Môžem mať trvalý pobyt v neskolaudovanom dome?

20. feb 2021200

ahojte chcem sa opýtať ak sme teraz dokončili domček a nechceme ho ešte kolaudovať môžme si tam prihlásiť trvalý pobyt popisné číslo nám už na úrade bolo pridelené tak neviem ak by mi niekto vedel poradiť tak budem veľmi vďačná. pekný deň

 • @martinastaj  - nie, neda sa to. Najskor kolaudacia, potom zapisanie domu do Katastra. Potom z listom vlastnictva z katastra na obecny urad prihlasit sa na trvaly pobyt. A potom vybavit Obciansky preukaz na policiu. Bez listu vlastnictva ta na trvaly pobyt neprihlasia.

 • chcem kupiť starý dom na dedine, realitka by mi vybavila všetko na katastri , čiže pri preberacom protokole by som mala aj list vlastníctva na mňa, môžem teda sa prihlásiť na starý domček (aj keď tam npr voda nie je) ako trvalý?

 • Akonáhle budete mať list vlastníctva a prepis na na katastri ,tak si môžete prepísať trvalý pobyt. Na polícii pri vydávaní nového OP od vás budú pýtať potvrdenie z obecného úradu, obecný úrad list vlastníctva ,potvrdenie z katastra. Najlepšie si všetko zistíte na konkrétnom obecnom úrade. Úradníčky tam bývajú zhovorčivé a poradia aj po telefone. Pokiaľ viem tak prepis na katastri na nového vlastníka trvá od 6 týždňov .Pochybujem, že by vás zapísali hneď. Realitka vám vybaví len úradné výkony , vybaví prepis ,ale čakať budete.Lepšie si to overiť na katastri ,koľko sa momentálne čaká.

 • Sponzor fóra
 • Keď už maš pridelene popisne čislo a maš ho aj zapisane v katastry tak nevidim prečo by si nemohla. Pokial ešte nemaš rozhodnutie s katastra, tak asi nie.

 • Ahoj podľa mňa nemôžeš mať trvalý pobyt v neskolaudovanom dome pretože obec by ti nemala prideliť súpisné číslo bez kolaudácie....

  Po získaní kolaudačného rozhodnutia musí investor ešte objekt pred jeho užívaním zaevidovať na obecnom úrade, kde mu pridelia súpisné číslo. Na základe kolaudačného rozhodnutia, prideleného súpisného čísla a geometrického plánu novostavby s výkazom výmerom investor požiada príslušný katastrálny úrad o pripísanie novostavby na parcelu, na ktorej je stavba postavená.
  Reagoval som na martinstaj nevšimol som si dátum 😉
  Základná právna úprava zaoberajúca sa problematikou kolaudačného rozhodnutia ako dokladu k majetku je obsiahnutá v zákone č. 50/1976 Zb. o územnom plánovaní a stavebnom poriadku a vo vyhláške 453/2000 Z. z., ktorou sa vykonávajú niektoré ustanovenia stavebného zákona.

  Takže si myslím že v tvojom prípade pochybil pracovníci na obecnom úrade, pretože súpisné číslo bez kolaudácie by nemalo byť pridelené

 • Možno je to "pridelené" tak ako na našej ulici. Na našej ulici je 18 pozemkov. Ku každému majú prichystané číslo pre dom. A tak postupne, ako sa kolaudovalo, tak dostávali tieto čísla. Takto má aspoň naša slepá ulica čísla za sebou a nie rozhádzané po celej dedine. Lebo niektorí kolaudovali pred 4 rokmi a postupne niektorí aj tento rok. A tri pozemky sú ešte prázdne. Ale raz dostanú číslo do poradia ulice.

 • @lifelike  Presne tak je to aj u nas. Vsetky este volne parcely uz maju "predvydane" cisla a postupne ako sa kolauduju nove domy tak dostavaju tieto cisla.

  @martinastaj  Citujem z webu: Užívanie stavby bez právoplatného kolaudačného rozhodnutia sa podľa stavebného zákona považuje za priestupok proti stavebnému poriadku, pričom stavebný úrad je povinný uložiť tomu, kto užíva stavbu bez kolaudačného rozhodnutia za takýto priestupok pokutu až do výšky vyše tridsaťtritisíc eur.

 • @lifelike  Síce reaguješ na 8 rokov starý príspevok, ale ak už si teda obnovila tému, pridám aj ja.

  Po kolaudácii sa na miestnom úrade prideľujú 2 čísla - popisné a orientačné.

  Popisné - toto číslo dostáva každá budova, s týmto číslom bude evidovaná v katastrálnej mape. Toto číslo nemusí ísť v poradí ako idú domy, v rámci obce môže byť poradia akékoľvek.

  Orientačné - toto slúži na určenie adresy. V kombinácii s názvom ulice slúži ako adresa adresného bodu. Zvyčajne ide v poradí od začiatku ulice.

  Popisné číslo je čierne, orientačné červené. Kataster zapisuje do listu vlastníctva iba popisné číslo.

