Daň z predaja nehnutelnosti

Zdravim, potreboval by som poradiť ako to je presnejšie s daňou z predaja nehnuteľnosti, či ste sa už niekto stretol s niečim takým že vlastním pozemok 6 rokov (čiže za predaj pozemku nepoatim už daň keďže ho vlastním viac ako 5 rokov) ale skolaudoval som ho len pred cca 3mesiacmi. Dočítal som sa že v takomto prípade sa to musí posudzovať samostatne a to aj na zmluve. Ale akým štýlom ? Mám si hocijakú sumu určiť za pozemok a ostatok za dom? Čiže teoreticky by som si mohol dať za pozemok absolútne vysokú sumu na zmluvu a za dom smiešnu a platil by som minimálnu daň ?
Odpovedať
Profilova fotka
@karoli12 cena v kupnej zmluve sa uvedie za prevadzane nehnutelnosti spolu , dom+ pozemok v takom pripade sa nebude dať určiť koľko z toho je dom a koľko za pozemok a daň neplatíš...
Odpovedať
@dexter89 v zákone je napísané že sa to musí zvlášť určiť za každú nehnuteľnosť samostatne pretože stavba sa neberie podľa zákona ako súčasť pozemku
Odpovedať
Profilova fotka
@karoli12 neviem o tom zákone, akurát v kúpnej zmluve viem že sa osobitne určia v odsekoch predvádzane nehnuteľnosti , zvlášť pozemok a zvlášť dom ... Aj u bytov to je tak ... Ale cena za predvádzane nehnuteľnosti je osobitne v článku na kúpnej zmluve a väčšinou sa udáva v celku ... Aspoň keď som s tým pred 5 rokmi robil tak sme tak písali zmluvy a nikdy s tým nebol problém aby to kataster zastavil alebo prerušil ... Ale ako píšem bolo to 5 rokov neviem či sa odvtedy nejak zákon nezmenil tak skús sa nejakého právnika spýtať
Odpovedať
1
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?