Dotácie na obnovu rodinného domu 2022

Nejake zbezne info ku dotaciam na obnovu. Kedze im este nefunguje portal, oslovil som priamo a tu je odpoved. Mozno to niekomu pomoze. Podporu plánujeme smerovať pre: 1) už zrealizované obnovy rodinných domov, ktorých obnova začne až po zverejnení podmienok oprávnenosti na našom pripravovanom webe (tieto podmienky plánujeme zverejniť ešte tento rok) 2) pripravované projekty, ktoré budú realizované po zverejnení prvej výzvy v 3Q 2022 a podaní žiadosti o podporu. Predbežne sa ráta so sumou 16 600 € na dom. Žiadosti o dotácie sa budú môcť predkladať až po vyhlásení výzvy. Bude možné podporiť len projekty, ktoré splnia požiadavky na úspory energii (min. 30%). Predbežne sa plánuje intenzita pomoci vo výške 50% z oprávnených výdavkov. O dotáciu bude možné požiadať online cez webový portál alebo osobne v regionálnej kancelárií. SAŽP ich v rámci Slovenska plánuje celkovo zriadiť 10. Všetky ďalšie informácie, vrátane povinných náležitostí podávaných žiadostí a termínov, kontaktov či detailov opatrení budú postupne v priebehu pár dní, prípadne v priebehu januára zverejnené na novej webovej stránke projektu, ktorú aktuálne pripravujeme. S pozdravom, SEKCIA PLÁNU OBNOVY
Odpovedať
1
2
6
Len z hore uvedeneho mi vypliva, ze ak chcem dotaciu tak musim cakat kym zverejnia podmienky oficialne….cize cakat a nic nerobit 😞 ak tomu rozumiem spravne
Odpovedať
@otazkafoto ano bohuzial, je to tak
Odpovedať
@otazkafoto čakaj tak aby si vedel z čoho budeš dotovať ty 50%t. j. až do výšky 17 000
Odpovedať
Ani portál im nefunguje, chiméry, niečo na spôsob kotlíkových dotácií, 54 mil eur pre spriaznenú mimomvládku na nezmysli sa našlo
Odpovedať
Udajne to zacnu uz pomaly spustat ten portal v Jan 2022
Odpovedať
@otazkafoto ja to pozerám už od novembra keď mali na webe napísané že koncom decembra zverejnia podmienky.No čo som sa dočítal tak bude treba energetický certifikát mať,list vlastníctva a dom starší ako 15r. a údajne sa budú aj banky na tom spolupodieľať a ako bolo vyššie spomenuté tak najprv si to budeš musieť sám zaplatiť a len tou firmou ktorá bude snimi tiež spolupracovať.
Odpovedať
No pocul som aj, ze bude stacit akakolvek firma, samozrejme s blockom. Banka ti pozicia na projekt tiez za zvyhodnenych podmienok a nebude treba zakladat nehnutelnost
Odpovedať
Súčasťou týchto dotácií má byť aj príspevok na zelené strechy? mám to tento rok v pláne, natiahnutá EPDM a uvažujem, či čakať alebo sa pustiť do toho... dakde písali, že by z plánu obnovy mala byť dotácia, podľa ktorej sa bude preplácať polovica nákladov alebo do 2 000 na zelenú strechu... vieme niečo o tom?
Odpovedať
Profilova fotka
@milan_toman som na tom rovnako, tiez EPDM a cakam ci vyhlasia dotacie na zelenu strechu...
Odpovedať
Tak sa pripojím, stránka funguje a je pravda podmienky sú zatiaľ není stanovené ale čo je isté je :musí to byť RD starší ako 15r. Dotácie sa môžu kombinovat, čiže nie len na jednu vec, Musí byť ener.certifikat domu pred prestavbou MUSÍ byť projekt a MUSÍ byť ener.certifikat po prestavbe a HLAVNE Musí byť úspora min 30% primárnej energie. Preto ten projekt a certif. Aby to malo vôbec zmysel.
