Ako zlegalizovať garáž bez dokumentácie?

kúpili sme domček,ktorý bol postavený okolo roku 1956.na pozemku je aj volne stojaca garáž ktorá však nemá stavebné povolenie a nie su k nej v podstate žiadne dokumenty.chceli sme ju zapísať na katast.úrade.predložili sme geomterický plán +návrh na vklad do katastra a od starostu potvrdenie že stavba bola postavená v roku 1989/.lenže na katastr.úrade im to nestači.vraj treba ešte stavebné povolenie alebo aspoň dáky papier..no my už nič nemáme a ani bývalé majitelky/dedičky po rodičoch a garáž nieje spomenutá ani v dedičskom konaní/ nemajú žiadne papiere..neviete ako postupovať ,respektíve čo a kde treba vybaviť? :-S ďakujem za každú radu ;-)
Odpovedať
@kacicka1985 predpokladám, že ju treba znova zlegalizovat, to znamená začať stav. konanie, obdržať stav. povolenia a dodatočne ju skolaudovat..ak.by sa jednalo o malú stavbu, asi ohlasku na Ou, snáď nejaký náčrt, resp. projekt...každopádne sa treba pýtať na obec. stavebnom úrade, iste nebudete prví, kto bude dodatočne legalizovat nejakú stavbu...
Odpovedať
mal napísať že bol postavený pre rokom 1976 s vašim čestným prehlásením.
Odpovedať
@kacicka1985 presne, ako pise @repro1 Pre drobne stavby postavene pred 1976-tym platia ine predpisy.. Tam staci nejake prehlasenie komisie, ze stavba tam stoji..Ale tusim, ze mozu vyzadovat nejaky papier, ktory by dokazoval, ze to bolo pred tymto rokom postavene..
Odpovedať
čestné prehlásenie by ale museli napísať bývale majitelky.ci??my sme domcek kupili pred rokom.
Odpovedať
Profilova fotka
@kacicka1985 prečo bývalé majiteľky? je to čestné prehlásenie, majitelia sa mohli meniť.Ak to má do 25 m2 tak to len ohláste na obec kvôli daniam, na kataster je to zbytočné.Nemá to súpisné číslo,
Odpovedať
Musela by obec potvrdiť, že stavba bola skolaudovaná resp. vydané užívacie povolenie do 1.10.1976 a zároveň uviesť, kto bol stavebníkom a info o súpisnom čísle. Teda čestné vyhlásenie majiteľov stavby nie je dostatočným podkladom.
Odpovedať
@jan45 prečo bývale majitelky?, pride mi divne,že mám dať ja čestne prehlasenie ,ze stavba bola postavena v roku v ktorom sa moji rodicia ani nepoznali, nietakto ,ze som nebola ani na svete :)
Odpovedať
@akvi bohužial to sa od noveho roku neda.aspon tak nam povedal starosta.
Odpovedať
Profilova fotka
odkedy starosta supluje stavebný úrad? ten sa má starať o odpady, žumpy, osvetlenie, kúltúru. @kacicka1985 keď ste kupovali ste to nevideli?
Odpovedať
Profilova fotka
@jan45 V malých obciach to je pravdepodobne tak, že starosta (Obecný úrad) je zároveň ah stavebný úrad. Aspoň u nás to tak funguje. Sme obec, ktorá má 1220 obyvateľov. :-)
Odpovedať
ako pise jamk1 starosta je aj stavebny urad v jednej osobe..a nie nevedeli respektive sme si to neuvedomili,ze garaz nieje zapisana.
Odpovedať
Ahoj, sú dve možnosti: 1.) Obecný úrad Ti vydá potrvdenie že stavba - garáž bola postavená do 1.10.1976, resp. konkrétny rok, ktorý spadá do tejto doby. Toto potvrdenie obsahuje o.i. aké jej bolo či nebolo pridelené súpisné číslo a kto bol jej stavebníkom. Samozrejme že stavebník bol v tej dobe niekto iný než vy. Ak stavba bolo spomínaná v kúpnej zmluve aspoň slovom, že se predáva aj garáž, tak sa právny úkon nadobudnutia tej pôvodnej garáže dokladuje kúpna zmluva. Ak to ale spomínané nebolo, tak sa takáto stavba musí osvedčiť u notára, s tým že musíte mať súhlas k osvedčeniu od predchádzajúcich právnych predchodcov t.j. od tých ktorý ju užívali pred Vami aspoň 10 rokov. 2.) Ak sa jedná o drobnú stavbu, t.j. do 25 m2, jednoduchšia cesta je ohlásiť ju dodatočne ako drobnú stavbu, urobiť jednoduchý projekt, zkolaudovať a potom zapísať na podklade geom. plánu do katastra.
Odpovedať
Článok sa načítava...
ahoj sona_fit ..ako prosim ta osvecit stavbu u notara? a este jedna vec majitelky od ktorych sme kupili nehnutelnost ju zdedili a mali na seba napisanu cca 2-3 roky..da sa to aj od nich /suhlas k osvedceniu stavby/?
Odpovedať
Diskusia pokračuje po 3 rokoch
@kacicka1985 Ahoj, chcela by som sa opýtať, ako ste vyriešili dodatočné zapísanie stavby na KÚ? Sme totiž v podobnej situácii a momentálne tápame ...
