Miestny poplatok za rozvoj obce - ako často sa platí?

Zobraz úvodný príspevok
Pred nedávnom nám prišiel z obce papier že nám vyrubili poplatok za rozvoj obce, ale je tam uvedené obdobie od 1.1.2018 do 31.12.2018. Neviete či sa to platí každý rok alebo jednorazovo? Ďakujem za odpoved.
Odpovedať
@draik dobre ale, definíciu podlažia si môže určiť zákon ako chce?? Čo to je za somarinu. Zákon musí vychádzať z určitých podkladov, noriem, predošlých zákonov, nemôže si svojvolne meniť zaužívané definície. Preto sú aj v zákonoch odkazy z ktorých sa čerpá. Pojem podlažie je uzákonený v STN 73 43 01, z tohto sa má vychádzať. Je to priestor medzi dvomi horizontálnymi konštrukciami. Nemôže si zákon 582/2004 Z.z. stanoviť že podlažie je priestor medzi horizontálnou a šikmou konštrukciou. To nie je pravda, a neni to niak zákonom, normami podložené tvrdenie, je to len blud. Ak sa takto budú tvoriť zákony, tak bude v tom chaos.
Odpovedať
@matejmt28 Zdá sa mi, že si už z toho zúfalý. Čím skôr sa s tým zmieriš, tým lepšie pre teba. Keby výšku diaľničného poplatku určili podľa počtu kolies na aute, bude to platiť. Je jedno, ako iné zákony či normy definujú auto, motorku, autobus a pod. Preto pre účely zákona o poplatku za rozvoj môže zákonodarca určiť vlastný spôsob výpočtu poplatku. Na prvej strane som dal analógiu so zákonom o miestnych daniach, ten tiež definuje "stavebný pozemok", pričom na žiadnom liste vlastníctva nemáš uvedené "stavebný pozemok".
Odpovedať
@chrobak7 nie som vobec zufaly... pockam si na vyjadrenie OP... nevyvyjam ziadnu cinnost, stavebny pozemok je tiez presne definovany v normach a z nich by sa malo vychadzat... ak si zakon stanovy svoju definiciu odlisnu uz to potom nesuhlasi s normami... zakony si odporuju... definicie sa prekrucaju potom to tak aj vyzera :-)...
Odpovedať
@matejmt28 čo je stavebný pozemok ustanovuje § 43h stavebného zákona: „Stavebným pozemkom sa rozumie časť územia určená územným plánom obce alebo územným plánom zóny, alebo územným rozhodnutím na zastavanie a pozemok zastavaný stavbou.“ Podľa mňa keď sa poplatok za rozvoj viaže k stavebnému povoleniu, tak v zákone (stavebný pozemok) malo byť odvolanie na stav. zákon..
Odpovedať
@chrobak7 čo sa týka stavebného pozemku. Stavebným pozemkom sa rozumie časť územia určená územným plánom obce alebo územným plánom zóny, alebo územným rozhodnutím na zastavanie a pozemok zastavaný stavbou. Táto definícia platí podľa stavebného zákona. V zákone o daniach však pri udelení stavebného povolenia počítajú poplatok za celý pozemok, pretože stavebné povolenie si dostal na celý pozemok. To si však neodporuje s definíciou stavebného pozemku podľa stavebného zákona. Pretože celý pozemok je v územnom pláne určený na zastavanie, takže logicky platíš za celý pozemok ako stavebný, až dokým nemáš skolaudované a zamerané iba zastavanú plochu domu :). To je vporiadku Iný prípad je slovo podlažie, ktoré je definované v normách ináč ako v zákone o daniach... A definície týchto pojmov si odporujú. V zákone o daniach je napísané že podlažie je vymedzené horizontálnou a strešnou konštrukciou, to je pravda ale len na 50%. Môže byť vymedzené aj strešnou konštrukciou ale len takou ktorá tvorí horizontálnu rovinu, čiže napríklad plochá strecha. Sedlová strecha je šikmá konštrukcia, takže sa nejedna o podlažie. Podlažie je vymedzené dvomi horizontálnymi konštrukciami. Už ináč to napísať neviem, nejdem to tu vysvetľovať. Počkám na rozhodnutie a dám to tu.
