Kde nájdem info o veku stavby?

Ahojte, prosím vás, od akého roku eviduje archív informácie o stavbe domu? Vec sa má tak, že k znaleckému posudku potrebujem doložiť potvrdenie o veku stavby. Dom bol postavený niekde medzi rokmi 1900-1920 (hrubý odhad). Na obecnom úrade tieto informácie už nezoženiem. Mám stavebné povolenie na prístavbu z roku 1976, tam sa však rok postavenia pôvodného domu nespomína. Mám aj dedičské konanie po dedkovi, kde sa taktiež nespomína vek stavby. Pozerala som aj dokumenty k plynofikácií obce, rovnako nič. Je možné, že takýto údaj už nikde nezoženiem a nebude mi teda vystavený znalecký posudok pre banku? 🤔
Odpovedať
Ahoj, my sme riesili pred piatimi rokmi podobny problem. Vtedy nam na stavebnom urade povedali, aby sme sa popytali susedov, ktori si este mozno ako-tak pamataju stavbu, asi skor uz iba z rozpravania, a na zaklade toho sa stanovil orientacny datum stavby. Prislo nam to vtedy dost zvlastne, az usmevne, ale nakoniec sa ten datum aj nejako stanovil.
Odpovedať
@zajo123 treba sa ist opytat pozrieť do archivu a ked nie ,tak sa mi zda že v takomto pripade prislušny stavebny urad-obec vydava prehlasenie o približnom veku stavby.
Odpovedať
Treba podat ziadost na Obecny urad, niekde to vyhotovuje priamo stavebny, niekde ine oddelenia obce. Treba sa popytat. Ovec vystavi dokument o pribliznom obdobi ci desatroci. Vacsinou nie je potrebny presny rok, staci odhadovany. Archivy su casto poskodene, neuplne..
Odpovedať
@zajo123 pre banku nestačí vyjadrenie o cene stanovenej odhadcom? stojí ešte dom po mojich prarodičoch posledný zomrel 1956 no už oni sa nasťahovali do domu ktorý vypadal ináč bol už niekoľkokrát rekonštruovaný rôzne prístavby či búranie bol to prvý murovaný dom v obci volalo sa k nim "do múru"vek i cena bola stanovená podľa aktuálnej hodnoty, problém bol nájsť všetkých dedičov dalo sa len čestné prehlásenie od tých ktorý sa našli , nikto už nepznal všetkých, prababka mala 13 detí ani ja som všetkých nepoznal a to som najstaršie žijúci
Odpovedať
@kayman u nás si už nikto nepamätá, dedko sa narodil v roku 1926 už do hotového domu. Predpokladám, že bol dom postavený ešte niekde pred prvou svetovou, nakoľko pradedko v nej slúžil a už mal v tom čase manželku a prvé dieťa. Nevieme však, či bol pradedo prvým majiteľom domu, alebo v ňom vyrastal už aj on. @yned Na obecnom úrade mi nechcú nič také vydať, že si to nemajú ako overiť. Iba na "papiere" k prístavbe z roku 1976 som čakala 4 mesiace. Tieto dokumenty našli úplnou náhodou v archíve obce, ktorý eviduje dokumenty iba od roku 1970. Na garáž mi bez problémov vydali potvrdenie, že bola postavená pred rokom 1970, ale na RD mi to vystaviť nechcú. Toto potvrdenie je posledná vec, ktorá nám po pol roku riešenia ešte chýba 😞
Odpovedať
@duzu odhadca nestanoví cenu bez požadovaných dokumentov, ktoré zahŕňajú aj potvrdenie o veku stavby. Mám iba potvrdenie o prístavbe a to mu nestačí. Zaujímavé je, že keď zomrel dedko, posudok k dedičskému konaniu toto nezahŕňal 🤔
Odpovedať
@zajo123 vek sa určil len odhadom podľa typu stavby ktoré,sa tam vtedy stavali, koniec 18storočia potvrdili sme to len z rozprávania zo známimi žijúcimi
Odpovedať
@duzu lenže obecný úrad spolu so stavebným úradom mi odhadom vek stavby potvrdiť nechcú, potrebujú "dôkazy". Pritom o nič závažné nejde, dom nemá tak vysokú hodnotu, aby mohli robiť takýto cirkus.
Odpovedať
@zajo123 ja som mal na obecnom úrade tej obci známu ešte od decka boli sme spolužiaci na základnej poznáme sa stále tam každý každého pozná cez niekoho
Odpovedať
@duzu tak to si mal super a úprimne ti to závidím... ja mám na stavebnom úrade v obci tiež známu...ale skôr takú, s ktorou človek radšej nič nechce mať. My chceme začať stavať dom a ona už teraz vie, že mi bude stavbu pripomienkovať, i keď na tej ulici pustila za posledných 10 rokov asi 8 stavieb v pohode... Takže myslím, že ktokoľvek iný by nemal problém s týmto potvrdením, ale mne už len z princípu hádže polená pod nohy... a to celé len kvôli úplnej hlúposti, kvôli ktorej sme mali výmenu názorov v minulosti. Inak na obecnom úrade vychádzam s každým a čokoľvek iné si viem vybaviť behom chvíľky.
