Renovácia dreva na terase - aký je najlepší postup?

Zdravim, rada by som sa poradila ako zrenovovat toto drevo na balkone. Ma vrubky tak vobec neviem ci pozicat nejaky stroj na vycistenie a potom naolejovat? Len aky stroj pozicat a cim potom osetrit? Ak viete, pomozte prosim.
Odpovedať
1
2
@monchichichi kartačovačku, alebo uhlovu brusku + kartač
Odpovedať
Profilova fotka
V prvom rade treba drevo odšedit. Existuje na to špeciálny prípravok, kt. sa rozriedi vo vode a drevo sa tým poriadne namokro kefou vykartačuje. Tým sa z povrchu dreva odstráni ta šedá vrstva, takýto prípravok ma napr. OSMO, potom sa nechá terasa poriadne vysušiť, aspoň 1 deň a na ďalší deň terasu prebrusite, veľmi dobre to ide excentrickou bruskou( ta moja extol stála cca 50 eur a ak vymýšľate rôzne projekty ako ja, určite ju využijete aj potom😜) po prebrúsení stačí terasu poriadne povysavat a natrieť aspoň 2 krat najlepšie bezfarebným terasovým olejom( náter nepraska, nesupe sa a dobre sa obnovuje, stačí potom podľa stavu terasy obnoviť náter. Ono veľmi záleží ci je terasa zastrešená alebo vystavená počasiu, od toho záleží náročnosť a intenzita údržby. My mame drevenú terasu pod strechou, tak drevo nie je tak namáhané a aj údržba je v pohode.
Odpovedať
@iwett27 dakujem za rady🙂 a ta bruska moze byt pouzita aj ked ma to drevu taku strukturu vrubkovanu? Je to na balkone nad ktorym je dalsi balkon.
Odpovedať
@martinmatko tu brusku mozem pouzit aj ked to drevo ma taku vrubkovanu strukturu? A da sa to bezne pozicat?
Odpovedať
Profilova fotka
@monchichichi ano v pohode sa dá prebrusit aj drazkovaná. Je pravda, že je náročnejšia na údržbu ako hladká, v drážkach sa drzi prach a voda a to veľmi drevu neprospieva, ale stav dreva sa už dosť výrazne zlepší po aplikácii odšeďovača a potom už len jemne prebrusit a natriet olejom. Mam kamarata, kt. robí drevené terasy a rieši aj renovácie a údržby terás, tak od neho som odkukala 😀
Odpovedať
@monchichichi na vrubkovanu podlahu kartačovanie, nie brusenie.
Odpovedať
@iwett27 a tu brusku ktoru ste pisali, pozerala som ju ale ma vela nastavcov? Ktora by bola vhodna na taketo vrubkovanie? Bojim sa aby som tie vrubky nezbrusila. A Bona natery a cistice poznate? Tie som este na to nasla.a potom este HG pripravky.
Odpovedať
@martinmatko budem sa blbo pytat ale to je nejaky pristroj ci metla?
Odpovedať
@monchichichi na take male plochy ako maš stači aj tato : Makita 9741 alebo podobne kartačovačky, kartač bud ocelovy alebo nilonovy
Odpovedať
Profilova fotka
@monchichichi ja mam túto brúsku https://www.stavbaeu.sk/extol-premium... Na ten spodný otočný "tanier" sa nalepí brúsny papier ( hrúbka zrna závisí od poškodenia dreva. Ak nie je veľmi poškodené drevo, tak stačí aj jemnejší. Ako som už písala, už ten odšeďovač spraví kus práce, potom len prebrusit a natrieť olejom. Ono tie drážky sa každou renováciou budú zjemnovat, ale nebojte sa, na prvý krát ich nezbrusite. Sused ma vrubkovanu terasu z agatu pri bazéne a ta dostáva naozaj zabrať, nemá ju nijak prekrytu, takže ju renovuje každý rok( tuším minimálne 4 x ju už brusil) a drážky stále má. Inak, čo sa týka toho odšeďovača, poznám ten od Ôsma, tam som videla výsledok, iný neviem ako funguje ale myslím, že to bude v pohode.
