Dedičské konanie - súd vyzval na späťvzatie

Dobrý deň, zo súdu kde sme žiadali o obnovu dedičského konania, sme obdržali výzvu: sud Vás po predbežnom posúdení návrhu vyzýva na jeho späťvzatie ako predčasne podaný. V danej veci je potrebné rozhodnutie o tom, či bola poručiteľka v čase smrti vlastníkom nehnuteľnosti. Stretol sa niekto s takýmto vyjadrením, prípadne ako máme postupovať ? Ďakujem
Odpovedať
Profilova fotka
no tak podla mna treba hlavne znalecky posudok o tom v akom stave bola vlastnicka nehnutelnosti v case, ked dom darovala. pride mi to ako keby vam proste v tom navrhu nieco chybalo a preto vam to vratili naspat
Odpovedať
@evinina Čítam tú pôvodnú otázku a nechápem ako si zistila, že ide o darovanie domu? Podľa mňa je problémom nejasné vlastníctvo, teda treba preukázať, že dotyčná osoba bola pred smrťou právoplatnou vlastníčkou nejakej /neviem o čo sa konkrétne jedná/ nemovitosti...
Odpovedať
@juraj867 tu výzvu niekto podpísal predsa. V pondelok brnkni na infocentrum súdu, možno ti to vysvetlia a ak nie, prepoja ta na súdnu uradnicku, ktorá má spis na stole.
Odpovedať
@juraj867 predlož aktuálny list vlastníctva z katastra, tam je uvedené kto je skutočný vlastník
Odpovedať
Na LV je uvedené meno priezvisko a rodné priezvisko prapra babičky a v zátvorke SPF. Druhý podiel parcely bol písaný na moju babku (vnučku poručitelky) a tam prebehlo konanie bez problémov- súd to hodil notarovi a notár čakal na dokumenty z katastra. Je možné ešte pred dedičskym potvrdiť nejako to vlastníctvo ?
Odpovedať
@juraj867 ,dom po mojej prababke nežije už viac ako 65 mala 13 detí sa zlegalizoval tak že sa vyhľadali jej žijúci príbuzný(všetkých som nepoznal ani ja a to som žil u nej pokiaľ žila) ktorý to potvrdili a notárovi to stačilo, nikdy na ten dom nebol nikde žiadny záznam, niekedy to nepotrebovali ,dohodli sa medzi sebou, dnes sa nedohodnú ani 2 a pozostalosť ostane nedoriešená, pokiaľ žijú
Odpovedať
prax niektorych sudov (notarov ako sudnych komisarov) je taka, ze dodatocne dedicke konanie zacnu az ked vlastnik nehnutelnosti ma zapisane na LV identifikacne udeje t.j. datum narodenia, trvalý pobyt prípadne datum umrtia a az nasledne poveria notara resp ak je uz notar povereny bez takejto identifikacie vam nehnutelnost neprejedna, ale vacinou si sam notar vyziada PKV pripadne nadobudaciu listinu z archivu a sam sa okusi identifikovat pripadne zapisat udaje na LV ale vas pripad bude asi ten prvy 🙂
Odpovedať
@majstert uf ty vieš také údaje o svojich pra pra rodičoch?ak nemáš rodokmeň nemáš to ako vedieť, to mala len "kasta z modrou krvou" moja prababka nikde žiadne doklady, ani žiaden zdravotný či soc. poistenie, niekedy to nebolo ,nemali doma ani kalendár ani hodiny,nepotrebovali to
Odpovedať
@juraj867 "Potvrdiť" dedičstvo teraz pred dedičským konaním určite nestíhneš. Navyše na LV máte napísaný SPF, tak to ste v kýbli. 🙂 Ak sa bavíme o prababke, teda rátaj s tým, že Ty alebo ktokoľvek iný, síce môžete požiadať o náhradné dedičské konanie (zidentifikujete prababku, dokladujete potrebné doklady),... ale dediť po nej sa bude riadne po pokoleniach, podľa zákona. Kľudne sa môže stať, že Tebe sa ujde napr. 1/30 podielu.
Odpovedať
@petersd no ved nad tym premyslam, ze ak tam je ta prababka, tak to proste pojde tak ako ma ist po pokoleniach, takze pokial sa k nemu dostanu, no isto to bude na dlho a nepojde to podla mna len tak
Odpovedať
ano asi to bude ako napisal@majstert chytil som na sude variant 1, ale skusim tam kde sme dedili podla variantu 2 dopatrat sa k dokumentom co sa tyka podielu, sme mala rodina, mame prislucha podiel 1/4 a rodokmen si tiez robim
Odpovedať
@petersd aj ked zdedí len malú časť bude mať nádej to získať viac isto pre výhodnejší pozemok ako pre starý dom, po mojej prababke sa všetci dohodli i vyplatili už dávnejšie ked sa stadiaľ vysťahovali, len o tom nebol nikde záznam, pozemky sme získali v reštitúcii po 90 r. to bolo náročnejšie , lebo žijúci nevedeli ktoré znárodnili, lebo vtedy nežili, dohľadali po starších ktorý o tom vedeli
Odpovedať
Článok sa načítava...
