Pleseň v kuchynskej linke

Prosim poradte co dat do skrinky v kuchyni aby sa na zadnej stene nevytvarala pliesen .... v skrinke su ulozene veci na pecenie ....dakujem za kazdu radu
Odpovedať
@veverka123456 vo všeobecnosti znížiť vlhkosť vzduchu v kuchyni, zvýšiť teplotu steny za linkou....čo dať do vnútra skrinky? Skús teplovzdušný ventilátor a/alebo odvlhčovač.
Odpovedať
Vlhko pohlcuje ryža, ak to má byť len taká babská rada, ale toto by chcelo skôr vyriešiť to, prečo pleseň vzniká
Odpovedať
Profilova fotka
Hornaa skrinka??
Odpovedať
a z akeho dovodu sa tam ta plesen vytvara? mozno by bolo dobre najst najskor pricinu a nie len snazit sa to nejak zamaskovat.
Odpovedať
Deje sa to aj nam v hornych skrinkach. Vo vnutri mam misky s ryzou, aj taky odvlhcovac, ale vies,,, ked sa zlievaju cestoviny, otvori sa umyvacka... ide z toho horuca para a evidentne sa dostane do skriniek a nema ako vyjst von. Neviem... uz sme s muzom aj premyslali, ze odstranime zadne steny v skrinkach, aby mohla byt vlhkost pohlcovana omietkou.. ale neviem ci je to riesenie.. kazdopadne vadi mi to. Vlhkost vzduchu v miestnosti mame priemerne okolo 55 stup. co si myslim, ze je uplne normalna.
Odpovedať
Profilova fotka
@veverka123456 ahoj. Skus opisat ktora skrinka, s cim susedi stena a preco sa tam tvori plesen....odkial. @kreola otvaras umyvacku po programe, ci mas automaticke otvaranie? Uz som tu viackrat citala ze ludia otvaraju mycky hned po skonceni... kvoli comu ? Nasa ide vacsinou v noci a otvaram az ked je po vsetkom, cize ziadna para. Mna by zaujimalo, ci mam tiez niekedy cakat plesne v hornych skrinkach ktore su na stene a po strop, vo vysokych skriniach, ktore su 7 cm od steny, a v spodnych skrinkach, ktore su 5cm od steny... Steny su vnutorne. Nad drezom ani nad myckou nemam skrinky a tato stena je vonkajsia. Rohy dolu aj hore su prazdne. Tiez som predtym nedavala pozor ci je hrniec/sitko uschnute pred ulozenim. Teraz uz davam.
Odpovedať
@lenkito10 neotvaram hned po umyti, len vynimocne, ked potrebujem nalozit dalsiu.. hlavne cez vikend ked sa vela vari a pecie, tak aj 3 umyvacky idu. Za mna je problem jednoznacne para a vlhkost, ktora je proste uvaznena v skrinkach. Jednu sme dali dolu, aby sme si boli isty, ze to nie je zo steny (ide o vonkajsiu stenu otocenu na vychod). Ale stena pod skrinkami bola uplna cista, tak sme usudili, ze to bude tymi materialmi. Nedycha to, vlhkost sa usadi a uz je len krocik k tomu aby sa na tom zacali tvorit take male flaky. Ono to nie je uplne klasicka plesen,, ale taka ako stuchlina.. neviem to popisat. Ale napr v byte sme to vobec nemali.. tu su skrinky az po strop, tak asi jedinym riesenim bude odstranit zadne sololitove steny, alebo tam dat nejaky perforovany material, aby mala kam vlhkost odist. Alebo nieviem.. mozno niekto lepsie poradi
Odpovedať
Profilova fotka
Hej, tak to aj my robime s umyvackou. Naco ju budem hned otvarat. Akurat sa vyvali von ta para, ktora moze presusit riady, ked je umyvacka este zatvorena. V skrinke su ulozene len riady na pecenie ci aj nejake potraviny?
