Prestupy cez monolitický strop, na čo nezabudnúť

Ahojte, práve pripravujeme výstuž monolitického stropu a rozmýšľam aké prestupy treba nechať aby som na niečo nezabudol (ako predpríprava do budúcna). Momentálne mám v hlave nasledovné: - prestup z jednotky rekuperácie - výustky rekuperácie (prívody a odvody) - komín z kondenzačného kotla - odvetranie kanalizácie - výlez do podkrovia - prestup pre digestor nad varnou doskou ktorá bude na kuchynskom ostrovčeku - prestupy na solárne kolektory (TU SOM SI NENI ISTÝ AKÉ PRIEMERY A KOĽKO) - vo všetkých 4 rohoch prestupy na elektriku (iba pre prípad) - rozvody elektriky chcem riešiť tak, že dám na debnenie pásiky styroduru a po odšalovaní stropu vyškrabnem kde budem ťahať káble (JE TO TAKTO OK?) Treba niečo nechať aj na klimatizácie alebo to všetko ide spodkom? Čo ešte radíte z vlastnej skúsenosti nechať pripravené do budúcna? Ďakujem
Odpovedať
Tie pásiky styroduru o debnenie poriadne prilep, ale aj tak sa obávam že pri vybrovani betónu sa odlepia. Môžeš si rovno natahat chranicky. Ak máš pre klimatizáciu urobený kondenz, nezabudni aj preň nechať chranicku. A takisto každá vnútorná jednotka klimatizacie potrebuje svoj prestup. Budeš ten priestor nad stropom využívať ako obytný priestor, či len sklad? Ak na niečo zabudneš, vieš to navrtat jadrovým vrtakom aj dodatočne..
Odpovedať
@represent17 Zdravim, ja som namiesto styroduru pouzil dosticky 2x2, tie som pribil na debnenie z vrchu malymi klincami, pri odsalovani sa len lahko odtrhli, ked ich namazes starym olejom, pojde to este lahsie. Prechodky na rekuperaciu som rieisl oranzovymi rurami priemer 110, dlzka 50cm. Z ovnakjsej strany som ich namazal olejom aby potom lahsie isli vytiahnut a par hodin po zaliati som s nimi siel pokrutit, aby sa uplne neprilepili. Upevnil som ich tak, ze som si vyrezal podla priemeru kreh zo styroduru hruby 8 cm, ten som dlhou skrutkou prisroboal k salungu a z vrchu len nasadil odpadovu ruru, drzalo to paradne. Na solar ti staci nechat len nejaku vacsiu chranicku z technickej na povalu. Tie prechodky elektriky na povalu ako planujes v kazdom rohu, by som radsej poriesil z miesta kde bude rozvadzac, pretoze zbytocne pbudes potom tahat vela kablu keby si to riesil po rohoch.
Odpovedať
@miroslav33 mám sklon strechy iba 20° tj, bude to len minimálny odkladací priestor. Čo sa klímy týka tak prestup do stropu je potrebný? Predsa kondenz ide samospádom dole, tj. v stene ho zvediem do odpadu. Medené trubky z vnútornej jednotky do vonkajšiej majú ísť v strope? Predpokladám že toto bude najlepšie riešiť z dodávateľom klímy.
Odpovedať
@tomcok tie prechody na elektriku v rohoch chcem nechať pre prípad keby ma niečo napadlo ešte dorábať. prechod z rozvádzača hore tak isto nechám
Odpovedať
@represent17 Ahoj, tiež to teraz riešim. Na rekuperáciu máš projekt, či si nechávaš otvory podľa seba? Z digestora chceš ťahať vzduch von? Tiež som nad tým uvažoval, ale nebude lepšie použiť len cirkulačný digestor, ktorý nasaje tuky a o výpary sa postará rekuperácia? Nebudeš mať ďalšiu dieru v dome. Z technickej tiež chcem dať chráničku fotovoltaiku a do nej potom keď tak potianuť aj elektriku na povalu. @tomcok Akú vaľkú chráničku myslíš? 100ku ? Inak ako to chceš utesniť? Nejakým tmelom? Mylsíš, že to bude vzduchotesné? Či existujú nejaké tesnenia, ktoré obopnú káble, trubky a celé o pekne utesnia? Peter
Odpovedať
@peto125 chranicku si musis dat taku velku, aby sa ti tam zmestilo vsetko co chces tadial tahat a ak myslis utesnit vzduchove medzery v chranicke tak tie mozes spravit cim chces, silikon, pur pena, co chces.
Odpovedať
@tomcok chcem si nachystať miesto na prípadnú fotovoltaiku v budúcnosti a kábel na elektirnu na povalu. To je všetko. Vôbec netuším, akú veľkú chráničku tam dať. ČO sa tma vlastne ťahá nejaké trubky na teplú vodu? Aj keď je to fotovoltaika? či tam ide len elektrický kábel?
Odpovedať
@peto125 co sa tyka rekuperacie, tak rozmiestnenie vyustkov mi navrhol p. firmy Asex (vela pozitivnych referencii na MS). Prvotny plan je tahat z digestora bordel rovno von. Pri spravnom nastaveni rekuperacie je funkcia OK. Ci samotna rekuperacia je ten vhodny sposob na ciastocnu nahradu digestora sa neviem vyjadrit nakolko som neni expert, ale je to jedna z variant urcite.