Odpovedať
@matejmt28 plochu stavebného pozemku môžeš zmenšiť jeho rozdelením na 2 pozemky, pričom stavba bude umiestnená iba na jednej z nich.
Odpovedať
@janetbla Otázne je, či potom bude tá jedna parcela dostatočná pre percento zastavanosti. Ak má niekto 600 m2 pozemok a rozdelí ho na 2 po 300 m, pričom jeden z nich bude stavebný, tam pri 25% zastavanosti tam môže postaviť iba dom o ploche 75 m2. Tiež je otázne, či na tak malom pozemku dovolia postaviť. U nás na ulici rozparcelovaním vznikli 2 pozemky po 300 m2 na výnimku a podmienkou pre výstavbu bolo, že domy na týchto pozemkoch musia byť opreté stenami o seba.
Odpovedať
@chrobak7 to áno, avšak pôv. pozemok nemusí byť rozdelený presne na polovicu.. na zostávajúcom druhom pozemku nebude stať stavba ani vlastník pozemku sa nebude meniť..
Odpovedať
@matejmt28 minimálna výmera stav. pozemku môže byť uvedená v územnom pláne, ale nemusí byť v záväznej časti ÚP.. a každý môže robiť všetko čo zákon neprikazuje a nezakazuje, týmto neporušuje nič..
Odpovedať
Ahojte, neriesil niekto, ci sa neda napadnut tato podmienka pre ucel vyrubenia poplatku? "Nadzemné podlažie stavby je pre účely tohto VZN každé podlažie, ktoré nemá úroveň podlahy alebo jej časť nižšie než 0,80 m pod najvyšším bodom priľahlého terénu v pásme širokom 5,00 m po obvode stavby" - vytvorenim metrovej kopy hliny hocikde v 5 metrovom okoli domu by nebola splnena. Ked pojde o prizemny dom s 1 podlazim, toto sa zrazu bude nachadzat POD najvyssim bodom terenu. Co myslite, ma to sancu?
Odpovedať
@filip_pe to by si musel opriet tu hlinu o svoju fasadu. To mate v partizanskom taky vysoky poplatok a stavias tak velky dom, ze sa ti oplati a napadne ta vymyslat taketo klucky a znasilnovat paragrafy? ved sa zda ze v PE to ani nemate zavedene...
Odpovedať
@dgerzo dom neni v PE, ale pri SC, a robi nam to skoro 3000.. Kedze choboti na zastupitelstve si odsuhlasili sadzbu na hornej hranici ako zakon umoznuje. Cize ak z definicie 'prilahly' sa musi opierat o dom, potom je to jasne a nevyspekulujeme nic. Za tie prachy mi stalo za to, vyskusat to znasilnit ;)
Odpovedať
Článok sa načítava...
Diskusia pokračuje po 1 roku
@matejmt28 @majkv Ako ste nakoniec dopadli? Niečo nové?
Odpovedať
@michalangelo Daňový úrad myslím konštatoval, že podkrovie je nadzemné podlažie, ale nie celá plocha ktorú mi vyrúbili. Kedže podkrovie mám pri obvodovej stene vysoké 1,2 m, tak do výšky 1,3m sa plocha nezarátavala, ak výška od podlahy po šikmú časť prekročila výšku 1,3m tak sa už zarátavala podlahová plocha aj za podkrovie. Trochu sa mi to ponížilo ale nie veľa. Samozrejme že výška 1,3m je aj uvedená v STN ktorú som uvádzal, na túto STN sa daňový úrad aj odvolával, avšak nebral do úvahy moje argumenty o definícií podkrovia ktoré je tak isto uvedené v STN z ktorej oni čerpali výšku 1,3m. Takže je v tom bordel, to čo im pasuje to citujú z STN, ale to čo nechcú tak neberú do úvahy pričom je to rovnaká STN. Už som sa neodvolal nemal som chuť sa naťahovať a trvať na definícií podkrovia podľa STN. Takže som im to zaplatil a mám pokoj. Treba sa poďakovať p. Rašimu a p. Chomovi ktorí sú predkladatelia a iniciátori takéhoto super nápadu 🙂
Odpovedať
@matejmt28 to nie je problem zakonodarcov, lebo neprikazuje ale umoznuje vyberat, treba sa podakovat poslancom a starostovi, ktory po tom skocili ako mucha na lep, lebo uz maju postavene a sa ich to netyka!