Odpovedať
@sokolino treba dať stavbu zamerať geodetovi, ktorý vypracuje GP, záleži na tom, či stavba bola postavená pred okt. 1976 alebo po..Ak po, tak treba požiadať stavebný úrad o dodatočné povolenie stavby a zároveň požiadať aj o jej užívanie..treba doložiť proj. dok. - pasport stavby, prípadne iné doklady vyžiada stavebný úrad, podľa toho aký druh stavby to je. S právoplatným rozh. SÚ a s GP podať na kataster návrh na zápis.. na LV ako vlastník stavby bude zapísaný stavebník - stavebníci, ktorí budú žiadať o dodatočné pov. stavby a na užívanie stavba a títo budú uvedení v rozh. SÚ.
Odpovedať
@janetbla Ďakujem za odpoveď, už sme sa pohli :-).
Odpovedať
Prosim, ako zlegalizovat staru garaz z 1974r. Sused dostal darom pozemok a snazi sa o hypoteku. Nechcu mu to ohodnotit bez zapisu .Dakujem.
Odpovedať
@reenyy My sme legalizovali stare humno postavene pred r. 1976. Geodet bol objekt zamerať a obec vydala potvrdenie, ze sa jedna o stavbu pred uvedeným rokom. Potom to už išlo.
Odpovedať
Diskusia pokračuje po 9 mesiacoch
@kacicka1985 @sokolino Zdravím. Podarilo sa "zlegalizovat" tie garaze? Ako ste dopadli na úradoch? Dakujem.
Odpovedať
@kacicka1985 k čomu ti bude zlegalizovanie? myslíš že ju budeš musieť zbúrať ked doteraz roky stála? , mám to tiež tak akurát platím daň i za garáž, predchádzajúci majiteľ ju neplatil, pri kúpe celej nehnuteľnosti bola zapísaná do majetku pre obecný úrad ,ten mi vyrúbil daň i na garáž
Odpovedať
Diskusia pokračuje po 3 mesiacoch
Profilova fotka
Čaute ľudkovia. Prosím viete mi povedať ako dlho asi trvá celý proces legalizácie starej stavby z 50-tych rokov? Jedná sa o malý domček na dvore, ktorý má viac ako 25m. Problém je že kupujem dom na hypo, a banka kvôli tejto čiernej stavbe nechce poskytnúť peniaze, až keď sa zlegalizuje, alebo vybaví búracie povolenie.
Odpovedať
Profilova fotka
@kacicka1985 dobrý den, viem že to je par rokov do zadu ale boli ste osvedčit tu stavbu u notara? Ako sa to robi? Mam niečo podobné, kupil som dom na ktoreho pozemku je garáž ktora dostala stavebne povolenie v 79.roku,ale neni ani na katastri ani skolaudovana. V kupnej zmluve ju tiež nemame, vtedy som si myslel ze to pojde zlegalizovat jednoduchšie. Byvale majitelky ju nemali ani v dedicskom konani. Neviem ako postupovat. Nevie niekto poradit?
Odpovedať
@michal_husar potrebuješ to pre hypo? ak nie nemusíš legalizovať , u mňa bola známa z katastra a povedalo že ju nepotrebujem zapísať, stačí že je uvedená v majetkovom priznaní, napísala sa tam pri kúpe domu z pozemkom, platím za ňu daň
Odpovedať
Profilova fotka
@michal_husar odporucam sa v tomto obratit na pravnika, prip overit si u notara. Oficialne ste akoby tu garaz nekupil, oni ju nededili. Nespominam si uz presne na pripad z minulosti, co som mala, ale viem, ze museli dorobit dodatok ku kupnej zmluve, jednalo sa o hodpodarske budovy. Taktiez by Vam mohli poradit na obecnom urade, ktory ma prenesenu kompetenciu stavebneho uradu a teda by vydali kolaudacne rozhodnutie, zamerat ju geodetom a nasledne urobit zapis do katastra.
Odpovedať
Diskusia pokračuje po 5 mesiacoch
Profilova fotka
@duzu V podstate áno kvôli hypo. Lenže idem zároveň s tým aj rozdeliť dom na dve bytove jednotky a ešte prepísať hypo len na sebe lebo som ju mal spolu s bývalou priatelkou. Chcel by som to mat všetko na poriadku,nech ma dom s pozemkom a garážou co najväčšiu hodnotu aj keby náhodou som sa do budúcna rozhodol to predať. Garáž idem aj prerábať, je tam aj pivnica, kuchynka.
Odpovedať
Profilova fotka
@andreah25 Právnika som sa pýtal. Napísala mi že bývalý majitelia majú otvoriť dedičské konanie, predediť garáž ako rozostavanu stavbu, zapísať na kataster darovať mi ju a ja by som ju skolaudoval už ako hotovú. Na obecnom úrade mi tiež hovorila o dedicskom. Nespomenuli ste si na ten dodatok ku kúpnej zmluve co to bolo zač? Skolaudovat to na mňa nemôžu, už neviem presne ako mi to povedala. Asi preto že som v tej dobe ešte ani nebol na svete a nemám to ani v kúpnej zmluve.
Odpovedať
Zahackujem sa tu do vlakna, lebo riesime rovnaku vec. Tiez nam ako jedine riesenie nukaju otvorenie dedicskeho konania, pritom ide o stavbu z roku 1921! Zaujima ma ten dodatok k zmluve, lebo tiez pri kupe nebola stavba v zmluve vyslovene spomenuta ako predmet kupy.
Odpovedať
@maru_maruska @michal_husar Myslím, že riešenie by mohlo byť oveľa jednoduchšie. Požiadajte na stavebnom úrade o overenie pasportu drobnej stavby, tým sa stavba zlegalizuje a hotovo. Treba k tomu jednoduchú projektovú dokumentáciu - stačí situácia, podorys, pohľad, popis stavby, geometrák, čestné prehlásenie, že stavba bola postavená ešte pred 1976 a hotovo.
Odpovedať
1
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?