Odpovedať
@monchichichi lepší je nylonový kartáč, oceľový vám bude brat aj z dreva. Na prach z drazok by som ale najprv vzala wapku, potom odsedovac a až keď to vyschne tak uvidíte, či treba aj brusit a koľko treba brusit. S odsedovacom ísť podľa návodu, aby ste nenarobili viac škody ako úžitku. No a potom dobrý terasovy olej
Odpovedať
@iwett27 @zita19 Ja mám dražkovanú terasu sibirsky smrekovec, tiez ju chcem renovovat. Kupil som si kartacovu brusku Far Tools Rex 120. Chcel som sa opytat, aky vyznam ma odsedovac ked to budem brusit? Viete poradit olej? silno uvazujem na tym OSMO terasovym olejom, len by som sa chcel uistit, ze je to ozaj dobra volba, vzhladom aj na cenu. Dakujem.
Odpovedať
Článok sa načítava...
ziadnu vapku, ziadny odsedovač,.....ked sa okartačuje tak bude pekne čiste a hlavne sucheeee!!! A potom natriet...všetko robit ked je to poriadne, najviac vysušene, po vapke bude mokre
Odpovedať
@rimor s Osmom mam bohate skusenosti - v interieri a na krytych miestach je top.. Na odkrytu terasu by som ho uz nedala.. Cena je pomerne vysoka a nevydrzi o nic dlhsie, ako oleje za polovicne, ci tretinove ceny.. Takze ak mas nekrytu terasu, kludne najdi nieco lacnejsie.. Viem porovnat napr. s terasovym olejom z OBI - https://www.obi.sk/oleje-na-drevo/obi... Vydrzal minimlane tak dobre, ako Osmo, ak nie lepsie..
Odpovedať
@zita19 a ktoru mate vy? Alebo ktoru by ste odporucili?
Odpovedať
@zita19 https://www.betis.sk/index.php?route=... Moze byt tento myslite?
Odpovedať
@monchichichi mohla by byt
Odpovedať
Čo tak to opieskovať nejakým vhodným spôsobom? S tým nemá niekto skúsenosti?
Odpovedať
Ja som to len vzdy riadne namocila mydlovou vodou -kvoli zmaknutiu dreva. Potom som vystriekala kadicou a nechala uschnut. Pripadne este pozametat vodu metlou. Na suche som naniesla 2 vrstvy nateru podla navodu.
Odpovedať
@akvi pozerala som tie osmo vyrobky. Myslite ze ked pouzijem ten odsedovac gelovy tak musim pouzit aj kartacovac pred olejovanim?
Odpovedať
@monchichichi to netusim, my sme cistili terasu vapkou, mame aj takuto drazkovanu, aj rovnu, obe vycistila vapka velmi pekne.. Takze ziaden odsedovac nebol treba a to mame jednu terasu cerveny smrek, ta bola cela seda a zamachovena. Ako sme ju vyvapkovali, tak ostala miestami akoby vybielena, miestami je akoby vyblednuta farba, ale ked sa to natrelo, tak to bolo ok.. Resp. ja tu jednu terasu co mame z cerveneho smreka uz nejdem nijako osetrovat, mne ta sedost nevadi, vadi mi skor mach a spina.
Odpovedať
@akvi ahojky, prebehla som tuto temu len zo zaujmu, lebo planujeme terasu okolo bazena robit zo sibirskeho smrekovca, ale ziadne drazky, to nas uz varovali znami, ze sa to horsie cisti, takze len hladke. Myslis, ze sa mam pripravit aj na ten mach ako si spominala? Upravime drevo olejom, ale nechcem sa o to prilis starat. olejovat planujeme tak raz rocne.. Netusim ci to bude postacovat. Na plote mame sibirsky smrekovec a ten sme nicim nenatierali, ani neplanujeme, ale toto bude okolo vody a este aj kolmo na slnko, takze sednutie asi pride rychlejsie ako pri plote.
Odpovedať
@rimor ahojky, citala som ze su dobre skusenosti aj s tymto olejom https://www.farlesk.sk/c/tatransky-pr...
