Ako sa osamostatniť pri celkovom príjme 900 eur?

Ahojte.Som tu nový a chcel by som sa s vami poradiť.S priatelkou sme spolu 3,5 roka s toho 3 roky spolu bývame u jej rodičov.Chceli by sme sa uz konečne osamostatnit no nevieme ako nato.Keďže sme obaja z dediny bývanie v nájme v byte nepripadá do úvahy.Obaja pracujeme no nás spolocny prijem je menej ako 900 eur.Poprosil by som vás o nejaké rady,nápady ako byť konecne sami.budem vdacny
Odpovedať
@tom802 no neviem, čo chceš počuť, príjem na kúpu pozemku a stavbu domu dosť nízky a do nájmu ísť nechcete, takže asi len pekne zostať u rodičov :-/ Nepíšeš, či máte nejaké úspory ak áno, snáď by sa dalo ak nie nevidím to ružovo...
Odpovedať
v dedine nemate ziadne byty? @tom802 skuste daku hypo a kupte si aspon 1 izbak. na zaciatok ak nechcete deti hned vam to staci.
Odpovedať
Ako najlacnejsie riesenie ma napada kupit byt na dedine na bytovke. Mozno u vas v obci take nie su,ale niekde vo vasom okrese sa urcite najde.Staci pohladat v inzeratoch. Nemyslim teraz tie novopostavene obecne bytovky, kde mesacne date na najom cely majland! Mam na mysli tie klasicke,z byvalej ery. Uznavam, ze mozno nie su tak krasne ako nove bytovky z katalogov,ale dnu sa urcite da zariadit prijemne byvanie. A ceny su urcite ovela nizsie, takze je vacsia sanca si vybavit nejaku hypoteku, ci uver.
Odpovedať
Profilova fotka
@tom802 celkom nechapem tu vetu " kedze sme z dediny, byvanie v najme nepripada do uvahy"... Preco nepripada do uvahy?? PRECO? @majki555 dovolim si nesuhlasit, zalezi od obce a starostu ako vie hospodarit a obracat sa, ale ja som 4 roky byvala v novopostavenej obecnej najomnej bytovke a platila som za 2izb byt najom aj s poistenim a smetami 120e + energie.. realne som byvala za 220e komplet a v krasnom , velkom novom dvojizbaciku :) Ano, 3 izbaky su uz drahsie, tam to vychadza do 350 e spolu, ale pre ludi, co nemaju na hypo je to super riesenie :) A im by bohato stacil 2izb byt :)
Odpovedať
@katrin21 aby som to ozrejmil.nechcem bývať v byte,keďže vlastním 2 traktory som zvyknuty stale nieco v garazi robit.unudil by som sa v byte.dostali sme ponuku kupit a zrekonstruovat 2i RD len nevieme ci to vziat. @majki555 @mima1
Odpovedať
Tak napis kolko mate nasetrene, kolko penazi mozu dat rodicia, kolko moze pozicat rodina, atd ... Ved na dedine to predsa tak funguje. Ak bude aspon trochu rozumny zaklad, tak mozete skusit nejaky starsi dom, si z dediny, mas traktor, asi nie si uplne lavy a dokazes makat, tak si ho postupne upravis na svoj obraz. Ale vo vysledku to bude asi horsie, ako keby si nasiel nejaky maly pozemok a zacal stavat od nuly. Najma si nerobit hned velke plany. Postavit co najmensi dom, kuchyna, obyvacka, jedna izba. Pokial sa s tym pocita, dom sa da vzdy dostavat, ked bude viac penazi. Aj garaz si postavis, ked uz nebude na dome co robit. Rodina pomoze, znami pomozu. O 5 rokov mozete pristavat dalsiu cast, dalsie izby, ak si tym budete pocitat pri rozvodoch vody, elektriny, kurenia. Ale hlavne nezacat hned na zaciatku velky projekt. Skrachovalo na tom uz vela ludi a nedokazali to potom dostavat. A hlavne stavat moderne a tak ako tu pisu skuseni. Mur ma byt tenky, izolacia ma by hruba. Nie opacne, ako sa stavalo doteraz. Hrube mury, v dome zima a uctu odchadzaju velke platby za energie ...