Odpovedať
@kreola normálne som skontrolovala linku ... lebo máme vo vysokej skrinke po strop vstavanú umývačku, ktorá sa na konci programu automaticky otvorí. A žiadne plesne. V skrinkách vzadu je sololit. Ale rekuperácia beží nonstop plus podľa vonkajšej teploty aj okná otvorené. Za mňa paru a vlhkosť treba dostať z kuchyne čím skôr von, nech sa nestihne nikde usádzať.
Odpovedať
@zltalienka aj my mame rekuperaciu, ide nonstop. Vlhkost z domu nedostanem vetranim, lebo teraz je vlhkost vonku vyssia ako dnu 🙂. Ono aj zavisi od materialu z coho je dom. My mame porobeton a hovorili nam, ze sa bude vysusat aj 2-3 roky. Uvidime casom, ci to bude stale robit, potom musime hladat asi ine riesenie problemu. Teraz nechavame obcas otvorene horne dvierka aby sa co najviac vysusilo, ale tvoria sa take male flaky prave za vecami, co su najviac pri zadnej stene, kedze tam nie je ziadna cirkulacia vzduchu.
Odpovedať
@kreola práve preto som bola skontrolovať, lebo leto bolo u nás riadne upršané a to je vlhkosť v dome vysoko nad 55%. O zimu sa nebojím, dom je už vysušený.
Odpovedať
Ta vlhkost a plesen je na skrinke vnutri ci na stene? Reku ci je ta skrinka akoze uzatvorena zo vsetkych stran. A to len v tejto jednej je takyto problem? V susediacej nie?
Odpovedať
Článok sa načítava...
@erik4827 u nas to je len vo vnutri v skrinke, na stene nie. A v 4 hornych, ktore su nad umyvackou a umyvadlom. Nad rurou a chladnickou v skrinkach tento problem nie je.
Odpovedať
@kreola a neskusala si este do kuchyne dat aj odvlhcovac, ze ci nahodou aj to by este nejako pomoct nemohlo? 🙂
Odpovedať
Profilova fotka
len to musi byt taky ten lepsi. nie ten co vsetky poznaju z telky z reklam. ten nie je taky ucinny.
Odpovedať
@pastierik Dala som priamo do skrinky taky ceresit s tabletou, dost vody stahuje,.. asi to trosku pomaha... ale nie na 100%. Vcera som pozerala vlhkost a aktualne mame v dome 58%. Ked zacne prsat, trochu stupne,,, tak sa to moze zase zhorsit. Odvlhcovac zvazujeme,,,.Teraz sa chystam opat vsetko zo skriniek vybrat a vytriet liehom sodou alebo octom.. uvidim. Ono to na cas vzdy pomoze, nie je to zase tak vyrazne, ze by boli cierne steny v skrinkach, ale obcas vyskakuju take flaky na povrchu sololitu, ako take male bodky a v skrinkach zacne byt citit trosku ako zatuchlina. Preto niekedy nechavame pootvorene aj cez den, aby sa to viac vetralo.
Odpovedať
@wolodymyr ano horna
Odpovedať
@lenkito10 ... nie je pod skrinkou ani umyvacka, ani umyvadlo ...je to rohova skrinka a mame v nej ozdoby na velku noc a suroviny na pecenie - cokolada, kakao, kypriaci prasok atd .... tvori sa sem tam malinky fliacik aj v inych skrinkach hornych kde su riady ale to je malilinkate a asi sposobene nedostatocnym ususenim ...ale v tejto jednej skrinke to vie byt aj cez stvrt zadnej steny ... je to skrinka do ktorej nechodime az tak casto kedze kazdy den nepecieme 😄
Odpovedať
@rosi47 len potraviny na pecenie, cokolada, kako, prasok do peciva atd
Odpovedať
@kreola Toto sa aj nám robilo. A teda nič nepomohlo, len pravidelne skrinky umývať, vystriekať a vetrať, to je nekonečný príbeh, ale to je jediná vec, čo to aspoň trošku zmiernila.
Odpovedať
Profilova fotka
lenze to musi na to nieco zabrat. musi tam byt nejaka pricina, preco sa to deje. a ked sa pride na tu, tak je to riesitelne. isto by som sa neuspojila s tym, ze mi neostava nic ine, len kazdu chvilu drhnut plesen.
