Bioklimatická pergola - skúsenosti, prípadne firma

Priatelia, dozrel čas na realizáciu bioklimatickej pergoly na prekrytie terasy (alebo jej časti) min. 5000 x 3000 mm a výšky 2700 mm... Viete sa so mnou podeliť o skúsenosti s vašou pergolou, prípadne odporučiť firmu... Mám záujem len o skúsenosti s bioklimatickou pergolou, inú nezvažujem... Vopred ďakujem za každý zmysluplný príspevok... 😎
Odpovedať
1
2
8
Zmysluplný príspevok na nezmysel?
Odpovedať
@ruren si frustrovaný ? ja sa ti čudujem, že ťa baví písať takéto sprostosti... veď keď niečo nemám, nechcem mať, alebo najskôr nemám na to, tak sa zdržím zbytočného komentu...
Odpovedať
@praktikman nieje frustrovany, len ho otravuje pouzivanie debilnych buzzwordov. Tak ako mna 8-)
Odpovedať
@rapidek robíš mu mentora ? alebo advokáta? Tak daj správny výraz aby sme pohli ďalej...
Odpovedať
@rapidek mňa zas otravujú výrazy ktoré sa ani nedajú preložiť do slovenčiny, lebo sa taký zvrat ani nepoužíva- slovo ktoré sa preháňa hlavou, zrejme preto že má niekto prehriatu hlavu tienenie je nezmysel len pre Tatranca , tam je sviatok ak svieti,úplne modrá obloha tam býva len v zime, ked neparí, ale ako prekrytie pred nečasom využije na terase často i ruren
Odpovedať
@praktikman Tak definuj ten nezmysel, aby sme boli v obraze.
Odpovedať
@praktikman nerobim mu pravnika, ale nemozes to nazvat normalne pergolou? co take extra je na "bioklimatickej" ? horizontalny slnolam? vertikalne tienenie? cirkulacia vzduchu? ale mozno ta bioklimaticka pergola sluzi na vytvorenie pekneho klimakteria...
Odpovedať
@rapidek mňa zas otravujú výrazy ktoré sa ani nedajú preložiť do slovenčiny, lebo sa taký zvrat ani nepoužíva- slovo ktoré sa preháňa hlavou, zrejme preto že má niekto prehriatu hlavu tienenie je nezmysel len pre Tatranca , tam je sviatok ak svieti,úplne modrá obloha tam býva len v zime, ked neparí, ale ako prekrytie pred nečasom využije na terase často i ruren @ruren musel som tiež pozrieť do google , bioklimatická - ochrana pred slnkom a nečasom a to až taký nezmysel nie je
Odpovedať
@duzu ty si to slovo preloz ako marketingovy blabol...
Odpovedať
Kurňa chlapi ja som ten výraz nevymyslel len som zadal otázku... keď sa zadá do gúgla ten výraz tak vám vypadnú firmy i foto toho čo chcem... to je všetko... @ruren nič definovať nebudem...
Odpovedať
@praktikman Ja som zvažoval od sun system. Sťahovacie a naklápacie hliníkové lamely 9x3m bola cena 23500€. Nacenili mi aj lacnejšie riešenia - naklápacie lamely 11500€ a takú sťahovaciu "markízu" z takej pogumovanej látky alebo čo to bolo, tak to stálo 6500€. To som robil len prieskum, takže reálne skúsenosti nemám, ale za tú "bioklimatickú" pergolu vyhodiť také peniaze je šialenstvo.. Teda pri mojom rozmere.
Odpovedať
@kajo873 ďakujem za príspevok z výpovednou hodnotou...
Odpovedať
Článok sa načítava...
@kajo873 to je ozaj cena ako za dobré auto , mám sesternicu v Zlatom Klase tam ozaj pečie, teraz má plexisklo a z vnútornej strany sťahovacie tienenie z látky, no najviac jej tam svieti len z východu ostatok dňa cloní dom a veľká čerešňa, v Chorvátsku dávajú hrozno, tam ale málo prší
Odpovedať
@duzu Špekuloval som už všeličo čím prestrešiť terasu, najnovšie som skončil pri myšlienke živej strechy s rozchodníkmi 😄 ..
Odpovedať
@praktikman ahoj, tiez sme nad takouto pergolou s naklapacimi lamelami uvazovali, mala som aj viac ponuk, pri nasej velkosti 5,4x4,2 metra sa ceny hybali od cca 12 tisic vyssie. Oslovili sme Sun system, Gazebo, 4Deco, tienime.sk a este zopar. Mali sme zaujem o tmavosivu konstrukciu a biele lamely (kvoli svetelnosti po ich zaklopeni). Nieco taketo: https://www.facebook.com/gazebopergol... Po hlbsom zistovani sme nakoniec usudili, ze do toho nepojdeme, pretoze by takato pergola uplne nesplnila nasu poziadavku mat na terase stale sucho. Viaceri dodavatelia nam potvrdili, ze lamely neodolavaju snehu a v zime je odporucane mat ich vyklopene na kolmo. Nakoniec sme zvolili prekrytie terasy hlinikovou konstrukciou s matnym sklom. Terasu mame orientovanu viac na vychod, takze nam tam priame slnko svieti viac dopoludnia. Inac sa mi stale bioklimaticke pergoly pacia :-).
