Máte návod na svojpomocnú stavbu altánku?

Zobraz úvodný príspevok
Hľadám čo najpodrobnejsi návod na realizáciu keďže niečo také budem robiť prvýkrát, počítam že na niektoré veci ako strecha prizvem aj stolára ale väčšinu by som chcel spraviť sám. Hľadám v podstate plán v ktorom by bolo napísané koľko čoho potrebujem. Altánok chcem celý drevený, podlaha asi zámková dlažba a bude stáť samostatne v záhrade. Ak by ste mali napr. Svoj už realizovaný altánok a máte od neho takýto "plán" tak by som bol veľmi vďačný.
Odpovedať
1
2
Profilova fotka
@nasi11 Kde ste kupovali ten altánok a aké má rozmery? Nemohli by ste hodiť foto?
Odpovedať
@nasi11 tak na fotku toho 250€ altánku som podobne zvedavý ak nemáš s tým problém,lebo čo som hľadal ja po dlhých nociach na nete,nič vhodné za nižšiu cenu ako 1200€ aj to 3x3m som nenašiel a preto som staval sám rozmer nám vyhovujúci
Odpovedať
@ziarive_ocka @hora111 asi myslela toto https://www.obi.sk/pristresky/samosta...
Odpovedať
Profilova fotka
@liuxko presne toto len mierne vytuningovane mam ja, a foto som uz pridala na predchadzajucej strane ;-) Takze tak to v reale vyzera ak z toho pristresok na auto nie je, ma to inu strechu a drevennu vacsiu podlahu... akoze uprimne, u mna totalna spokojnost
Odpovedať
Na takéto hotové skladačky sa oplatí skočiť aj k Poliakom ... Napríklad tento veľký altán s podlahou, šindlom atď samozrejme bez dopravy je za niečo cez 1500 Eur http://allegro.pl/altana-14-altanka-a... Prípadne tam treba pogoogliť https://allegro.pl/listing?string=Alt...
Odpovedať
@liuxko aj pri takom ,,altanku'' to nie je konecna cena,zapocitat musis beton na patky,sruby,chemicka kotva,pripadne nasucho nabijacie alebo zavitove konzoly,odkvap,ochrana dreva proti drevokaznemu hmyzu,hubam,konecny nater min.2x a si cenou inde. Neberiem v uvahu cenu sedenia,kozub,nejake slnecne zabrany vs. nech na teba susedia necumia ale aj tieto polozky suvisia s altankom. Este k tej sindlovej streche,ja uz tento material nikdy nepouzijem,radsej si natiahnem igelit :-D
Odpovedať
Profilova fotka
@hora111 sindel je na dve veci??? teraz staviam domcek pre deti na strome, a presne sa rozhodujem medzi kupenim sindla, alebo poriadne pevneho igelitu - ze by teoreticky tym detom tam mohol stacit a cenovo som inde...
Odpovedať
@kaktusik007 taketo detske stavby alebo zakryt psiu budu je sindel idealny. Ale urobila si lepsie s plechom na altanku a vytuningovanie mi pripomina cinsku,japonsku kulturu :-)
Odpovedať
@kaktusik007 Poriadne pevný igelit je v podstate fólia Fatrafol. Ja to mám na garážovej streche. Na streche domčeka mám kanadský šindel. Kanadský šindel si človek položí aj sám. Strešný Fatrafol by som si netrúfol - to treba lepiť teplovzdušnou pištoľou a kotviť o podklad. Píšeš, že je to domček na strome. Aká je plocha tej strechy? 1 - 1,5 m2? 3 m2 kanadského šindla stoja 15 EUR v OBI. Igelit po 1-2 rokoch zdegraduje vplyvom slnka. Ale dá sa aj ten. Na taký domček stačí. Prípadne dať v 2 vrstvách, kraje ohnúť dole a zboku uchytiť klincami.