Odpovedať
Profilova fotka
@tom802 aha, tak to potom chapem... hmmm... no tak jedine ten domcek.. Otazne je, ci aspon na jeho kupu mate uz nasetrene nejake peniaze... podla mna sa z 900e , pokial clovek byva u rodicov da min. 300e mesacne odloziť, pri skromnosti aj viac.... cize nieco by ste uz mohli mat nasetrene.... ae brat si na kupu uver a potom to chciet este rekonstruovať, sa mi zda z 900e nerealne... aj keby ste to robili svojpomocne, lebo materialy nieco stoja :( Kedze mas traktor, da sa privyrobit :) u nas kto mal na dedine traktor, kona a pod, alebo vlecku, chodil ludom na drevo a to su koruny navyse :) , ktore treba odloziť :) Pripadne sa da chovat na pozemku nejake prasiatko, sliepocky a zajace a prezijete :) PRepokladam, kedze si kutil, ze pre teba to nebude problem :)
Odpovedať
no prave bola u mna kamoska fin.poradkyna.vypocitala nam uver 35 000 eur splatka na 25 rokov 139,81 dom ktory nam ponukaju stoji 21 000 eur.ostalo by nam 14 000 eur na ciastocnu rekonstrukciu.Myslite si ze by sa to dalo zvladnut? @katrin21 @pivec
Odpovedať
@tom802 zvladnut by ste to mohli len premyslaj dopredu napr ked by sla priatelka na matersku. asi nebude cakat 25rokov kym splatite hypo. cize ked vypadne jej prijem prepocitaj kolko budete mat. pripadne treba ratat aby ste mali potom rezervu keby si nahodou prisiel o pracu alebo ona. treba mysliet aj na taketo veci
Odpovedať
mame s priatelkou zlozene stavebko ktorre by malo o 2 roky koncit.s toho by sme potom cast hypoteky vyplatili tym by sa znizili splatky. ja mam cielovu sumu 400 000 priatelka 300 000... @mima1
Odpovedať
@tom802 To mas nejake nizke splatky. Vychadza mi to len na 1.5% urok. Nad tym nie je co rozmyslat, ber to. Len pozor na nejake skryte poplatky, aby si to potom vedel cez poplatit. Pozorne si precitaj celu zmluvu, alebo si ju daj niekomu skontrolovat. A ako hovorim. Ja by som radsej staval novy dom ako rekonstruoval stary. Vyjde to totiz lacnejsie.
Odpovedať
@tom802 a kde je ten dom co vam ponukli? daleko od TN...? vies aby ste nemali potom daleko do prace alebo tak
Odpovedať
Článok sa načítava...
@tom802 Na stavebne sporenie mozes vlozit vacsie splatky a doplatit na 50% cielovej sumy. Potom ti bude rychlejsie stupat hodnotiace cislo a nemusis cakat 2 roky ....
Odpovedať
@mima1 priatelka to ma 5 km ja 10 takze v pohode @pivec ano je to presne 1,52 % s prispevkom pre mladych fixovanym na 5 rokov
Odpovedať
Profilova fotka
@tom802 zvladnut by sa to dalo, co sa tyka splacania... otazka je, co vsetko chces rekontruovat a ci svojpomocne, alebo majstrami.. lebo za 14 000 si viem predstavit zrekonstruovat kupelnu, kuchynu a mozno nejake nove okna, ale tie najlacnejsie...... dvere uz asi moc nie..... ani omietky, kurenie neviem ako tam je.. proste ide o to, ci ten dom je obyvatelny a ma vsetko co treba a chces ho len vynovit, alebo tam treba urobit vsetko od piky Cez aku banku ti ponukli tak vyhodny uver?
Odpovedať
@katrin21 no tam by sa robili len zakladne veci dom pred 2 rokmi presiel ciastocnou rekonstrukciou ( strecha+IS) takže len okná,podlahy,kupelna,kuchyna,izba.nechcem to za tych 14 000 rekonstruovat hned vsetko kedze zatial mame kde byvat.pekne postupne.a samozrejme co najviac sam+moj brat+priatelkin brat. A uver nam ponukla VUB banka.
