Železobetonová monoliticka stropná doska - skúsenosti

21. mar 202190

Ahojte,

chcela by som sa Vás spýtať na Váš názor prípadne skúsenosti.
S priateľom máme rozbehnutý projekt na rodinný dom - bungalov - rovná strecha - tvar ,,L,, 136 m2 úžitkovej plochy.
Projektant nám navrhol jediné riešenie pre tento typ domu - rovná strecha - a to železobetonovú monolitickú stropnú dosku. Nakoľko sa do toho nevyznáme, nechali sme si poradiť od projektanta, ktorý má na to vzdelanie a vie čo je najlepšie pre tento tvar domu resp. pre rovnú strechu.
Žiaľ s okolím sa nestretávame s rovnakým názorom a každý nám vraví, že je to drahé a neefektívne a existujú aj iné riešenia keďže ide o bungalov.
Preto by som sa chcela spýtať na Váš názor prípadne skúsenosti akú mávajú tieto rovné strechy stropnú dosku...
Viem, že tieto názory v okolí sú od ľudí, ktoré nemajú vzdelanie a určite nie sú statikmi ale nakoľko nevieme nič k ,,stavbárčeniu,, trocha nás to zneisťuje pretože ide o pomerne drahšiu záležitosť.

Ďakujem Vám veľmi pekne za Váš čas a rady 🙂

 • @nikoleta_nikodemova  podla mna to nesplna definiciu-bungalov. Je to prizemny RD.

 • @nikoleta_nikodemova  máme na dome železo betónovú monolitickú stropnú dosku. Nepredpokladám, že by to bolo vyslovene "drahé" riešenie v porovnaní s inými možnosťami. Hľadali sme jednoduché, efektívne a lacné riešenie.
  Ale pod strechou nevznikne úložný priestor, čo možno považovať za negatívum.

 • Ci uz monolit,alebo nejaku skladacku, urcite pevny strop.
  Ja s makkym spokojny nie som.

 • Sponzor fóra
 • @nikoleta_nikodemova  bez projektu ti nik nebude vedieť odpovedať (každý len tipuje alebo porovnáva so svojím projektom)

 • Úložný priestor sme my neriešili, nevyužívali by sme ho ... takže toho nám nie je ľúto a náš dom bude v ,,modernom štýle,, tak preto rovná strecha. - páčilo sa nám to viacej.
  Nevedeli by ste mi poradiť aký je rozdiel - výhody/nevýhody prípadne cena medzi železobetonovou monolitickou stropnou doskou a Filigránové stropné panely?
  Pevný strop budeme potrebovať nakoľko máme aj rožné okno v obývačke cca 2 m x 2,2 m.
  Známi bude mať tiež rovnú strechu a spomenuli tie filigranatové stropné panely - resp. je to menej pracne ale lacnejšie ale žiaľ ja sa v tom nevyznám tak moc neviem čo je v tomto lepšia voľba

 • @nikoleta_nikodemova  Tam cenový rozdiel nebude veľký a radšej by som volil monolit

 • prikladám taktiež aj pôdorys

 • @nikoleta_nikodemova
  1. Nám dali v rovnakej cene železobetónový monolit aj montovanú verziu.
  2. Staticky je železobetónový monolit nejlepší lebo ti jednoliato previaže celú stavbu.
  3. Mne tiež ľudia, ktorí stavali hovorili, že načo monolit, že "sa to už nerobí". Často mám pocit, že "sa to už nerobí" len kvôli tomu, že sa ľuďom nechce babrať so šalovaním, viazaním výstuhy a kvôli rýchlosti výstavby.
  Ale každý stavbár (so stavebnou školou) mi povedal, že podľa jeho názoru je najlepší strop monolit.

  Inak som zástancom toho, že každý materiál má svoje plusy aj mínusy. Každý stavebník si musí vybrať, ktoré sú pre neho tie podstatné a na základe toho zvoliť materiál.

 • kebyze mozem znovu navrhovat nas dom/stavat, tak aj pri poschodovom davam monoliticky strop nad 2NP. Dovodov je niekolko:
  - vyssia unosnost (ak sa neskor rozhodnes napr. pre zelenu strechu)
  - tepelna pohoda - hlavne v lete
  cena - ak budes robit monoliticky strop nad 1NP tak aj tak budes mat nejake naklady - to si kludne mozes dat len OSB dosky suchy poter aj nad tym 1NP 🙂

Pridaj príspevok

  Nenašli ste čo ste hľadali?

  hľadať len v názvoch tém