Praskliny v betóne na monolitickej betónovej doske

Zobraz úvodný príspevok
Ahojte, v piatok 12.7. sme betonovali monoliticku betonovu dosku (strop) na dome. Strop je poddebneny s doka systemom. Armovanie sme robili podla projektu armovania ktory nam robil statik. Mal som na stavbe skuseneho dlhorocneho armovaca ktoremu som pomahal. Spravili sme to do poslednej bodky podla projektu. Ked som prisiel na stavbu na druhy den po betonazi, na doske bolo mnoho prasklin. Vyzera to tak, ze beton popraskal v miestach, kde je armovanie. Na niektorych miestach je beton prasknuty takmer po celej dlzke domu. Beton sme brali z betonarky. Cez vikend nebolo ani teple pocasie aby beton popraskal z dovodu rychleho schnutia. Polievat som prisiel uz na druhy den doobeda kedy som zbadal tie praskliny... Nevieme co mame s tym robit. Vcera som skusil s kladivom zasekat do betonu a zda sa mi ze je nejaky makky. Uplne bez problemov som odsekol kus rohu, ktory som potom jednoducho rozdrvil rukami... Zda sa mi ze po 4 dnoch by beton C16/20 mal byt viac stvrdnuty. Myslite ze nam mohli dodat zly beton z betonarky? Dnes ma prist na stavbu statik, tak som zvedvy co na to povie... Neskor pridam nejake foto...
Odpovedať
@rudy5 chlape, nech urobíš čokoľvek jednoducho nejaké praskliny tam vždy budu a kto tvrdí že nie tak klame alebo nevie o com hovorí . Je to veľká plocha ktorá pracuje. Pokiaľ nemáš veľké praskliny tak si s toho nič nerob ale chápem tvoje rozhorčenie, sklamanie lebo keď som ja staval tak som to tiež chcel mať tip top ale tomu sa nevyhnes.
Odpovedať
Profilova fotka
@rudy5 kukni dodaci list.., mas tam R cement...
Odpovedať
Zdravím, neviete o nejakej firme resp. partii, ktorá robi monolitické stropy v okrese MT resp. ZA kraj. Pride mi to ako dosť náročná realizácia a neviem či si na to trúfne bežná partia chlapov, ktorí stavajú väčšinou bungalovy.
Odpovedať
Diskusia pokračuje po 11 mesiacoch
Zdravím. Chcem sa opýtať na názor: Betonovy strop beton 30tka, vylievany a vybrovany firmou. Dve hodiny po zaliati som to bolo polievať, potom každe 3 hodiny cca 5 dní. Pri zalievaní bolo cca 30 stupňov. Firma ho po 14 dnoch oddebnila ale nechala podstojkovany zopár stojkami v strede. Asi o tri dni nato položili ytong. Už po tych dvoch hodinach od zaliatia bolo vidieť praskliny, teraz je to popraskané skrz a keď prší na strope sú mapy a tečie cez voda viď. foto. Môže to podla Vás spôsobiť problém a treba to nejako sanovať?
Odpovedať
Diskusia pokračuje po 3 mesiacoch
Profilova fotka
@utrel Ahoj, betónoval som deku/monolit minulý rok v septembri, betón c20/25, výstuž 12mm roxor v 2 smeroch 12 x 12 cm. Po zaliati betónom a uvibrovanie doskou som šiel betón poliať po 3 hodinách a už so mal praskliny ako ty. Riešil som to zo stavebným dozorom a statikom, povedali, že veľa vody v betóne, čo sa týka statiky, pri tom množstve železa povedal statik, že na to môžem postaviť kamion plný YTONGU, tak som aj urobil, po 28 dňoch som naskladal na deku v podpivničenej časti, kde mám rozpon 4,4 metra x 9,8 metra asi 12 paliet ytongu, deka sa nepohla, dokonca po zaťažaní prestala pri skoku vibrovať. Dnes mám dom dokončený aj s potermi a monolit je stále na svojom mieste, pri dostatočnej vrstve železa sú praskliny zanedbatelné... Rozmer deky s mám 14x16 metrov s tým že 1/3 mám podpivničenú tam sa mi vytvorili trhliny s priesakom vody. Hrúbka deky je 14 cm...
