Dubový súdok - kvalita spracovania

Dobrý deň. Chcel by som sa opýtať, či tu má niekto skúsenosti s výrobou dubových súdkov na pálenku alebo na víno. Alebo aspoň s tým, ako má súdok vyzerať predovšetkým zvnútra. Otázku ohľadne kvality kladiem preto, lebo som si objednal súdok od jedného pána a než som ho išiel naplniť vínom, zasvietil som doňho baterkou a prekvapila ma tá vnútorná "povrchová" úprava. Neviem, nie som odborník, ale myslím, že do súdka sa nápoje dávajú práve preto, aby dostali jeho arómu a súdok zase ich arómu. No nakoľko je môj súdok celý zvnútra vymazaný akýmsi voskom, tak tento účel a proces "nasiakania" je týmto znemožnený. A a neviem či je to nejaký bielený včelí vosk (aj tak si osobne myslím, že by tam nemal byť) alebo je to dokonca parafín. Podarilo sa mi to cez diery aj nafotiť, tak priložím pár fotiek. Ďakujem za reakcie.
Odpovedať
@dtwest Ked som si ja objednal dubovy sudok na destilat tak ten bol znvutra vypaleny... do tohoto by som asi nic hodnotnejsie nedaval.
Odpovedať
@sp4jo Do tohto zrejme nedám nič a súdok vrátim. Čakal som, že to bude čisté dubové drevo. Či už vypálené alebo nevypálené, to mi je jedno, ale určite som nečakal "povrchovú" úpravu. Som zvedavý ako sa k tomu postaví predávajúci.
Odpovedať
Predávajúci mi povedal, že je to parafín a vraj to mám len vypláchnuť studenou vodou, že ak sú tam nejaké piliny a pod. a vraj tam môžem normálne dať pálenku. No mne sa to vôbec nezdá. Pochybujem o tom, že kvalitné pálenky sa nechávajú zrieť v parafínovaných sudoch. Vravím, že ako dekorácia mi to príde pridrahé. Že je vraj už moja vec ako to použijem, ale vraj nikto s tým ešte nemal problém. No podľa mňa asi nikto nepozrel dovnútra.
Odpovedať
Ahoj nechcem vam do toho vstupovat ale viem ze aj veľké sudy sa parafinuju aby nebolo citit starší sud.
Odpovedať
@chlap1 Určite? A nemá to vplyv na kvalitu destilátu alebo vína? Toto je ale nový sud a ja som si ho kúpil, aby bolo ním pálenku cítiť. Keby som chcel "neutrálnu" klasiku, tak ju môžem nechať v skle.
Odpovedať
Skus par krát horúcu vodu ale aj tak do noveho sudku by som prv nedaval nejaku kvalitu ale ani nie odpad
Odpovedať
@dtwest ak chceš niečím cítiť stačia dať dubové hobliny do demižóna. V novom súde zaplatíš veľkú anjelsku daň
Odpovedať
@chlap1 Ale horúca voda vsiaknutý parafín neodstráni. 😶
Odpovedať
@jumt Najprv v ňom malo byť víno, potom pálenka.
Odpovedať
1
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?