Odpovedať
@rkorba aj to je pravda, ale v prom rade treba pomenovať príčinu nie dôsledok. Príčina je zákon ktorý sa prijal v NRSR, dôsledok sú starostovia a poslanci ktorí cez VZN schvália niečo takéto.
Odpovedať
@matejmt28 hej, sú to hnusný smradi keď sa v rámci legálnych možností snažia získať peniaze pre obec, v ktorej aj ten nový dom bude stáť :)
Odpovedať
@lubk0 myslím že daňové zaťaženie celkovo je dostatočné pre pracujúceho človeka, tých daní čo sa platia je kvant, nejdem ich tu rozpisovať čo všetko treba napr. k takej výstavbe, resp. čo sa plánovalo a neprešlo schvaľovacím procesom. Túto tému považujem z mojej strany za ukončenú.
Odpovedať
@matejmt28 ono prepáč, chcel som odpovedať na komentár @rkorba :)
Odpovedať
@matejmt28 pravdu mas radsej nespominat a rychlo zabudnut a uzivat barak :-)
Odpovedať
Diskusia pokračuje po 9 mesiacoch
Dobrý deň,ráta sa do úžitkovej plochy pre výpočet dane na rozvoj obce aj garáž pristavana k domu, ktorá nemá vstup do domu? Dakujem
Odpovedať
Diskusia pokračuje po 8 mesiacoch
Profilova fotka
@majkyv ahoj, prosím ťa vedel by si mi poradiť ako si argumentoval? Pravdepodobne budem mať taký istý problém + nevieš či sa do toho poplatku počíta aj terasa?
Odpovedať
@patrik770 užívateľ je už neaktívny, ten ti už neodpovie
Odpovedať
Diskusia pokračuje po 1 roku
Profilova fotka
Ahojte. Mohol by mi niekto poradiť , kto sa trosku vyzná v tejto dani? Konkrétne keď sme dostali Rekonštrukciu na pôvodnú stavbu -bola som v tom že rekonštrukcii sa táto daň netýka a zároveň nám vyrúbili daň na vinohrad cca 1300€ tak som v celku v šoku 🙄
Odpovedať
@andy03 To nie je daň. Je to poplatok za rozvoj. A platí sa podľa novovzniknutej podlahovej plochy. Ak rekonštrukciou zväčšujete podlahovú plochu stavby, tak poplatok platíte za tú novo vzniknutú plochu. A neviem, čo je to daň za vinohrad. Dedukujem, že to bude asi poplatok za vyňatie vinohradu z pôdneho fondu, lebo stavba sa asi nachádza alebo bude sa bude rozširovať na pozemok, ktorý je na LV definovaný ako vinohrad. A áno, bohužiaľ poplatky za vyňatie vinohradu sú najvyššie zo všetkých druhov pôdy. Treba upresniť, na čo sa pýtaš a čo sa vlastne chceš spýtať. Zo zadania to nie je jasné.