Odpovedať
Ano ale chyba ta najdolezitejsia vec stale a to su tie podmienky opravnenosti ci ako to nazvali 🙂
Odpovedať
@otazkafoto no a toto je vec co je rozporuplné. Myslím tie hocijaké firmy ale blocik. Na ich stránke nieje nič, ale na stránke baumit píšu ze musí byť projektant aj realizačná firma mat zmluvu a byť tam registrovaný. Ale ako to budú riešiť ty co začnú teraz a budú žiadať spätne, lebo aj to možnosť? Hoci všetko splnia len projektant nebude registrovaný ani realizačná firma...?
Odpovedať
Článok sa načítava...
Ved tie podmienky oprávnenosti sú tie ostatne všeobecne podmienky co ešte nezverejnili, tak isto ako ešte neotvorili tie poradenské centra
Odpovedať
K tomu baumit ešte vraj musia byť použité certifikované systémy. Co som sa tiež nikde nedocital inde ale nedáva to zmysel, sak musí byť projekt a ten musí splniť základnú podmienku úspory tak to je tiež také...
Odpovedať
Postupnost bude asi takato predpokladam. Certifikat->projekt>realizacia>certifikat dokladovanie a ziadost
Odpovedať
@otazkafoto ved to je samozrejme, aj to tam majú tuším napísané, len kto bude robiť projekt a realizáciu není určené, či to ozaj musí byť niekto zazmluvneny ci nie....
Odpovedať
Budem sledovať túto diskusiu, celkom ma to zaujíma kde zohnať osobu čo by toto vedela vypracovať počnúc certifikátom, projektom až po realizáciu..
Odpovedať
Ved certifikat si objednat od sse alebo spp. A projektanta tiez si vies najst..akurat idem kuknut ci tam uz dohodili tie dalsie udaje….inak v telke to bolo prezentovane ze podporia takto az 30.000 domacnosti, na stranke je vsak uz napisane ze to bude za obdobie 2022-2026…..takze kazdy rok necelych 10.000….takze tie dotacie budu minute asi 0,5s od spustenia
Odpovedať
@otazkafoto -- ved vidiet ze sice pises, ale odbuka do buka. Ano certifikat si mozes objednat de stes. Ano Projektanti stoja v rade aby ti mohli nakreslit projekt TZB na zaklade certifikatu . Vidies ze si scitany ale kolko si ich uz obvolal?Tych projektantov??? Tak ja som ich par obvolal, A: mal-musi to byt projektant ktory riesi TZB , nie hocjaky co kresli interier ci cely dom, maly by sa v tom vyznat a mat na to peciatku ! tak mi povedal jeden co bol ochotny trocha pokecat. Za dalsie ten projekt by mal vychadzat z toho certifikatu A na zaklade toho musi byt po projekte- prerabke ZASA certifikat ktory stanovi tu zakladnu pomienku: 30% uspor primarnej energie !!! inak dostanes velke gulove a nie dotacie , takze ak si myslis ze sa to rychlo minie, -- ano aj nie , pokial nesplnis tu podmienku ako aj ostane a tych je viac ako dost, mozes na to rovno zabudnut A to ze sa to bude okrem dokladovania aj vraj osobne kontrolovat a ziadatel by mal podla moznosti mat aj Fotodokumentaciu prerabky, ci to ozaj ide podla projektu. PS: k tomu certifikatu: tak presne ohladom tohto ma varoval ten projektant. ( online certifikat ) = Zmyslanie hujbuj. A aby si to pochopil, to je ako ked ta boli hrdlo a mas telpotu ale lekar ta vysetri online a povie ze mas koronu hoci si nachladnuty, alebo zavolas mechanikovy ze ti nejde nastartovat auto , on poradi vymenit baterku no ty si nenatankoval !!Poucenie Ako ti moze zmysluplne niekto kto nebol pozriet skudkovu podstatu vystavit certifikat a potom hodnoverne spravit projekt ... ?! no ja si radsej najdem Projektanta ktory spravi Certifikat ked pride na obhliadku a na zaklade toho co videl zmysluplne stanovi projekt a aj potom spravi certifikat po prerabke. nie len niekto kto od stola spravi projekt na zaklade tabuliek.