Odpovedať
@zajo123 to robili niekedy i u nás cudzím, povolenie dostal len domáci, dnes sú radi ak vôbec niekto má záujem lebo by obec vymrela a úrad by zrušili, aj tak je tam už viac chalupárov, čo si jej prebrala frajera?isto sa jej to v živote 100 násobne vráti , ja verím na karmu a nie som veriaci
Odpovedať
@duzu no "cudzárom" sa bežne hádžu polená pod nohy asi v každej dedine - pokiaľ to nie je samozrejme nejaký pán veľkopodnikateľ 😄 ... ja som zakorenená v obci oveľa hlbšie ako ona. Keď si na záver spomenul tú vieru, problém je tam a to, že neakceptuje inú vieru a iný názor ako je ten jej. Frajera som jej neprebrala veru, som o 20 rokov mladšia ako ona 😄 skôr jej vadilo že mám muža inej viery (tej istej čo ona) a svadbu sme mali v kostole mojej viery... nevedela to akosi rozdýchať, tak som ju asi 2 roky dozadu milo poslala niekam, kam také ako ona patria... a kláštor to nebol
Odpovedať
Článok sa načítava...
Tak toto oči otváram jaké problémy, to som si myslela, že na obecnom úrade sa budú snažiť pomôcť a nejaké aspoň približné info budú mať a dajú ti od toho papier. Och joj. Držím ti palce hlavne!
Odpovedať
Profilova fotka
@zajo123 o stavebné povolenie môžete požiadať aj na inom stavebnom úrade.
Odpovedať
@jan45 ja potrebujem potvrdenie o veku stavby zakladaného RD pre znalca, k vypracovaniu znaleckého posudku k žiadosti o hypotéku.
Odpovedať
@mumoo v našej obci je to asi naopak všetko. "Cudzár" dostane svoje deti do MŠ, postaví dom na čierno a zlegaizujú mu ho... a domáci aby sa trápil. A to nehovorím o iných veciach čo vie už teraz, že mi nepovolí. Nie je to sranda, keď niekto nevie byť profesionál a ťahá predsudky aj do práce.
Odpovedať
Profilova fotka
@zajo123 je to nepríjemná situácia, ale riešiť sa dá. Najskôr znalec, mal by takúto situáciu vedieť riešiť, vek stavby sa dá odhadnúť podľa použitých materiálov a technológií a tvaru konštrukcií, potom stav. úrad , mal by vedieť čo chce, a o stavebné povolenie sa dá požiadať aj iný stav. úrad, alebo sa odvolajte na VÚC. file:///C:/Users/J%C3%A1n/Downloads/%C5%BDiados%C5%A5%20o%20vydanie%20potvrdenia%20o%20veku%20stavby.pdf http://www.obeckovarce.sk/tlaciva-a-f... čestné prehlásenie o veku stavby ale malo vy stačiť čestné prehlásenieo veku stavby, tlačivá sú v linkoch
Odpovedať
@jan45 Ďakujem veľmi pekne za pomoc. Vytlačím si to a pošlem.
Odpovedať
Profilova fotka
@zajo123 Na stavby postavené pred rokom 1976 je postačujúce pre banku napísať čestné prehlásenie o veku stavby - tzn. do čestného prehlásenia uvediete, že podľa Vám dostupných ústnych informácií bol dom postavený v roku 1920 a uvediete, že listinné doklady o veku stavby neexistujú a nevie Vám ich vydať ani miestny obecný úrad. K prístavbe doložíte podklady, ktoré máte, o veku prístavby Vám už určite bude vedieť podať potvrdenie aj obec. Toto je postačujúce na vloženie do znaleckého posudku. Plus znalec by mal v posudku urobiť aj svoj odhad veku ohodnocovanej nehnuteľnosti.
Odpovedať
@andreah25 @zajo123 my tak presne mali iba potvrdenie od obce že dom bol postavený pred rokom 1976 ako prílohu znaleckého posudku 🙂 (predávajúci si pamätal akurát že sa to stavalo niekedy okolo roku 1962 až 1965 🙂 ) k hypotéke to tak úplne stačilo 🙂
Odpovedať
@andreah25 ešte by som sa chcela spýtať..pokiaľ mám k prístavbe celú projektovú dokumentáciu aj s vydaným stavebným povolením aj kolaudačným rozhodnutím, je potrebné ešte žiadať od obce potvrdenie o veku stavby? Ďakujem za predchádzajúcu radu
Odpovedať
Profilova fotka
@zajo123 ak máte kolaudačné rozhodnutie, tak žiaden iný doklad nepotrebujete. Dokladom je to kolaudačné.
Odpovedať
@zajo123 A najhoršie je, že s tým nič nezmôžeš, že sa aj na hlavu môžeš postaviť, poznáme veru. No drž sa!
Odpovedať
1
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?