Odpovedať
@peto125 na fotovoltaiku idu len kable, ale neviem ci len jeden alebo 2, v tomto som si neni isty, takze by bolo lepsie tu oslovit niekoho kto uz ma fotovoltaiku a jeho sa spytat
Odpovedať
@represent17 Nedával by som odsávanie digestora ako súčasť rekuperácie. Niekedy to, čo odsáva digestor je dobrý bordel - mastné a vlhké. Škoda si tým zašpiniť rozvody rekuperácia. Ja som dal digestor ako samostatné potrubie priamo vyvedené von cez fasádnu stenu. Na prívody solárneho panelu stačia 2 diery vedľa seba o priemere cca 6 cm. Môžeš na to použiť kľudne odpadovú rúrku 75 mm. Ja som použil 50 mm a bolo to málo, ledva som tie potrubia prestrčil. Musel som dieru trochu zväčšovať
Odpovedať
@represent17 No pri rekuperácii sa dáva digestor s vnútornou cirkuláciou. Tak mi povedali všetky firmy, ktoré som oslovil na rekuperáciu. Ak chceš dať klímu na strechu tak treba aj tam riešiť prestup. Ja ich plánujem na fasádu, bude menej "dier" v streche.
Odpovedať
@sannco pri rekuperaci je celkom vyhodne riesenie digestor von, s tym, ze ked bezi digestor, vypina sa rekuperacia. Chce to trosku sofistikovanej logiky do systemu a nejaky ten kabel navyse, ale mastny bordel z kuchyne nezasiera rozvody rekuperacie,
Odpovedať
Článok sa načítava...
@zita19 @sannco a nie je dobre radšej použiť cirkulačný digestor, ktorý je priamo nad varnou dosku a hneď odchytáva mastnoty a rekuperácia, ktorá sa nachádza niekde v kuchyni odsáva vodnú paru? Ja by som ďalšiu dieru do domu nerobil.
Odpovedať
@peto125 za mna osobne je recyrkulacny riesenie z nudze cnost. Kvalitne filtre stoja kopu penazi co sa za niekolko rokov celkom predrazi, ked sa nemania pravidelne tak je to o nicom. Dalsia diera v dome asi nebude vyhra, ale zas kvalitna spatna klapa, moze byt aj elektricky ovladana, ak je to potrebne pre vzduchotesnost domu je urcite lacnejsia ako filtre za jeden rok. Alebo potom recyrkulacny s plazmovym spalovanim necistot, ale tam uz su ceny niekde uuuuplne inde
Odpovedať
@zita19 @peto125 prave to je ten problem, ze v pripade rekuperacie, presnejsie v pripade jej behu, je odvod digestoru do exterieru kontraproduktivny (kedze ovplyvnuje mnozstvo vzduchu v kuchyni a moze vznikat podtlak), preto sa odporuca pri rekuperacii volit cirkulacny digestor potom je este jedno riesenie - napojit digestor priamo na rekuperaciu, aj to sa da, existuju vyrobcovia (ja osobne poznam len jedneho), ktori maju v ponuke filter proti mastnote, ktory sa osadi medzi digestor a rekuperaciu, a tym padom sa zabrani "zasieraniu rozvodov" ;-) u Nilanu sa to vola FM-box (ak si dobre pamatam), pricom teplo odvadzane digestorom sa da premenit na chladenie, kurenie, ohrev vody, podobne aj teplo z krbu sa da pustit do reku rozvodov, ale v tomto pripade mam pocit, ze to bude nadpriemerne vysusovat vzduch v miestnostiach
Odpovedať
EM-box je to: http://www.nilan.cz/UserFiles/file/je... strana 15
Odpovedať
@sgi320 rieseni je viac, niektore z nich aj spravne ;-) Treba zvazit, ktore je pre toho ktorého uzivatela najvhodnejsie. Ale je dobre ak @represent17 sa dozvie o vsetkych moznostiach a podla seba zvoli tu pre neho najprijatelnejsiu.
Odpovedať
@zita19 v tomto pripade by som si nedovolil nesuhlasit ;-)
Odpovedať
@peto125 Pýtal som sa môjho dodávateľa rekuperácie a bolo mi povedané, že ak sa častejšie varí a vypráža tak odporúčajú skôr digestor s vývodom von z domu. Rekuperácia Brink (tú mám objednanú) si vie automaticky zregulovať tlak a vyrovná sa tak s odvodom cez digestor. Treba si ale uvedomiť, že okrem výparov z kuchyne odíde aj časť tepla. Nejakú spätnú klapku alebo niečo obdobné budiem ešte len riešiť, predpokladám na jar. Bol tu niekde na fóre link na takú elektronicky regolovanú spätnú klapku, určenú do NED alebo pasívnych domov. Cena je ale cez 300 €
Odpovedať
Diskusia pokračuje po 2 rokoch
Trochu ozivim temu - ma niekto skusenosti s digestorom od FLEXIT napojenym priamo na rekuperaciu? Javi sa to ako idealne riesenie digestora pri reku… https://sk.flexit.eu/digestor/
Odpovedať
Diskusia pokračuje po 1 roku
Nejaké tipy na predpripravu na prestupy v dnešnej dobe? Ďakujem
Odpovedať
@andrew26 Také isté, ako pred 5 rokmi. Choď na začiatok témy a prečítaj si diskusiu.
Odpovedať
@chrobak7 ďakujem za radu
Odpovedať
1
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?