Odpovedať
Profilova fotka
hmm.. no , tak teoreticky by ste to mali zvladnut, ale nesmiete si vobec vyberat ziadne drahe veci, ani drahu kuchynu, ani bklady :) potom to zvladnete :) a ja hovorim, ze vzdy lepsie maly domcek, ako byt, lebo mas sice len 2 izby, ale v lete mas dalsiu obyvacku - zahradu :) a vselico sa da dopestovať a dochovať
Odpovedať
Profilova fotka
@tom802 ked je rodina ustretova a je ochotna aspon trocha pomoct pracovne (aj penaizky sa samozrejme zidu, ale nie kazdy na to ma), tak by som urcite do toho isla. Pred piatimi rokmi sme s manzelom vzali, ja som este studovala a manzel zarabal cca 500 eur. Po 6 mesiacoch byvania u svokrovcov sme si kupili 2-izbovy byt za 20 000 eur v dezolatnom stave a hypo nam schvalili len tak tak tiez vo VUB, ale preslo to. Mali sme nejake peniaze, ale dost malo... no a tu nastupila rodina, svokor je elektrikar, bratranec stavbar, manzel a svagrovia su makaci, ktori vsetky buracie, malovacie a potieracske a neviem ake prace dokazali postupne v priebehu polroka urobit do obyvatelnej podoby. Kedze sme este dalsi polrok byvali u svokrovcov, pomohli nam napr. tak, ze sme nemuseli prispievat, mohli sme sa najest zadara atd. cize min. 300 eur z tych 500 sme mohli pouzit na rekonstrukciu. Mohla som si ako studentka zobrat studentsku pozicku, cize nabytok sme si kupili z toho a presne ako vy sme mali stavebne sporenie, ktore sme po 2 rokoch pouzili na vyplatenie studentskej pozicky, a za zvysok sme "dokoncili " rekonstrukciu (nova telka, vstavane skrine, detska izba, jedalensky stol,) a este sme si kupili auto. Hypo nam ostalo, ale splatka 100 eur nam vobec nerobi problem, kedze ja uz pracujem (som teraz na materskej, ale v pohode to zvladame) a leasing sa nam zdal dost vysoky (mesacna zataz na rozpocet, hl. ked planujes dieta). Celkovy sucet nasich penazi, ktory sme pouzili na rekonstrukciu bol: nase 4000, pozicka 4000, dokoncenie cez stavebko 4000. Aj ked je dom trocha ina kava ako byt, predsa len maju nieco spolocne a tak si myslim, ze 140000 na rokonstrukciu je v pohode, ak s tymto rozpoctom budete zaobchadzat rozumne a zotriedite veci podla dolezitosti, cize bez coho mozete prezit nejaky cas a co je nevyhnutne. Este jedna nadej do buducnosti... manzel zmenil pracu, zacalo sa nam trocha darit, prvu stavebnu sme vyplatili a momentalne sme si uz konecne vybrali projekt domu a dufam, ze v jeseni polozime zaklady domu. Dolezite je urobit prvy krok ku samostatnosti a uvidis, ze potom to pojde nejako samo... drzim palce, aby si sa coskoro pochvalil nejakym zaujimavym albumom z rekonstrukcie :-D
Odpovedať
@jancusa2000 som optimista tak myslim ze by sme to mohli zvladnut.vacsinu veci budeme robit sami a samozrejme rodina.mame tam skoro samych murarov.kedze pred 2 rokmi bola rekonstruovana strecha ( sice tam nedavali skridlu ale plech ) no na par rokov staci a vsetky IS tak aspon o to mame postarane.Priatelka uz teraz pozera po internete akcie takze nic luxusne mat nebudeme.A vobec sa nehanbim napisat tu ze vacsinu nabytku budeme mat z akcii ako ma tu uz niektory skritizovali.Priatelka nepotrebuje linku za 5000 eur bude stacit aj za 2000...podlahy uz mame vybrane za 4€ m2 a su rovnako dobre ako keby boli za 20..takze hor sa do prace.
Odpovedať
@tom802 @jancusa2000 ano presne tak ako pisete, aj za menej penazi sa da pekne prerobit a kvalitne byvat, nie kazdy ma na tie drahe exkluzivne prerabky....daju sa krasne obklady a dlazby kupit aj za menej..aj linku rohovu si dokazu kupit za 2000eur a budu spokojni...zelam vam vela stastia, nech to zvladnete vsetko v limite a nech sa vam dobre byva...
