Stavba domu, rozdielny vlastnik pozemku a stavby - rady

Ahojte, uvediem kontext: Mam kupeny pozemok, ktoreho vlastnikom som ja, kde chcem stavat. Par otazok: 1) o hypoteku moze ziadat iba priatelka - musi byt vlastnikom pozemku, na ktorom bude stat stavba alebo je OK, ked som vlastnikom iba ja? 2) kto z nas ma podat ziadost o stavebko, ked stavba bude na nu (asi?) 3) mozeme spravit vlastnictvo buduceho domu tak, ze jeho 1/2 bude moja a pozemky ostanu moje? Do hypo zatial nemozem ist. Dovod neriesme. Alebo ako to mame spravit tak, aby sme sa vyhli zbytocnym komplikaciam? Dakujem za rady.
Odpovedať
1
2
@somecheck môžeš spraviť ako chceš pozemky môžu ostať na teba a priateľka hypo len počítaj že aj na pozemok bude záložné právo bez toho nedá žiadna banka hypo čisto len na stavbu. Je to bežné ako keď deti žiadajú o hypotéku a založí sa rodičovská nehnuteľnosť
Odpovedať
@jumt so zalozenym mojim pozemkom som OK.
Odpovedať
O hypoteku aj stavebko poziada priatelka. Ale zabudni, ze budes vlastnikom 1/2 domu. Hypoteku ziada len priatelka, tak vlastnickou bude len ona
Odpovedať
Ked sa s priatelkou o par rokov rozides, potom zacne rodeo ... to len tak premyslam nahlas, dnes je to uplne bezne, aj ked teraz si mozno zalubeny az po usi ... len premyslaj nad tym TERAZ
Odpovedať
@podko Prosim ta este raz o vysvetlenie. Priatelka bude figurovat na hypoteke sama - zatial, mame v plane, ze pri najblizsej prilezitosti (refinanc) do toho padnem aj ja, ale zatial v tom bude sama. To znamena, ze zatial musi byt vlastnikom domu sama? Alebo mozem figurovat ako vlastnik postaveneho domu aj ja v pomere 50:50?
Odpovedať
@atak77 A ako sa vyhnut rodeu? Predpokladam, ze nerozist sa. Ak sa clovek rozide, rodeo ma tak ci onak, alebo sa mylim? 🙂
Odpovedať
@somecheck ano, pokial bude ziadat o hypoteku len priatelka, vlastnikom domu bude iba ona.
Odpovedať
@podko Mam znameho, kedy riesil opak. O hypo ziadali dvaja, avsak vlastnikom nehnutelnosti je iba jeden zo ziadatelov. Preco by som nemohol byt vlastnikom aj ja? Nerozumiem tomu. Takze by to bola celkom divocina. Moje pozemky, ale na stavbu by som dosah nemal. Ako to spravit v ramci tychto moznosti co najlepsie?
Odpovedať
No najlepsie bude ak budete mat pozemok aj dom spolocne, a o stavebne povolenie budete ziadat obaja.
Odpovedať
@somecheck predpokladám že ten vlastník bol žiadateľ o hypo a ten druhý bol ako spoludlznik iba.. či aj spoludlznik sa potom stáva vlastníkom?
Odpovedať
@mmjoy99 Ano, takto to chcem aj ja. Ale ako to mam docielit, ked momentalne nemozem vstupit do hypoteky?
Odpovedať
@rados611 Bol spoludlznik. Vlastnikom bol iba dlznik.
Odpovedať
Článok sa načítava...
@somecheck , rodeo je len vtedy ak sa nevedia dohodnúť je úplne jedno aký majú vzťah na papieri, spoločnosť najviac zasahuje do nášho pojmu Rodina: manžel-manželka ten systém podporujú najviac, no za to ho chcú i riadiť,zosobášia ťa bez problémov zdarma, no pri rozvode hádžu polená pod nohy, ak sa cheš tomu vyhnúť ostaneš na papieri singl , dnes tak žije už viac ako polovica nových vzťahov tí si môžu stanoviť vlastné podmienky no treba sa poistiť zmluvou.
Odpovedať
Profilova fotka
@podko ale ak dobre viem , keď bude vlastníkom len ona,na projekte bude figurovať len jej meno , tak nemôže stavať na cudzom pozemku. Musí vlastniť pozemok na ktorom sa bude stavať. Ja som mal tiež pozemok kúpený pred manželkou ešte. Spolu ako manželia sme začali stavať ,ale musela sa zapísať ako vlastníčka pozemku na katastri.
Odpovedať
@igorkoo Už prvé štyri slová sú chybné....
Odpovedať
Tak páni - ako teda? Neviem sa dopátrať aké sú možnosti.
Odpovedať
@somecheck my sme to mali podobne. Pozemok je moj, stavebnik som bola ja, ale hypo bral manžel. Dom je po kolaudácii napísaný na oboch, pozemok je stále vylucne môj. Pred kolaudaciou som sa bola informovať, ze akym spôsobom dom napísať na oboch. Bolo mi povedané, ze sa to musí spraviť notarskou zapisnicou. Ale na kolaudačné pani zo SU napisala oboch, podľa mna omylom, lebo muz nikde nefiguroval, my sme neprotestovali a kataster to zapisal tak, ako sme chceli.
