Dodatočná legalizácia čiernej stavby - ako na to?

Ahojte Ešte pred tým, než pôjdem zajtra na stavebný úrad, mám na Vás otázku. Rodičia bývajú už cca 40 rokov v starom dome. Dom bol postavený myslím v roku 1952. Rodičia ho kúpili spolu s garážou a dielňou. Ako som sa dnes dozvedel, garáž a dieľna nie sú zapísané na katastri a teda dá sa hovoriť, že sú to čierne stavby. Rodičia svojho času dávali úradu zákres, aby za danú stavbu riadne platili dane (a aj platia) ale teda zakreslená nie je ... Teraz ide vedľa stavať nový súsed a črtajú sa nejaké problémy ... Preto mám 2 základné otázky : 1. Môže niekto docieliť nariadenie zbúrania danej stavby ? (svojím objemom je celá na našom pozemku, susedovi v stavbe nijak neprekáža, z danej strany bude mať tak ako tak len svoju garáž. 2. Aký je postup, ak by sme chceli stavbu dodatočne legalizovať ? Je to vôbec možné ? Ďakujem za akékoľvek "postrehy" najlepšie z vlastnej skúsenosti :)
Odpovedať
Profilova fotka
Take stare stavby sa nepovazuju za cierne ... myslim ze od urciteho roku boli taketo stavby zlegalizovane automaticky. Pre zapis do katastra ti poradia na stavebnom. My sme potrebovali cestne vyhlasenie geometrak a nasledne sa zapisalo do katastra ale bolo to davno ... aky je dnes zakon neviem.
Odpovedať
Profilova fotka
@lubk0 treba dat urobit geometricky plan o zamerani stavieb. Obec vystavi potvrdenie, ze stavby boli postavene pred rokom 1975 a plus vyda potvrdenie o prideleni/neprideleni supisneho cisla - toto vsetko odniest na kataster so ziadostou o zapis stavby do listu vlastnictva - je to ztkove konanie, neplati sa zan. Je to jednoduche, len teda geometrak treba platit, to je cca do 300 eur
Odpovedať
Profilova fotka
@lubk0 ak sú to dve stavby a nie jedna majú pod 25 m2, sú to drobné stavby a stačí ich zameranie ani súpisné číslo nepotrebujú.. Tej avizovanej ceny sa nebojte, treba sa opýtať geodeta, za čo to urobí.
Odpovedať
Tak presnejšie ... Dom aj s garážou boli postavené hneď po vojne. Rodičia kupili dom v roku 1978 s tým, že všetko tam stálo tak, ako tam je ... Stavba bola určite postavená pred rokom 1976. Dielňa a garáž su spojené objekty, majú určite viac ako 25m2, odhadujem tak na 50 m2. Ale ďakujem pekne za rady :)
Odpovedať
Diskusia pokračuje po 11 mesiacoch
Dobrý deň, V r. 2008 sme robili na RD rekonštrukciu strechy. Ohlásili sme na Obecnom úrade jednoduchú rekonštrukciu strechy, avšak robilo sa aj vyvýšenie krovu pre prípad budúceho zobytnenia podkovia, ktoré postupne aj bolo zrealizované v priebehu ďalších 2 rokov. Stravebné povolenie sme na to nemali, teda ani projektovú dokumentáciu...pôdorys RD sa nemenil, teda nieje ani nič na katastri zaznamenané v súvislosti s rekonštrukciou. Teraz ideme riešiť vysporiadanie BSM po rozvode. Bude treba dodatočne zlegalizovať túto rekonštrukciu, aby bolo možné vyhotoviť znalecký posudok a vysporiadať BSM?
Odpovedať
@lubk0 Ja som to robil tiež,aj keď to nebola až taká stará stavba.Ale dá sa to urobiť rýchlo.Stavby postavené pred rokom 1976 nepodliehali kolaudačnému konaniu,niečo také neexistovalo.Treba dať urobiť geometrák o zameraní stavby,dať čestné vyhlásenie majiteľov domu (rodičia) ak tam bývajú,že dom bol postavený povedzme v roku 1952 na obecný urad.Ten dá potvrdenie aj so súpisným číslom a spolu s geometrickým plánom odniesť na kataster.Takto som to urobil ja
Odpovedať
Diskusia pokračuje po 2 rokoch
@andreah25 Dobrý deň pri legalizáci garáže som postupoval ako ste písali ale kataster chce odomna vlastnícke právo na ten garáž a žiadne dokumenty k tomu nemám ako postupovať ďalej?ďakujem
Odpovedať
Profilova fotka
@marcus722 a tú garáž staval kto?
Odpovedať
@andreah25 stavali to predošlý majitelia ale už nežijú
Odpovedať
@marcus722 Tak skús dať čestné prehlásenie, že garáž si kupoval spolu s pozemkom a pripojíš kúpnu zmluvu a kópiu katastrálnej mapy kupovaného pozemku. Bohužiaľ iné dokumenty asi nemáš.
Odpovedať
@marcus722 toto sa robí cez štátny stavebný dohľad. Ten urobí záver a potvrdenie, že stavba bola postavená pred rokom 1976. Zároveň tam napíše, že vlastníkom stavby ste vy, väčšinou na základe nejakého čestného vyhlásenia. Je to také otázne, na triko si to berie ten úradník, že určí vlastníka vás. Ale bez určenia vlastníka to kataster neurobí, potrebuje na to podklad, kataster je len zapisovateľ. Preto sa toto hádže na stavebné úrady, ktoré môžu, ale aj nemusia byť ochotné to urobiť. Konkrétne pri doplnkových stavbách pri rodinných domoch nie je veľké riziko, že by došlo k nejakej ujme.
Odpovedať
No neviem, u suseda je tiez taka sopa ktora je nahlasena a plati sa za nu, ale na katastralnej mape nie je. Ale nema supisne cislo. Urcite bola zakreslena niekde, tusim vo vyhlaseniach o inzinierskych sietach alebo aj tu sa nachadza: https://zbgis.skgeodesy.sk/mkzbgis/sk...
Odpovedať
Článok sa načítava...
na obecnom pripadne na prislusnom stavebnom urade by vam mali vediet povedat, no myslim, ze to pojde lahko, lebo to su stavby z cias, ked to teda nebolo tak ako je to teraz
Odpovedať
1
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?