy ako pre kontrolu .....
Odpovedať
@lifelike Možeš mi napisat kolko platiš zalohovo za elektriku.
Odpovedať
Profilova fotka
@peknymino ... samotna výška zalohy ti nemusi nič napovedat. Zalezi na samotnom dome, velkosti vykurovanej plochy, zvyklostiam jeho obyvatelov. My vykurujeme len 70m2 v NED. V lete klima, druha chladnička vonku, v zime temperovanie zimnej zahrady v mrazoch, na našu elektriku ide aj miestny poskytovatel internetu, cerpadlo v studni. Za rok minieme cca 5300 kWh. Teraz mame zalohy 80 €.
Odpovedať
Profilova fotka
@dominik_galaba no s tou podlahovkou nemám vodnú len káble a mám laminát ... Trochu je to cítiť iba v najväčšej izbe že je to trochu vlažné ...kde je dlažba tam je to o inom a zreteľne cítiť podlahu teplú ... S tou akumulaciou máš trochu pravdu . Mám meteostanicu ukladá mi dáta o teplote každú hodinu zajtra sem hodím grafické výstupy je pravda aj som si všimol , že pri klíme po vypnutí dom rýchlejšie chladne ako napr. Keď mám krb . Minule som naložil do krbu poobede a do rána som žiadne kúrenie nezapol ... Dom chládol pomalšie ... Momentálne to robím tak , že klímu mám automaticky nastavenú že vypne sama cca o jednej až druhej ráno keď spíme ... Do rána sa moc neochladi o cca 2 až 3 stupne , ráno vyvetram a zas ju zapnem. Ale momentálne som si všimol že pri krbe chladol cez noc dom pomalšie to isté bude asi pri podlahovke ale neviem tento rok som ju ešte nezapol 😀
Odpovedať
Profilova fotka
@dexter89 samozrejme, akumulacia tepla je veľmi dôležitá pri efektivite vykurovania. Cez iné vlaky nejedou. Klima je na temperaciu a kurenie napríklad na Juhu Slovenska OK, hore by to chcelo už iné výkony a samozrejme veľkú rolu hrajú aj materiály použité pri stavbe a celkovo efektivita domu.
Odpovedať
Profilova fotka
@dominik_galaba za mna osobne kebyže staviam znova tak dám TC vzduch voda a vodná podlahovka ... Lenže keď sme stavali akosi ceny boli dosť prestrelene takže z ekonomického hľadiska a návratnosti sa mi to vôbec neoplatilo ... Za mňa klíma zatiaľ ok ale máš pravdu s tou akumulaciou nikdy nedosiahnes až taký komfort ako pri vodnej podlahovke ... Pre mňa to bolo zaujímavé že investícia sa klímu nie je veľká , a aj keby som tým len pritapal na jeseň aj na jar tak investícia sa na spotrebe veľmi rýchlo vráti ... Momentálne to vyzerá tak že už za dva roky bude investícia splatená a samozrejme bonusom je aj plnohodnotné chladenie domu v horúčavách , i keď nie som moc zástanca chladu a v tomto lete sa teda vôbec nenamakala 😄 ale keď prídu horúčavy 30 tky dva týždne po sebe možno využijem aj chladenie ...
Odpovedať
Profilova fotka
@dexter89 rozhodne súhlasím, je to taký kompromis vo vykurovaní ... prajem ti nízke teploty aby si ju nemusel cez leto zapnúť 😄
Odpovedať
1
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?