Je potrebný šalung pri obvodovom múre 300?

Profilova fotka
Dobrý deň. Staviam strop pomocou Stropného systému od Porfixu. Strop sa bude teda cely zalievať do výšky 5cm pričom sa rovno vytvorí aj veniec. V dokumentácii od Porfixu som našiel že keď sú múry tak netreba zboku robiť salung doskami ale robí sa to tvarnicou ktorá sa nalepí po obvode na obvodové murivo. Všade je to ale kreslené na obvodové murivo šírky 375 a nie na 300. Preto mám pocit že ak by som aj ja nalepil povedzme 5cm tvárnice tak 25cm betónu bude malo na múre? Projekt nieje jednoznačný, vid príloha. Takze otázka: Mám osalovat celé dookola alebo stačí nalepiť tvárnice cca 5cm. Udrží to betón keď to celé zalejem?
Odpovedať
Profilova fotka
A navyše mám ešte na prekladoch 5cm XPS a teda musel by som tvarnicu položiť na XPS kde sú preklady
Odpovedať
@martiner33 skús sa pozrieť na systém Velox. 25 cm určite nebude málo
Odpovedať
@martiner33 z vonku bud dosky alebo preglejku najidealnejsie s tou je menej roboty a xps si tam kludne daj. Pre deku to staci
Odpovedať
@martiner33 tuto na MS je viac prispevkov o zasalovani 5cm porfixom. Jedni tvrdia ze to vydrzi, ze to tak robili (nesmies beton liat z pumpy priamo k tomu) Ini tvrdia ze to nevydrzi (neviem ci z osobnej skusenosti) Ja to tiez takto idem robit, len to poistim doskou po obvode, zaradlovanou o strop, lebo ked rupne co i len jedna 5cm tvarovka pocas betonaze o zabavu postarane. Len ked tam das aj XPS 3cm, to uz bude veniec iba 22cm siroky
Odpovedať
Profilova fotka
@sucky1 - ty máš asi širšie múry že? zaradlovat znamená upevniť? @jozefsv - ako najlepšie tie dosky upevniť do Porfixu? Myslíš že 22cm je už malo? @miroslav33 - ten systém vyzerá zaujímavo. Skúsim to popozerať. Keby som dával dosky po celom obvode, tak asi nemá zmysel tam dávať tvárnice. Skôr iba XPS 5cm. To vyzerá byt najideálnejšie riešenie. Čo myslite?
Odpovedať
ja by som nedal vencovku za šalungom, 5cm xps a 25cm veniec tam ostane. Vencovku tam daju zvonka vtedy ak nedáš na obvodovku kontaktné zateplenie. Je lepšie omietať na tehlu ako na xps....
Odpovedať
@martiner33 spodok preglejky naskrutkovat pripadne nabit do tvarnice a vrch zradlovat k nosniku. Pripadne tam nalep tvarnice, nic sa nestane, zalievas len 5 cm vysky. Nesmies liat priamo k tvarnici ale z deky nahrnut beton. Ostal by som pri odobrati 5cm z venca. Co pouzit zalezi od buducej vonkajsej izolacie. Pokial budes masivne izolovat staci aj tvarnica, pokial malo tak radsej zasalovat a pouzit xps prip. pir dosku. inac porobetonovy strop nie je ziadna vyhra.
Odpovedať
Profilova fotka
Mal som v pláne monolitny strop ale nakoniec je to tak. Chcel som si uľahčiť robotu. Výhody/nevýhody porobetonoveho stropu uvidím sam, už ho mám hore tak cesty s5 niet. Dám vedieť. Ďakujem za nápady chlapi! Dnes som to na stavbe prebral so susedmi a zrejme to poriesim nasledovne: Salung komplet okolo z OSB dosky 18mm pripadne stavebných 2.trieda dosiek 2,5cm. Nasrubujem to priamo do múru. Na vrch dosky dam skrutky z ktorých pôjde drot na nosníky pre istotu. Okolo 5cm XPS. Samozrejme dovnútra armatúra previazaná s nosníkmi. Následne zalejeme s pumikom. Foto pošlem.
Odpovedať
1
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?