Daň za stavebný pozemok - problém

Zobraz úvodný príspevok
Ahojte, stretol sa niekto s podobným problémom ako my? V skratke : Staviame rodinný dom, pozemok má výmeru 2000m2, intravilán - záhrada. Robili sme vyňatie z pôdneho fondu cez Pozemkový úrad, kde máme v ich oficialnom stanovisku - potrebnom k stavebnému konaniu a povoleniu, že parcela celá má výmer 2000m2 ale predpokladaný záber stavby bude do 500m2 ...do stavebného povolenia nám uviedli len informáciu, že dom bude stáť na parcele s uvedením celej výmery. No a tu nastáva problém, pretože nám daň za stavebný pozemok vychádza 100e/ ročne, tú nám vyrúbila obec, na základe stavebného povolenia. Keď som argumentovala obci, že mali ako smerodatný údaj pre výpočet výšky dane uvádzať tých vyňatých do 500m2 odvolávali sa na stavebné povolenie a na Stavebnom úrade, sa zas vyhovárali na obec, že tam stačí dať vyjadrenie z Pozemkového ohľadom vyňatia tych 500m2 a je po probléme čo však obec neberie do úvahy a neakceptuje tento dokument, ja si však po konzultácii s Pozemkovým úradom stojím za tým, že v stavebnom povolení uviedli nesprávne poprípade neúplné údaje. Má s tým niekto skúsenosť ako postupovať a hlavne kde je pravda, na koho strane? pretože je nehodlám platiť daň sa stavebný pozemok, ktorý nie je celý stavebným pozemkom. Ešte doplním, že dom stojí - teda hrubá stavba a stavebné povolenie bolo vydané v roku 2012. ďakujem
Odpovedať
@miki14 Prečo si myslíš, že by to bola jeho povinnosť. On urobí to, čo si u neho objednáš. Či mal ti projektant vypočítať, aj akú daň z nehnuteľnosti budeš platiť po skolaudovaní a koľko budeš platiť poplatok za rozvoj? Vieš vôbec o poplatku za rozvoj? Tam ťa obec tiež skasíruje - možno aj o 2-4 tisíc €. Za dom vysolíš desiatky možno aj stovky tisíc € a nariekaš tu kvôli dani, že zaplatíš nejaké 2-3 stovky navyše. Treba rýchlo postaviť, skolaudovať a tú daň budeš platiť max. nejaké 2 roky. Ja som na tretí rok už platil štandardnú sadzbu. Teraz platím za 900 m2 pozemok 105 €, počas stavby to bolo 221 €. Takže ty zaplatíš za rok o 2 stovky viac. A čím dlhšie budeš stavbu naťahovať, tým dlhšie budeš platiť zvýšenú daň. Štát tým tlačí na ľudí, aby čo najskôr domy dokončili a skolaudovali. Isto, nikoho neteší, ak musí platiť nejaké poplatky, ale robiť z toho takú tragédiu, ak ty je podľa mňa prehnané. A ak to aj odčleníš - geometrák ťa vyjde na 100 - 200 €, zápis do katastra 66 €, takže ušetríš za 2 roky len 150 €.
Odpovedať
@chrobak7 Ja som ten clanok nenapisal, len posuvam info dalej. Kazdopadne aj spravca dane/ obec moze postupuvat len na zaklade zakona kde sa pise o parcelach uvedenych v stavebnom povoleni. Taktiez aspon v mojom SP nie je uvedena rozloha ejnotlivych parciel, cize tak. Ale je to vec pravneho vykladu a ja nie som pravnik.
Odpovedať
Profilova fotka
Stavebný pozemok pre výrub dane je parcela číslo, ktoré je uvedené v stavebnom povolený. Príklad stavebné povolenie sa udáva na parcelu číslo 123/5 a parcela.ma.2000 M2 tak za celých 2000m2 sa platí daň zo stavebného pozemku. Spravili ste chybu....mali ste si parcelu rozdeliť geometrickým plánom na dve parcely...a potom je možné v stavebnom povolení určiť len 1 parcelu ( hej závisí od podmienkach na stavbu, zastavanost a podobne .... ) A ináč 100 eur na rok. Je nič to je flusanec.... Ja som vyrubovala aj 1500 eur za stavebný pozemok na rok
Odpovedať
Profilova fotka
@chrobak7 poplatok za rozvoj nemajú všetky obce...majú tú možnosť ho zaviesť ale nemusia
Odpovedať
Profilova fotka
@janicka keď už máš vydané stavebné povolenie a je právoplatné už sa stým nedá nič robiť
Odpovedať
Profilova fotka
@atlaska daň zo stavebného pozemku je tu roky rokúce... Keď ste dostali právoplatné stavebné povolenie trebalo si podať čiastkové priznanie že sa vám zmenil druh pozemku...až na základe priznania sa vyrubuje daň....ak ste to nepodali teda ani neplatili tak by bolo dobré ísť na úrad a doriešiť..lebo vám to spätne vyrubia
Odpovedať
Nie som povodnym autorom tohto vlakna, cize na mna sa takisto nevztahuj tych 100e(to bolo v roku 2013). A stojim si za tym ,ze toto, by mal architekt/projektant , osoba ktora riesi inziniering na SP spomenut, lebo to vobec nemusi byt o 100, 200 ani 300e rocne ale ovela viac a este sa niekto rozhodne stavat svojpomocne, teda opodstatnene dlhsie ako pri dodavatelskej stavbe, tak to je riadny preplesk. Obzvlast ak mu to na zaciatku urad zobere bez priznania SP a pri kolaudacii nech vsetko doplatit. Vtedy ani nevie ze sama ponahlat 🙂. Vobec nedramatizujem, postol som to iba ako mozny postup co stym, lebo toto je nic ine ako naslapna mina v slovenskej byrokracii/stavebnom zakone.
