Chceme maľovať fasádu, no suseda nám to nechce umožniť

23. sep 2020310

Ahojte,ideme maľovať fasádu a tu nastáva problém.Dom stojí na hranici pozemku,čiže severnú stranu domu musíme maľovať od susedy.Ale ona nám to nechce umožniť ,lebo rovno k domu si nasadila kvety a nejakú rastlinu ktorá sa ťahá po našej fasáde a nechce ju odstrániť ,lebo ona sa nechce pozerať na našu stenu.Uz sme jej viac krát povedali ,aby to odstránila a keď tak si tam na tu rastlinu dá nejakú konštrukciu,že si nezelame aby to mala na našej fasáde.Aj jej muž povedal,aby to dala preč a samozrejme aj jeho spočívala,že ona to tam chce mať a hotovo.Nechcem sa s ňou hádať ,ale keď sme jej povedali ,že chceme maľovať fasádu tak povedala nie.Na jej záhradu nás nepustí ,lebo jej ponicime kvety.
PS :všetky domy sú tu tak stavané ,že sú na hranici pozemku,je to stará klasická dedina .Poraďte prosím ako na ňu? Je na to nejaký zákon? Ako keď nás nepustí tam namaľovať fasádu ,je mi v podstate sumafuk ona sa bude pozerať na tú stenu ,ale hlavne mi ide o tie rastliny ,ktoré sa plazia po našej fasáde od spodu až po strechu a na šírku skoro celého domu .

 • @kofilka33  Dobrý deň. Je prirodzené, že na jednej strane nechcete robiť susedom problémy, ale na druhej strane potrebujete mať zabezpečené vlastné práva. Presne pre Vašu situáciu sa dá aplikovať ustanovenie § 127 ods. 3 Občianskeho zákonníka, ktoré hovorí: "Vlastníci susediacich pozemkov sú povinní umožniť na nevyhnutnú dobu a v nevyhnutnej miere vstup na svoje pozemky, prípadne na stavby na nich stojace, pokiaľ to nevyhnutne vyžaduje údržba a obhospodarovanie susediacich pozemkov a stavieb. Ak tým vznikne škoda na pozemku alebo na stavbe, je ten, kto škodu spôsobil, povinný ju nahradiť; tejto zodpovednosti sa nemôže zbaviť."

  Základom je teda to, že susedom musíte vstup umožniť, ale len v nevyhnutnej miere a ak spôsobia škodu, tak za ňu budú niesť zodpovednosť, ktorej sa nevedia zbaviť.

  Z hľadiska zateplenia je potrebné sledovať len to, či sa teda nespôsobila škoda a tiež to, či zateplenie nebude presahovať na Váš pozemok.

  tu je celá diskusia a odpovede právnika na podobné otázky: https://ficek.sk/odopretie-vstupu-na-pozemok-16093

 • @kofilka33  fuha, mat takuto zakernu susedu, tak to je uz moc. Pravo si myslim, ze na to ma vas nepustit na jej pozemok ale nema pravo na to, aby sa po vasej stene plazila nejaka rastlina. Skuste sa spytat starostu, ci sa to neda nejako vyriesit.

 • @kofilka33  ahoj, ja len ci si si ista ze dom stoji na hranici pozemku, nie 30-50 cm od neho?

 • Sponzor fóra
 • @robco_99  nemyslis dobre. Je to ako vyssie spomina zakon. Suseda im musi umoznit vstup na pozemok za ucelom vymalovania fasady. Oni zas musia uviest pozemok do povodneho stavu a nahradit vsetky pripadne skody (ak sa zlomi kvet, ten sa uz neuvedie do povodneho stavu, teda okrem toho, co sa taha po fasade, ten tam nema co robit)
  @kofilka33  skuste to riesit cez starostu

 • @kofilka33  Navrhni kompromis. Ak vám suseda dovolí vymaľovať stenu domu, umožníte jej upevniť na stenu nejakú konštrukciu, po ktorej bude môcť tá rastlina rásť a nebudete ju mať na stene.

 • V každom prípade by som ju písomne vyzvala o odstránenie porastu z fasády domu, či už budete malovať alebo nie. Kópiu listu na obecný úrad. A prístup Vám umožniť musí. Znenie zákona by som jej do listu pridala...

 • @kofilka33  presne ako tu uz bolo spomenute, pristup vam musi umoznit a tak ako napiala Janka, tak by som ju pisomne vyzvala aby tu rastlinu z vasho domu odstranila!