Odpovedať
@akvi Ďakujem, toto je už je niečo, z čoho sa dá vychádzať. Akurát potrebujem preveriť, čo je možné. Či to naozaj nebol len omyl, aby som nebol len v domnení. Lenže my to máme naopak, pozemok je môj, ale ja stavebník byť nemôžem, pretože nebudem žiadať o hypo. Aspoň tak to zatiaľ chápem.,
Odpovedať
Profilova fotka
@draik tak nám všetky vybavovačky robila pani , ktorá sa do týchto vecí vyzná,tak neviem. hádať sa nebudem. ja som opísal našu situáciu.
Odpovedať
@somecheck ktokoľvek z vas moze byt stavebnik, skor je otazka, ako sa k tomu postaví banka, kedze nie ste manzelia, tam moze byt problem. To si chod zistiť tam , kde budete brat hypo. A podľa toho sa zariadte. Nie je problém, aby stavebnikom bola priatelka, ak to bude banka pozadovat, alebo budete obaja stavebnici, ako vravim, bude záležať od banky.
Odpovedať
@igorkoo nemas pravdu. Stavebnik nemusi byt zároveň majitelom. Da sa to osetrit zmluvou. Casto sa stavaju pripady, ked pozemok ma jeden z manželov, ked mu ho darovala rodina, alebo ho zdedil. Nevidim dovod, aby sa takto nadobudnuty pozemok delil, ak sa náhodou manželia rozvedu.
Odpovedať
@akvi Ďakujem, zrozumiteľné. Pomohlo.
Odpovedať
@somecheck stavebne povolenie žiadajte obaja a aj projekt riešte obaja.Takto bude dom napísaný na oboch. Priatelke v banke potom len podpíšeš záložné zmluvy na pozemok to je všetko, držím palce :-)
Odpovedať
Profilova fotka
@podko prepáčte, ale tu sa úplne mýlite
Odpovedať
Profilova fotka
@somecheck vlastníkom pozemku ste Vy. Ak dom chcete stavať spoločne, kľudne si viete podať žiadosť o stavebné povolenie spoločne a obaja budete na stavebnom povolení aj uvedení. O hypotéku môže žiadať aj len priateľka sama. Vy nebudete vedený v úverovej zmluve, ale ako záložca samozrejme budete (aj z titulu vlastníctva pozemku a aj z titulu vlastníctva budúceho domu). Do listu vlastníctva budete zapísaný obaja, na základe stavebného povolenia a v pohode v pomere 1/2, ktorý si viete aj upraviť na iný pomer, ak sa dohodnete. Po zápise do listu vlastníctva a ak bude existujúca hypotéka, tak viete si tento pomer vlastníctva zmeniť, napr. darovacou zmluvou, ale toto už potom urobíte len so súhlasom banky, nie je problém to vyriešiť. Ale myslím, že to polovičné vlastníctvo Vám asi bude najlepšie, či? Takže je to možné v pohode riešiť. Ak by ste mali otázky, kľudne mi môžete napísať a poradím.
Odpovedať
Profilova fotka
@akvi z pohľadu banky je to úplne v poriadku. Je pravda, že môže byť banka, ktorá by presne prepočítavala vlastníctvo a podľa toho by bola ochotná poskytnúť priateľke len istý pomer výšky hypotéky k pomeru celkovej investície na stavbu domu, voči pomeru jej vlastníctva. Ale väčšina bánk toto nerieši a priateľka vie cez hypo financovať aj celú stavbu daného domu, samozrejme ak jej príjem bude na to dostatočný.
Odpovedať
Profilova fotka
@somecheck môžete byť stavebník, aj keď nebudete žiadateľom o hypotéku
Odpovedať
@andreah25 Dobrý deň. Ďakujem, takže premýšľame dobre. Viete mi ešte poradiť, ako si mám vysvetliť, že budem záložca? Predpokladám, že kvôli vlastníctve pozemkov. Tzn., budem tam mať normálne ťarchu banky, ako aj na dome, tak? Druhá otázka: Pravdepodobne pôjdeme do postupného uvoľňovania prostriedkov. Viete mi vysvetliť aké to má fázy a možné riziká? Bavíme sa o cca 80.000-90.000€.
Odpovedať
@andreah25 super, ze viete poradiť. Viem, ze banky maju rozne podmienky, mna tiez doslova sokovalo, ked sme vybavovali uver, ze co všetko jednej z bank "vadilo". Preto vzdy je dobré sa ist informovať priamo tam, kde chce dotyčný uver.
Odpovedať
Diskusia pokračuje po 3 mesiacoch
Čo vyhodnocuje / kontroluje banka v prípade záložcu, ktorý nefiguruje na úverovej zmluve? Zakladal by sa môj pozemok, avšak nemôžem financovať. Mal som totiž pár problémov z minulosti a figurujem v bankových úverových registroch, zrejme ešte po dobu 5. rokov ak sa nemýlim. V našej situácii som vlastníkom pozemku, priateľka by financovala sama, avšak chceme si podeliť môj pozemok a novú nehnuteľnosť v 1/2 podiele. Navyše ja ako záložka figurujem v registroch ako som spomínal. Poraďte nám, čo by bolo v našej situácii potrebné spraviť s ohľadom na mňa ako záložcu. Máte niekto podobnú skúsenosť? Ďakujem!
Odpovedať
1
2
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?