Odpovedať
Diskusia pokračuje po 3 mesiacoch
Nám dal teraz architekt 6,7x 4,6 pergolu s lamelami. Uz som skusal nejaky kalkulator a bola to brutal cena a teraz co citam,ak to je fakt realna cena. Pocitam tak 15 000€... @kreola Na kolko vyslo to sklo? My mame prave obyvacku v L dome smerom k slnku,kde si nemozeme dovlolit dat pevnu kostrukcia,aby tienila celorocne.
Odpovedať
@budix Zavisi od firmy, nebolo to lacne, sklo je bezpecnostne 1 cm hrube a tiez zavisi od velkosti pergoly. Na ten Vas rozmer tipujem cca 10 tis v hliniku? Skuste oslovit par firiem a dajte si nacenit :-). Lacnejsi by bol rozhodne lexan, aj ked my sme ho nechceli doma :-)
Odpovedať
A takto to nakoniec dopadlo...
Odpovedať
Profilova fotka
Príspevok bol zmazaný adminom, lebo nespĺňal Pravidlá prispievania do fóra.
@praktikman zdravim.super to vyzera...kolko to nakoniec vyslo?akurat sa rozhodujeme ,ze ako teda to vyriesime
Odpovedať
@vianocnydarcek máš správu...
Odpovedať
@praktikman, ako je to s dazdom? Da sa pod nou sediet ked prsi? A co topiaci sa sneh?
Odpovedať
@wizo cez dážď v pohode, na zem nepadne ani kvapka... cez zimu som ju mal zavretú, to bola podmienka pri jednaní s firmami... niektoré to vylučovali a to som nebol schopný akceptovať... čiže sneh bol na nej a roztopil sa... voda je odvádzaná dvoma zvodmi... pergola má čidlo, kde pri daždi sa automaticky uzavrie a zároveň po daždi nedovolí otvoriť, pokiaľ nie je suchá...
Odpovedať
Profilova fotka
@praktikman je to pekné, len tá slovná prestrelka na začiatku bola divná. Pretože toto zariadenie nie je bio a ani klimatická a ani pergola. Je to prístrešok s pohyblivou strechou.
Odpovedať
@jan45 Johny to budeš musieť napísať firmám, ktorý tento výrobok predávajú... skús gúgl a uvidíš čo ti pod týmto pojmom vypadne...
Odpovedať
@jan45 to je tak ked dekady zauzivane pojmy a opisy zacal niekto z nudy znasilnovat. Ked napr. predavacka je akoze manazerka predaja, tak toto moze byt klimaktericka pergola ]-(
Odpovedať
súhlasím s @jan45... ak je niečo bioklimatické, musí to vytvárať určité podmienky živým organizmom... neviem aké podmienky živým organizmom vytvára pohyblivá strecha ak je to na bokoch komplet otvorené, a vodu, ktorú strecha neprepustí ti zboku nafúka dážď prípadne zaúraduje víchrica 🙂 od bioklimatického produktu by sa malo skôr očakávať že bude chrániť organizmy pred vonkajšími činiteľmi a prispôsobovať klímu v prostredí na pre nich vhodné, čo sa otváraním/zatváraním obyčajnej striešky určite nedosiahne 🙂 nehovorím že takáto strieška je vyslovená zlá, práve naopak, je to skvelý produkt pre ľudí, čo nechcú mať terasu prestrešenú "stálou strechou" ale to čo predajcovia predávajú ako bioklimatickú pergolu okolo nej evidentne neprešlo 🙂
Odpovedať
@jan45 ale keďže úpletove obtiahnuté dámske nohavice sa svojho času ľudovo volali “mikroklímky”, tak aj prístrešok môžeme volat bioklimatický 😊.
Odpovedať
@jan45 @sousedekovci89 skôr ako začnete mudrovať nad všeobecne používaným pojmom skúste si prečítať https://core.ac.uk/download/pdf/21845... Je to bakalárska práca stačí úvod "citujem Anotácia "Bakalářská práce se zabývá konstrukčním návrhem horizontálního stínícího systému přesněji bioklimatické pergoly." Niečo špeciálne pre Jan45 citujem úvod "Slovo pergola pochází z latinského slova “pergula“, které znamená v překladu přístřešek." Čakám na reakciu mudrlanti... 🙂
Odpovedať
@praktikman odpoveď je jednoduchá, prečítal som prvých pár strán, a autor, pravdepodobne práve preto, že sa venuje technike ako takej a nie významu slova bioklimatické, len veľmi zjednodušene narába s pojmom regulácia bioklímy, pričom sa zameriava výlučné na slnečný svit (a s tým spojenú teplotu vzduchu) a dážď. Lenže tvorba bioklímy, nie je len o tom 🙂 Btw. pri použití pergolovej konštrukcie v princípe niečo také ako "vetranie" cez lamely vôbec nie je potrebné, pretože dostatočne vetranie vzduchu pod "strechou" pergoly je zabezpečené práve jej maximálne otvorenou konštrukciou 🙂 To ti píšem ako človek, čo takúto pergolovú konštrukciu má osobne dlhé roky vyskúšanú a to 10 rokov ako drevenú obrastenú popínavým rastlinami a už dobrých skoro 10 rokov ako "pergolu" oceľovej konštrukcie prekrytú dutinkovým bronzovým lexanom 🙂
Odpovedať
1
2
8
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?