Odpovedať
Profilova fotka
@chrobak7 ďakujem za odpoved . Trosku ti to rozviniem - kúpili sme vinohrady spolu s vinohradnícky domom, po 5 rokoch sme sa rozhodli že vinohradnícky dom ideme rekonštruovať ten dom, bol v katastrofálnom stave - statika - zle základy a ako bonus sme zistili sme že vlastne neni ten dom neni na katastry zapísaný… 🙄🙄 Pán čo robí na stavebnom úrade nám navrhol riešenie - že si mame podať žiadosť o rekonštrukciu a tým rovno zlegalizujeme aj pôvodnú stavbu a môžeme aj rekonštruovať . Tak sme všetko dodali - starý projekt, nový projekt, staticky posudok, geometricky plán pôvodného vinohradnickeho domu a on nám vydal stavebné povolenie - rekonštrukciu … V rámci rekonštrukcie zostali základy , komplet pivnica a časť múrov , základy sa obkopali a spevnili. Rekonštrukcia domu je úplne identická vizuálne s pôvodnou stavbou, len o 3 ks okien navyše + to čo sme spevnili základy. Po dvoch mesiacoch nam prisiel z obecneho úradu vyrubenie tohoto poplatku - nechápali sme prečo .. tvrdia nám že na to majú právo, lebo nám bolo udelené stavebné udelenie - to už je jedno aké , ale bolo .. My sme sa na to rozhodnutie odvolali, citovali konkrétne znenie zákonu, ale pani na úrade si tvrdí svoje, keď som sa jej niečo konkrétne opýtala tak tvrdí že nevie , musí si to naštudovať.. ale však naštudovať si to mala už pred tým ako nám ten poplatok dala úradne zaplatiť , nie?? keď na to majú právo, tak zaplatím, ale teda keď je to rekonštrukcia , tak nevidím dôvod. Zajtra sa idem zastaviť za tym pánom na stavebnom úrade , on určite zaujme nejaké stanovisko. Ale som zvedavá aké 😒
Odpovedať
@andy03 Poslala si mi len kópiu stavebného povolenia, takže stále neviem s istotou, či ide o poplatok za rozvoj, alebo o poplatok za vyňatie. Ale predpokladám, že to bude ten poplatok za rozvoj (nie daň), podľa výšky poplatku. V prvom rade si treba pozrieť, ako to definuje zákon č. 447/2015 § 3, čo nie je predmetom poplatku za rozvoj (znenie zákona pripájam dole). Písm. a) sa týka len bytových domov, čo tiež nie je tvoj prípad. Písm. b) uvádza, že poplatok sa nevyrubuje, ak sa nemení výmera podlahovej plochy, ale zároveň sa nemení ani účel užívania. V tvojom prípade sa účel asi nemení a ak sa nemení ani celková výmera, tak sa môžeš odvolať na toto ustanovenie, že sa ťa to netýka. Poplatok by ti podľa mňa nemali vyrubiť. Problémom môže byť, že stavba nie je zapísaná na katastri ani v mape, takže oficiálne neexistuje. Preto si myslím, že stav. úrad to nemal povoliť ako rekonštrukciu, ale mali to dať ako novú stavbu. Týmto bude argumentovať asi aj obec pri obhajobe poplatku. Takže na jednej strane sú dôvody, prečo by ti ho mohli vyrubiť, ale na druhej , stavebným povolením na rekonštrukciu uznali, že stavba existuje. Jednoznačné to nie je. (3) Predmetom poplatku za rozvoj nie je a) údržba, oprava, rekonštrukcia alebo modernizácia bytového domu,3d) pri ktorej sa nemení úhrn podlahových plôch všetkých bytov a nebytových priestorov v bytovom dome, b) údržba, oprava, rekonštrukcia alebo modernizácia inej stavby, ako je bytový dom, pri ktorej sa nemení výmera podlahovej plochy stavby ani účel jej užívania, c) stavba alebo časť stavby 1. sociálneho bývania4) alebo slúžiaca na vykonávanie sociálnoprávnej ochrany detí a sociálnej kurately, 2. .zdravotníckeho zariadenia,5) 3. .......
Odpovedať
Dobrý deň, chcem sa opýtať, či jje tu niekto, komu vyrúbali splátkový kalendár a nie je so splátkami stotožnený ( napr.vysoke splátky).
Odpovedať
@verka888 a kolko mas zaplatit ze tie splatky su az take vysoke?
Odpovedať
@wivik 400€ mesacne...ja si myslim, ze je to dost na to, ze je to zdieracsky poplatok.
Odpovedať
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?