Balkón nám zasahuje do susedovho pozemku - ako skolaudovať?

19. sep 201570

Ahojte, chcela by som sa spýtať či niekto nevie poradiť, ako postupovať v takomto prípade. Postavili sme dom, nedávno vysvitlo že pozemok na ktorom sme stavali bol zle zameraný tým pádom nám cca 10 cm z balkóna na prvom poschodí zasahuje do susedného pozemku. Nie je možnosť spomínaný kúsok odkúpiť, ale majiteľom pozemku to nevadí, nakoľko tam majú len záhradu a teraz už aj nízky plot nad ktorý to vlastne vo výške presahuje. Myslíte že bude možné stavbu skolaudovať? Alebo čo k tomu potrebujeme? Uznáva sa niečo také ako písomný súhlas susedov o užívaní cca 10 cm ich "vzdušného priestoru" nad záhradou? Bežne vídame domy ktorým strecha presahuje v podstate až k susedom, tak ako to je... čo myslíte? ďakujem

  • Je jedno, čo si myslíme, dôležité je, ako sa k tomu postaví kolaudačná komisia. Dobré by ale bolo ešte pred kolaudáciou získať súhlas suseda k tomu presahu, aby v prípade, že to bude kol. komisia vyžadovať, sa termín kolaudácie nepreťahoval.

  • Riesila by som to s geodetom,ktory zle zameral pozemok. reklamovat.

  • @suzanna1904  cca 3 roky dozadu kupoval som byt v dome od developera ktory zistil 😃 ze postavil dom ciastocne na pozemku magistratu. Boli dve moznosti bud cakat kym developer vybavi s magistratom dlhodobu zmluvu o prenajme pozemku a zriadi sa tarcha presahu (co urobil). ale bola aj moznost kupit byt "hned" a potom to riesit s magistratom individualne. T.j. ocividne neexistencia takejto dohody by nebranila kolaudacii. Zhodou okolnosti dnes byvam v inom dome kde balkony presahuju na parkovisko ktore si ponechal ako samostatnu parcelu develeper, na LV tento presah zapisany nijak nie je ale samozrejme dohoda ze sa predajca dohodol sam so sebou moze existovat.

    V tvojom pripade ale by som si dal pozor na to a bez ohladu na poziadavky kolaudacie maximalne to podchytit a zriadit tarchu. Lebo jednak vztahy so susedmi sa mozu narusit, moze sa tam zmenit majitel a ak to nepodchytite mozu vzniknut neskor problemy ohladom "najmu" nevraviac o tom ze ked raz budes dom predavat a kupujuci zisti ze je to nevysporiadane na LV asi to na hodnote domu neprida...

  • Sponzor fóra
  • @atlaska

    Geodet s tým už nič nenarobí, tam je zbytočné smerovať aktivity. Tie hranice mohol aj niektorý z bývalých vlastníkov svojvoľne presunúť a došlo sa na to až teraz.

  • @thodosy v pripade ze si pozemok nezamerali pred stavbou a osadili dom len tak ,tak ano,mas pravdu,ale ak to urobili, nech to geodet dava do poriadku.
    Inak to ako musi byt ten dom blizko k hranici pozemkov a este aj s balkonom. Ze to sused vobec dovolil.

  • Dobry den,

    v kolaudacnom konani sa neskumaju vlastnicke vztahy k pozemku. Na to je uz neskoro. Ak sa stavba povolila scasti na cudzom pozemku, je to dovod na obvovu stavebneho konania, podla § 62 spravneho poriadku. Aj to iba v lehote do 3 rokov. V novom stavebnom konani bud preukazete vztah k cudziemu pozemku (vlastnictvo, alebo vecne bremeno, alebo najom podla § 139 ods. 1 stavebneho zakona) alebo vam urad stavbu (cast stavby) nariadi odstranit. Kedze vam ju ale najprv chybne povolil, zodpovedal by za skodu Vam sposobenu konanim organu verejnej moci, podla zakona c. 514/2003 Z.z. Ak ten balkon nikomu nevadi, po 3 rokoch od pravoplatnosti stavebneho povolenia uz bude toto povolenie nenanapadnutelne. Ani na sude, ani na prokurature, ani na stavebnom urade.
    Co sa tyka kolaudacie, pozrite si § 81 stavebneho zakona, co sa skuma v kolaudacnom konani. Hlavne si sa stavba uskutocnila podla stavebneho povolenia. Takze ak teta z uradu na kolaudacii bude nieco hovorit o zasahu do cudzieho pozemku, tak jej zamavajte stavebnym povolenim. Stavbu ste postavili podla povolenia. Ze bola zle povolena? Zodpovednost pada na urad, ne na Vas. Dovody nevydania kolaudacneho rozhodbutia su presne v zakone vymedzene (§ 81b). Tento pripad nie je tym, kedy sa kolaudacne rozhodnutie nevyda. Takze teta bude musiet kolaudovat.
    Prispevkami, ze potrebujete nejaky suhlas od suseda, sa nedajte vystrasit. Na to bolo treba mysliet v stavebnom konani a nie ked je po funuse :o)
    Pekny den !

  • @tomas8006  dakujem za vycerpavajucu odpoved. Pomohla 🙂

Pridaj príspevok

    Nenašli ste čo ste hľadali?

    hľadať len v názvoch tém