Cisticka dazdovej vody?

Zdravim. Chystam sa zvadzat dazdovu vodu zo strechy do betonovej zbernej nadoby. Moja otazka znie. Je mozne nejako tuto vodu filtrovat cez nieco aby bola voda aj pitna? Priklad prepad z tejto nadoby do nejakej cisticky.. Dakujem za rady
Odpovedať
Profilova fotka
robilo sa to počas stredoveku, na Pustom hrade je obrovská nádrž na všetky strechy. Voda sa dezinfikovala varením a vínom. Dá sa to, ale náklady by boli vyššie ako pri vode z vodovodu.Napr. osmotické (Membránové) čistenie , používa sa v družiciach ale aj inde.
Odpovedať
@jan45 bezne dostupne cisticky by to nezvladli? Clovek nikdy nevie, hlavne ked sa pozre von aka je aktualna situacia..
Odpovedať
Profilova fotka
@lubomird nie, ani najkvalitnejšia MBČOV alebo KČOV nedokáže odstrániť baktérie, tie sa prenášajú vzduchom a dažďová voda ich splavuje.
Odpovedať
@lubomird na to potrebujes upravnu vody, nie cisticku. Hlavne potrebujes vyriesit jej dezinfekciu, filtrovanie necistot nie je v tomto pripade najvacsi problem. Bezne sa pouziva povrchova voda z vodarenskych nadrzi ako pitna (Bukovec, Starina...) ale pred tym ako sa pouzije prejde upravou a je dezinfikovana chlorom.
Odpovedať
alebo v pripade nudze aj toto https://outdoor.sk/produkt/micropur-f... 😉
Odpovedať
@capzahradnik 18€ na 100 litrov vody, to sa fakt oplati hlavne pre domacnost.
Odpovedať
Zaujímavé, má niekto tie tablety vyskúšané?
Odpovedať
@xiomo tie tabletky sa pouzivaju uz desatrocia. Keby si bol starsi a absolvoval ZVS tak by si o nich vedel. Pouziva ich nielen armada, ale aj outdorovi nadsenci a ti co putuju cez pustatiny. Vsade tam kde nie je pristup k pitnej vode. S vlnenou ponozkou a podobnou tabletkou vyrobis pitnu vodu aj z vody v mlake
Odpovedať
@lubomird + tie nádrže čo uviedla @zita19 majú pomerne rozľahlé ochranné pásmo aby sa zamedzilo kontaminácii vody 🙂
Odpovedať
Co tak dezinfekcia uv lampu + filter na necistoty pel prach napr. 5micron
Odpovedať
Ja si myslím,že keď tú vodu budeš používať len na polievanie záhrady, už aj vtedy veľa ušetríš. A je super, že zadržiavate dažďovú vodu, mnohí o tom ani neuvažujú, o pár rokov budú dodatočne riešiť. Ja si myslím, že by to mala byť povinnosť, možno aj zo zákona.
Odpovedať
@lubomird máš veľmi daleko do obchodu kde ju kúpiš lacnejšie?
Odpovedať
Článok sa načítava...
@duzu treba menej sledovat masmedia a viac sa rozhliadat. Potom clovek pochopi, aka ide doba..
Odpovedať
Profilova fotka
@lapla už je
Odpovedať
@lubomird doba ide (už je) taká, že zachytávanie dažďovej vody a jej úprava je 1. nerentabilná 2. otázna pri súčasnom podnebí na Slovensku kedy pohodlne aj mesiac nezaprší. jediným riešením vodnej samostatnosti je studňa s dobrou výdatnosťou 🙂
Odpovedať
@jan45 tak to je super ... ešte aby sa ľudia aj snažili zachytávať dažďovú vodu. mám kamaráta, ktorý sa chystá zasypať vybetónovanú jamu, v ktorej mala byť žumpa. Keď som mu navrhla, aby do nej zviedol rýny, tak že načo, že on za vodu nedopláca a tak. No nepochopil, o čo tu ide.