Odpovedať
@chrobak7 Ahoj, reagujem trosku neskor, kedze to teraz aktualne riesim. Pises, ze: "Správca dane tiež nie je padnutý na hlavu. Pri odčlenení parcely z pôvodnej sa podmienky stav. povolenia vzťahujú aj na novovzniknutú" Myslim si, ze sa mozes mylit, pretoze spravca dane sa musi (alebo by sa mal?) riadit podla: ZÁKON č. 582/2004 Z. z. § 6, ods. 4: Na účely tohto zákona sa za stavebný pozemok považuje pozemok uvedený v právoplatnom stavebnom povolení až do právoplatnosti kolaudačného rozhodnutia na stavbu, ktorá je predmetom dane zo stavieb podľa § 10 ods. 2, alebo stavba s bytmi a nebytovými priestormi, ktoré sú predmetom dane z bytov podľa § 14. Celkovú výmeru stavebného pozemku tvoria parcely, ktorých parcelné čísla sú uvedené v právoplatnom stavebnom povolení. Skusil som sposob oddelenia vopred, ale aj napriek tomu, ze som vysvetloval projektantovi/inzinieringu v jednej osobe, ze mi vychadza rocna dan skoro 3000 EUR a korigoval som ho aby bol tomu usposobeny aj GP na oddelenie parciel, neurobil to dostatocne dobre a stavebny urad trva na tom aby boli zahrnute aj parcely cez ktore prechadza voda, alebo odtok zo strechy do vsakov. Na jeho obranu: povedal mi, ze s tym nema zatial skusenosti. Momentalne cakam na vydanie SP a tiez idem skusit sposob "oddelenia parciel a zachovani parcelnych cisel na malej ploche" (miesta kde sa nachadzaju prebiehajuce inzinierske siete oddelim a necham im povodne parcelne cislo s malou vymerou). Nasledne v danovom priznani vyplnim vymery parciel podla aktualneho stavu k 1.1.2023. Som zvedavy, aky zakon mi moze spravca dane citovat (netvrdim, ze taky nie je..), aby mi vedel vyrubit vyssiu dan. Poznamka: Podobny proces aplikoval po mojich skusenostiach projektant v inej mestskej casti, nemal ziaden problem a vydali SP iba na mensiu parcelu, nebol problem ani so zastavanou plochou, tak ako pises v inych prispevkoch (jednoducho sa pocitala z celeho arealu). Takze myslim si ze plati: "iny kraj iny mrav" a pani uradnicky si vykladaju zakon po svojom 🙂.
Odpovedať
Diskusia pokračuje po 10 mesiacoch
@adam_w Ako to dopadlo?
Odpovedať
@dairosk Ahoj, tak ako som predpokladal (pisem vyssie) v stavebnom povoleni boli oznacene vsetky parcely, kedze cez ne presahuje cast pripojky privodu vody do domu (1 meter z 80) a cast vsakovacieho zariadenia. Podla vyjadrenia stavebneho uradu, keby nepresahovali, tak by nebol problem oznacit iba tie, ktore som ziadal. Bohuzial som to "odflakol" ked sa robil geometicky plan pre odnatie z polnohospodarskej pody (aj ked podklad nan pripravoval projektant, ale mal som trvat na svojom). Urobil som teda novy geometicky plan (dalsich 300 eur von oknom) a oddelil som tie casti, na ktore zasahovali predmetne stavby (vsakovacie zariadenie a privod vody k domu) a tymto parcelam som nechal povodne parcelne cisla. Tym padom som podal danove priznanie na cca 450m2 na stavebny pozemok (namiesto 1500m2). Uz mi aj volala pani z okresneho uradu, ktora riesi to priznanie a posielal som jej scan stavebneho povolenia, nevyzeralo ze by to mal byt problem (neziadala si aby som poslal opravne priznanie). Kazdopadne vysledok uvidime az ked mi dojde vyrubenie dane (mozno maj?).
Odpovedať
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?