Odpovedať
Profilova fotka
@chrobak7 bude to mat sedlovu strechu, plocha podorysu je 1,6 na 2,4 metra, takze plocha strechy bude minimalne 6 m2.. co je 30 eur, a to mi malo zrovna na docasnu stavbu nepride.... neviem, este uvidim :)
Odpovedať
Profilova fotka
@lubk0 Tie poľské ceny sú neskutočné. Ďakujem za tip
Odpovedať
Diskusia pokračuje po 1 roku
Profilova fotka
@santorotn :D:D veru aj ja som tak ze a do 1000 bude altanok a ked som zratal klince a kotvenia tak len to bolo 150 drevo krytina a uz bolo cez 1000 :D:d a to ani dlazbu som nepocital cize take posedenie je draha zabava :D
Odpovedať
Článok sa načítava...
Profilova fotka
@heliator nazdar krokvy si dal 150x50 ci 150x75 ?
Odpovedať
@m1stano ...zdravim...krokvy su myslim 140x50....nech sa dari...
Odpovedať
Diskusia pokračuje po 6 mesiacoch
Profilova fotka
Ponuknite cenovu ponuku za pracu aj material na ALTANOK o rozmere 4*10 metrov. podchodna vyska 2,10. ihlanova strecha podbita tatranskym profilom.
Odpovedať
Profilova fotka
Okres Galanta Puste Ulany
Odpovedať
Diskusia pokračuje po 11 mesiacoch
Ahojte. Chcem si postaviť altánok rozmer cca 4600x4600mm Budú hlavné 4 stĺpy 120x120, taktiež nosné trámy120x120, krokvy 80x120, steršné laty 40x50. Strecha bude šikmá, na vyššej strane má výšku 3500 a na nižšej 2500 Len mám dilemu aký materiál použiť.... masívny smrek alebo KVH kranol?.. Aké hlboké základy pod stĺpy? Foto iba ilustračné ale budú len 4 stĺpy.. Viete mi prosím poradiť? Ďakujem, Vlado
Odpovedať
@vlades to sa my zda trocha poddimenzovane 4.6 metra je uz pekna dlzka resp. sirka. 4 stlpy su malo dojde vychrica a odfukne to. Drevo staci smrek a zaklad hlboky 80 cm. Tato konstrukcia sa mne osobne nepaci vypada to ako nejaka stajna 😬
Odpovedať
@vlades a este k tej vyske 3.5 metra. Tam ti bude pekne slahat ked zacne prsat.
Odpovedať
@mirko1981 tak bolo by lepšie dať 6stĺpov? Na tej vysokej strane bude uzavretá strana- je od suseda
Odpovedať
Profilova fotka
Aj 2,5 metra sa mi zda vysoka.
Odpovedať
Profilova fotka
@vlades neuzatvaraj to uplne po vrch - ja som nahodne nechala zo strany od suseda asi 10 - 15 cm volne.. a velmi dobre som spravila, ono totiz boli fakt ze velmi silne vetry - ale tym, ze vietor mal kadial odist, tak strechu nepodfuklo a altanok stale stoji. aj napriek vichrici :) taka blbost, ze medzera, a ake prakticke :)
Odpovedať
@vlades zbytocne vysoke, nepotrebujes taky spad na streche, ja by som nedavala vyssiu stranu viac ako 30 cm.. A pri tej vyske to poskytne primalo tiena pocas dna,. Aj na poludnie na zaciatku leta ked je slnko najvyssie tam bude upek cely den (ak sused a plna stena nie je z juhu) Nezabudni na poriadne zavetrovanie, ked chces len 4 stlpy, aby sa ti to nesklatilo
Odpovedať
@vlades Tie stojky 120x120 sa mi zdá málo. Na pergolu som dával 160x160. Smrek je tak na 10 rokov, možno 15 pri pravidelnom natieraní. Ja som dal červený smrek.