Odpovedať
@otazkafoto sice si to cital ale asi malo a nie cele, ked ta prekvapuje ze za ake je to obdobie a kolko domacnosti bude podporene, lebo tato info tam je od zaciatku.
Odpovedať
@libelius no ale povedze si aj to, ze len aby to tak bolo, kedze u nas je mozne vsetko
Odpovedať
Co treba splnit este neni zverejnene, takze od buka do buka strielate vsetci Podporu plánujeme smerovať pre: už zrealizované obnovy rodinných domov, ktorých obnova začne až po termíne stanovenom v podmienkach oprávnenosti (tieto podmienky plánujeme zverejniť ešte v januári) Atd
Odpovedať
@kendova_anna co mas konkretne na mysli ?
Odpovedať
@otazkafoto Co treba splnit je Ciastocne Verejne zname. Inak by ten tvoj citat tu nemal ziadny zmysel a hlavne treba povedat aj B, nie len A. to B je: Podporu plánujeme smerovať pre: pripravované projekty, ktoré budú realizované po zverejnení prvej výzvy v 3Q 2022 a podaní žiadosti o podporu. *************************** Minimalne tie zakladne vec su zname ! hej chybaju este dalsie informacie ale to bude skor kto bude opravneny dodavatel, projektant, ktore to budu technologie atd... ani doteraz nespolupracovala zelena domacnostiam so vsetkymi Dodavatleni ani sa netykalo vsetkych ( napr TC. ) ale len urcitych model urcitych vyrobcov.
Odpovedať
@otazkafoto Povedz skusil si sa zamysliet preco neni zverejnene co treba splnit, no sam si napisal, citujem: Postupnost bude asi takato predpokladam. Certifikat->projekt>realizacia>certifikat dokladovanie a ziadost A preco JE zname ze dom ma mat min 15r—lebo mozno pri zelenej domacnosti si o nu ziadali aj taky co maju modernejsie domy .. ? A preco JE zname ze dom ma byt zaradeny ako rodinny dom—lebo mozno pri zelenej domacnosti si o nu ziadali aj firmy a nebola to domacnost-dom ale nieco ine ... ? A preco JE zname ze treba Certifikat pred a po prerabke a Project k tomu —lebo pri zelenej domacnosti to nebolo vyzadovane, no mozno o nu ziadali aj taky co to nepotrebovali- nesplnali .... ? A preco JE zname ze sa MUSI usporit 30% primarnej energie, to suvisi s predchadzajucou vetou —lebo pri zelenej domacnosti to tiez nebola podmienka, no mozno si o nu ziadali aj taky co to nesplnali vdaka novsim domom ... ? bola uspora mensia – ziadna, ale pochvalit sa modernym TC , ci zateplenou zrenovovanou fasadou, stalo za to…… ktovie …. Ja nie , ale zato ako sa vravi “Bez vetra sa ani listok nepohne!” a tieto klucove poziadavky maju dake pozadie. a su ZNAME
Odpovedať
Profilova fotka
@otazkafoto pozdravujem aj ja som to takto pochopila, len taktiež som si nie istá s tým, či môžem osloviť ktorúkoľvek projektantskú firmu, alebo len registrovanú.... na https://www.obnovdomov.sk/ som sa k tomu nedopatrala
Odpovedať
o zelených strechách ani chýru... aj to chceli dotovať...
Odpovedať
@kvietky odporucam este raz si precitat prispevok ktory som napisal ohladom projektanta
Odpovedať
Profilova fotka
@milan_toman tak co by oni vsetko chceli, tak to je tazko s nimi ved asi vieme
Odpovedať
Takže ďalšia negatívna info, kontaktoval som aj dodávateľov, ohľadom toho co by som cez dotácie chcel riešiť a bohužiaľ je to tak ze tento štát ktorý sľúbil všetko zverejniť do konca januára a je február a sa stále nič neudialo tak ani len nekontaktoval - informoval zhotoviteľov, minimálne tých s ktorými spolupracoval cez zelenú dom. Takže vlastne ani zhotoviteľa nevedia ako budú riešiť so svojím zákazníkom žiadateľom prerabku cez dotácie aby splnili aspoň zatiaľ zverejnené podmienky.
Odpovedať
1
2
6
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?