@duzu Zlaté to 90.-té reštitučné roky,... a takisto aj štedré ROEP-kacké osvedčenia, postavené na svedectvách "pamätníkov" 😉
Odpovedať
@petersd vidíš a ked to predkom zobrali , nedostali nič, zo dňa na deň chudáci, tak aspoň niečo po nich ostalo po 40 r.,aj ked si to už neužili,
Odpovedať
Profilova fotka
@juraj867 súd chce doklad, že v prípade úmrtia bola praprababka vlastníkom domu. Niečo môže mať kataster, ale nepredpokladám to, keďže mnoho dokladov spred roka 1975 katastre nemajú. Odporučila by som ísť na obecný úrad a požiadať pracovníčku, čo má na starosti archívy, aby skúsila vyhľadať ,,list evidencie súpisných čísel budov" a tam je uvedený vlastník a dátum udania domu do užívania. Raz som tak riešila klienta a bol sakra problém kvôli hypotéke a potrebovali sme zistiť presný vek domu a tak sme sa dostali k tejto kartičke na obecnom úrade a dom bol ešte z roku 1908. Staré listinné záznamy obcí sú vcelku dobre spracované (pokiaľ nevyhoreli, alebo nespláchla niečo povodeň, či vojna). Následne cez obecnú matriku viete zistiť dedičov a nejaké doklady by vedel dodať aj pozemkový fond, keďže tento je na LV v poznámke. Inak poradiť veru neviem, toto ma napadlo skôr ako cesta ako sa dopátrať postupnosti vlastníctiev.
Odpovedať
Keby išlo o dom asi by sa to bolo jednoduchšie, ale tu sa jedná o ornú pôdu, z katastra som ziskal pozemnoknižné vložky, sú ešte z obdobia rakúsko-uhorska - 1912. Ak sa z uvedenej pôdy odvádzali dane, pomohlo by mi ak by som praprababku našiel na súpise danovníkov , no neviem či takéto veci existujú.
Odpovedať
Dnes to súd vrátil opäť, vyzýva na späťvzatie s odporučením potreby podania určovacej žaloby. To už vyzerá na súdnu naťahovačku čo do času aj do peňazí. Ak by som žalobu podal, aké sú šance na úspech ? Všetky dokumenty, ktoré mám som už súdu dodal. Poručiteľka nehnuteľnosť nadobudla pred 111 rokmi a zmenilo sa niekoľko krát štátne zriadenie - Uhorsko, ČSR, 1.SR, ČSSR, 2. SR Je nejaký archív okrem katastra (miestne dane, podiely v družstve ... ), kde by mohla byť evidencia parciel v rozmedzí rokov 1912 - 1977. Ešte by bolo možné podať žiadosť o obnovenie dedičského znovu a dúfať, že to dostane iný súdny úradník ktorý to hodí k notárovi na prededenie no je to risk
Odpovedať
Jura ja som bola v archive v Trnave Tam som nasla dost . Inak Archiv je aj v Bratislave.
Odpovedať
@valeriapoe my spadáme pod štátny archív v Nitre, ale neviem kde by som mal hľadať alebo v akej oblasti .... Vedeli ste čo alebo kde máte presne hladať ?
Odpovedať
Ved riaditelka Archivu Ti poradi podla mena, ja uz neviem bolo to davno. U nas to bola notarska zapisnica.
Odpovedať
Diskusia pokračuje po 5 mesiacoch
Nepomohol som si ani starou zmluvou z archívu, v zmluve je poručiteľka identifikovaná, v tejto zmluve posúva (daruje) vlastnícke právo na ďalšie osoby. Na liste vlastníctva sa uvádzajú 3 rozne PKV, ale jedna z tých troch PKV bola tou archívnou zmluvou darovaná ďalej. Ako právne dokázať súdu že poručiteľka na všetkých troch PKV je tá istá osoba - je tam zhodné meno, priezvisko, rodné priezvisko aj dátum zápisu do PKV je rovnaký. Na súde ma tlačia do toho aby som podal určovaciu žalobu, chcel som sa tomu vyhnúť, neviem odhadnúť úspešnosť ani náklady ..... vedel by som v žalohe zhrnúť všetky dokumenty ale viac už nezoženiem.
Odpovedať
1
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?