Výstuž stropu pivnice

Ahojte Staviam na ohlášku malú podpivničenú dielňu, vonkajší rozmer 7mx3,5m. Pivnica je rozdelená nosnou stenou cca v 1/3. Idem práve robiť betónový strop na pivnici, ktorý bude zároveň podlahou dielne. Steny pivnice sú z DT25, dielňa bude postavená z tehly 25cm, prípadne murovacích tvárnic. Strop budúcej dielne bude rovnako betónový monolit. Uvažujem nad železom do stropu f12 priečne a f8 pozdĺžne ako rozdeľovaciu výstuž + betón 13-15 cm. Rozostup prútov 20 cm. Bude to stačiť? Keďže je to stavané na ohlášku, nemám k tomu projekt. Než to dávať na vyjadrenie statikovi, to radšej tie peniaze obetujem na železo navyše. Bol by som vďačný, keby sa k tomu vyjadrili ľudia so skúsenosťami (napr. @jan45) príp. niekto,čo staval niečo podobné v podobnom rozmere (garáž a pod.). V dielni nebudú žiadne ťažké stroje, bude to len bežný sklad vecí potrebných k domu plus priestor na nejaké drobné práce.
Odpovedať
Dookola murov daj uhnutu vystuz do tvaru u aby bola horna vystuz do cca stvrtiny pola. a nad ten stredovz mur tiez daj k hornemu okrajuvystuz tie s presahom do 1/4 do pola. beton je 13 alebo 15 lebo to nie je to iste. Nezabudni dodrzat krytie vystuze min.25 mm. Vystuz nedavaj do stredu dosky ale k dolnemu a hornemu okraju. To je zasadna chyba, ktoru robia lajci.
Odpovedať
Profilova fotka
@pedro2 môže byť
Odpovedať
@pedro2 mozu sa vyjadrit aj statici?
Odpovedať
viem ze tu chodil @sidewinder ale neviem ci sem este dakedy chodi 🙂 statik na jednicku (v pravom slova zmysle).
Odpovedať
@marrad samozrejme, môže sa vyjadriť hocikto Krytie výstuže je jasné a umiestnená bude v dolnej tretine hrúbky dosky. Myslel som že na rozpon 3 m hornú výstuž nebude treba. @jan45 vďaka, myslíte že je potrebná aj vrchná výstuž aspoň po obvode?
Odpovedať
Stred salungu pridvihnut niekolko cisiel, po odsalovani sadne 🙂 . Beton je vynikajuci v tlaku ale v tahu je ho treba podporit výstuzou.
Odpovedať
@pedro2 tak Ti teda pise statik 🙂 Nie v jednej tretine to moze byt dost vysoko, krytie zdola zhora ma byt max 3 cm pri takomto strope. Nad obvodvými stenami a stredovými stenami je potrebna aj horna vystuz, tam prebieha namahanie tzv. smykom respektive strihom a tam sa moze popukat. A tatiez tam napatia prebiehaju opacne ako v strede pola stropnej dosky. Ako tu bolo vyssei pisane beton je unosny v tlaku a vystuž je unosna v tahu. v strede pola vznika tah pri spodnom okraji stropnej dosky a nad podparou (laicky nad stenou) vznika tah pri hornom okraji stropnej dosky. Tam kde vznika tah sa preto dava vystuz, ktora ten tah spolahlivo prenesie s tlakom si poradi beton.. 🙂 Este jedna rada uplne ku spodnemu okraju dajte kratsi profil teda 12 a konstrukcný profim 8 dajte do druhej vrstvy. Takze teda tieto rady som dala ako statik, pretože sice teraz statiku nerobim ale som ju vystudovala a 15 rokov som ju robila.. Co sa tyka, ze nebude treba k hornemu okraju. Ono je to tak, ked ju nedas tak to nespadne ale popukat a poprehynat sa ten strop moze, ked ju tam das, tak strop bude krasny rovny a nvzniknu neziaduce pukliny pozdlz stien. Zase tej vystuze tam tolko nemynies žeby sa oplatilo setrit.
Odpovedať
Profilova fotka
Raster a priemer vystuze ok. Krytie vystuze betonom 20 mm vsade, alebo spominanych 30 mm, ale 20 mm staci. Vystuz v ulozeni ma byt zatiahnuta min. 10xpriemer. cize u vas 120 mm, standardne sa dava na krytie od vonjaksieho obrysu. cize pri hrubke steny 250 mm budu pruty na stenu ulozene v dlzke 230mm. Horna vystuz: Ak by ste liali dosku hrubky 180 mm alebo 200 mm tak by som sa na hornu vystuz vykaslal. Lebo v tej hrubke smyk aj horne momenty (male) vezme beton. jedine by bola trhlinka nad vnutornou nosnou stenou - ale to neva, lebo spodna vystuz preberie vsetko. Ak sa rozhodnete pre dosku hrubky 150 mm (menej nie). tak k hornemu okraju poobvode staci pas kari siete sirky 660 mm KARI pruty fi6/fi6 oka 150/150 mm, stykovanie 300 mm, a nad nosnu stenu KARI siet pruty fi8/fi/8 oka 150/150 mm. Kupite ju s rozmerom 2x3m a polozite ju nad strednu stenu podzlna os KARI siete bude kopirovat stenu. cize bude 1,0 siete do prava, 1,0m kari do lava podla podorysu. po vyste tiez na stred, a obehne to ten pas KARI sieti fi6/fi6. distancne hady pre dosku 150 mm budete potrebovat 70 mm - ak uvazujem ze distancneho hada polozite na prvu vrstvu fi12 dole, a bude na nom lezat vsetka horna vystuz KARI. beton C25/30
Odpovedať
@pedro2 Ospravedlnujem sa za gramativcké chyby v mojom predchádzajúcom príspevku.
Odpovedať
Profilova fotka
Este rychla ranna skica horneho povrchu vystuze z KARI sieti. A KARI strihat na pasy 660 mm koli tomu, ze siet sirky 2,0 rozstrihnete po dlzke na tretiny, aby bol minimalny odpad.
Odpovedať
@sidewinder @marrad Veľká vďaka za odborné rady a vysvetlenie. Vidím to teda pri dnešných cenách železa na dosku len so spodnou výstužou a hrúbkou 18 cm +.
Odpovedať
1
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?