Odpovedať
Ahojte. Ďakujem za rady a poznatky.... Výška kratšej strany je maximálna aj s krytinou.... Výšku zadnej dám podľa rád cca 300mm vyššie. Ale nebude malý spád pri snehu? Dám tam po tri stĺpy 120x120... Na vrch pôjde plech. Základy budú stačiť 150mm priemer a 800mm hĺbka? Čo sa týka zavetrenia, aké by mali mať rozmery? V jednom rohu to bude musieť také mini, kvôli otváraniu dverí- rozmer toho "trojuholníka" bude možno 150x150x150mm. Mal som ponuku na stavbu altánku na 4x stĺpy 100x100, horné preklady 100x100, krokvy 80x100, cena 1300€.. Cena sa mi zdá vysoká, materiálu zase malo... Ak máte nejaké rady, typy... Sém s nimi, rád sa priučím... Ďakujem
Odpovedať
Zdravim, Na chalupe chcem pred letom postavať altanok 3x3m so stanovou strechou, bez bočných stien, nakoľko na jednej strane bude hojdačka a dve strany musia byt prechodné nakoľko je to "ičkovy dlhy pozemok" a z poslednej strany je mala záhradka takže oplotenie dookola by bola zbytočnosť. Podlaha s arobit nebude, nakolko vžd sme tam mali altanok a mame tam travu takže to chcem zachovat aby tam bol travnik Materiál mám nasledovný, dávam si ho aj neceniť v okolí chalupy na píle: hranoly 6ks- 5 metrové 12x12 - tam sú zarátané aj stlpy a priecne hranoly plus podpery stlpov, narezat si to viem aj sam na chalupe, kedze odvoz si zabezpecim z pily, a radsej budem mat nejaku rezervu akoby mi malo chybat 😄 čo sa týka hranolov: tak 4ks 2,2m 12x12 , 4ks väznice 3m 12x12 8ks pasikov 0,5m 12x12 krokvy: 4ks 3 metrové 60x120 - nárožné ( aj tu je rezerva) a 4ks 3 metrové 40x95 - námetkové olemovanie: 4ks 4 metrové 20x60 tatranský profil: 4 bal po 10ks 15x100 4 metrové - ako to funguje pri TP ? dlzka strechy bude 3,6m prva doska, dalsia bude o nieco mensia a vzdy na kazdej strane sa odreze pod uhlom aby to islo do trojuholnika... potom ked uz budu mensie kusky ostane mi vela "odpadu" vcera som to ratal ze ten "odpad" viem vyuzit na dalsiu stranu strechy ak sa otoci ta doska tatranskeho profilu aby som nemusel rezat to zosikmenie do druhej strany, je mozne ukladat aj tatransky profil "opacne" alebo ako by som to povedal. Chapete co myslim? Ak nie tak asi toho tatranskeho profilu bude malo. Samozrejme + oplechovanie, izolacia strechy sindel klince petky, namorenie, lazura atd.. Moja dalsia otázka znie: ked mam naroznu krokvu 60x120 oni to na pile zosikmia? ze 3cm na jendu stranu 3cm na druhu stranu aby som mohol potom pribijat na to ten tatransky profil? Neviem si to predstavit, a nikde na internete som sa pri stanovej streche k tomu nedopatral. Za každú radu a pripomienku ďakujem 🙂 Nikto sme nepadli ako vševedkovia 🙂 Pekny deň prajem.
Odpovedať
@vlades zdravim, uz ste ten altanok postavili prosim vas? Ak ano, foto potesi 🙂 Mili modrostrechari, prosim vas o nazor: My by sme chceli nieco ako pristresok, t.j. altanok s rovnou strechou, 4x4m. Bramac aj stresne laty nam zostali zo strechy, tiez odkvapova rura. Strechar dal objednat 4 hranoly 15x15 cm na stojky, 7 ks 8x15cm 5m lat, ci co to je, a 2 ks 4m hranolov 12x12 na tie sikme srandy, co sa robia pod tym. Zaklad odporuca 60x60x60 pod kazdu stojku. Zabetónujeme patky a jeho praca bude postavit konstrukciu z dreva a polozit Bramac plus namontovat zlab. Cena prace 400 € je podla vas ok? Natierat si ho budeme uz sami, aj zamkovu pod neho si spravime sami, aj material sami, taktiez nieco na boky, nejake "okraslenie" casom sami si domontujeme. Dakujem za kazdy nazor 🙂
Odpovedať
1
2
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?