Odpovedať
Diskusia pokračuje po 7 mesiacoch
@utrel ako ste to nakoniec doriesili s tym stropom? Tiez mam monolit a tiez nam to takto popraskalo a ked na to zaprsalo presne take mapy a kvapkalo cez to. Dozor tvrdi ze na statiku to nema vplyv a ze asi nebol idealny beton
Odpovedať
@wlamik Statiky by som sa asi nebál. Ale každý prípad je ideálny. Ak tam išlo železa ako malo, tak sa s tým nič nestane. U mňa osobne je nad týmto väčším priestorom obyvačka s kuchyňou tzn. tam bude položený tak gauč a kuchynský ostrov. Keď sa murovalo tak na tom boli položené palety ytongu a 1m3 nádrž s vodou a nič sa tomu nestalo. Podla mňa by sa to ale nemalo stávať... Mám 3 poschodový dom a pri druhej deke som si na to dal pozor a tam nič nepopraskalo. Beton pol podla mňa rovnaký, akurát pri tom druhom zalievaní tak nepražilo slnko, chlapom som povedal aby dobre pokropili šalung a železo pred zalievaním a po zaliatí som to zakryl igelitovou plachtou. + po tom zaliatí asi 4 dni v kuse pršalo, čiže ideálne počasie. Samozrejme som to potom ešte polieval. Keď je to ale zakryté, stačí polievať oveľa menej, nerozumiem prečo to takto nerobia štandarne, dvom ľuďom to trvá 3 minúty... U mňa stavbyvedúci z firmy povedal, že to netreba zakrývať, že oni to nerobia a tak to aj dopadlo... Prvá deka sa liala keď bolo 30+ stupňov, bolo sucho, železo rozpálené, šalung nepokropený... Po zaliatí som polieval sám, dával som si záležať aby to bolo takmer nonstop mokré, ale už keď som tam prišiel po dvoch hodinách od zaliata tak to bolo popraskané a časom tam toho bolo viac a viac. Keby to pred zalievaním schladili a dobre pokropili železo aj šalung, myslím si, že by to dopadlo ovela lepšie... Suma sumárum praskliny niesu katastrofa, ale dá sa tomu jednoducho vyhnúť. Je to ale nepríjemonsť lebo kým nebola strecha, mal som po každom daždi plný suterén vody, nič som tam nemohol poriadne skladovať a pri liati anhydritu, (keďže aj vodári nalepili fóliu ako nalepili) mi zmes podtiekla pod polystyrén a cez tie praskliny stiekla až do suterénu...
Odpovedať
Profilova fotka
@utrel Bohužial aj toto sa občas stane, aj ked vy to mate v trochu väčšom rozsahu. Avšak niekedy sa nepodarí úplne tomu zabrániť aj pri maximalnom úsilí. V jasnom počasí nad 30 stupňov v tieni je často neskoro na schladenie vodou už vtedy, keď ma zmes ešte takú konzistenciu, že sa mierne naruší povrch pod dopadom kvapiek vody. Respektíve ak sa leje väčšia plocha a betonáž trvá cez 2 hodiny, tak v prvej časti vzniknú trhliny skor, ako dolejete celú plochu. Stane sa to aj pri konzistencii zmesy S1. Najlepším riešením je celoplošné zakrytie plochy, avšak toto býva v mnohých prípadoch komplikované resp. takmer nemožné nakolko sa zakrytie musí vykonat bezprostredne po vyrovnaní povrchu betónovej zmesy. Vhodne skor na menšie plochy. Jednoducho horúčava a slnko su najhoršie podmienky pre ukladanie zmesy
Odpovedať
My sme to mali asi pri 10 stupnov teplote a aj tak nam to popraskalo a mame to ako rovnu strechu. Takze kedze este nemame strechu vyhotovenu tiez pocas dazda nam to hned vsetko preteka. Teraz je nad tym aspon nepremokava plachta kym sa nespravi strecha. Skoda no, tesil som sa ze betonova platna bude ako 3. poistka ak by raz nahodou strecha tiekla, takto nebude… Zeleza je tam viac ako dost a aj dozor skontroloval aby to firma dobre spravila
Odpovedať
@wlamik Ja sa to teraz snažím brať ako pozitívum, lebo mám rozvody vody na 1NP uložené v podlahe a pokiaľ niečo praskne tak tá deka je tak popraskaná, že v suteréne budem hneď vidieť kde 😬 U Vás to isté, keď začne tiecť strecha hneď budete mať mláčku na omietke stropu (ak sa to nebude znižovať sadrokartonom) a budete vedieť, že to treba opraviť a nebude to tam hniť a postupne nasávať vodu celá deka. 🤔
Odpovedať
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?