Dan zo zisku z predaja nehnutelnosti stavanej svojpomocne

Ahojte, mam jednu otazku, na ktoru nachadzam rozne odpovede preto pridavam do fora a rad privitam nazory. Postavena novostavba svojpomocne, kolaudovana 2018. Dokladov o vydavkoch teda nemame vela. Koli praci sa budeme asi stahovat a preto zvazujeme predaj. - Jedna realitna maklerka nam povedala, ze vstupna cena bude v tomto pripade znalecky posudok a dan a zdravotny odvod 19+14 sa bude platit z rozdielu predajnej ceny a hodnoty na znal. posudku. - Druha realtacka tvrdi, ze znalecky posudok sa ako vstupna cena uplatnit neda. Tu vo fore sme nasli tiez: citujem: "Ak však nehnuteľnosť stavala svojpomocne a nevie doložiť obstarávacie náklady, tak sa to robí tak, že si dá spraviť znalecký posudok a suma zo znaleckého posudku slúži ako obstarávacia cena." Ako je to spravne? Ma niekto vedomost o tom alebo skusenost? Dakujem za rady
Odpovedať
Co ja viem doložíš za ? Si kupil pozemok + ostatne doklady,z reg.pokladne,alebo faktury,zrataš a je to,priklad pozemok 40,000 e + naklady 90 000 e teda spolu 130.000 e si mal naklady,predaš za 190.000 e teda más + 60.000 e a z toho platíš daň z predaja v tomto prípade nie 19% ale 25 % + 14 % Z.pois.
Odpovedať
Prva realitacka keca. Nech Ti ukaze, kde to je napisane. Precitaj si toto: Ak sa predáva novopostavený dom skôr ako po 5 rokoch od jeho nadobudnutia (od kolaudačného rozhodnutia), nie sú splnené podmienky pre oslobodenie príjmu z predaja nehnuteľnosti podľa § 9 ods.1 písm. a) zákona o dani z príjmov, príjem sa považuje za zdaniteľný príjem. Pri uvedených príjmoch z predaja novopostaveného domu (podľa § 8 ods. 1 písm. b) je možné uplatniť výdavky preukázateľne vynaložené daňovníkom na obstaranie majetku alebo jeho výrobu vo vlastnej réžii. V tomto prípade výdavkom nie je cena zistená na základe znaleckého posudku a výdavkom nie je ani hodnota vlastnej práce. Tu mas cely pripad predaja domu aj s prikladmi: https://podpora.financnasprava.sk/788...
Odpovedať
@kam72 Osobne si myslim ze keby to slo cez ten znalecky tak sa najde milion murarov co si postavi dom a potom sa musi "stahovat" a tym padom ma cisty zisk.
Odpovedať
Svojpomoc je nezdokladovatelna, nezvysi Vám náklady čiže vyššiu daň a odvody zaplatíte. Ale zase zvyšných 66% po zdanení Vám ostane 🙂
Odpovedať
@kam72 ach jaj takuto hlúposť ti môže povedať fakt len maklér(ako si dnes ľúbia hovoriť tí neschopáci)...od maklérov netreba brat akékoľvek informácie vážne, dnes už maklérov robia takí ľudia čo by som ich ani za čašníkov nezobral. Ja keď som hľadal nehnuteľnosť som z 10 tich natrafil možno na 1 normálneho čo sa vyznal ostatní boli tak hlúpi že nevedeli poniektorí ani rozdiel medzi metrom a metrom štvorcovým alebo další vôbec nevedeli rozdiel medzi zastavanou plochou, úžitkovou, podlahovou...no čistá katastrofa
Odpovedať
nuž, ušetrili ste na tej "svojpomoci" - čitatelia modrej strechy by mali vedieť, že to (väčšinou) nie je stavba vlastnými rukami, ale vlastnou hlavou zohnanými remeselníkmi... hold, "ušetrili" ste na robote bez papiera, tak budete platiť parádnu daň. skutočne ste ušetrili... odporúčam ho ešte na zvyšný čas (do 5 rokov) prenajať (bez zaradenia do OM) a až potom predávať.
Odpovedať
@worker_falcon prosim vas viete mi poradit ak teda vlastnim pozemok na ktorom je dom viac ako 5 r a dom ma 3 r. Je mozne uviest cenu na predajnu zmluvu tak aby bolo napr. Pozemok 85tis., dom 85tis a vydavky mam doklady 60tis, teda dan by sa platila z 25 tis. Vlastne sa predajna cena presunie z casti na pozemok. Je to mozne?
Odpovedať
@kam72 zaujímavá kombinácia. Podľa mna predávate dom zapísaný na list vlastníctva pred 3 rokmi čiže musíte zdaniť ako celok. Predajňa cena mínus cena za ktorú ste kúpili pozemok a všetky zdokladovanie náklady na stavbu domu. Vo vašom prípade budú náklady tých 60k za dom a suma za ktorú ste kúpili pozemok
Odpovedať
@skpeter nie pretoze zo zakona sa pri novostavbach musi uvadzat pozemok a dom na zmluve samostatne, zo stranky financnej spravy SK citujem: "Upozorňujeme, že ak sa predáva nehnuteľnosť spolu s pozemkom, tieto sa na daňové účely posudzujú samostatne, a to aj v takom prípade, ak v kúpnej zmluve je kúpna cena dohodnutá úhrnnou sumou, t. j. nie je stanovená jednotlivo. Ak sa teda predáva pozemok, na ktorom je umiestnený novopostavený dom, je potrebné posudzovať splnenie podmienok na účely oslobodenia príjmov podľa zákona o dani z príjmov samostatne za pozemok a samostatne za nehnuteľnosť.
Odpovedať
@kam72 takže tie zmluvy kde je suma len jedna teda úhrnná tak porušujú zákon? To som teda ešte nepočul takuto vec. Je takých zmlúv plno predsa. Kto potom určuje keď je suma len jedna že za koľko sa predal akože pozemok a za koľko dom? Nejak mi to nedáva zmysel.
Odpovedať
@adiso neporusuju zakon, ak sa nepredava novostavba. Ja som uviedla citaciu priamo zo stranky Financnej spravy SR. Nevymyslela som si to, tu: https://podpora.financnasprava.sk/788...
Odpovedať
1
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?