 • @kofilka33  v tomto prípade Vám odporúčam riadiť sa podľa ustanovenia § 127 ods. 3 zákona č. 40/1964 Zb. Občiansky zákonník:
  ,,Vlastníci susediacich pozemkov sú povinní umožniť na nevyhnutnú dobu a v nevyhnutnej miere vstup na svoje pozemky, prípadne na stavby na nich stojace, pokiaľ to nevyhnutne vyžaduje údržba a obhospodarovanie susediacich pozemkov a stavieb. Ak tým vznikne škoda na pozemku alebo na stavbe, je ten, kto škodu spôsobil, povinný ju nahradiť; tejto zodpovednosti sa nemôže zbaviť."

  Teda vlastník susedného pozemku Vám musí umožniť prístup na jeho pozemok. Odporúčam o tom vlastníka písomne informovať, spracovať foto dokumentáciu jestvujúceho stavu, aby ste sa vyhli problémom v budúcnosti.

  Maľovanie fasády (ako udržiavacie práce) nepodlieha stavebnému povoleniu a ani ohláseniu stavebnému úradu, no zakázať Vám to nikto nemôže. Môžete dobrovoľne oznámiť stavebnému úradu, tieto udržiavacie práce a priamo v ohlásení uviesť, že prístup k Vašej stavbe je len zo susedného pozemku, keďže stavba je umiestnená na hranici so susedným pozemkom. Môžete teda požiadať stavebný úrad, aby v súlade s § 135 zákona č. 50/1976 Zb. Stavebný zákon, uložil vlastníkovi susedného pozemku povinnosť strpieť vykonanie prác zo svojho pozemku. Budete tak mať v ruke dokument, že na pozemok vstúpiť môžete. Ale aj v tomto prípade odporúčam postupovať ako som uviedol vyššie.

 • @kofilka33  neriesil by som ziaden kompromis ako tu niekto pisal, ale by som sa striktne drzal zakona. Teda ona vas musi pustit, ale vy jej to musite dat do povodneho stavu. Tzn. nech si to nafoti, resp. zdokladuje cenu a po ukonceni prace jej kvety bud date do presne rovnakeho stavu ako bol predtym alebo jej to zaplatite. Tam vas moze (pravom) natahovat. Predsalen by ma to tiez nasralo, kebyze sa staram o kvety a niekto mi ich znici a nijako nekompenzuje.
  Takze jej vysvetlite jej povinnosti a prava a skuste sa dohodnut ako doriesite kompenzaciu. Tiez by som ju nejako usmernil, lebo na slovensku je celkom zvykom, ze ked ludia maju na nieco pravo tak sa zrazu citia akoze maju moznost ziskat miliony. Teda aby vam nezadrbala, ze chce za kvietky 1500EUR.
  Popinavu rastlinu nech da do pi ....

 • @igor256  veď práve .Ale my sme ju upozornili,že tento rok chceme malovat fasádu a to tam nemala sadene absolútne nič.Este aj jej muž ju upozornil na to ,že aby tam nič nesadila kým nenamalujeme.Samozrejme,že nasadila 😂 so slovami,že ona chce sadit a hotovo.Predtym 5 rokov tam nemala nič len burinu a keď sme jej povedali,že budeme maľovať zrazu nasadila (tuje,hortenzie,ruže...a niečo popinave)

 • Juj radost mat takychto susedov to ti poviem. Pristup ti musi umoznit. Na to je zakon, takze sa moze aj na hlavu postavit. Ale v ramci zachovania relativne dobrych susedskych vztahov, by som sa snazil najst s nou nejaky kompromis.

 • @kofilka33  ocividne je jebnuta ale na svojom pozemku moze byt jebnuta. ma na to pravo. vy to musite (formou kompenzacie/upravy) respektovat. Zvlastne, ze sa ani s muzom nevie dohodnut...

 • @igor256  keby len s mužom 😂,jej syn sa od nej odsťahoval hneď ako bol dospelý a už sa tu viac neukázal.Muz sa jej očividne bojí a druhý syn príde len na Vianoce .Je to taká milá žena 😂😂😂(ani tu v dedine sa s ňou nikto nebaví)

 • @chrobak7  aj to by bolo riešenie ,ale prečo by som si ja mala vŕtať do fasády ,aby ona mala konštrukciu? 🤷

 • @kofilka33  Aby tá rastlina nebola na fasáde.

  Alebo zavolať grafiťákov, nech jej tam niečo namaľujú.

  K tej povinnosti umožniť maľovať to už bolo vysvetlené.