Odpovedať
@kreola nedá mi to pokoj, prečo sa robia u Teba v kuchyni plesne. Máme totiž dosť podobné domy a v kuchyni skrinky po strop a na zadnej stene sololit. Spomenula som si, že si začiatkom leta v inej téme písala, že rekuperáciu máte cez leto iba v pohotovostnom režime, aby neprehrievala dom. Že ju zapínate až večer a na noc a vychladí dom o 1 stupeň. Tu môže byť "kameň úrazu". V lete je večer a v noci oveľa vyššia vlhkosť vzduchu ako cez deň. Tým že ste cez deň nevetrali, tak ste si vlhkosť v dome uzavreli. Samotná vlhkosť vzduchu pre vznik plesní nestačí, ale v kombinácii s nedostatočným vetraním a kondenzáciou horúcej pary na chladnejších povrchoch už môžu byť vhodné podmienky pre vzik plesní. My sme cez leto nechali bežať rekuperáciu normálne, inak sa ani nedalo. Manžel na home office by sa v pracovni bez rekuperácie udusil. Zároveň som vetrala aj tými oknami, do ktorých práve nesvietilo slnko. Čiže kuchyňa s oknom na severovýchod sa vetrala od obeda až rána. Dom to nejako extra neprehrialo, cez 27°C sme nešli. Bývame pri Košiciach, môže tu byť v lete o 1 max. 2 stupne chladnejšie ako v BA, ale viac určite nie.
Odpovedať
@kreola našla som fotky z leta, akú sme mali teplotu a vlhkosť v dome. Aktuálne 50% vlhkosť a 22,3°C v dome a vonku 42% vlhkosť a 16,5°C.
Odpovedať
@zltalienka jj ano pisala som take nieco, ale ten pohotovostny rezim, alebo minimum sme mali len pocas dni, ked bola teplota cez 35 stupnov. Vyvody rekuperacky su na zapad, tam ked poobede zasvietilo slnko, aj 50 stupnov tma bolo.. takyto vzduch vhanat do domu by bola nerealne... hrozne nam to dvihalo teplotu dnu. Vetrali sme aj oknami, vecer az po 22 hod... ono tieto problemy sa cacali minulu zimu a to bola ina situacia.. kazdopadne stale sa dom podla mna susi, lebo ani v zime sme mali vlhkost okolo 50% a viac.. verim, ze casom tento problem odoznie 🙂.
Odpovedať
@kreola ani sa mi nechce veriť, že dom s rekuperáciou má problém s vysokou vlhkosťou a plesňami. Čo potom dom v kategórii A1 či A0, kde si rekuperáciu nedali?
Odpovedať
Profilova fotka
@zur s tymto uplne suhlasim. problemy treba riesit.
Odpovedať
Profilova fotka
@zltalienka to take nieco si ani len predstavit nechcem, my sme praveze nad rekuperaciou prave z tohto dovodu zacali uvazovat. Lebo proste je to neustale vetranie tym padom nebudu problemy s plesnami, ale asi je to velmi individualna zalezitost.
Odpovedať
ono nie je podla mna namieste hladat sposob ako to zakryt ale skor co je pricinou, lebo bez toho sa to bude cele len zhorsovat
Odpovedať
@sverdik takto... mame rekuperaciu a je to jedna z naj veci na dome. Nikde v celom dome tento problem nie je, iba v 4 skrinkach nad linkou, aj to si nepredstavuj, akoze je tam cierna ci siva plesen, proste len taky stuchunuty vzduch a male bodky na zadnej stene (sololit). Som presvedcena, ze je to sposobene zvysenou vlhkostou prave v okoli tychto skriniek, ktora sa do nich dostava. Pod nimi je kavovar, umyvacka, drez... tieto faktory tomu prispievaju. Zaroven sa dom stale vysusuje, mame z ytongu a to trva aj 2 roky... preto je celkovo vlhkost v dome trosku vyssia, ale rekuperacia v tomto hodne pomaha. Urcite si ju do domu daj 🙂
Odpovedať
1
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?