Odpovedať
@kreola ak je to nekryte a na slnku, ja by som uz nesla do dreva.. Mach je ten najmensi problem.. Mali sme terasu na juh, nekrytu, uz sme ju prerabali, lebo to drevo dostalo na frak.. Druhu terasu mame zo sibirskeho smrekovca, nekrytu, na severozapad. Ta vyzera este stale ok, na jar ju vzdy vyvapkujeme a natrieme olejom. Niektore dosky trochu skrutilo, ale nic hrozne, tak 5 srobov na jar vymenime, co obtrhalo.. Ta na juznej strane, tam obtrhalo polovicu srobov, dosky povykrucalo. Nedavala by som okolo bazena nase dreviny. Bola som velmi dlho zastanca dreva, ale ak nechces byt otrokom toho, tak bud exotiku, alebo nieco upne ine.. Okolo bazena veru by som sla do dlazby, usetris kopu nervov a penazi.. To drevo vyzera krasne na obrazku a kym je nove..
Odpovedať
@akvi Vies , dlazby mame uz vela, okolo bazena sme uz nechceli davat. Ked sa drevo skruti, tak asi budeme opravovat, terasu ide robit manzel, tak si s tym snad poradi a lepsie upevni srobami, ved uvidime. Na plote to zatial pekne drzi. Kedze mame vsade sibirsky smrekovec, tak ine drevo uz davat nechceme, nech sa to nebije. Mozno budeme casom lutovat, ved uvidime. Ale osetrovat to asi bude potrebne, hoci to chceme nechat vysednut ako plot. Inac citala som, ze sa drevo neodporuca vapkovat, vraj sa robia na nom trhliny, ale vela ludi to tak robieva, nuz neviem...
Odpovedať
@kreola no veď uvidíte, ono pár rokov to bude pekne, ale počasie tomu dá zabrať. Tomu sa nevyhnete. My sme teraz robili prestrešenie a tiež ideme dať drevo, ale bude pod strechou, tak sa on nebojím. Vapkovanie asi nerobí tomu drevu úplne dobre, ale my to robíme max raz za rok, poznám ľudí, vo vapkuju všetko pomaly každý mesiac. Tak to má určite neblahé účinky.
Odpovedať
Tak, pouzila som zatial osmo odsedovac a cistic. Takto to vyzera po uschnutu. Myslute ze mam pouzit aj ten nylonivy kartacovac a a z potom to natriet olejom?
Odpovedať
Profilova fotka
@monchichichi Osobne si myslím,že nylonový kartáč je zbytočný. Čisté to je a farbu oživí olej. Povedzme otvorene .Aj keby to nedopadlo až tak ako si predstavuješ /farbou/ , vždy to bude oveľa krajšie ako bolo.
Odpovedať
Diskusia pokračuje po 9 mesiacoch
Vie mi niekto poradit, ci tato bruska ma dostatocny vykon na efektivne brusenie drevenej pergoly? https://www.obi.sk/brusky/bosch-excen... (napr. oproti tej co tu bola linkovana ma o dost mensi vykon)
Odpovedať
@akvi Ahoj, reagujem na tvoju skusenost s terasovym olejom z OBI. Maturujem tu nad tymi olejmi uz najmenej mesiac a neviem sa rozhodnut. Zameral som sa hlavne na podiel susiny a vybral som si so 77% podielom Colorlak Profi O1020. Po vyskusani vzoriek mi vychadza ale brutalna spotreba, nove drevo saje ako sialene. 1 nater Colorlakom by ma pri mojej ploche vysiel asi na 600€. Tak som si nasiel olej z Hornbachu, ten vychadza o polovicu lacnejsie, pritom ma stale nadpriemernych 52%. Oproti Colorlaku ma konzistenciu ako voda a nevytvara taky pekny zamatovy povlak na dreve. Ten olej z OBI vychadza suverenne najlacnejsie, ale neviem sa nikde dopatrat aky ma podiel susiny, ani ake ma vlastne zlozenie. Recenzie ma velmi roznorode od chvaly do nebies az po kritiku ze je to totalny odpad. Nechcem riskovat s lacnou farbou ale zase ani neutratit majland len na oleji kazdy rok. Mam sibirsky smrekovec, diky moc.
Odpovedať
1
2
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?