Odpovedať
@lubomird Neskúšal si si naštudovať niečo okolo reverznej osmózy? Toto by možno bolo riešenie na tvoju otázku. Suseda to má na studničnej vode a pije tú vodu (u nás nie je studničná voda pitná). Povedal by som chutovo lepšia než z vodovodu. Len nejak zabezpečiť aby tá daždová voda šla do zásobnika už čistá od hrubých nečistôt (listy, konáriky, prach...?) aby sa ti nezanášal zásobník. Potom nejak doriešiť, aby sa tá daždová voda neskazila v zásobníku. Potom riešiť rozvody v dome na sprchu a splachovanie len daždovou vodou, a na pitie osmózu. To zariadenie spracuje len určité množstvo vody za hodinu. Ale úprimne neviem ako u vás, ale u nás po viac ako dvoch mesiacoch konečne pršalo trocha. Neviem či to nebude vysoká vstupná investícia a využitelnosť minimálna.
Odpovedať
@kajo873 presťahujme sa lebo u mňa prší často a časté silné búrky i dnes celú noc, daždovú používam len na polievanie kvetov , no mám i pramene, ktoré sú aktívne len ked veľa prší, cez zimu minimum
Odpovedať
Diskusia pokračuje po 1 roku
Profilova fotka
@jan45 potreboval by som poradiť - nachádzame sa v podstate na lazoch, máme povrchovú studňu ktorá je hlboká necelé 4m od studne nie je ziadne mozne znecistenie v okoli 15m. Vody je počas roka zatial dostatok, žiaľ, aktuálne nie je možnosť vrtu. Je takáto voda vhodná na varenie, a po úprave filtrami napr. osmozou a uv lampou vhodná na dennú konzumáciu v pomere 50/50 teda polovica studničná polovica balena voda ? Rozumiem že v prímestských častiach to može byť takato studna problem, ale čo takto ako sme my, napr. na lazoch? ďakujem za prípadne rady. taktiež som zmateny, prestudovali sme internet a: - voda s ozmozy nie je vhodna na pitie - tvrda voda z vodovodu (nemame moznost) nie je vhodna na pitie - chlorova voda nie je vhodná - balena voda nie je vhodna.. rozumiem tomu, že internet vypluje kadečo.. ale ktorá voda je teda vhodná?
Odpovedať
Profilova fotka
Ešte doplním že si vodu testujeme pravidelne tymi testovacími tyčinkami na ťažke kovy dusičnany a podobne, a nevykazuje žiadne zle hodnoty. Viem, že nemozete napisat ci ju mozeme alebo nemozeme piť, ale teoreticky - vo všeobecnosti pokial sa pozriete na vec s nadhladom. ďakujem
Odpovedať
Profilova fotka
@tomas_urcikan nie som chemik, dakedy sme takú vodu pili, ale dnes to zaručiť je zložité. Už sa dávno nehnojí , ale až teraz prechádza do spodnej vody nevyužité umelé hnojivo. Najviac by som veril skúške z laboratória aspoň raz ročne. Vy sa bojíte a máte možno čistejšiu vodu ako je niekde (aj u nás) vo vodovode.
Odpovedať
podzemná voda je prirodzene filtrovaná , podložím a tým aj mineralizovaná , 4 m je dostatočná hlbka , na Zemplíne majú studne s vodou aj 1m od hornej hranice / vysoká spodná voda / , takže zakladný rozbor dusitany a dusičnany a pre istotu prefilrovať cez uhlíkový filter ... https://www.invitalshop.sk/uhlikova-f...
Odpovedať
Profilova fotka
@kajo873 voda sa v nadrzi neskazi, to nie je ako sud, kde sa za den prehreje, ked je v zemi, zostava studena. my sme par rokov len zberali, zbytok tiekol prepadom prec, lebo sme nemali zahradu a okrem betovania sme ju nemali kde vyuzit. hrube necistoty zachyti zberac v ryne. nam vyplavuje prach zo stresneho substratu, tak je trochu zakalena a zafarbena na oranzovo, ale nesmrdi ani nic, polievame nou. @lubomird aku velku nadrz planujes? my mame asi 8kubikov, hovorim si, ze aspon nieco, vela ludi stale nezachyti nic, ale vacsia by mohla byt. zas ale keby bol rok ako vlani, tak vodu minies do mesiaca a dalsieho pol roka nenaplnis
Odpovedať
Profilova fotka
Ďakujem za odpovede, bude to asi najlepšia volba urobiť danej vode rozbor a tam budeme vedieť viac.
Odpovedať
@marfushik mam 12 m3. Nieco pomoze...dal som rozvod aj na splachovanie..
Odpovedať
Príspevok bol zmazaný adminom, lebo nespĺňal Pravidlá prispievania do fóra.
1
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?