  Prílohou žiadosti o pridelenie popisného a orientačného čísla je aj zameranie adresného bodu a kolaudačné rozhodnutie.

 • Ja sa ospravedlňujem, že som reagovala na starú tému. Dajako som sa k nej dostala a neuvedomiac si dátum, som písala svoj postreh. 🙂
  Ale opakovanie je vraj matkou múdrosti .....
  @chrobak7  ...... U nás sú len popisné čísla ...... a je dobre, že to takto urobili, lebo v našej obci inak lietajú čísla domov od buka do buka. A to keď sa niekto zastaví a hľadá konkrétne číslo domu, tak to sa mu fakt nedá pomôcť.

 • @lifelike  _U vás potom asi nemáte názvy ulíc. Bude to asi menšia obec. U babky na dedine to tiež tak bolo, mali len popisné čísla. Keď sa obec rozrástla, tak sa stanovili názvy ulíc a domom sa pridelili aj orientačné čísla. Možno aj u vás časom k tomu pristúpia. Poznám aj iné také obce - napr. Borinka pri Stupave má tiež len popisné čísla.

  Pridelenie alebo zmenu orientačného čísla nie je treba zapisovať do katastra. Len ako zmenu adresy vlastníka.

 • @chrobak7   ... dobrá informácia, lebo možno aj u nás k tomu pristúpia.
  Až taká malá obec nie sme (rok 2016 - 2072 obyvateľov a pribudli ďalšie a ďalšie domy) a názvy ulíc by sa veru zišli. Kandidujúca stará starostka to mala aj v programe, ale .... nezvolili sme si ju. Uvidíme, čo na to nový starosta.

 • @lifelike  Pridelenie názvu ulíc je podľa zákona o obecnom zriadení v kompetencii obecnej samosprávy, takže ak sa na neho správne zatlačí, tak by to mohol realizovať. Je to síce trochu nárazová robota a obec to stojí peniaze, ale nie je to nerealizovateľné behom jedného volebného obdobia.

 • Meniť názvy ulíc a prečíslovať nie je len tak, treba meniť všetky doklady.

 • @anabosi  ak budete na LV staci poslat jeden e mail (ziadost + LV) na obecny urad o tom, ze sa chcete registrovat na trvaly pobyt.

 • A ako je to s trvalým pobytom, pokiaľ je stavba skolaudovaná, má pridelené súpisné číslo, ale na katastri je v tejto chvíli evidovaná len ako rozostavaná stavba. Žiadosť o preklasifikovanie stavby (zmena na dom) bola podaná, ale skôr ako za mesiac/dva to neprebehne. Môžem ohlásiť trvalý pobyt v takomto prípade?

 • Sponzor fóra
 • Odo mna chceli aj LV so zapisanym domom. Rozostavana stavba je aj zakladova doska s 1m murom.

 • @milanpl  ahoj ja mam trvalý pobyt na rozostavanej stavbe ale riešila som ho ešte vtedy kým bol starý dom v pôvodnom stave. Tvoj prípad je asi trosku iný. Riešila som to s obcou, skús vybehnúť na obecný a s nimi sa dohodnúť

 • @luckapav  Pani na obci nevedela, ako sa v takomto pripade postupuje.
  @pier  To ano, ale tu uz je pridelene supisne cislo a stavba je skolaudovana. Stavba bola do katastra zapisovana ako uzavreta a zateplena hruba stavba.

 • @martinastaj  viete ze obecny urad porušil predpisy,nemože dad supisne čislo na neskolaudovanu stavbu.§!!!
  Súpisné číslo možno určiť len budovám, ktoré sú priestorovo sústredené, zastrešené, stavebno-technicky vhodné, určené na ochranu ľudí, zvierat alebo vecí, prístupné z cesty, miestnej komunikácie alebo účelovej komunikácie a sú začlenené do územia obce v súlade s urbanistickými, architektonickými a environmentálnymi zásadami a požiadavkami vyplývajúcimi z územného plánu obce, zóny alebo regiónu.

  Mestský alebo obecný úrad vydá rozhodnutie o pridelení súpisného čísla na základe písomnej žiadosti.

  Prílohy k žiadosti:

  právoplatné kolaudačné rozhodnutie
  doklad o vlastníctve pozemku
  geometrický plán

   najprv sa dom musi skolaudovat potom zapisat na katster potom potrebujete adresny bod a na zaklade toho vam moze obec vydat supisne a orrientačne cislo a až ked toto mate mozete sa prihlasit na trvaly pobyt .a byvat sa moze az v skolaudovanej chalupe inak je za to pokuta od kolaudacie po to kkedy si mozete prihlasit trvaly pobyt je tak pol roka 😛

 • @milanpl  po vydani supisneho a orientacneho čísla sme to podali na kataster na zapis (trvalo to 60 dni). A az ked to bolo zapisane na LV az vtedy nás prihlásili na trvalý pobyt a mohli sme ísť si vymenit OP....cize treba to mat uz na LV

Pridaj príspevok

  Nenašli ste čo ste hľadali?

  hľadať len v názvoch tém