 • Sponzor fóra
 • @chrobak7  rastlina síce na fasáde nebude, ale treláž v nej ukotvená áno, čo je dosť zásadný zásah, ak nevieme ako to susedia zakladateľky zvládnu po technickej stránke. Osobne by som si nedovolila na cudziu fasádu ťahať rastliny a ani do nej robiť zásahy na ukotvenie konštrukcie.

  To je žiaľ nevýhoda takto naliepaných barákov na hraniciach pozemkov - človek sa následne díva z vlastného dvora na často nevzhľadné fasády, s ktorými nemôže nič spraviť. Riešením je - treláž na popínavky áno, ale od fasády s odstupom, samostatne stojaca. Rovnako výsadba s ohľadom na zákonnú povinnosť strpieť nevyhnutnú údržbu spojenú so vstupom na pozemok. To by mala suseda zakladateľky ovládať - neznalosť zákona neospravedlňuje, nech si doštuduje.

 • @jabadaba  my tu máme rozostupy medzi domami pomerne dosť veľké (cca30metrov ) nie ako pri novostavbách 2-3metre.A ona zo svojich okien vidí akurát tak na svoj vinič ,potom ma travnik,a následne tie kvety a potom nás dom .

 • No tak ta je teda bohovska. Ta rastlina tam nema co robit, je to vas dom vas majetok, nemoze si nechat svoju rastlinu takto prerastat. Osobne by som sla na obecny urad, no ona, ak su domy postavene takto vam musi umoznit pristup na pripadne opravy

 • ked je taka tvrdohlava a nepocuva ani vas a dokonca ani svojho manzela, tak by som isla normalne oficialnou cestou. dala by som oznamenie na obecny urad, vyzvu na odstranenie a potom uz snad pochopi.

 • @kofilka33  tak to ste vychytali teda susedu, to ti poviem. No nic drsne treba ist na nu, ked to nejde po dobrotky

 • No umožní jej mať tam rastlinu a bude jej podmacat základy polievaním, fasa

 • @epto  vidis, tak som sa zase nieco nove dozvedel. Nevedel som, ze existuje taky zakon, ze sused musi umoznit vstup z dovodu prerabky alebo v tomto pripade zateplenia domu. Dobre vediet 😎

 • @robco_99  , v prípade novostavby s dodržaným odstupom máš miesto medzi domom a hranicou pozemku (aký si si nechal), u starších domov na hranici musí-nemusí, ale vieš si to vymôcť súdne, ak sa neviete dohodnúť.

 • Celkom by ma zaujímalo, ako je možné si prakticky toto právo vymôcť ak proste povie nie. Vstúpiť na jej pozemok napriek zákazu? Ak bude mať zamknuté, preskočiť bránku? Alebo počkať kým nebude doma? Ak ma fyzicky napadne na jej pozemku počas vykonávania údržby, bude v práve, nebude v práve? Keď prídu policajti, nebudem mať problém s obhájením sa odvolajúc sa na daný zákon? Alebo zavolať skôr policajtov aby na celú situáciu dohliadli? Bolo by fajn, keby sa vyjadril niekto, kto má s podobnou situáciou už skúsenosť.

 • @ralf364  písomne oznámiť, že dňa toho a toho tam vstúpime k vykonaniu takej a takej opravy a následne Vám všetky prípadne vzniknuté škody vysporiadame. v prípade nedohody na škodách ich vysporiadame na základe znaleckého posudku. Pred vstupom bude spravená fotodokumentácia. Do oznámenia samozrejme napísať paragrafy.
  Oznámenie zaslať aj na miestny obecný úrad, ktorý rieši priestupky proti občianskemu spolunažívaniu.

  V deň vstupu tam ísť, ak neumožnia vstup zavolať políciu a starostu.

 • @foox  ano, to mi je jasne, ze pri novostavbach to je uz inak, kedze musi byt dodrzany odstup. Ale aj tak ked si vezmes, tak niektori sa dohodnu so susedmi a potrebny odstup domov nie je dodrzany. No v tychto pripadoch ide asi o lepsich susedov 😃

 • @pistikus  a sused ti ústne oznámi, že toho a toho dňa v žiadnom prípade nie. Potom čo urobíš, čo bude riešiť polícia a načo tam bude starosta?

 • @robco_99  preto, kým sa obrátiš na zákon, je lepšie sa dohodnúť

 • @foox  tak v pritomnosti starostu sa dohodnut na termine a popripade to dat aj na papier.

 • @epto  Už vidím starostu, či primátora, ako ide v pracovnom čase riešiť osobne nejaké susedské spory.... 🤔 😃

Pridaj príspevok

  Nenašli ste čo ste hľadali?

  hľadať len v názvoch tém