Odpovedať
@tom802 tiež si myslim že sa to da zvlanut..len netreba mat velke oči a chciet všetko hned..je uplne normalne že niekto preraba, dokupovava aj 2, 3 aj viac rokov ...našetri a potom si kupi .. su aj takí čo chcu mat všetko hned a tak si požičaju, ale to nie vždy dobre dopada..
Odpovedať
keď si ale predstavim kolko na tej hypoteke preplatime toci sa mi hlava...
Odpovedať
ano, preplatite, ale zas ked si vezmeš do uvahy inflaciu ktora nizka nebude ... tak to máš koniec koncov jedno...
Odpovedať
Profilova fotka
@tom802 Ked sme to minule preberali s nasim znamym z banky, tak sme dospeli k tomu, ze hypo sa oplati tak na 15 rokov. Dufam, ze do 2-3 rokov sa z bytu prestahujeme (cize celkovo budeme terajsiu hypo platit 7-8 rokov z coho 5 rokov sme cerpali statny prispevok pre mladych). Potom budeme byvat v dome, ktory bude tiez na hypo, ale aj ked si ju zoberieme na 30 rokov, posnazime sa splatit ju skor. Ak je splatka nizsia, mas priestor na setrenie, alebo aspon ti zostane pocit, ze radsej budes platit banke a byvat vo svojom, ako s rodicmi alebo sa tlacit v malom byte :-D
Odpovedať
Profilova fotka
uprimne podla mna je to nerealne... napis ako je to tam s kurenim, s rozvodmi vody elektriny plynu ci je to v tom dome hotove, a v akom stave, ci to nevlhne... atd... treba ratat s tym ze ono to nie je len splatka hypoteky ale aj platby za energie, vodu, smeti budete potrebovat auto kedze to je mimo miesta aj ked nie daleko ako byvate ... ano urok mas fix na pat rokov ale co potom a ked pojde priatelka na matersku.... podla mna su to nizke prijmy na to aby ste si mohli dovolit byvat samy v domceku... skor by som sa zamerala na zvysenie prijmov
Odpovedať
@maznacik007 keby si si precitala celu diskusiu tak by si nasla ze vsetky IS boli pred 2 rokmi zrekonstruovane plus strecha,auto mam aj ja aj priatelka...na materku sa priatelka zatial nechysta ani tak skoro nebude...min 2 roky nie.
Odpovedať
@tom802 neviem ako sa ponahlate do byvania či už neviete vydrzat alebo vam nevadi este pockat. ja by som este pockal tie dva roky kym skonci stavebko a z toho si kupil dom bez pozicky do vtedy by ste nieco nasporili + zobrat maly uver urcite by ste mali volnejsie ruky aj keby prisla materska. to je moj nazor. ;-)
Odpovedať
ja si myslim žeby to mali zvladnut, splatka hypo aj s elektrinou a vodou by im mala vyjsť okolo 200-250e co je suma ktoru by platili keby isli niekde do najmu, my tiež planujeme zobrat približne rovnaku sumu a nase platy su tiež približne rovnake dokonca aj menej 8-) a co sa týka materskej ked si to naplanuju ako my teda aby som sla na matersku pocas 5-rocnej fixacie a prispevku pre mladých od štatu-splatka bude nižšia ciže pocas materskej budeme platit mensiu splatku a potom už pojdem do prac, ciže vsetko sa da len netreba mat velke oči a zhanať bohvieake darhe veci :-p
Odpovedať
Profilova fotka
vela názorov, tažko si vybrať. Ja by som do toho šla. Viem čo je to osamostatniť sa a začínať od nuly. Ak máte aspoň takto opravený dom a nehrozí "pád na hlavu", postupným dorábaním to zvládnete. Príjem nieje bohviečo, ale ste spolu a budujete si to "SVOJE" hniezdočko. Aj z mála sa dá urobiť veľa. O to viac si to budete vážiť. Pekný deň :-)
Odpovedať
aj ja si myslim ze tozvladnete a ako tu uz spomenuli mnohí tak svoje je svoje!
Odpovedať
1
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?